• امروز : دوشنبه - ۶ تیر ۱۴۰۱
  • برابر با : 28 - ذو القعدة - 1443
  • برابر با : Monday - 27 June - 2022
کل اخبار 6146اخبار امروز 0

صدای حوزه امروز

صدای حوزهجلد یازدهم از سلسله کتاب‌های موسوعه فقه تربیتی با عنوان «اصول عام تربیت» صدای حوزهشریکه الامام و یا همان همسر طلبه ای که در خدمت به خلق، کم نمی گذارد! صدای حوزهنقدی طلبگی بر آخرین خطبه های نماز جمعه قم صدای حوزهپایان فصل دوم مدارس فقه تربیتی صدای حوزهبرای گرانی های افسار گسیخته و اجاره بها تدبیری اندیشیده شود! صدای حوزهپاسخ استاد علیدوست به اظهارات عابدینی در مورد تغلیظ دیه در ماه‌های حرام و عدم طهارت مشرکان + فیلم صدای حوزه۱۴ ساحت تربیتی در نظام نامه تربیتی معاونت تهذیب/ نگاه ما به اخلاق نگاه دانشی و آکادمیک و مدرکی نیست صدای حوزهمرحوم آیت الله فاضل لنکرانی در صورت باخبر شدن از گرانی ناراحت می‌شد و پیوسته به مسئولین تذکر می‌داد! صدای حوزهسرعت بالاتر انقباض معیشتی طلاب در قیاس با سرعت اقدامات اصلاحی حوزه! صدای حوزهنامه ی سرگشاده ی تشکل ها و مجموعه های حوزوی استان قم خطاب به رییس محترم قوه قضائیه صدای حوزهستون دین، مردم هستند / بنده بارها در رابطه ربا تذکر داده ام / باید تلاش کرد مشکلات مردم با جدیت حل و فصل شود صدای حوزهتحلیل “علامه محمدتقی جعفری” از علت علاقه مردم اروپا به سگ! صدای حوزهواکنش های توئیتری به اقدام صاحب خانه با انصاف صدای حوزههشدار تند رائفی پور برای اجرای نمایشی غیراخلاقی با بازی همسر رامبد جوان!

0
یادداشت؛

حکومت همه جانبه و جهانی امام زمان(عج)؛ هدف نهایی انقلاب های مقدس بشری

  • کد خبر : 43970
  • ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۷
حکومت همه جانبه و جهانی امام زمان(عج)؛ هدف نهایی انقلاب های مقدس بشری
بر هر فرد مومن و متعهدی که در انتظار ظهور مولایش به سر می برد، واجب و لازم است که خود را برای این امر آماده و مهیّا سازد.

به گزارش صدای حوزه، النازرحمت نژاد در یک یادداشت مهدوی در مورد آمادگی برای ظهور امام زمان(عج) و زمینه سازی برای آن بحث کرده است:

آمادگی برای ظهور امام زمان(عج) و زمینه سازی برای آن

یکی از وظایف مهم مومنین و منتظران در دوران غیبت امام زمان(عج) برای پذیرش حکومت واحد جهانی ایشان، آمادگی برای ظهور و زمینه سازی برای آن می باشد. چرا که بدون آمادگی انتظار فرج و ظهور فایده ای ندارد و تا آن آمادگی لازم در مردم و جامعه ایجاد نشود، امر ظهور میسر و واقع نخواهد شد.

بر هر فرد مومن و متعهدی که در انتظار ظهور مولایش به سر می برد، واجب و لازم است که خود را برای این امر آماده و مهیّا سازد. چنان که اگر احتمال ظهور حضرت صاحب الامر(عج) بعد از یک ساعت باشد( یعنی به فرض بگویند که امام زمان(عج) بعد از یک ساعت ظهور خواهند نمود) آماده پذیرش حکومت و قیام حضرت باشد. لذا باید هر فرد در حد توان و وسعت خویش زمینه قیام حضرت را فراهم کند و برای قیام آن بزرگوار زمینه سازی کند.

در مورد زمینه سازی برای ظهور مراجع، دانشمندان و صاحبان قلم در این امر باید نقش موثر تر و بسزایی داشته باشند. یعنی آنان باید دست به یکسری اقدامات اصلاحی در جامعه بزنند و مردم را با تبلیغات و توطئه های دشمنان آگاه نموده و به آثار وجودی امام زمان(عج) و بیان زندگی شرافتمندانه و سعادتمندانه در عصر ظهور توجه دهند و آن ها را برای پذیرش حکومت امام زمان(عج) آماده سازند و به طور کلی طوری اقدام نمایند که جامعه از هرلحاظ یعنی عقیدتی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، نظامی، اقتصادی آماده ظهور و تشکیل حکومت واحد جهانی و اجرای فرامین دینی به طور کامل باشد.

البته لازم به ذکر است که این بدان معنی و مفهوم نیست که قبل از ظهور حضرت، مردم جامعه آن چنان صالح می گردند که هیچ خلافی و گناهی از آن ها سر نمی زند که اگر اینطور باشد، دیگر نیازی به آمدن و تشکیل حکومت عدل الهی نیست چرا که هدف قیام امام(ع) اصلاح جامعه، مردم و اجرای فرامین الهی می باشد و از طرفی دیگر به هیچ عنوان جامعه به طور کامل آماده پذیرش آن حکومت را نخواهد داشت چه بسا که مخالفانی خواهد داشت که مانع از این امر خواهند شد.

لذا ممکن است مردم از لحاظ دینی، زندگی صالح و سالم نداشته باشند، ولی از لحاظ فکری و جهات دیگر آمادگی پذیرش یک حکومت صالح را داشته باشند.

هر نهضت و انقلابی در صورتی امکان پیروزی و نتیجه را دارد که قبلا در ابعاد مختلف برای آن زمینه سازی لازم شده باشد و بلافاصله شرایط لازم برای پیروزی باید فراهم گردد و افکار عمومی برای پشتیبانی و حمایت از آن آماده شوند تا آن نهضت بتواند به پیروزی برسد لذا اگر زمینه سازی صورت نگیرد به هیچ وجه این انقلاب و نهضت به پیروزی نخواهد رسید.

بسیاری از انبیاء بزرگ اولوالعزم آمدند ولی نتوانستند دنیا را از بدی ها پاک و پیراسته کنند و علت این بود که زمینه برای این امر آماده و مهیا نبود. به عنوان نمونه پیامبر اکرم(ص) برای اینکه اسلام را علنا به مردم معرفی کند، قبلا زمینه را مساعد نمود و آمادگی لازم پذیرش آن را در بین مردم ایجاد نمودند، وقتی که افکار عمومی برای پذیرش این امر مساعد گردید، حضرت دین اسلام را به طور علنی به مردم عرضه داشتند.

حضرت امیرالمومنین(ع) در زمان خودشان با آن قدرت الهی و با آن علم متصل به معدن الهی نتوانست ریشه بدی ها را از بین ببرد، و حکومت الهی تشکیل دهد، زیرا زمینه مساعد نبود، عده ای زمینه را نامساعد کرده بودند، زمینه را زمینه دنیا طلبی و گرایش به سوی مادیات و برخی پستی ها نموده بودند، برای همین حضرت نتوانست آن طوری که حکومت عدل الهی را که می خواستند حاکم نمایند و جامعه را از بدی ها پاک و پیراسته سازند. حکومت جهانی امام زمان(عج) نیز از این قاعده مستثنی نیست.

از آنجا که نهضت حضرت مهدی(عج) یک نهضت سطحی نیست بلکه یک انقلاب جهانی همه جانبه است و برنامه ای بسیار عمیق و دشوار دارد، چرا که او می خواهد تمام اختلافات و پریشانی ها را از ریشه بر اندازد تا همه انسانها در زیر لوای توحید و حق و عدالت گرد هم بیایند و فضایل انسانی و کمالات معنوی در عالم بشری زنده شود و به طور کلی حکومت همه جانبه و جهانی را حاکم سازد که همه انقلاب خداپرستان تاریخ و پیامبران در آن خلاصه شود و معنی شود که هدف نهایی انقلاب های مقدس بشری نیز می باشد.

پر واضح است که به وقوع پیوستن چنین انقلاب عظیم و جهانی، کاری سهل و آسان نیست و بدون فراهم آمدن شرایط لازم و آمادگی افکار جامعه به وقوع نمی پیوندد و مستلزم آمادگی و زمینه سازی وسیع تری برای آن و شناختن موانع موجود در سر راه و از بین بردن آن ها می باشد.

بنابراین جهت تشکیل چنین حکومتی باید همه افراد با انواع فرهنگ ها و سنت ها شرکت کرده و زمینه لازم برای به وجود آمدن پذیرش چنین انقلابی را فراهم آورند. یکی از موارد مهم و تاثیرگذار در این زمینه سازی وجود همین انسان هایی است که زمینه را برای این عمر مساعد می سازند، چرا که هر تحول و انقلابی قبل از هر چه نیازمند به عناصر آماده ک با ارزش انسانی است که بتوانند بار سنگین چنان اصلاحات وسیع در جهان را به دوش بکشند.

از آنجا که این انقلاب جنبه فردی ندارد و یکی از خصوصیات مهم آن جهانی بودن آن می باشد لذا این وظیفه همه عموم مردم است و در درجه دوم این برنامه ای اجتماعی است، باید به صورت دسته جمعی و همگانی اقدام شود و تلاش ها و کوشش ها هماهنگ شده و عمق و وسعت این هماهنگی عظمت بخشیده شود، چرا که چنین انقلابی بدون شرکت فعالانه و هماهنگ تمام مبارزین امری غیر امکان پذیر است.

بنابراین تا آمادگی فردی و اجتماعی در بین مردم ایجاد نگردد،امام زمان(عج) قیام نمی کنند. این وظیفه مهم هر فرد مومن و منتظر در دوران غیبت است که در جهت اصلاح و زمینه سازی و ایجاد آمادگی های لازم تلاش نماید. کناره گیری از جمع و بی اعتنا بودن به مسائل اجتماعی و سرنوشت مشترک اجتماعی امری قابل قبول نیست.

و دوران انتظار، دوران آمادگی است و همه افراد جامعه باید برای آن که در شمار یاران واقعی آن حضرت به حساب بیایند باید از پیش شایستگی های لازم را در خود و جامعه ای که در آن زندگی می کنند فراهم بیاورند. و از عمل به کارهایی که موجب سقوط انسان به منجلاب فساد و پستی و در نتیجه سقوط جامعه می باشد، دوری کنند چرا که این اعمال موجب می شود تا انقلاب امام زمان(عج) به تاخیر بیفتد.

لینک کوتاه : http://v-o-h.ir/?p=43970
  • نویسنده : النازرحمت نژاد
  • منبع : بسیج نیوز

مطالب مرتبط

۰۱تیر
بسیج اساتید؛ میدان‌دار جهاد تبیین‌
یادداشتی به مناسبت روز بسیج اساتید؛

بسیج اساتید؛ میدان‌دار جهاد تبیین‌

۰۱تیر
راه چمران‌شدن
یادداشتی به بهانه روز بسیج اساتید؛

راه چمران‌شدن

۱۰خرداد
حیف از تعطیلی عقلانیت!

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.