• امروز : یکشنبه - ۲۳ مرداد ۱۴۰۱
 • برابر با : 17 - محرم - 1444
 • برابر با : Sunday - 14 August - 2022
کل اخبار 6194اخبار امروز 0

صدای حوزه امروز

صدای حوزه۱۰۰ نفر از فضلای حوزه علمیه در سراسر کشور عضو سازمان هستند/بهره گیری متقابل از ظرفیت های حوزه های علمیه و سازمان نظام روانشناسی صدای حوزهبروزرسانی مرکز تربیت‌معلّم مبلّغ حوزه‌های علمیه با راه اندازی رشته های جدید صدای حوزهضرورت تأسیس مؤسسات دانش بنیان با محوریت علوم انسانی در حوزه های علمیه صدای حوزهحوزه علمیه، همه علوم بشر را در دل خود دارد/فقه ما هماوردی با نظامات حقوقی عالم می کند که قابل عرضه به دنیاست صدای حوزهضرب و شتم و مجروح شدن طلبه ای برای نجات جان یک نوجوان!/گلایه طلبه ناهی از منکر از گزارش مأمور کلانتری صدای حوزهجنجال بر سر فعال شدن جستجوی امن گوگل برای ایرانیان/ آچارکشی گوگل در خدمت پنچر کردن طرح صیانت! صدای حوزهمتون درسی و خشونت کلامی! صدای حوزهطرح صیانت از فضای مجازی و جایگاه حوزه در آن صدای حوزهقضیه دامشهر و تاوان انفعال در قبال طلبکاران غربزده! صدای حوزهمتاورس و ورود فقها در موضوع‌شناسی احکام فقهی صدای حوزهحوزه علمیه و جهانی شدن صدای حوزهاز خدمت رسانی تا اجرای برنامه های فرهنگی برای زلزله زدگان هرمزگان صدای حوزهچرا یک کار تبلیغی جهادی به بهانه نبود بودجه باید تعطیل شود؟! صدای حوزهجوانان بیشتر خواستار «توصیف حقایق» هستند نه اثبات آنها/ برای موفقیت در تبلیغ ۹۰درصد نیاز به محتوای خوب داریم و ۱۰درصد فنّ‌خطابه

3
کارکرد یک تکنیک پر تکرار در رسانه‌ های بیگانه؛

تکنیک «حرکت کیبوردی» و نقش آن در جنگ شناختی

 • کد خبر : 30898
 • ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۲
تکنیک «حرکت کیبوردی» و نقش آن در جنگ شناختی
برای بعضی ها، سخت ترین کار دنیا است، وقتی که می خواهد تایپ کنید و ناگهان از زبانی به زبان دیگر بروید. خصلت جالب تایپ کردن همین است. ظاهرا واژه ها و علائم و کلمات خارجی در کنار هم جور در نمی آید اما در نهایت یک متن منسجم داریم. این شیوه در رسانه هم استفاده می شود و به شگرد ”حرکت کیبوردی“ معروف است.

به گزارش صدای حوزه، برای بعضی ها، سخت ترین کار دنیا است، وقتی که می خواهند تایپ کنند و ناگهان از زبانی به زبان دیگر بروند. خصلت جالب تایپ کردن همین است. ظاهرا واژه ها و علائم و کلمات خارجی در کنار هم جور در نمی آید اما در نهایت یک متن منسجم داریم. این شیوه در رسانه هم استفاده می شود و به شگرد ”حرکت کیبوردی“ معروف است.

هر بهانه ای پیدا می کنند که بگویند ایرانی خوشبخت نیست. گاهی هم سراغ آب و برق می روند. گاهی از تفریحات می گویند. گاهی به سیاست و اقتصاد ورود می کنند تا همین معنا را در ذهن ایجاد کنند. همه خبرهایی که ظاهرا به هم ربطی ندارند در رسانه های بیگانه در نهایت یک متن زیبا را می سازند که به خوبی تایپ شده است و آن هم اینکه جمهوری اسلامی باید برود.

علیرضا داودی کارشناس‌ ارشد رسانه و علوم شناختی، ضمن تشریح کارکرد رسانه‌ های فارسی زبان بیگانه درخصوص تکنیک ”حرکت کیبوردی“ گفت: در این تکنیک اجزا برای تحت تاثیر قرار دادن ذهن مخاطب چه در کف تکنیک ها چه در سقف تکنیک ها، حتما باید از یک منطقی پیروی کنند، حالا شاید آن منطق و یا آن نظم در نزد من دارای یک اصول نباشد و یا با اصولی که من تعریف کرده ام قابل انطباق نباشد، اما فرمتش قابل احصاء است.

داودی افزود: بنابراین وقتی صحبت از حرکت کیبوردی می شود ، عملا از یک نظمی صحبت می کنند که در هر محیطی دارای یک منطق عملیاتی می شود.

کارشناس‌ ارشد رسانه و علوم شناختی گفت: منطق های عملیاتی متفاوت، زمانی می تواند تبدیل به چند زبانی ، چند فهمی ، چند منطقی ، چند بعدی و چند گونه‌گی در حوزه عملیات بشوند که روی هم سوار و متمرکز می شوند.

داودی گفت: شما در حال تایپ یک مطلب هستید ، یک نظمی در استفاده از کلیدهای کیبورد دارید ( فارسی) همان لحظه می خواهید یک عبارتی انگلیسی را تایپ کنید، شیفت می کنید، از یک نظم دیگری تبعیت می کنید، همان لحظه می خواهید چینی تایپ کنید، سویچ می کنید، از یک نظم دیگری استفاده می کنید، درست است که اینها از منطق های متفاوت تبعیت می کنند اما در مجموع یک نظم واحدی را ایجاد می کنند که از یک مسیری منتج گردیده است و اصطلاحا مسیر تایپ متن نامیده می شود.

کارشناس‌ ارشد رسانه و علوم شناختی ادامه داد پس این حرکت کیبوردی یعنی همه ی اجزاء یک اتفاق را شما باید بتوانید بواسطه احساسات ، دانش ، تجربه ، منش ، روش و بینش خود ، به یک نظمی برسانید ، از هر کلید در یک جا استفاده کنید و در مجموع یک مسیر طراحی شده را به واسطه آن تامین کنید.

داودی گفت: رسانه های معاند معمولا از این موضوع درکجا استفاده می کنند ؟ آنجاییکه می خواهند از محیط های مختلف ، مسئله واحد استخراج کنند.

کارشناس‌ ارشد رسانه و علوم شناختی افزود: این طور نشان می دهند که ایرانی ها بدبخت هستند ، همین ایرانی بدبخت را نشان می دهند که پناهنده م یشود و در فلان کشور تابعیت می گیرد و به عنوان ورزشکار در تیم ورزشی در مسابقات شرکت می کند.

داودی گفت: یا همین ایرانی بدبخت را نشان می دهند که پناهنده می شود و در فلان کشور در رستوران نظافت می کند و توسط اتباع کشورهای دیگر مورد سوء استفاده جنسی قرار می گیرد و یا به گونه ای دیگر یک افغان در حال کار در ایران ، با یک زن ایرانی ازدواج می کند و در کابل زندگی می کند.

او ادامه داد: وقتی می خواهند ایرانی را بدبخت نشان بدهند از اجزای مختلف، براساس یک نظمی که خودشان طراحی کرده اند استفاده می کنند. داودی گفت: هرجا یک نوعی کیبورد دارند ( عربی ، انگلیسی ، چینی ، فارسی ) اما همه موارد در مجموع می شود یک متن که در ذهن مخاطب شکل می گیرد، این را تکنیک ” حرکت کیبوردی “ می نامند.

کارشناس‌ ارشد رسانه و علوم شناختی ادامه داد اثر حرکت کیبوردی کجاست ؟ کیبورد را که در حال تایپ هستید قبل از اینکه اثر مکتوب به تصویر در مانیتور پدیدار گردد دو اثر قبل آن وجود دارد یکی اثر لامسه و دوم اثر صدا، برای همین در حوزه حرکت کیبوردی ، حتما جامعه باید سوژه ها را لمس کند و حتما باید این سوژه ها دارای صدا باشند.

داودی افزود: سوژه پنهان فایده ندارد و مخاطب باید بتواند با گوشت و پوست و خون ، چشم و ذهن ، این مطلب را درک کرده باشد. کارشناس‌ ارشد رسانه و علوم شناختی ادامه داد مثلا کمبود باد در لاستیک ماشین مشهود است یا کمبود بنزین در باک ؟ بنزین تمام بشود ماشین خاموش می شود اما لاستیک هم حس لامسه دارد ، هم صدا دارد و هم در حرکت خودرو اثر وضعی ایجاد می کند، بنابراین هر دو خطرناک است.

داودی گفت: سهمیه بندی بنزین ، این حرکت کیبوردی است، جامعه با پوست و گوشت و خونش درک می کند، صدا ، لمس موضوع و اثر وضعی آن را هم می بیند، وقتی بنزین گران شد ، در حرکت کیبوردی اثر وضعی را جای می گذارد که مسئول مربوطه با مردم صحبت نمی کنند و جامعه را با این شرایط آماده نکرده اند و اعلام می کنند که من هم از تغییرات قیمت بی اطلاع بودم و صبح متوجه شدم بنزین گران شده و در نهایت بازخورد آن، واکنش مردم در موضوع بنزین رقم می خورد.

شگردهای رسانه ‌های بیگانه برای تغییر ذهن مخاطب فارسی زبان هر روز بیشتر می ‌شود، شناختن و درک این جنگ شناختی قسمتی از سواد رسانه‌ای مورد نیاز امروز ایران‌مان است. بنابراین رسانه ‌ها تلاش می کنند مطابق اهدافی که دارند در این فرآیند دخالت کنند. ایجاد، تغییر یا تقویت باورها، از کارکردهای رسانه ها در همراه سازی مخاطبان است.

***

گفتنی است مجموعه برنامه کوتاه ”روایت رنگ‌ها“ روایتی از تکنیک ‌های جنگ شناختی است که در شبکه رادیوییِ رادیو گفت و گو تولید و پخش می شود.

تکنیک ‌های رسانه‌ ای در دنیای امروز وارد فضای علوم شناختی شده است از این رو رادیو گفت و گو مجموعه برنامه‌ای ۹۰ قسمتی برای آشنایی مخاطبان با این تکنیک‌ ها را تدارک دیده است.

”روایت رنگ‌ها“ نام این مجموعه برنامه‌ی تخصصی در حوزه علوم شناختی با محوریت شگردهای رسانه‌ای در انحراف افکار عمومی است که ماموریت این شبکه، در جریان ‌سازی موثر بر نخبگان و کنشگران جامعه ایرانی را محقق کرده است.

این مجموعه برنامه که در قالب ساختارهای نوین طراحی و تولید شده، در هر قسمت و در گفت و گو با دکتر علیرضا داودی کارشناس مسائل رسانه و متخصص علوم شناختی، با رویکردی تخصصی و تحلیلی و با مصداق‌های عینی به افشای تکنیک‌ های رسانه‌ های بیگانه و معاند در جهت تخریب ذهن مرم ایران می پردازد.

روایت رنگ‌ها هر روز ساعت ۱۱:۵۵ دقیقه از رادیو گفت و گو موج اف ام ردیف ۱۰۳٫۵ مگاهرتز تقدیم علاقه‌مندان می‌شود.

 

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=30898
 • منبع : فارس

مطالب مرتبط

۰۱مرداد
اخبار زیگزاگی، اختلال شناختی و ضرورت مراقبت از افکار عمومی
۱۵خرداد
حضرت آیت الله نوری همدانی: صدای ما به جایی نمی رسد و پخش نمی کنند!
تاملی در قصه پرغصه بازنمایی های خبری از روحانیت؛

حضرت آیت الله نوری همدانی: صدای ما به جایی نمی رسد و پخش نمی کنند!

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 2در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۲
 1. حالا اگه فقط می گفتند تمام اهداف رسانه های فارسی زبان بیگانه دشمنی با جمهوری اسلامی است چی می شد؟
  طوری تیتر زدید حرکت کیبوردی گفتم چه تحلیل ناب و مهمی می خواید بگید

  • تفاوت اینجاست که تراکم ظاهرا بی ربط معاندان علیه نظام را ذیل یک کلان روایت مشخص و واحد، حرکت کیبورردی میگن. توجه به وحدت گفتمانی و پرت نشدن حواس بدلیل بی ربطی موضوعات مورد تهاجم

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.