• امروز : سه شنبه - ۵ بهمن ۱۴۰۰
  • برابر با : 22 - جماد ثاني - 1443
  • برابر با : Tuesday - 25 January - 2022
کل اخبار 5067اخبار امروز 0

صدای حوزه امروز

صدای حوزهستاد راهبری معماری و شهرسازی حوزه علمیه قم دعوت به همکاری کرد صدای حوزهسیره زندگانی حضرت زهرا (س) الگویی کامل در باب همسرداری و تربیت فرزند صدای حوزهنهادهای حوزوی در مقابل جریان تحریف بی تفاوت نباشند! صدای حوزهطلاب را به روز، معتقد و امیدوار تربیت کنید/طلبه‌ها به دلیل کرونا و عدم ارتباط با اساتید، آسیب دیده‌اند صدای حوزهاهتمام معاونت پژوهش حوزه بر حمایت از گروه های جهادی علمی صدای حوزهدرس خارج مجازی از سال تحصیلی آینده برگزار خواهد شد صدای حوزهآموزش عقاید نباید نقطه آغاز آموزش‌های دینی باشد صدای حوزهریزش های پنهان حوزه؛ مسأله جان سوزی که غالبا مورد توجه واقع نمی شود! صدای حوزهطلاب وارد حوزه های هوش مصنوعی و بازی‌های رایانه‌ای می شوند صدای حوزهویکی فقه، دانشنامه متقن و قابل اعتماد در حوزه علوم اسلامی/ تا تبدیل شدن به دانشنامه تراز اسلامی فاصله زیادی داریم صدای حوزهاستاد قاضی‌زاده: حوزه باید ناصح و ناظر حکومت باشد/ در اینکه اسلام، نظام اقتصادی و سیاسی دارد، با امام خمینی (ره) مخالفم/ حجت الاسلام پیروزمند: اقامه دین وظیفه روحانیت است/تقریر شما از امام خمینی تحریف ایشان است! صدای حوزهدرآمد موقوفات حوزوی، آنطور که می گویند، نیست/حوزه علمیه، آمادگی مدیریت موقوفاتش را ندارد! صدای حوزهپول گرفتن برای تأخیر ادای قرض، حرام است/مردم از نوسانات قیمتی در بازار گلایه مند هستند/اختلاس‌ها با قلم افراد صورت می‌گیرد نه با زور اسلحه/در فعالیت‌های بانکی باید کارمزد واقعی مبنای کار باشد صدای حوزهمسجد از آغاز اسلام به عنوان مهمترین مرکز برای تمدن سازی محسوب می‌شود

0
مدیر گروه فقه روابط اجتماعی پژوهشکده حکمت و شریعت مطرح کرد:

مکاسب محرمه با چاشنی مفهوم‌شناسی و پیشینه یابی فقهی و فرافقهی

  • کد خبر : 33609
  • ۲۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۸
مکاسب محرمه با چاشنی مفهوم‌شناسی و پیشینه یابی فقهی و فرافقهی
مجموعه کتاب «مکاسب محرمه» در یازده جلد، اثر آیت الله علیرضا اعرافی، توسط انتشارات مؤسسه اشراق و عرفان به چاپ رسیده است. از خصوصیاتی که این دوره را از کتاب‌های هم ردیف خود ممتاز می‌کند طرح و بررسی دقیق و عالمانه حضرت آیت‌الله اعرافی و طرح‌ نوینی است که ایشان برای تنظیم مباحث مکاسب محرمه در کتاب حاضر ارائه کرده اند.

به گزارش صدای حوزه، مجموعه کتاب «مکاسب محرمه» در یازده جلد، اثر آیت الله علیرضا اعرافی، توسط انتشارات مؤسسه اشراق و عرفان به چاپ رسید.

این کتاب که برگزیده کتاب سال جمهوری اسلامی ایران است، با ویراست جدید در یازده جلد تقدیم جامعه علمی شده است.

بررسی دقیق آیت الله اعرافی

حجت‌الاسلام احمد عابدین‌زاده مدیر گروه فقه روابط اجتماعی پژوهشکده حکمت و شریعت و مدیر و ناظر تقریرات مجموعه «مکاسب محرمه» گفت: پس از اینکه مجموعه مکاسب محرمه در پانزده جلد به چاپ رسید و با استقبال جامعه علمی مواجه شد و توفیقاتی نظیر کتاب سال جمهوری اسلامی را از آن خود کرد، بر آن شدیم تا چاپ جدید در سال ۱۴۰۰ بروز و با ویراست جدید در یازده مجلد تقدیم جامعه علمی شود. از خصوصیاتی که این دوره را از کتاب‌های هم ردیف خود ممتاز می‌کند طرح و بررسی دقیق و عالمانه حضرت آیت‌الله اعرافی و طرح‌ نویی است که ایشان برای تنظیم مباحث مکاسب محرمه در کتاب حاضر ارائه کردند.

مفهوم‌شناسی و پیشینه فرافقهی و فقهی، قبل از بررسی ادله هریک از عناوین

وی درباره امتیازات و مزایای این مجموعه گفت: «تقسیم اعیان نجس به حیوانات و غیر حیوانات و طرح مباحثی درباره خرید و فروش انسان و حیوان»، تقسیم موضوعی عنوان‌های نوع چهارم (تکسب با کارهای حرام) به هفت گروه: محرمات علوم، محرمات هنر، محرمات ورزش و بازی، محرمات روابط میان‌فردی، محرمات سیاست، محرمات تجاری و محرمات اداری»، افزودن مفهوم‌شناسی و پیشینه فرافقهی و فقهی، قبل از بررسی ادله هریک از عناوین» از جمله مزایای مجموعه مکاسب محرمه است.

مدیر و ناظر گروه تقریرات مؤسسه اشراق و عرفان ادامه داد: «طرح فروع بحث پس از بررسی ادله هریک از عناوین»، «بیان خلاصه گزاره‌های فقهی مرتبط با هریک از عناوین، در پایان بحث» از دیگر مزایا و امتیازات مجموعه مکاسب محارم است.

 عابدین‌زاده درباره برخی ویژگی‌های چاپ جدید این اثر گفت: از ویژگی‌های چاپ جدید می‌توان به تصحیح اشکالات ویرایشی و محتوایی، تطبیق بررسی سندی روایات با نظرات جدید آیت الله اعرافی و تجمیع مجلدات چاپ پیشین و کاهش مجلدات از پانزده به یازده جلد اشاره کرد.

تغییرات ساختاری

وی  درباره تغییرات ساختاری صورت گرفته در چاپ جدید گفت: در چاپ جدید، جلد اول و دوم پیشین (اعیان نجس ۱و۲) در جلد اول ویراست جدید به نام «اعیان نجس»؛ جلد چهارم و پنجم پیشین ( محرمات علوم۱و۲ ) در جلد سوم ویراست جدید به نام «محرمات علوم»؛ جلد نهم و دوازدهم پیشین(محرمات روابط میانفردی ۱و۴) در جلد نهم ویراست جدید به نام «محرمات روابط میانفردی۳»؛ و جلد چهاردهم ( محرمات تجاری و اداری ) و جلد پانزدهم ( اخذ اجرت برای واجبات) در جلد یازدهم ویراست جدید به نام «محرمات تجاری و اداری – اخذ اجرت برای واجبات» تجمیع شدند.

حجت‌الاسلام عابدین‌زاده در انتها از تلاش‌های چندین ساله استاد معظم آیت الله اعرافی و مؤسسه اشراق و عرفان خبر داد و گفت: بر خود لازم می‌دانیم از حضرت آیت‌الله اعرافی که پس از ارائه دروس، ارزیابی تقریرات را در این سال‌ها دقیق، عالمانه و صبورانه ادامه دادند نهایت تشکر را داشته باشیم. دوره مکاسب محرمه حاصل تلاش‌های گروه تقریرات فقهی مستقر در مؤسسه اشراق و عرفان است که از مدیرعامل محترم مؤسسه، حجت‌الاسلام سیدنقی موسوی، مقررین ارجمند حجج اسلام علیرضا گودرزی، سیدعنایت الله کاظمی و ستار همتی  و ناظران گرامی حجج اسلام صمد سعیدی و احمد شهامت  که این مجلدات حاصل تلاش‌های چندین ساله این بزرگواران است، نهایت تشکر و قدردانی را داریم.

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=33609
  • منبع : خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

۱۶دی
تقدیر از ورود ساختارمند حوزه به عرصه فقه معاصر به‌ویژه فقه فضای مجازی
طی پیام دبیر شورای عالی فضای مجازی به مدیر حوزه‌های علمیه صورت گرفت؛

تقدیر از ورود ساختارمند حوزه به عرصه فقه معاصر به‌ویژه فقه فضای مجازی

۲۳آذر
شیعه در برابر این نادانی و بازی در میدان دشمن کوتاه نخواهد آمد!
آیت الله اعرافی با اشاره به برخی اظهارات نسنجیده نسبت به ساحت مقدس ائمه اطهار(ع) اظهار داشت؛

شیعه در برابر این نادانی و بازی در میدان دشمن کوتاه نخواهد آمد!

۲۱آذر
عزم آیت الله اعرافی بر شناسایی نهال های ذی‌قیمت آینده‌دار حوزه ها
در هم اندیشی مدیران و معاونان پژوهشی واحدهای علمی حوزوی مطرح شد؛

عزم آیت الله اعرافی بر شناسایی نهال های ذی‌قیمت آینده‌دار حوزه ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.