• امروز : پنج شنبه - ۱۸ آذر ۱۴۰۰
  • برابر با : 5 - جماد أول - 1443
  • برابر با : Thursday - 9 December - 2021
کل اخبار 4562اخبار امروز 0

صدای حوزه امروز

صدای حوزهسیل بنیان‌کن علوم و تکنولوژی‌های جدید و دل‌مشغولی حوزه به جزئیات/ نگاه انتقادی کتاب الهیات سایبر به سبک ورود علوم الهی در فضای مجازی صدای حوزهبازدید مدیر کل تربیت و اخلاق مدارس علمیه از پایگاه خبری صدای حوزه صدای حوزهاصلاح ریشه یا مبارزه با صدر و ساقه در حوزه؟! صدای حوزهفراز و نشیب سفیران هدایت/ روحانیت ۲۶۰ کارویژه دارد/حضور جهادی ۵۸۰۰ طلبه در مدارس/اساتید حوزه استخدام حوزه نیستند صدای حوزهدیدار مدیر مسئول صدای حوزه با معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه کشور صدای حوزهتحلیل مجمل یک درس اخلاق در یک مدرسه علمیه/ اگر اهل قناعت نیستید در حوزه نمانید! صدای حوزهعمامه هاتون رو بردارید! صدای حوزهمشکل تشخیص حجت الاسلام ها و آیت الله ها صدای حوزهطلبه ای که از کودکی حسرت و خیال دوچرخه داشتن در سر می پروراند! صدای حوزهحضور طلاب کاربلد برای شکست حصر تربیتی کودکان و رفع ابهام از سبک زندگی ایرانی-اسلامی صدای حوزهشهروندان فضای مجازی و تربیت دیجی‌نیتیو ها صدای حوزهسبک زندگی طلاب؛ چیزی شبیه معجزه / چند نفر از طلاب و روحانیون حقوق بگیر هستند؟ صدای حوزهآیت الله علوی گرگانی: فعالیت‌های شما موجب خوشحالی ماست / رائفی پور: بالای ۸۰۰ نفر از اهل سنت و بهاییت و مسیحیت، در مصاف مستبصر شده‌اند صدای حوزهمدرسه علمیه ای برای تربیت مدیر و مدرس/حضور مستمر مسئولین مدرسه در میان طلاب تا نیمه شب

1
آیت الله بنیادی مطرح کرد:

ضرورت‌ نهضت نخبگانی در ایجاد جامعه اسلامی و وحدت امت اسلام

  • کد خبر : 29123
  • ۰۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۱
ضرورت‌ نهضت نخبگانی در ایجاد جامعه اسلامی و وحدت امت اسلام
گفتمان تقریب و رسیدن به وحدت امت اسلام، تکالیف اندیشمندان و نخبگان جهان اسلام را بیشتر از هر زمانی مشخص نموده است.

به گزارش صدای حوزه، آیت الله بنیادی در گفت‌وگویی، با اشاره به «ضرورت‌ نهضت نخبگانی در ایجاد جامعه اسلامی و وحدت امت اسلام» و ضمن تبریک میلاد نبی اکرم حضرت محمد مصطفی (ص) و امام جعفر صادق (ع) گفت: مناسبت‌هایی که درباره پیامبر اکرم(ص) مانند میلاد، بعثت، هجرت و… وجود دارد، فرصت مناسبی است تا سبک زندگی فردی و اجتماعی خود را با آن اسوه‌ی جاوید، مورد سنجش و اصلاح رفتارمان را در عمل مورد توجه بیشتری قرار دهیم، چرا که امروز بشر بیش از هر زمان دیگری نیازمند به الگوهای زندگی موفق و متعالی دارد که در رأس آن «جریان جهان‌بینی توحیدی در کلان جامعه» می‌باشد و البته تحقق این مهم بستگی به تحولات اساسی در همه عرصه‌های اصلی زندگی که پایبندی به آموزه‌های اسلامی و امور انسانی در رأس آنهاست، دارد.

این استاد حوزه با بیان این که شناخت و بهره‌گیری از منابع دینی و وقایع تاریخ اسلام بهترین روش و سیره برای رسیدن به جامعه مناسب و مطلوب است، افزود: همین امر نیز سبب می شود تا فضای معنویت و اخلاق و اخوت» در جامعه حاکم و پر رنگ باشد و جامعه زودتر به هدف مطلوب برسد.

وی اضافه کرد: در کنار آن مهم آن است که تمسک به سنت نبوی و سیره اهلبیت(ع) نیز تمسک باورمند و عملی تا انگیزه‌ها، تصمیم‌ها و رفتارها منطبق با یک الگوی جامع باشد، از این‌رو در تلاش برای تحقق جامعه مطلوب اسلامی باید از آسیب‌های مانند «شعارزدگی، سطحی‌نگری، جزئی‌نگری و برداشت‌های متحجرانه» به شدت پرهیز نمود که در غیر اینصورت پایه‌های فرهنگی و معنوی – هر چند بنام اسلام باشد – سست‌ متزلزل و مقطعی خواهد شد.

آیت الله بنیادی با بیان اینکه حاکمیت احکام شرعی و اخلاق اسلامی، بسترهای جامعه پیشرفته را مهیا می‌سازد، ادامه داد: معتقدیم «عمل به احکام اسلامی و رعایت اخلاق پسندیده» معیارهای رشدیافتگی جامعه اسلامی است، از این‌رو نباید به احکام اسلام به صورت محدود و در موارد خاص نگاه کرد و نباید اخلاق را موضوعی دست پائین و ظاهری به حساب آورد بلکه این دو نماگر باطن جامعه و توفیقات واقعی و ره‌یافتگی به مراتب ترقی هر مجموعه‌ای می‌باشند.

اصل استفاده از اندیشمندان و صاحب‌نظران و نخبگانی متعهد

این استاد حوزه باتأکید براین که مدیریت در ساحت‌های مختلف جامعه نیازمند «اصل استفاده از اندیشمندان و صاحب‌نظران و نخبگانی متعهد» می‌باشد و هر چه و هر گاه از این اصل مهم در هر دوره‌ای از تاریخ استفاده شد، جامعه اسلامی به شکوفایی فراگیر رسیده است، بیان داشت: در جهان امروز که تغییرات و تحولات، سرعت بیشتری گرفته و مکاتب مادی با تظاهر و تفاخر به برخی پیشرفت‌های صنعتی، داعیه برتری بر امت‌های دیگر را دارد و لذا وقت آن است که اندیشمندان جهان اسلام با همتی مضاعف و تولید فکر و نظر وارد عرصه‌های خدمت به امت اسلامی شوند و حاکمان و مدیران کشورها نیز این ضرورت را بیشتر از هر زمانی درک نمایند.

وی با بیان این که گفتمان تقریب و رسیدن به وحدت امت اسلام، تکالیف اندیشمندان و نخبگان جهان اسلام را بیشتر از هر زمانی مشخص نموده، اضافه کرد: تفرعن مستکبرین، ایجاد ضعف فکری توسط مستعمرین اندیشه‌ها و توطئه‌های دور و نزدیک و خطرناک آنان که دامنه‌ای وسیعی از موضوعات و مسائل کشورها را در بر گرفته، ایجاب می‌کند علاوه‌ی بر تلاش دولت‌ها و نهادها و مجامع رسمی، «نهضت عظیم نخبگانی برای دستیابی به الگو و روش رسیدن به وحدت امت اسلامی» مجاهدتی افزون‌تر از آنچه تا کنون بوده داشته باشند.

آیت الله بنیادی ادامه داد: و مقدمه این تلاش مقدس، رسیدن به این باور است که کلید تقریب مذاهب و تحقق وحدت اسلامی در دست اندیشمندان و نهفته در تفکر باز و حقیقت‌بین آنان است تا «الگوی سعادت‌بخش مدینه‌النبی و جامعه نبوی در ابعاد جهانی» و در سطح معادلات امروز بشر، دست یافتنی‌تر از همیشه باشد.

این استاد حوزه با اشاره به این که حوزه علمیه قم مرکزی شناخته شده و تأثیرگذار در تقریب مذاهب و تحقق وحدت امت اسلام می‌باشد افزود: این ظرفیت عظیم علاوه بر درک عمیق نسبت به وحدت اسلامی و شناخت از محاسبات دشمنان اسلام در ستیز هدفمندشان، ضرورت دارد تا با ارتباط با متفکرین جهان اسلام و ارائه فکر و اندیشه‌های نو در این راهبرد حیاتی، نقش و رسالت بی‌بدیل خود را ایفا نماید.

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=29123
  • منبع : خبرگزاری حوزه

مطالب مرتبط

۲۹آبان
آمارها نشان از اثرگذاری واکسن و تایید نظر اهل خُبره دارد
بررسی فقهی "رجوع به قول خبره" در موضوع واکسیناسیون در گفتگو با آیت الله بنیادی؛

آمارها نشان از اثرگذاری واکسن و تایید نظر اهل خُبره دارد

۱۰آبان
بازدید معاون فرهنگی و روابط عمومی نیروی هوایی ارتش از پایگاه خبری صدای حوزه
حضور حجت الاسلام رسول بنیادی در پایگاه خبری صدای حوزه؛

بازدید معاون فرهنگی و روابط عمومی نیروی هوایی ارتش از پایگاه خبری صدای حوزه

۰۵آبان
باید برای “وحدت امت” خطر کرد! / تشیع، موتور پیشران امت محمد(ص) نه فرقه ای کنار سایر فرق
مدیرکل ادیان و مذاهب سازمان تبلیغات اسلامی در برنامه جهان آرا:

باید برای “وحدت امت” خطر کرد! / تشیع، موتور پیشران امت محمد(ص) نه فرقه ای کنار سایر فرق

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.