• امروز : سه شنبه - ۸ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 28 May - 2024
کل اخبار 6261اخبار امروز 1

صدای حوزه امروز

آداب طرح نظر جدید در حوزه های علمیه! تجاری سازی، بسته بندی و قسط بندی امر دینی! امام جمعه‌ای که با دخترش پشت تریبون نماز جمعه رفت اما و اگرهای بودجه دولتی حوزه علمیه مَدرس‌های بی‌استاد؛ مدرسه‌ یا خوابگاه؟ شهیدانه خوی؛ نمونه ای از گروه های کوچک مردمی در عرصه جهاد فرهنگی روایت نگاری از یک نماز بهاری آقای سروش محلاتی! تحریک گسل قم ـ نجف؛ به چه قیمت و هدفی؟! دیدگاه آیت الله فاضل نسبت به ماجرای درمانگاه قم و طلبه ای که فیلم خرید ماشینش منتشر شد و ماجرای چای دبش! اگر فهم درستی از گزاره های دینی ندارید، لااقل ساکت بمانید! گفتگو با امام جماعت مسجد ۲۴ ساعته دهکده المپیک تهران / بهترین منصب در کره زمین امامت مسجد است! پاسخ معاون تبلیغ حوزه به دغدغه های مبلغان فضای مجازی؛ لزوم افزایش حمایت از مبلغین و خروج از پراکنده کاری ها دهمین جشنواره هنر آسمانی حوزه علمیه با محوریت تبلیغ نوین، هوش مصنوعی! پیام تقدیر و تشکر انجمن اساتید انقلابی سطوح عالی حوزه علمیه قم

12
نامه دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی به آیت الله رئیسی؛

دستیابی به سبک زندگی اسلامی با ۷ اقدام

  • کد خبر : 43674
  • 15 آذر 1401 - 11:52
دستیابی به سبک زندگی اسلامی با ۷ اقدام
در آستانه تدوین برنامه هفتم کشور و بعد از مطالعه سند تحول دولت و برخی اظهار نظرهای عجیب درباره تدوین برنامه هفتم- پیشنهادهائی راهگشا و امید آفرین را برای تدوین برنامه هفتم -مبتنی بر مفاهیم پیشرفت اسلامی و ایرانی- به جنابعالی هدیه می کنم.

به گزارش صدای حوزه، حجت الاسلام والمسلمین کشوری دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی طی نامه ای به آیت الله رئیسی، ریاست محترم جمهور، تنظیم گری کلان دولت برای دستیابی به سبک زندگی اسلامی با ۷ اقدام را تشریح کرده است. متن نامه به شرح ذیل می باشد:

تنظیم گری کلان دولت برای دستیابی به سبک زندگی اسلامی با ۷ اقدام آغاز می گردد!

بسم الله الرّحمن الرّحیم

جناب مستطاب آیت الله رئیسی (ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران)

سلام علیکم

در آستانه تدوین برنامه هفتم کشور و بعد از مطالعه سند تحول دولت و برخی اظهار نظرهای عجیب درباره تدوین برنامه هفتم- پیشنهادهائی راهگشا و امید آفرین را برای تدوین برنامه هفتم -مبتنی بر مفاهیم پیشرفت اسلامی و ایرانی- به جنابعالی هدیه می کنم.

قبل از تبیین بسته پیشنهادی الگوی پیشرفت اسلامی و ایرانی برای تدوین برنامه هفتم و به عنوان مقدمه عرض می کنم: برنامه های دولت جنابعالی به دوسته برنامه های خوب و برنامه های بد تقسیم می شوند. در بخش برنامه های خوب، برنامه هایی مانند:

۱- خارج کردن کشور از نگاه انتظاری به مذاکرات بی فایده برجامی (مذاکره با یهود)،

۲- گسترش ارتباطات منطقه ای ایران خصوصاً با کشورهای عراق و سوریه و ازبکستان (سمرقند)

۳- تاکید بر ساخت خانه ویلائی (دار واسعه) و واگذاری زمین به مردم به جای ساخت آپارتمان،

۴- کاهش تراکم ناخالصی جمعیتی به ۶۰ نفر در هکتار،

۵- کم رنگ کردن اختلافات داخلی میان قوای سه گانه

۶- ارتباط مستمر با مردم، برنامه هائی درخشان محسوب می شوند.

در بخش برنامه های بد دولت،  برنامه هایی مانند:

۱- غفلت از مسئله بسیار مهم کیفیت نان و تاکید بر هوشمند سازی توزیع نان،

۲- تاکید بلا وجه بر پروژه خطرناک و امنیت سوزِ رمز ریال توسط بانک مرکزی،

۳- افزایش واردات و مصرف آنتی بیوتیک(Antibiotic) و وابستگی وزارت بهداشت و درمان به سازمان معیوب بهداشت جهانی( Who )،

۴- کشاورزی با بذر اتمی (ارقام روشن و شهریار در برنج و توزیع بذر جو هسته ای و…) بسیار نگران کننده تلقی می شوند!

برنامه های پیشنهادی الگوی پیشرفت اسلامی- ایرانی با هدف تنظیم گری کلان دولت برای دستیابی به سبک زندگی اسلامی تئوریزه و تدوین شده است و حاوی ۷ اقدام کاربردی برای درج در برنامه هفتم کشور است:

۱- اقدام اول: بهره برداری از زمین را برای عموم مردم ذیل مفهوم فقهی احیاء موات، آزاد و رایگان کنید. مصادیق مهم احیاء شامل: ۱- استفاده باغی و زراعی از زمین های بایر،۲- ایجاد دسترسی به یک منبع آب در زمین بایر و ۳- استفاده مسکونی از زمین برای خانواده است.

۲- اقدام دوم: با ساخت الگوی بسیار معیوب و فساد برانگیز مجتمع های آپارتمانی مخالفت کنید و الگوی پر از تفریح و کارآمد دار واسعه (خانه ویلائی) را در کشور ترویج نمایید. بازسازی بافت های فرسوده در کلان شهرها، ساخت شهرهای جدید و الحاق شهرک به همه شهرهای ایران را با چارچوب تعریفی دار واسعه باز تعریف کنید.

۳- اقدام سوم: تقسیمات و کالبد شهری را به محوریت مفهوم محله بازتعریف نمایید. کاهش ترافیک و آلودگی صوتی، کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا، کاهش سیالیت جمعیت و افزایش تعرّف و امنیت و در نهایت تقویت خانواده و فرزند آوری از فواید حتمی اداره محله محور شهرها محسوب می شوند. باز تعریف و ایجاد محلات مطلوب شهری را از شهرهای الهام بخش مشهد، قم و شیراز آغاز نمایید. در طرح تمدنی محله امام رضا علیه السلام ابعادی از این ایده تمدنی تشریح شده است.

۴- اقدام چهارم: با افزایش ساخت بازارهای وقفی و بازارهای رایگان در حاشیه محله های مهم، هزینه تجارت برای مردم عادی و محرومین را صفر کنید. ساخت بازار های رایگان و وقفی، علاوه بر زمینه سازی برای عمومی شدن تجارت -به عنوان یک عامل محرومیت زدای پایدار- انگیزه ای مضاعف برای تولید بیشتر در کشور تلقی می شود و زمینه حذف رانت های ناشی از دلالی را فراهم می آورد.

۵- اقدام پنجم: وزارت بهداشت و درمان کشور را با مفهوم پیشگیری از بیماری آشتی دهید و به صورت ماهانه آنها را مکلف به ارایه و اجرای برنامه های پیشگیرانه از بیماری نمایید. برای جبران خلاء تئوریک وزارت بهداشت و درمان درباره پیشگیری ساختاری از بیماری، به برنامه های ۲۵ گانه مندرج در نظریه پیشگیری ساختاری از بیماری رجوع بفرمایید.

۶- اقدام ششم: در برنامه ششم کشور وزارت آموزش و پرورش را به حمایت جدی از محتوای جدید آموزشی و شکل های جدید آموزشی مکلف نمایید. محتوای جدید آموزشی شامل سه دسته علوم : ۱- علوم پایه (جدول روابط انسانی، جدول تسخیر، جدول اسباب غریب و جدول اسماء الهی) ، ۲- علوم کاربردی (شامل چهار رشته علمی ۱- فقه نظام، ۲- فقه الخلق، ۳- فقه علوم غریبه و ۴- فقه التسبیح) و ۳- علوم روشی و استنباطی است.

۷- اقدام هفتم: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را به تولید و انتشار روایت صحیح و غیر جعلی از گذشته ملت ایران مکلف نمایید. از ظرفیت آثار مادی و فکری گذشتگان در راستای افزایش عبرت و تقویت شخصیت ایرانیان بهره برداری نمائید و با تسلط سازمان یونسکو و موسسه آیکوموس بر میراث فرهنگی کشور مقابله کنید. چارچوب جدیدی برای روایت صحیح میراث فرهنگی در قم تولید شده است.

برای تبیین این اقدامات راهبردی، نظریات فقهی پشتیبان آماده شده است. توفیقات آن بنده خاشع و پرتلاش را برای نجات کشور از شرور کارشناسی معیوب و ناکارآمد توسعه غربی، از پروردگار مُدَبر تقاضا می کنم.

والسلام علی عبادالله الصالحین

علی کشوری – مدیر مدرسه فقهی هدایت و دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی

شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ – قم

بیشتر بخوانید:

نقش رسانه‌ در ترویج سبک زندگی دینی

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=43674
  • منبع : فقه نظام

مطالب مرتبط

15اسفند
مهمتر از رفع تحریم، به دنبال خنثی کردن تحریم ها هستیم
رئیس جمهور در پایان سفر به استان گلستان مطرح کرد؛

مهمتر از رفع تحریم، به دنبال خنثی کردن تحریم ها هستیم

03بهمن
شیوه تربیتی حضرت زهرا(س) در موقعیت بازی با کودکان

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.