• امروز : سه شنبه - ۵ بهمن ۱۴۰۰
 • برابر با : 22 - جماد ثاني - 1443
 • برابر با : Tuesday - 25 January - 2022
کل اخبار 5067اخبار امروز 0

صدای حوزه امروز

صدای حوزهستاد راهبری معماری و شهرسازی حوزه علمیه قم دعوت به همکاری کرد صدای حوزهسیره زندگانی حضرت زهرا (س) الگویی کامل در باب همسرداری و تربیت فرزند صدای حوزهنهادهای حوزوی در مقابل جریان تحریف بی تفاوت نباشند! صدای حوزهطلاب را به روز، معتقد و امیدوار تربیت کنید/طلبه‌ها به دلیل کرونا و عدم ارتباط با اساتید، آسیب دیده‌اند صدای حوزهاهتمام معاونت پژوهش حوزه بر حمایت از گروه های جهادی علمی صدای حوزهدرس خارج مجازی از سال تحصیلی آینده برگزار خواهد شد صدای حوزهآموزش عقاید نباید نقطه آغاز آموزش‌های دینی باشد صدای حوزهریزش های پنهان حوزه؛ مسأله جان سوزی که غالبا مورد توجه واقع نمی شود! صدای حوزهطلاب وارد حوزه های هوش مصنوعی و بازی‌های رایانه‌ای می شوند صدای حوزهویکی فقه، دانشنامه متقن و قابل اعتماد در حوزه علوم اسلامی/ تا تبدیل شدن به دانشنامه تراز اسلامی فاصله زیادی داریم صدای حوزهاستاد قاضی‌زاده: حوزه باید ناصح و ناظر حکومت باشد/ در اینکه اسلام، نظام اقتصادی و سیاسی دارد، با امام خمینی (ره) مخالفم/ حجت الاسلام پیروزمند: اقامه دین وظیفه روحانیت است/تقریر شما از امام خمینی تحریف ایشان است! صدای حوزهدرآمد موقوفات حوزوی، آنطور که می گویند، نیست/حوزه علمیه، آمادگی مدیریت موقوفاتش را ندارد! صدای حوزهپول گرفتن برای تأخیر ادای قرض، حرام است/مردم از نوسانات قیمتی در بازار گلایه مند هستند/اختلاس‌ها با قلم افراد صورت می‌گیرد نه با زور اسلحه/در فعالیت‌های بانکی باید کارمزد واقعی مبنای کار باشد صدای حوزهمسجد از آغاز اسلام به عنوان مهمترین مرکز برای تمدن سازی محسوب می‌شود

1
یادداشتی از آیت الله بنیادی همزمان با فرا رسیدن ایام فاطمیه(س):

چهره‌ی بارز «جهاد تبیین» وجود مقدس صدیقه طاهره سلام الله علیها است

 • کد خبر : 33524
 • ۲۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۰
چهره‌ی بارز «جهاد تبیین» وجود مقدس صدیقه طاهره سلام الله علیها است
مهم‌ترین اثر «تبیبن درست و به موقع» جلوگیری از انحراف‌ها و تحریف‌های بی‌پایه و بی‌اساس می‌باشد که چهره‌ی بارز «جهاد تبیین» وجود مقدس صدیقه طاهره سلام الله علیها می‌باشد که با از خودگذشتگی و ایثار در دفاع از حقایق اسلام و ولایت امیرالمومنین امام علی علیه السلام، مجاهدتی بزرگ انجام دادند تا حق رنگ نبازد.

به گزارش خبرنگار صدای حوزه، با فرا رسیدن ایام فاطمیه حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها، آیت الله بنیادی از اساتید سطوح عالی حوزه علمیه قم طی یادداشتی به ابعاد مختلف فاطمیه و ضرورت توجه و تبیین بیش از پیش شخصیت حضرت فاطمه(س) پرداخته است که در ادامه مطالعه می کنید:

ایام شهادت سیده نساءالعالمین حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و ایام فاطمیه، مقطعی است تا معیارهای شناخت دین، دیانت و دینداری، با همان فریاد و فرهنگ فاطمی بازگو شود تا غبار شبهه‌ها و انگیزه‌های ناصوابِ فتنه‌آفرینی، برطرف گردد و جامعه از حقیقت هدایت و عبودیت، غافل نگردد و جریان دین اصیل در قلوب انسانها، جوشان بماند. در واقع مقصدی که صدیقه طاهره سلام الله علیها آنرا بازگو نمودند و دفاع کردند، رستگاری بشر در سایه اطاعت از ولایت می‌باشد، از این‌رو فاطمیه، فریاد بصیرت، فهم دین و جهاد فی‌سبیل الله به معنای واقعی آن است.

حضرت فاطمه سلام الله علیها اسوه‌ای جاودان برای تمام ابعاد زندگی انسانها

حضرت فاطمه سلام الله علیها اسوه‌ای جاودان برای تمام ابعاد زندگی انسانها است. مطالعه زندگی پر ثمر، شناخت از سبک زندگی، دقت در سیره‌ی معنوی و الهی، معرفت به ولایت و ولایت‌پذیری، بصیرت همراه با عمل، اخلاص در تلاش و جهاد فاطمی، از عناوین برجسته و درس‌آموز حیات حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها می‌باشد که هیچگاه کهنگی در آنها پیدا نمی‌شود و هر چه زمان می‌گذرد شخصیت حضرت فاطمه سلام الله علیها نمایان‌تر و الگوپذیری از آن بانوی با عظمت بیشتر می‌شود که البته در زمان ما نیاز به فرهنگ فاطمی در تمام زوایای عقیدتی، اخلاقی و تلاش اجتماعی، بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود، چه آنکه حضرت فاطمه سلام الله علیها اسوه‌ای جاودان برای تمام ابعاد زندگی انسانها است که هر انسانی به این اسوه‌ی بی‌نظیر اقتداء نماید، به کمال جامع خواهید رسید و این نعمتی است که اهل معرفت، عالم به آن و شاکر آن هستند.

 امروز هم ندای فهم و بصیرت حضرت فاطمه سلام الله علیها به گوش می‌رسد. انسان‌های فهیم و دارای قوه‌ی شناخت و تحلیل از وقایع، در هر زمانی و هر واقعه‌ای، بیش از آنکه متأثر از فضای مسموم و مبهم جامعه شوند، برای اصلاح جامعه مؤثر واقع می‌شوند و شرط تأثیرگذاری، حقیقت‌بینی و حق‌گویی است؛ بی‌شک حق‌گویی و پیروی از حق، گاه دارای هزینه‌هایی است که انسانهای مؤمن به وعده‌های الهی، پذیرای این هزینه‌ها می‌باشند. حضرت فاطمه سلام الله علیها بر اساس همین معیار در زمانی که کینه‌ها سرباز می‌کند و تغییر معیارها و ارزش‌ها شتاب می‌گیرد و جریان توحیدی و سلسله ولایت الهی مورد هجمه شبهات و حمله‌های سخت و نرم قرار می‌گیرد، با تحلیل‌های جامع خود، جامعه را از خطرات و خطوات شیاطین و دشمنان آگاه می‌سازد.

فاطمیه الگویی برای تبیین وقایع اسلام و شناساندن پیشگامان و مجاهدان اسلام

از مهم‌ترین حوادث بعد از رحلت نبی‌اکرم صلوات الله و سلامه علیه روایت صحیح از وقایع اسلام و نشان دادن چهره‌ی حقیقی و واقعیت اسلام، مسلمانان راستین و ادامه مسیر اسلام در اطاعت از ولایت می‌باشد. از این‌رو مهم‌ترین اثر «تبیبن درست و به موقع» جلوگیری از انحراف‌ها و تحریف‌های بی‌پایه و بی‌اساس می‌باشد که چهره‌ی بارز «جهاد تبیین» وجود مقدس صدیقه طاهره سلام الله علیها می‌باشد که با از خودگذشتگی و ایثار در دفاع از حقایق اسلام و ولایت امیرالمومنین امام علی علیه السلام، مجاهدتی بزرگ انجام دادند تا حق رنگ نبازد و وقایع مورد تفسیر نابجا قرار نگیرند و مسیر حق در تلاطم خودخواهی‌ها و دنیاپرستی‌ها گم نشود.

شناخت الگو و روش تبیین صحیح با توجه به خطبه‌های حضرت فاطمه سلام الله علیها؛

یکی از نیازهای فعالان اجتماعی – علاوه بر شناخت زمینه‌ها – فراگیری «روش تبیین» می‌باشد؛ یکی از معجزات قران کریم، روش تبیین می‌باشد اما آنچه مهم است، بکارگیری این روش در هر زمانی است که از بارزترین شاخصه‌های مکتب اهلبیت علیهم السلام و مخصوصا ایام فاطمیه، تبیین مفهومی و محتوایی حقائق اسلام است و در واقع همین «استحکام تبیین‌ها» است که مکتب تشیع را زنده و پویا کرده است. اهمیت این نکته آنقدر مهم‌ است که در جهاد فاطمی در موضوعات مهمی مانند اصل ولایت و واقعه‌ی فدک، مخاطب حضرت، خواص جامعه می‌باشد تا تبیین واقع‌بینانه‌ و عاقبت اندیشی روشنی از این موضوعات داشته باشند.

روایت صحیح از اسلام بستگی تام به تبیبن حقائق اسلام دارد. رابطه «روایت صحیح از اسلام» و «تبیین حقائق اسلام» دو موضوع مهم است که در بیان حضرت بویژه در خطبه فدکیه نمایان است، نکته‌ای که پایه‌های استدلالی قوی و قانع‌کننده برای همگان داشته و دارد که هرگاه انسانها با نگاه انصاف و حقیقت‌جو به این بیانات نگریسته‌اند، حقائق برای آنها روشن شده و انسان را در مقابل این سؤال مهم قرا می‌دهد که حقیقت قیام حضرت فاطمه سلام الله و حقیق فاطمیه، آیا چیزی جز شناساندن اسلام و جریان توحیدی که ولایت در رأس این جریان قرار دارد، بوده است؟ بنابر همین نگاه است که صدیقه طاهره صلوات الله علیها «روایت و تبیین جامع از اسلام» را با بیانی مستدل در با عموم مردم و خواص در میان می‌گذارند تا حجت برای همه معلوم شود؛ اساسا نتیجه تبیین صحیح، روشنگری و اتمام حجت می‌باشد تا عذری باقی نماند.

تأکید رهبر معظم انقلاب بر «جهاد تبیین» مبنای شرعی و عقلی دارد؛

مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای مدظله‌العالی دو واژه مهم «روایت صحیح و جهاد تبیین» درباره انقلاب اسلامی و جهاد ملت ایران و مسلمانان در برابر استکبار را بصورت مکرر مورد تأکید قرار داده‌اند و آثار آنرا بیان نموده‌اند و هم چنین پیامدهای ترک این دو را بصورت شفاف تصریح کرده‌اند که این بیان مهم نشان‌دهنده آن است که اگر دلسوزان و اهل انقلاب این کار را انجام ندهند، نااهلان با تفاسیر سطحی و یا آغشته‌ی به نفاق و دروغگویی، حقائق انقلاب را آنگونه که منافعشان اقتضاء می‌کند، ثبت می‌کنند و راه را برای اتهام‌زنی و سست کردن عقائد جامعه نسبت به اسلام و انقلاب باز می‌کنند.

در حقیقت «روایت صحیح از انقلاب و جهاد تبیین در موضوعات مرتبط با انقلاب اسلامی» سد محکمی در برابر تحریف‌ها و انحرافات ایجاد می‌کند و ثمره آن قوّت قلب و امید صادق برای ادامه‌ی نهضت اسلامی است که براساس مکتب اهلبیت علیهم السلام پایه‌ریزی گشته و افقی روشن را در برابر انسان قرار داده است.

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=33524

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.