• امروز : شنبه - ۱۲ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Saturday - 2 March - 2024
کل اخبار 6226اخبار امروز 1

صدای حوزه امروز

انتخابات چقدر ارتباط به اسلام و امام زمان (عج) دارد؟! امام محله‌ای که مسجد محوری در امور را به معنای واقعی دنبال می‌کند/ تشکیل گروههای سرود ویژه نوجوانان در مسیر جریان سازی جنس محتوای نامه های پیامبر(ص) به سران کشورها: تبلیغ با چاشنی عزت و تهدید! لزوم جدیت در مقابله مدبرانه با پدیده کشف حجاب گزارش کار مدیر حوزه های علمیه در جمع طلاب یزد؛ طرح جامع تبلیغ خدمت مقام معظم رهبری ارسال شده است سه هزار معلم طلبه بدون قائل شدن امتیازی خاص، جذب مدارس شدند/ برنامه درسی مدارس وابسته به حوزه فرقی با سایر مدارس ندارد زنگ هایی که در حوزه همیشه دیر به صدا در می آیند! امتداد اجتماعی روحانیت و جیغ های بنفش اصحاب مدرنیته! درخواست ماژیک از قائم‌مقام حوزه‌های علمیه! وحدت حوزه و دانشگاه یا شبیه‌شدن حوزه به دانشگاه؟! حس جهاد در جنگ کنونی هنوز به طلبه‌ها دست نداده است‌! آقای اکبرنژاد، یک هفته فرصت می دهم پای مناظره حاضر شوید! خطر کاهش مشارکت مردمی و بی تفاوتی عجیب مسئولان اجرایی و نظارتی! رونمایی از نرم افزار فردشناس؛ نرم افزاری برای محاسبه نفس!

6
آیت الله نوری همدانی در دیدار اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه مطرح کرد؛

کسی می‌تواند درس بخواند که از جهت معیشت در یک آسودگی نسبی قرار داشته باشد/ اگر انفال و موقوفات حوزه زنده شود، حوزه دیگر نیازمند کمک‌های دولتی نخواهد بود

  • کد خبر : 35068
  • 14 دی 1400 - 13:09
کسی می‌تواند درس بخواند که از جهت معیشت در یک آسودگی نسبی قرار داشته باشد/ اگر انفال و موقوفات حوزه زنده شود، حوزه دیگر نیازمند کمک‌های دولتی نخواهد بود
در میان اقشار مختلف مردم، طلاب، کمترین درآمد را دارند و باید سطح معیشت آن‌ها به اندازه قابل قبولی رشد کند. کسی می‌تواند درس بخواند که از جهت معیشت در یک آسودگی نسبی قرار داشته باشد نه اینکه در تأمین کوچک‌ترین نیازهای زندگی ناتوان باشد.

به گزارش صدای حوزه، حضرت آیت الله نوری همدانی در دیدار اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه، با اشاره به تغییرات مثبت در حوزه علمیه، گفتند: شکی نیست که شورای عالی گام‌های بلندی در جهت رشد و تعالی حوزه‌های علمیه برداشته و کارهای مهمی در این سال‌ها صورت گرفته است. من از همه شما عزیزان تشکر می‌کنم؛ اما عمل گرایی و نتیجه محوری نیز باید مورد توجه ویژه شما عزیزان قرار گیرد.

ایشان ادامه دادند: من اکنون نیز یک طلبه هستم و افتخار می‌کنم که زیر پرچم حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، در راه پیشرفت و تعالی حوزه‌های علمیه هر کمکی از من ساخته باشد انجام دهم و از هیچ کمکی دریغ نخواهم کرد.

حضرت آیت الله نوری همدانی، وضعیت سخت معیشت طلاب را یادآور شدند و تصریح کردند: در میان اقشار مختلف مردم، طلاب، کمترین درآمد را دارند و باید سطح معیشت آن‌ها به اندازه قابل قبولی رشد کند. کسی می‌تواند درس بخواند که از جهت معیشت در یک آسودگی نسبی قرار داشته باشد نه اینکه در تأمین کوچک‌ترین نیازهای زندگی ناتوان باشد.

این مرجع تقلید، ضمن اشاره به نیازهای مالی حوزه‌های علمیه افزودند: اگر انفال و موقوفات حوزه زنده شود، حوزه دیگر نیازمند و منتظر کمک‌های دولتی نخواهد بود و اساساً به آن‌ها نیاز نخواهد داشت. تعداد موقوفات حوزه بسیار زیاد است و علی رغم تلاش‌های صورت گرفته، بسیاری از این موقوفات در اختیار حوزه‌ها نیستند.

این مرجع تقلید، عمق بخشی به آموخته‌های علمی را اساس کار حوزه‌های علمیه عنوان کرد و گفتند: نباید اجازه دهید که اهمیت عمق بخشی به آموخته‌های علمی کم رنگ شود، بلکه باید در تقویت این مهم پیوسته بکوشید. پایه‌های علمی طلاب و اساتید حوزه‌های علمیه باید تقویت شود. دروس بنیادین از جمله ادبیات عرب، نیازمند توجه ویژه است.

ایشان ادامه دادند: فرهنگ تقریر نویسی از دیگر اموری است که باید در میان طلاب نهادینه شود. من نیز در زمان تحصیل به تقریر نویسی همت می‌گماشتم و اکنون طلابی را که در درس خارج من شرکت می‌کنند به این مسئله تشویق می‌نمایم.

حضرت آیت الله نوری همدانی لزوم یادگیری اصول اخلاقی و تزکیه نفس را متذکر شد و بیان داشتند: همه محتاج به اخلاق آموزی و تزکیه هستیم و باید رفتار و منش اهل بیت علیهم السلام را سرلوحه کارهای خود قرار دهیم. لذا لازم است حداقل به صورت هفتگی، درس اخلاق باشکوهی برای طلاب برگزار شود.

ایشان با اشاره به لزوم حفظ وحدت بین حوزه‌های علمیه گفتند: دشمن امروزه به دنبال اختلاف افکنی است و باید با حفظ وحدت بین مراکز علمی اسلامی، توطئه دشمن خنثی شود.

حضرت آیت الله نوری همدانی، پاسخگویی به نیازهای روز را ضروری عنوان کرد و افزودند: در دنیای فعلی باید همت کنیم و به گونه‌ای گام برداریم که بتوانیم پاسخگوی تمامی نیازهای بشر در سطح دنیا باشیم.

برنامه پنج ساله حوزه تدوین شده و بخشی از آن در حال اجرا است

شایان ذکر است: در ابتدای جلسه آیت الله حسینی بوشهری از تدوین برنامه جامع پنج ساله حوزه‌های علمیه خبر داد و گفت: برنامه پنج ساله حوزه تدوین شده و بخشی از آن در حال اجرا است. در آن سعی شده تا بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید و همچنین یک سری ضوابط مشخص، برنامه جامعی برای حرکت حوزه‌های علمیه آماده شود که البته این برنامه پنج ساله قسمتی از برنامه بلند مدت حوزه‌های علمیه خواهد بود.

وی ضمن اشاره به درختواره رشته‌های تخصصی حوزه‌های علمیه افزود: با همت شورای عالی، شورای گسترش و مدیریت حوزه‌های علمیه، و با در نظر گرفتن نیاز جامعه، نظام و حوزه‌های علمیه، درختواره رشته‌های تخصصی شامل حدود ۸۰ رشته، در پاسخ به دغدغه‌های حضرتعالی و سایر مراجع عظام تقلید مبنی بر تخصص گرایی در حوزه، آماده شده است که برخی در حال اجرا و برخی در دست برنامه ریزی هستند.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه لزوم همگام سازی فقه با نیازهای زمانه را مورد اشاره قرارداد و خاطر نشان کرد: فقه و اصول مبنای اساسی فعالیت حوزه است و مراکزی به صورت تخصصی و ویژه روی مباحث فقهی و اصولی سرمایه گذاری می‌کنند. راه اندازی دفتر فقه معاصر و تدوین کتاب‌هایی به منظور بررسی موضوعات نو ظهور فقهی، از جمله فعالیت‌ها در همگام سازی فقه با نیازهای زمانه است.

وی با اشاره به تقویت ارتباط طلاب با اساتید ابراز داشت: در جهت تقویت ارتباط طلاب با اساتید، طرح‌هایی از جمله طرح هدایت علمی، تقریر نویسی و امتیاز دهی به طلاب نخبه و فعال، کلید خورد و البته شورای عالی حوزه‌های علمیه در جهت استفاده از ظرفیت اساتید و همگرایی بیشتر با آن‌ها، دغدغه‌های اساتید را جمع آوری کرده و مورد بررسی قرار می‌دهد.

امام جمعه قم جذب استعدادهای برتر و افراد مستعد را دغدغه حوزه خواند و افزود: شورای عالی درصدد است تا بهترین‌ها برای حوزه جذب شوند و به جای پذیرش، گزینش صورت پذیرد تا صرفاً عناصر مفیدی که می‌توانند در آینده نقش فعالی در عرصه‌های مختلف حوزوی ایفا کنند، جذب شوند.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، افزود: در راستای استفاده از ظرفیت دو کتاب ارزشمند نهج البلاغه و صحیفه سجادیه و حفظ و شرح این دو اثر بزرگ، گام‌های مؤثری برداشته شده است و اکنون شاهد هستیم که حتی رشته تخصصی صحیفه سجادی نیز توسط برخی مراکز، فعال شده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، از آموزش‌های مهارتی طلاب در عرصه‌های فن خطابه، نویسندگی و آشنایی با هنر خبر داد و با اشاره به عرصه تبلیغی گفت: تمهیداتی در جهت تبلیغ دینی در سراسر کشور تحت عنوان طرح هجرت اندیشیده شده است و تا کنون ۴۰۰۰ طلبه خواهر و برادر در این طرح شرکت کرده‌اند.

وی تحول حوزه‌های علمیه را نسبت به گذشته مورد اشاره قرار داد و خاطر نشان کرد: به برکت پیگیری دقیق و جدی مطالبات مراجع عظام تقلید (دامت برکاتهم)، بین آنچه امروزه شاهد آن هستیم ونسبت به گذشته، تفاوت و پیشرفت‌های زیادی حاصل شده و مطالبی که بیان شد نیز، همه در راستای عمل به مطالبات شما بزرگواران بوده است.

آیت الله حسینی بوشهری گفت: وضعیت معیشتی مردم و طلاب شرایط خوبی ندارد و در این خصوص باید تدبیر و چاره‌ای اندیشید.

امام جمعه قم، با اشاره به برگزاری دروس حوزوی به صورت آنلاین گفت: در دوران اوج گیری ویروس کرونا که امکان برگزاری دروس به صورت حضوری نبود، تدبیری اندیشیده شد تا طلاب در دورترین نقاط کشور هم بتوانند با استفاده از امکانات فضای مجازی، به درس‌های خود ادامه دهند. البته مزیت کلاس‌های حضوری بر کسی پوشیده نیست و امیدواریم با از بین رفتن این ویروس، همه چیز به حالت عادی خود بازگردد.

وضعیت معیشت طلاب با نابسامانی‌های جدی روبرو است

آیت الله اعرافی نیز به ارائه گزارشی از وضعیت و اقدامات انجام شده در رابطه با حوزه‌های علمیه و طلاب پرداخت و گفت: وضعیت معیشت طلاب با نابسامانی‌های جدی روبرو است. بهترین دریافتی یک طلبه، ماهانه، ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است که با تأمین نیازهای زندگی فرسنگ‌ها فاصله دارد. اساتید حوزه نیز، ماهانه، کمتر از ۴ میلیون دریافتی دارند.

وی با اشاره به مشکل مسکن طلاب خاطر نشان کرد: تدابیری در رابطه با اسکان طلاب در شهرک مهدیه اندیشیده شده است و به زودی اخبار دقیق‌تر آن اعلام خواهد شد.

مدیر حوزه‌های علمیه، گفت: در جهت پاسخگویی به نیازهای نظام و دستگاه‌های حکومتی، حدود ۴۰۰۰ نفر از طلاب برای شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش آماده می‌شوند و طبق توافقات به عمل آمده با قوه قضائیه، سالانه ۵۰۰ نفر سهمیه برای طلاب در نظر گرفته شده است.

وی برنامه‌های حوزه در جهت تقویت علمی اساتید و طلاب را یاد آورد شد و از پیش بینی رشته‌های تخصصی در موضوع علوم پایه حوزوی خبر داد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به پروژه‌های عمرانی حوزه علمیه، گفت: ۳۰۰ طرح عمرانی ناتمام وجود دارد که با جدیت اتمام این پروژه‌ها را دنبال می‌کنیم.

آیت الله اعرافی در پایان، از برگزاری همایش یکصدمین سالگرد باز تأسیس حوزه خبر داد.

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=35068
  • منبع : خبرگزاری حوزه

مطالب مرتبط

09اردیبهشت
دانشگاهی شبیه حوزه علمیه/ اشتغال بیش از ۷۵ درصد از دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی!
رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار صدای حوزه مطرح کرد؛

دانشگاهی شبیه حوزه علمیه/ اشتغال بیش از ۷۵ درصد از دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی!

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.