• امروز : شنبه - ۳۰ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 20 July - 2024
کل اخبار 6276اخبار امروز 0
6
جواد شمقدری معاون سینمایی دولت دهم مطرح کرد؛

“افق نو” با دستور فوری ظریف تعطیل شد

  • کد خبر : 42233
  • 15 اردیبهشت 1401 - 13:24
“افق نو” با دستور فوری ظریف تعطیل شد
من مطمئنم که شخص آقای ظریف اصلاً از این جشنواره خبر نداشت! کسانی که به او اطلاع داده بودند،‌ همان دست‌های خارجی بودند که می‌دانستند برپایی این کنفرانس در سطح بین‌المللی می‌تواند چه نفوذ و تأثیر عمیقی به‌جای بگذارد.

به گزارش صدای حوزه، فقدان سردار مجاهد جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، حاج نادر طالب‌زاده، ضایعه‌‌ جانکاهی بود که کام انبوه دلبستگان و شیفتگان انقلاب اسلامی را تلخ کرد. مجاهدت‌های حاج نادر در میدان‌های فرهنگ، هنر و رسانه انقلاب و تلاش‌های ارزنده‌اش در مسیر تبیین ماهیت و خوی هژمونیک، استعمارگر و اسلام‌ستیز غرب، بر کمتر متفکر و صاحب‌نظری پوشیده است. او در مسیر مبارکی که خود آغازگر آن بود، تا جایی پیش رفت که به خاری بزرگ در چشم سران استعمارپیشه غرب و رژیم صهیونیستی بدل شد؛ به‌نحوی که شاید بی‌راه نباشد بگوییم عمال مستکبر آمریکا و صهیونیست، همواره مترصد فرصتی برای خاموش ساختن پژواک صدای او بودند.

برای بررسی ابعاد و زوایای پیدا و پنهان شخصیت و عمق عملگری حاج نادر طالب‌زاده در ساحت جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی به‌سراغ «جواد شمقدری» نویسنده، کارگردان و معاون سینمایی دولت دهم رفتیم و با او در این‌ زمینه هم‌کلام شدیم.

در ادامه، مشروح این گفت‌وگو را ازنظر می‌گذرانید:

جواد شمقدری ضمن اشاره به ویژگی‌های برجسته شخصیت حاج نادر طالب‌زاده به خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم گفت: تصور می‌کنم یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های حاج نادر این بود که او مثل شهید آوینی، بدون اینکه با کسی رودربایستی داشته باشد، به‌دنبال نیل به حقیقت بود و وقتی به حقیقتی می‌رسید، بسیار محکم و مستقر روی آن می‌ایستاد. او در قید ملاحظات سیاسی و هر نوع ملاحظه دیگری که ممکن است برای همه انسان‌ها پیش بیاید، نبود و به این نوع ملاحظه‌ها بهایی نمی‌داد و همواره با صلابت پای آرمان‌هایش می‌ایستاد.

طالب‌زاده با عبور از زرق و برق‌های فریبنده غرب به انقلاب رسیده بود

وی افزود: نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که حاج نادر با شناخت و آگاهی کامل در مسیر انقلاب اسلامی قرار گرفته بود. لذا اینچنین نبود که متأثر از برخی هیجانات، احساسات، شعارها و یا موقعیت‌های خاص باشد. آقا نادر کسی بود که غرب را با همه زیبایی‌ و زرق و برق‌های فریبنده‌اش دیده و رها کرده بود، به خاطر اینکه در قلب حوادث و رخدادهای انقلاب اسلامی قرار گیرد.

شمقدری بیان کرد: آقا نادر در اوج جوانی دانشگاه را رها کرد، به ایران آمد و پای در میدان جبهه و جنگ گذاشت و فیلم «والعصر» را ساخت. این فیلم، یکی از سخت‌ترین شرایط حادث شده در طول جنگ تحمیلی را در جریان عملیات خیبر به تصویر می‌کشد. این مرد چنین کارهایی را بدون هرگونه چشم‌داشت و بدون اینکه از کسی کمترین انتظاری داشته باشد، انجام داد. البته عموم مردم ما نادر را به‌واسطه فعالیت‌های رسانه‌ای که طی ۱۰ سال اخیر انجام داده است، می‌شناسند. او در این سال‌ها برنامه‌هایی مثل: «راز» و «عصر» را ساخت، دبیری جشنواره عمار را برعهده گرفت و پس از انجام این کارها بود که نزد بیشتر مردم شناخته شد.

حاج نادر ظرفیت‌های بالقوه جهان غرب را به استخدام گفتمان انقلاب درآورد

این کارگردان سینما تصریح کرد: حاج نادر فقط دنبال کار بود. در پی رسیدن به مقصدی متعالی بود که اساسا برای رسیدن به همین مقصد از آمریکا به ایران آمده بود. این مقصد متعالی شامل: حمایت از انقلاب اسلامی، دفاع از ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب بود.

وی ادامه داد: ویژگی مهم دیگر مرحوم طالب‌زاده، این بود که توانست ظرفیت‌های بالقوه موجود در جهان غرب را به خدمت بگیرد و آنها را به استخدام گفتمان انقلاب اسلامی درآورد. او طیف قابل توجهی از اندیشمندانی که در غرب احساس گم‌شدگی می‌کردند یا بعضا رها شده بودند را با خود همراه کرد و آنها را در مسیر جبهه انقلاب اسلامی قرار داد. سپس با بهره‌گیری از زبان آنها به تبیین انقلاب اسلامی پرداخت. به تعبیر آن شعر معروف: «خوش‌تر آن باشد که سر دلبران، گفته آید در حدیث دیگران». عملکرد آقا نادر در این زمینه مصداق عینی و عملی این شعر بود.

تربیت نسل‌های جوان؛‌ دغدغه محوری طالب‌زاده

شمقدری عنوان کرد: آقا نادر همواره به این نکته توجهی ویژه‌ داشت که دانش و تجربیاتش به خود محدود نشود. او همواره در تلاش بود که دانش و تجربیاتش را از طریق تربیت شاگردان جوان، به آنها منتقل کند و خوشبختانه کسر قابل‌ توجهی از نسل‌های جوان در معرض تربیت و آموزش‌های حاج نادر قرار گرفتند و وارد عرصه‌های مختلف رسانه‌ای شدند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تأکید بر میراث ماندگار مرحوم طالب‌زاده برای نسل‌های جوان، گفت: بزرگترین میراث حاج نادر، شخصیت و زندگی اوست. مشی و منش مرحوم طالب‌زاده در طول سال‌های حیاتش به گونه‌ای بود که توانست به یک الگو و چه‌بسا اسطوره تبدیل شود. او می‌تواند برای همه ما به‌ویژه برای جوانانی که وارد عرصه‌های هنر و رسانه می‌شوند، الگویی شایسته و الهام‌بخش باشد. الگویی که ثابت می‌کند می‌شود وارد چنین فضاهایی شد و در عین‌حال، گرفتار هیجانات و جذابیت‌های کاذبی که در این عرصه وجود دارد، نشد. می‌توان محکم ایستاد و از حق و حقیقت دفاع کرد.

«بشارت منجی» به بازتدوین نیاز دارد

این فیلمساز مطرح کرد: مرحوم طالب‌زاده همواره تلاش می‌کرد به جست‌وجوی زبان و سوژه‌هایی بپردازد که به‌واسطه آنها بتواند بخش مهمی از افکار عمومی غربی‌ها را تحت تأثیر قرار دهد و آنها را با حرکت انقلاب اسلامی همراه سازد. ساخت فیلم سینمایی «بشارت منجی» هم اقدامی در همین راستا بود. او در این فیلم تلاش کرد چهره حضرت مسیح(ع) را با روایات قرآنی مزین کند و روایت بدیعی را به غربی‌ها ارائه دهد. «بشارت منجی» یکی از میراث‌های گرانبهای حاج نادر است که می‌شود با انجام یک بازتدوین، سریال و نسخه سینمایی آن را بارها بر پرده بزرگ سینما و در صفحه تلویزیون تماشا کرد. این نشان می‌دهد که دغدغه و هم و غم این استاد بزرگ، برای رسیدن به اهداف و تحقق برنامه‌های بلندی که به انقلاب اسلامی تعلق داشت، تا چه‌میزان جدی و قطعی بود.

شاگردان حاج نادر می‌توانند مسیر او را در برنامه «عصر» ادامه دهند

شمقدری یادآور شد: یکی از تلاش‌های ماندگار حاج نادر در سال‌های اخیر، ساخت برنامه تلویزیونی «عصر» بود. اگر این برنامه ارزشمند با حضور شاگردان او در تلویزیون ادامه پیدا کند، می‌توان امیدوار بود که بخش مهمی از میراث مرحوم طالب‌زاده زنده خواهد ماند. همایش «افق نو» میراث ارزنده و ماندگار دیگر حاج نادر است که خوشبختانه در دوران مسئولیت من در معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی راه‌اندازی شد. او در آن مقطع برخلاف همه گرفتاری‌هایی که داشت، مسئولیت این همایش را برعهده گرفت و یک‌تنه کار را جلو برد. در اینجا اجازه بدهید به ذکر خاطره‌ای بپردازم که شاید مرور آن خالی از لطف نباشد. شبی که آقای جنتی وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی از مجلس رأی اعتماد گرفت، به من زنگ زد و گفت: «فلانی فردا به دفترم بیا! با تو کار دارم». برایم خیلی جالب و در عین‌حال عجیب بود که آقای جنتی با من چه‌کار دارد که همان شب دریافت رأی اعتماد از مجلس تماس گرفته است!

ظریف شخصاً تماس گرفت و گفت “«افق نو» را تعطیل کنید!”

شمقدری ادامه داد: فردای آن شب به دفتر آقای جنتی رفتم. او در آن دیدار به من گفت که “کنفرانس «افق نو» باید کاملاً تعطیل شود.”، من پاسخ دادم که “نمی‌شود! تاکنون کارهای زیادی برای برگزاری این کنفرانس انجام شده است و از مهمانان خارجی زیادی دعوت کرده‌ایم که دو هفته دیگر برای شرکت در کنفرانس به ایران بیایند. الآن زمانی نیست که ما بتوانیم کنفرانس را لغو کنیم، چراکه از حیث بین‌المللی هم به وجهه و اعتبار ما آسیب می‌زند”. با وجود دلایل مختلف من، آقای جنتی همچنان اصرار داشت که کنفرانس «افق نو» باید تعطیل شود. من به او گفتم “مادامی که من مسئولیت دارم، این کنفرانس تعطیل نخواهد شد، مگراینکه مرا عوض کنید!”، او وقتی دید که حریف سماجت من نمی‌شود، گفت که “شخص آقای ظریف تماس گرفته و گفته است که کنفرانس باید فوراً و بدون فوت وقت تعطیل شود!”، متأسفانه در نهایت این اتفاق افتاد و کنفرانس تعطیل شد. می‌خواهم بگویم که وزیر فرهنگ و ارشاد دولت یازدهم هنوز از راه نرسیده دغدغه این را داشت که کنفرانس «افق نو» را بخواباند! من مطمئنم که شخص آقای ظریف اصلاً از این جشنواره خبر نداشت! کسانی که به او اطلاع داده بودند،‌ همان دست‌های خارجی بودند که می‌دانستند برپایی این کنفرانس در سطح بین‌المللی می‌تواند چه نفوذ و تأثیر عمیقی به‌جای بگذارد. به‌هرحال دولت آقای روحانی به‌تعبیر خودشان در پی این بود که درها را باز و باب مذاکرات را فراهم کند. طبیعتا حضور مدعوین کنفرانس «افق نو» که در غرب زندگی می‌کردند و در عین‌حال، منتقد هژمونی غربی و مدافع انقلاب اسلامی بودند، می‌توانست تبعات سنگینی برای دولت یازدهم به همراه داشته باشد. همه این‌ها نشان می‌دهد که برگزاری کنفرانسی مثل «افق نو» تا چه میزان حرکت صحیحی بوده و از سیاست سنجیده‌ای پیروی می‌کرده است. مسئولین دولت یازدهم اگر هوشمند بودند، می‌توانستند از ظرفیت‌های چشمگیر این کنفرانس برای چانه‌زنی با غرب استفاده کنند اما متأسفانه این کار را هم نکردند. اگرچه این همایش یکی‌دو بار در طول دوران هشت ساله ریاست‌جمهوری آقای روحانی با کمک بعضی نهادها به شکلی جسته و گریخته برگزار شد، اما نهایتا در ریل قرار نگرفت و مسیر تثبیت خود را پیدا نکرد. امیدوارم در دولت آقای رئیسی این کنفرانس احیا شود، اگرچه بدون حضور آقای طالب‌زاده کاری سخت،‌ اما شدنی است.

مرگ‌ مشکوک مهمانان خارجی کنفرانس «افق نو»!

شمقدری در پاسخ به این پرسش که آیا حاج نادر ترور بیولوژیک شده و در نهایت به‌واسطه این ترور به شهادت رسیده است، به خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم گفت: برای اثبات این موضوع منابع و قرائن جدی وجود دارد، کما اینکه خود حاج نادر هم به این واقعیت معتقد بوده است. من می‌خواهم این خبر را به شما بدهم که چند نفر از مهمانان خارجی کنفرانس «افق نو» نیز طی ۱۰ سالی که از عمر برگزاری این کنفرانس می‌گذرد، دچار مرگ‌های مشکوکی شده‌اند، اینها افرادی از کشورهای فرانسه، آلمان و آمریکا بوده‌اند که به‌فاصله کوتاهی پس از حضور در کنفرانس «افق نو» دچار مرگ‌هایی مرموز شده‌اند. توالی این وقایع نشان می‌دهد که حاج نادر هم با احتمال بسیار بالا و قطعی می‌تواند دچار ترور بیولوژیک شده باشد. از دستگاه‌‌های اطلاعاتی ـ امنیتی انتظار می‌رفت که بیش از این‌ها روی این مسئله کار کنند و ابعاد ماجرا را به‌شکلی دقیق و موشکافانه روشن کنند. به هر ترتیب، این خطر همچنان وجود دارد و هم‌اکنون بسیاری از همکاران حاج نادر در لیست تحریم آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار دارند.

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=42233
  • منبع : تسنیم

مطالب مرتبط

16خرداد
آنچه ظریف نگفت!
در پی اظهارات اخیر وزیرخارجه دولت حسن روحانی؛

آنچه ظریف نگفت!

20اردیبهشت
مبارزه با رژیم صهیونیستی دغدغه‌ همیشگی طالب زاده بود
14اردیبهشت
طالب‌زاده با “افق نو” دنبال فروپاشی اسرائیل در سطح جهانی بود
دیپلمات سابق و دبیر کنفرانس بین المللی افق نو:

طالب‌زاده با “افق نو” دنبال فروپاشی اسرائیل در سطح جهانی بود

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.