• امروز : یکشنبه - ۳ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 23 June - 2024
کل اخبار 6275اخبار امروز 1
4
ماحصل مدیریت 41 ساله بر یک روزنامه؛

حاشیه‌سازی های مسیح مهاجری در جمهوری اسلامی

  • کد خبر : 42510
  • 21 اردیبهشت 1401 - 16:08
حاشیه‌سازی های مسیح مهاجری در جمهوری اسلامی
امسال چهل و یکمین سالی است که مسیح مهاجری در روزنامه جمهوری اسلامی حضور دارد؛ روزنامه‌ای که عنوان جمهوری اسلامی را دارد امّا ظاهراً برای مدیرش، هاشمی و روحانی و موسوی و کروبی و ... بسیار مهمتر از خود جمهوری اسلامی هستند.

به گزارش صدای حوزه، روزنامه جمهوری اسلامی ارگان رسمی حزب جمهوری اسلامی بود که اولین شماره آن چند ماه پس از تاسیس حزب منتشر شد. حزب در میانه دهه شصت تعطیل و فعالیت‌هایش متوقف شد، اما روزنامه با مدیرمسئولی مسیح مهاجری به فعالیت‌هایش ادامه داد.

اکنون روزنامه جمهوری اسلامی در آستانه ۴۳ سالگی است و مسیح مهاجری حدود ۴۱ سال است که هدایت این روزنامه را برعهده دارد.

در ردیف روزنامه های کم تیراژ!

اگرچه در یکی دو دهه اخیر استقبال مردم از روزنامه‌ها کاهش پیدا کرده، اما روزنامه جمهوری اسلامی روی دکه‌ها به حاشیه رفته است. طبق آمار و گزارش‌های منتشر شده روزنامه جمهوری اسلامی در ردیف روزنامه‌های بسیار کم تیراژ قرار دارد.

وضعیت انتشارات روزنامه جمهوری اسلامی نیز نسبت به روزنامه‌های مشابه مطلوب نیست. طبق اعلام سایت روزنامه، سی کتاب منتشر کردند که برخی از آن‌ها در وصف هاشمی رفسنجانی و بیشتر نوشته مسیح مهاجری است، اما تنها تعدادی از آن‌ها به چاپ چندم رسیدند.

هاشمی رفسنجانی، شخصیتی فراتر از شهید مدرس و امیرکبیر!

 او کتاب‌هایی با عناوین «در حیاط خلوت سردار قادسیه»، «با هاشمی رفسنجانی تا خانه خدا»، «از صفا تا فدک»، «ارزش‌ها در نگاه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی» و «آنکه یوسف به زر ناسَره بفروخته بود» در وصف هاشمی نوشته و به بیان خاطراتی از سفر هاشمی به عربستان پرداخته است.

او در توصیف هاشمی گفت: «برخی برای هاشمی رفسنجانی از لقب «مدرس» و «امیرکبیر» استفاده می‌کنند ولی ایشان در واقع شخصیتی فراتر از آن دو شخصیت بزرگ داشت!»

حمایت تمام قد از روحانی 

مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی همچنین از حامیان حسن روحانی در انتخابات‌های ریاست‌جمهوری سال‌های ۹۲ و ۹۶ بود و روزنامه را هم به ستاد انتخاباتی روحانی تبدیل کرد. او طی هشت سال ریاست‌جمهوری حسن روحانی به دفعات در یادداشت‌هایی به دفاع از سیاست‌های دولت و برجام پرداخت.

مهاجری در پایان دولت دوازدهم نوشت: «شیخ حسن روحانی هم به پایان خط رسید!! کسی که هر جا مشکلی پیش می‌آمد به گردنش می‌انداختیم! ترامپ از “برجام” خارج شد گردن شیخ انداختیم. بنزین گران شد و آن اتفاقات افتاد، گردن شیخ انداختیم. گرانی، دلار، بورس، زلزله، سیل، خشکسالی، عدم مشارکت مردم در انتخابات، کرونا، قطع برق و… هر چه شد و نشد گردن شیخ بود!»

مهاجری در یادداشتی با عنوان «آنچه درباره دولت روحانی گفته می شود، انتقام است نه انتقاد» نوشت: «هرچند ضعف‌های این دولت قابل انکار نیستند و روزنامه جمهوری اسلامی در مقالات و گزارش‌های متعدد به آنها پرداخته، ولی این نکته نیز قابل انکار نیست که به ثمر رسیدن طرح‌های بزرگ در همین دولت و مقاومت در برابر دشمنی‌های خارجی و کارشکنی‌های داخلی، نقاط قوت این دولت هستند که انصافاً قابل تقدیرند.»

او البته در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم نوشت: «به صلاح نیست رئیس‌جمهور آینده یک روحانی باشد.»

آقای رئیسی، شجاعانه کنار بروید!

 آنچه از روزنامه جمهوری اسلامی در فضای رسانه‌ای و افکار عمومی بازنمایی می‌شود، مواضع حاشیه‌ساز مهاجری است. او به تازگی در یادداشتی خواستار کناره‌گیری آیت‌الله رئیسی از ریاست‌جمهوری شد و نوشت: «حالا که روشن شده شما نمی‌توانید از عهده حل مشکلات برآیید، شجاعانه کنار بروید و کار را به افراد کاردان بسپارید.»

این یادداشت وی مورد واکنش برخی از شخصیت‌های سیاسی قرار گرفت. میرتاج‌الدینی نماینده مجلس نوشت: «مسیح مهاجری مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی به یاوه‌گویی علیه دولت سیزدهم پرداخته و گفته «آقای رئیسی کنار برود و کار را به اهلش بسپارد! این سخن را از ما بشنود»! جناب مهاجری! شما ۴۰ سال است روزنامه جمهوری اسلامی میراث شهید مظلوم بهشتی را گروگان گرفته‌اید.»

حمایت از  فتنه و هزینه‌سازی برای جمهوری اسلامی

روزنامه جمهوری اسلامی با مدیریت مسیح مهاجری در سال‌های اخیر بارها از فتنه حمایت کرده است. این روزنامه در سال ۹۶ با دختران میرحسین موسوی گفتگو کرد که در آن گفتگو آمده بود: «آن‌ها کاملا سالم بودند که حصر برای آن‌ها شکل گرفت و ما نیز آن‌ها را کاملا سالم می‌خواهیم تا در آغوش ملت باشند.»

مهاجری نیز بارها در یادداشت‌ها و سخنانی به دفاع از سران فتنه پرداخت و حتی به دیدار آن‌ها رفت. او در یکی از یادداشت‌هایش با عنوان «ضرورت نهضت عذرخواهی ملی» گفت که باید از موسوی و کروبی عذرخواهی شود.

این روزنامه که عنوان «جمهوری اسلامی» دارد علاوه بر فتنه در برخی موضوعات دیگر نیز مطالبی منتشر شده که برای «جمهوری اسلامی» هزینه‌ساز بوده است.

مهاجری در سال ۹۹ با اشاره به کلیپ منتشر شده سخنان رحیم‌پور ازغدی در فضای مجازی نوشت: «رحیم‌پور بعد از ماجرای قتل اخیر یک سیاهپوست در آمریکا  توصیه کرده به آمریکا برویم و جنبش سیاهان را هدایت کنیم و چون این کلیپ  با زیرنویس انگلیسی منتشر شده، این موجب خطری برای منافع ملی می‌شود!» در حالی که این سخنرانی مربوط به شش سال قبل بود و در پاسخ به تهدیدهای صریح و مکرر آمریکا مبنی بر دخالت در امور داخلی ایران و حمایت از اغتشاشات و تلاش برای براندازی جمهوری اسلامی مطرح شد.

از تخریب شهید آوینی تا هجمه به روحانیون

این روزنامه که در دهه هفتاد حملات تندی به شهید آوینی داشت و مهاجری در مقاله‌ای خطاب به آوینی نوشت «آقای سردبیر، به خدا هم فکر کنید!» در آستانه یکی از ماه‌های محرم ادعا کرد: بدترین تخلفات قانونی، اخلاقی و شرعی توسط برخی مداحان صورت گرفته است! مهاجری همچنین با تحریف عنوان یک همایش مدعی شد که روحانیون در مترو همایش چندهمسری برگزار می‌کنند.

او سال گذشته از صحبت‌های ظریف که در یک فایل صوتی از ایران اینترنشنال منتشر شد، حمایت کرد و گفت: «امروز اگر انتشار یک فایل صوتی از محمدجواد ظریف به جامعه شک ایجاد می‌شود به این دلیل است که حرف‌هایی که باید در طول ۸ سال زده می شد، یکجا در یک فایل چندساعته زده شد. کار بدی بود، نه از این جهت که نباید این حرف‌ها را می‌زد، بلکه چرا این حرف‌ها را زودتر، علنی و آشکار در طول ۸ سال گذشته نگفت.»

روزنامه جمهوری اسلامی در یک سال اخیر و در ماجرای افغانستان نیز ادعاهایی مطرح کرد که هزینه‌ساز شد. این روزنامه با تیتر «حشد الشیعی در افغانستان به‌پا خاست»، مدعی شد که گروهی با این نام متشکل از شیعیان افغانستان علیه طالبان قیام کرده است! تیتری که از سوی فعالان لشکر فاطمیون مورد انتقاد قرار گرفت و تکذیب شد و برخی داخل افغانستان این تیتر را توطئه برای جنگ مذهبی عنوان کردند.

۱۸ مهرماه سال گذشته نیز این روزنامه با انتشار عکس دختربچه‌ای افغانستانی میان مردم، مدعی شد این عکس متعلق به فروش دختران شیعه در بازار برده‌فروشی است! تصویری که با یک جست‌وجوی ساده کذب بودن آن مشخص شد اما جوّی روانی علیه ایران میان مردم افغانستان راه انداخت.

وی یک ماه پیش و پس از حمله به سه روحانی در حرم رضوی نیز ادعا کرد: «طبق آمارهای میدانی، جمعیت افغان‌ها در ایران اکنون به ۸ میلیون نفر رسیده و هر روز حدود ۱۰ هزار نفر به صورت غیرقانونی و قانونی وارد مرزهای ایران می‌شوند. ترکیب جمعیتی بسیاری از استانها در حال تغییر است و اتفاقات مهمی در حال رخ دادن هستند که جنایت دیروز در صحن رضوی یکی از آن‌هاست.» که این ادعا نیز از سوی مراجع رسمی رد شد.

بیشتر بخوانید:

اسلام جمهوری اسلامی یا اسلام داعش؛ کدامیک نماینده اسلام سیاسی است؟

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=42510
  • منبع : تسنیم

مطالب مرتبط

18اردیبهشت
آنچه هاشمی ننوشت!
در آستانه انتشار کتاب خاطرات جدید هاشمی‌رفسنجانی، بخش‌هایی از مبسوط‌ترین نقد منتشرشده از این خاطرات را منتشر می‌کنیم؛

آنچه هاشمی ننوشت!

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.