• امروز : دوشنبه - ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
 • برابر با : 18 - محرم - 1444
 • برابر با : Monday - 15 August - 2022
کل اخبار 6194اخبار امروز 0

صدای حوزه امروز

صدای حوزه۱۰۰ نفر از فضلای حوزه علمیه در سراسر کشور عضو سازمان هستند/بهره گیری متقابل از ظرفیت های حوزه های علمیه و سازمان نظام روانشناسی صدای حوزهبروزرسانی مرکز تربیت‌معلّم مبلّغ حوزه‌های علمیه با راه اندازی رشته های جدید صدای حوزهضرورت تأسیس مؤسسات دانش بنیان با محوریت علوم انسانی در حوزه های علمیه صدای حوزهحوزه علمیه، همه علوم بشر را در دل خود دارد/فقه ما هماوردی با نظامات حقوقی عالم می کند که قابل عرضه به دنیاست صدای حوزهضرب و شتم و مجروح شدن طلبه ای برای نجات جان یک نوجوان!/گلایه طلبه ناهی از منکر از گزارش مأمور کلانتری صدای حوزهجنجال بر سر فعال شدن جستجوی امن گوگل برای ایرانیان/ آچارکشی گوگل در خدمت پنچر کردن طرح صیانت! صدای حوزهمتون درسی و خشونت کلامی! صدای حوزهطرح صیانت از فضای مجازی و جایگاه حوزه در آن صدای حوزهقضیه دامشهر و تاوان انفعال در قبال طلبکاران غربزده! صدای حوزهمتاورس و ورود فقها در موضوع‌شناسی احکام فقهی صدای حوزهحوزه علمیه و جهانی شدن صدای حوزهاز خدمت رسانی تا اجرای برنامه های فرهنگی برای زلزله زدگان هرمزگان صدای حوزهچرا یک کار تبلیغی جهادی به بهانه نبود بودجه باید تعطیل شود؟! صدای حوزهجوانان بیشتر خواستار «توصیف حقایق» هستند نه اثبات آنها/ برای موفقیت در تبلیغ ۹۰درصد نیاز به محتوای خوب داریم و ۱۰درصد فنّ‌خطابه

3
ماجرای طرح صیانت و محدودسازی اینترنت؛

جنجال بر سر فعال شدن جستجوی امن گوگل برای ایرانیان/ آچارکشی گوگل در خدمت پنچر کردن طرح صیانت!

 • کد خبر : 44277
 • ۲۳ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۰
جنجال بر سر فعال شدن جستجوی امن گوگل برای ایرانیان/ آچارکشی گوگل در خدمت پنچر کردن طرح صیانت!
نه می توان روایت فوبیاگونه و هراسان ساز شرق را پذیرفت و نه می شود با نگاه منفعلانه و ساده انگارانه فرهیختگان برای اعلام عدم نیاز به طرح صیانت بخاطر امکانات فنی گوگل همراه شد!

به گزارش خبرنگار صدای حوزه،شرق و فرهیختگان در شماره امروز خود به بحث  فعال شدن جستجوی امن برای همه کاربران اینترنت در ایران پرداختند:

شرق: فاز جدید محدودسازی اینترنت؛ قفل کودک برای تمام کاربران فعال شد؛ نشت صیانت

جوان: آچارکشی گوگل؛ یک تغییر فنی کوچک در سرچ گوگل نشان داد برای فضای مجازی مناسب جامعه نیاز به طرح صیانت نداریم!

گفتنی است  نه می توان روایت فوبیاگونه و هراسان ساز شرق را پذیرفت و نه می شود با نگاه منفعلانه و ساده انگارانه فرهیختگان برای اعلام عدم نیاز به طرح صیانت بخاطر امکانات فنی گوگل همراه شد!

هشدارهای شرق برای ممانعت از اجرای طرح صیانت در روزهای آتی و انفعال فرهیختگان به جهت تضعیف این طرح به بهانه اعتماد بی مبنا به همراهی دائمی گوگل با خطوط قرمز دینی ماست!

امکان جستجوی امن ارتباطی با قفل کودک ندارد و حرفه ای ها هم در استفاده از سایت های پ و ر ن یا خشن اساسا نیازی به گوگل ندارند!

فرهیختگان درباره جستجوی امن گوگل نوشت:

Safe Search یا همان جست‌وجوی ایمن کلیدواژه و امکانی است در موتور جست‌وجوی گوگل که این روزها و با فعال‌شدن آن برای کاربران ایرانی، حاشیه‌های زیادی را به‌دنبال داشته است. نام‌ها و تفاسیر جالبی هم از این امکان در فضای مجازی و رسانه‌ای دهان‌به‌دهان می‌شود. اینترنت کودکان و اینترنت طبقاتی و خلاصه از این‌طور اسم‌ها و عناوین که هرکدام ناظر بر روایتی که بعد از آن نسبت به این اتفاق صورت می‌گیرد، مشمول تغییراتی هم می‌شود. در این گزارش ابتدا روایتی از اتفاق افتاده، چرایی و نیت انجام آن و فضای پیش‌روی بعد از این اتفاق به‌علاوه انتقادهایی که به آن وارد است، خواهیم داشت.

آچار کشی گوگل

چه اتفاقی افتاده؟

ماجرا همان‌طور که گفتم و می‌دانید از این قرار است که طی اقدامی امکان جست‌وجوی برخی سایت‌ها و منابع که مشخصا صفحات و سایت‌ها و منابع مربوط به پورنوگرافی و… است، محدود شده و از آنجایی که این رویه مربوط به اینترنت موسوم به اینترنت کودکان است و در بسیاری از کشورها، ازجمله ایران هم پیش از این و به‌وسیله برخی اپراتورها وجود داشت، این‌طور مخابره شد که کل ۸۵میلیون مخاطب ایرانی که از اینترنت همراه استفاده می‌کنند، امکان دسترسی به برخی صفحات را از موتور جست‌وجوگر گوگل از دست داده‌اند. اما اینکه اصل ماجرا چیست و چه شبهاتی پیرامون این اقدام وزارت ارتباطات وجود دارد و پاسخ به آنها چیست، مختصر و مفید در ادامه بررسی خواهد شد.

ادعای مدافعان

یکی از کارشناسان و مدافعان اجرای سیاست اینترنت امن در ارتباط با شبهاتی که پیرامون این اقدام وجود دارد به «فرهیختگان» گفت: «اولین شبهه‌ای که در فضای مجازی مطرح می‌کنند فعال‌شدن اینترنت کودک است. گوگل نمی‌گوید اینترنت کودک بلکه اینترنت محافظت‌شده می‌گوید که به‌معنای کودک نیست و ربطی به کودکان ندارد. اینترنت محافظت‌شده در برخی کشورهای دنیا فعال است، در پاکستان، عمان و غیره فعال است. هر کشوری با گوگل مذاکره کند و در گوگل این اینترنت محافظت‌شده فعال شود، ۲درصد از محتواها حذف می‌شود، یعنی چیزهایی که صریحا پورنوگرافی است و محتواهای خشن نیز حذف می‌شود. وقتی اینترنت محافظت‌شده فعال شود دو محتوای مذکور حذف می‌شود. کشورهای دنیا با گوگل مذاکره می‌کنند که در کل کشور این محتواها حذف شود به‌خصوص کشورهای مسلمان! گوگل هم می‌گوید حاضرم برای کشورهایی که می‌خواهند این مورد را فعال کنند ولی اگر کشورها از من بخواهند محتواهای سیاسی را حذف کنم، محتواهایی که علیه حکومت‌ها و دولت‌هاست حذف شود، من چنین نمی‌کنم؛ به‌خاطر خط‌مشی که دارد این موارد را حذف نمی‌کند ولی برای کشورهایی که دین و مذهب آنها بحث‌های اینچنینی را خط‌قرمز می‌دانند، حذف می‌کند. همانند تلگرام که پذیرفت محتوای پورن و خشن را حذف کند ولی محتوای ضدانقلاب و سیاسی را حذف نکند. یک ترم بین‌المللی است که همه می‌پذیرند. بنابراین این به‌معنای فعال‌سازی اینترنت کودک نیست. گوگل این سرویس را به‌صورت جداگانه هم دارد. پس یک‌سری شائبه ایجاد کردند که این اینترنت کودک است که درست نیست بلکه اینترنت محافظت‌شده گوگل است و در خیلی از کشورهای دنیا به‌خصوص مسلمان این سرویس را روی کل اینترنت فعال کردند. ایران هم بارها این درخواست را از گوگل داشته منتها به‌دلیل بی‌توجهی آنها، خودمان این کار را انجام دادیم. الان اگر در آن دو زمینه‌ای که گفتم جست‌وجویی صورت بگیرد به‌صورت محافظت‌شده و ایمن سایت‌ها و منابع نمایش داده می‌شوند و در غیر این صورت هیچ محدودیتی متوجه سایر منابع نیست و فقط به این دو مورد که ذکر شد مرتبط است. شبهه دیگری هم که وجود دارد، تناقض این اقدام با حقوق شهروندی و حتی حقوق بشر است که باید بگویم اگر با این نگاه ببینیم پس فیلترکردن یک سایت هم نقض حقوق شهروندی است. چرا سایت‌ها فیلتر می‌شود؟ باید دید چه محتوایی را از دسترس شما خارج می‌کند. اگر محتوایی باشد که در دسته‌های مجرمانه قرار نگیرد حرف این عده درست است ولی در کشور ما محتوای پورن و محتوای خشونت‌بار جزء محتواهای مجرمانه است. حتی در بسیاری از کشورها اینچنین است، به‌معنای نقض حقوق شهروندی نیست. اینکه این ماجرا ارتباطی با اجرای طرح صیانت دارد هم خیر، ربطی به آن ندارد.»

آچار کشی گوگل

نقد مخالفان

محمدجعفر نعناکار، کارشناس حوزه فناوری و از مدیران سابق وزارت ارتباطات در توئیتی با نقد این اقدام آن را ناقض حقوق شهروندی و حقوق بشر دانست و دراین‌باره به «فرهیختگان» گفت: «نکته این است که برای دسترسی به ارتباطات بین‌المللی و اطلاعات یک‌سری پروتکل‌های داخلی و بین‌المللی داریم، مثلا پورنوگرافی در کل دنیا جرم است و در عمل مجرمانه است یا تروریسم که یک طیف گسترده از تصاویر کشتار است، تهدید به مرگ و… در کنوانسیون‌های بین‌المللی جرم محسوب می‌شود. اینها این محتواها را محدود می‌کنند، اما اینکه یک‌دفعه بدون هیچ قانون و پیش‌زمینه‌ای میزانی از دسترسی مردم را محدود می‌کنید، عجیب است. به‌یک‌باره محدودیتی ایجاد می‌کنید که اصولا برای یک سن استاندارد ساخته شده مثلا زیر۱۸ سال. برای مدارس یا برای دانشگاه‌ها یا کودکان است، نمی‌توانید به‌یک‌باره پروتکلی را که انحصار ایجاد می‌کند به کل کشور تعمیم دهید. پروتکل‌هایی برای رده سنی تماشاگران فیلم و… وجود دارد، برای کل مصرف‌کننده تعمیم دهید و بگویید بخواهید این فیلم را تماشا کنید باید بالای ۲۳سال باشید. این انحصار در مصرف‌کننده است. وقتی اینترنت محافظت‌شده را فعال می‌کنید بدون اینکه نظر کاربر را بپرسید انحصار در مصرف‌کننده را به کل کشور تعمیم می‌دهید، آن‌هم براساس قاعده و خط‌مشی نیست. یک زمانی می‌گویید شورای عالی فضای مجازی، مجلس یا هرجای دیگر قانونی گذاشته که من موظف هستم اجرا کنم. دولت به‌خودی‌خود تصمیم‌گیر برای مردم نیست. دولت مجری است. باید کسی ابلاغ و تبیین کرده و بعد دولت اجرا کند. حالا گفته می‌شود این محدودیت فقط شامل سایت‌ها و صفحات پورنوگرافی است، درحالی‌که این‌طور نیست. این برای مدارس و کودکان فعال است و اگر بخواهید درباره طریقه بستن رحم و جنین سرچ کنید، پورن محسوب می‌شود و اینترنت محافظت‌شده اطلاعات درستی به شما در این خصوص نمی‌دهد، یعنی بخش عمده‌ای از داده‌هایی که ربطی به این مسائل ندارد و این مسائل در آن وجود دارد، محدود کرده‌اید و کسی نمی‌تواند دسترسی به این اطلاعات داشته باشد. فرض کنید همان محدودیت فقط برای سایت‌های پورنوگرافی و… هم باشد، با چه قانونی این را اجرا کرده است. قاعده کجاست و چه کسی مصوب و ابلاغ کرده است.»

نسبت این ماجرا با طرح صیانت

هنوز خیلی دقیق مشخص نیست که با این اقدام و اتفاق جدید دقیقا چه بلایی برسر دسترسی‌های مردم در موتور جست‌وجوی گوگل آمده است. دستورالعمل گوگل البته تاییدکننده نظر موافقان اینترنت محافظت‌شده است و محدودیت را ناظر بر محتواهای پورنوگرافی و خشونت‌آمیز می‌داند، با این حال اما جو رسانه‌ای سنگینی همچنان در جریان است و هرکسی از ظن و با سطح اطلاع شخصی با موضوع مواجه می‌شود. یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین نگرانی‌ها هم نسبت این اتفاق با طرح صیانت است و اینکه آیا با این اقدام عملا گامی در مسیر اجرایی‌شدن طرح صیانت برداشته‌ایم؟ در پاسخ به این سوال و ناظر بر واقعیات موجود باید گفت مشخصا ارتباطی بین این اقدام و طرح صیانت نیست و اتفاقا برعکس، با چنین اقدامات و محدودیت‌هایی که در کشورهای زیادی هم رواج دارد و امکان دسترسی به سایت‌ها و صفحات خشونت‌آمیز و پورنوگرافی را می‌گیرد، می‌توان به راهکاری رسید که دیگر آسیب‌های طرح‌هایی نظیر صیانت را نداشته باشد. این دانش فنی و این نوع اقدام، البته با رعایت موازین قانونی و… می‌تواند تمام مزیت‌های نداشته طرح صیانت را داشته باشد و هیچ‌کدام از تهدیدهای آن را هم نداشته باشد./ابوالقاسم رحمانی

لینک کوتاه : http://v-o-h.ir/?p=44277

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.