• امروز : شنبه - ۲۵ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 13 April - 2024
کل اخبار 6237اخبار امروز 0

صدای حوزه امروز

روایت نگاری از یک نماز بهاری آقای سروش محلاتی! تحریک گسل قم ـ نجف؛ به چه قیمت و هدفی؟! دیدگاه آیت الله فاضل نسبت به ماجرای درمانگاه قم و طلبه ای که فیلم خرید ماشینش منتشر شد و ماجرای چای دبش! اگر فهم درستی از گزاره های دینی ندارید، لااقل ساکت بمانید! گفتگو با امام جماعت مسجد ۲۴ ساعته دهکده المپیک تهران / بهترین منصب در کره زمین امامت مسجد است! پاسخ معاون تبلیغ حوزه به دغدغه های مبلغان فضای مجازی؛ لزوم افزایش حمایت از مبلغین و خروج از پراکنده کاری ها دهمین جشنواره هنر آسمانی حوزه علمیه با محوریت تبلیغ نوین، هوش مصنوعی! پیام تقدیر و تشکر انجمن اساتید انقلابی سطوح عالی حوزه علمیه قم انتخابات چقدر ارتباط به اسلام و امام زمان (عج) دارد؟! امام محله‌ای که مسجد محوری در امور را به معنای واقعی دنبال می‌کند/ تشکیل گروههای سرود ویژه نوجوانان در مسیر جریان سازی جنس محتوای نامه های پیامبر(ص) به سران کشورها: تبلیغ با چاشنی عزت و تهدید! لزوم جدیت در مقابله مدبرانه با پدیده کشف حجاب گزارش کار مدیر حوزه های علمیه در جمع طلاب یزد؛ طرح جامع تبلیغ خدمت مقام معظم رهبری ارسال شده است سه هزار معلم طلبه بدون قائل شدن امتیازی خاص، جذب مدارس شدند/ برنامه درسی مدارس وابسته به حوزه فرقی با سایر مدارس ندارد

3
طی گزارشی بررسی شد؛

دیوان عدالت اداری، مشوق فرزندآوری یا مخالف آن؟

  • کد خبر : 39075
  • 15 اسفند 1400 - 11:32
دیوان عدالت اداری، مشوق فرزندآوری یا مخالف آن؟
دیوان عدالت اداری در یک رأی عجیب، حق اولاد را مشمول دریافت مالیات دانست. در رأی دیوان به نبود متن قانونی برای معافیت مالیاتی اشاره شده‌است. این استدلال غیرمنطقی در حالی در رأی دیوان عدالت عمومی ذکر شده که اسناد بالادستی از جمله سیاست‌های کلی جمعیت به فرزندآوری تأکید کرده‌اند.

به گزارش صدای حوزه، دیوان عدالت اداری در یک رأی عجیب، حق اولاد را مشمول دریافت مالیات دانست. در رأی دیوان به نبود متن قانونی برای معافیت مالیاتی اشاره شده‌است. این استدلال غیرمنطقی در حالی در رأی دیوان عدالت عمومی ذکر شده که اسناد بالادستی از جمله سیاست‌های کلی جمعیت به فرزندآوری تأکید کرده‌اند. قانون جدید جوانی جمعیت هم که بیانگر آخرین اراده قانونگذار است با مشوق‌های فراوان بر فرزندآوری تأکید کرده‌است.

در سی ام اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ و براساس بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی، رهبر معظم انقلاب اسلامی سیاست‌های کلی جمعیت را به رؤسای قوای سه‌گانه و همچنین مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ کردند.

مصوبه‌های تشویقی برای فرزندآوری

با ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت در ۱۴ بند، دستگاه‌های مختلف موظف به به‌کارگیری این سیاست‌ها در تدوین برنامه ششم توسعه و اجرای آن شده‌اند تا چشم‌انداز رشد جمعیت کشور به همراه کیفیت و سلامت جامعه تضمین شود. بند چهاردهم سیاست‌های کلی جمعیت در خصوص رصد مستمر سیاست‌های جمعیتی در ابعاد کمی و کیفی با ایجاد ساز و کار مناسب است. بر اساس همین بند باید طرح‌ها و مصوبه‌های تشویقی را برای فرزندآوری درنظر گرفت. این در حالی است که دیوان عدالت اداری با استدلالی عجیب به کسر مالیات از حق اولاد رأی داده‌است. این رأی در مغایرت با اسناد بالادستی از جمله سیاست‌های کلی جمعیت بوده که به فرزندآوری تأکید کرده است.

حمایت معاونت حقوقی ریاست جمهوری از حق اولاد

سقف معافیت مالیاتی کارگران و مزدبگیران در سال جاری، ۴۸ میلیون تومان دریافتی سالانه است. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم تیرماه امسال در نامه‌ای به رئیس سازمان امور مالیاتی تصریح کرد که حق اولاد، بن کارگری و حق مسکن و پاداش افزایش تولید از مزایای مربوط به شغل نبوده و درنتیجه مشمول ماده ۸۳ قانون مالیات‌های مستقیم و کسر مالیات نیست.

پنجم دی ماه امسال معاونت حقوقی ریاست جمهوری در نامه‌ای به نفع کارگران رأی داده و کل مزایای انگیزشی و رفاهی را از محدوده محاسبه‌ی مالیات خارج کرد. این نامه که متعاقب چندین نشست پرچالش به نفع کارگران صادر شده، همه‌ی مزایای مزدی کارگران را از مالیات معاف دانست. تبصره ۳ ماده ۳۶ قانون کار هم کمک هزینه مسکن، خواروبار و کمک عائله‌مندی، پاداش افزایش تولید و سود سالانه را جزو مزایای رفاهی و انگیزشی کارگران مشمول قانون کار دانسته‌است و نباید به هیچ‌کدام این‌ها مالیات تعلق گیرد.

کسر مالیات شامل حق اولاد شد

در رأی صادره از هیئت تخصصی دیوان عدالت اداری آمده که در خصوص بحث معافیت از مالیات حقوق، آنچه مدنظر قرار گرفته‌است این بوده اقلامی که به عنوان رفاهیات توسط مراجع دولتی و غیر‌دولتی به پرسنل و حقوق‌بگیران پرداخت می‌شود، از شمول مالیات بر حقوق خارج و مشمول مالیات می‌شود.

از طرفی متعارف‌بودن این اقلام رفاهی در رأی صادره از هیئت عمومی دیوان مد‌نظر واقع‌شده و بر همین اساس کمک هزینه عائله‌مندی موضوع ماده ۸۶ قانون تأمین اجتماعی مصوبه ۱۳۵۴ از زمره موارد مشمول معافیت مالیات حقوق خارج است.

در ادامه رأی دیوان عدالت آمده «چون نص قانون در خصوص آن وجود ندارد و از طرفی مفاد آرای صادره از هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در تبیین موارد رفاهی و انگیزشی که مشمول معافیت مالیات حقوق می‌باشد، اجنبی از شمول بر مانحن فیه می‌باشد و در زمره موارد مندرج در ماده ۹۱ قانون مالیات‌های مستقیم نیز نبوده و حکم عام مندرج در مواد ۸۲ و ۸۳ از قانون یاد شده به جهت مستمر بودن پرداخت آن، نیز دلالت بر شمول مالیات حقوق بر آن دارد.»

قوانین را در کنار سیاست‌های اجرایی درنظر بگیرد

در همین زمینه علی حدادی، نماینده کرج و عضو هیئت رئیسه کمیسیون امور داخلی و شورا‌های مجلس به «جوان» گفت: کسر شدن مالیات از حقوق کارگران یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های این قشر است. ضمن اینکه همین افراد یک قشر عائله‌مند و دارای چندین فرزند هستند که کم کردن مالیات از آن‌ها در تراز کردن دخل و خرج‌شان تأثیر زیادی دارد. هر طرح و مصوبه و قانونی باید با سیاست‌های کلی جمعیت هماهنگ باشد. دیوان محترم عدالت هم بهتر است قوانین را در کنار سیاست‌های اجرایی درنظر بگیرد تا تناقضی در سیاست‌های کلان ایجاد نشود.

حجت‌الاسلام محمدعلی نقدعلی، عضو مجمع نمایندگان اصفهان هم در این باره به «جوان» گفت: دیوان عدالت حق اولاد را مشمول مالیات دانسته است. اگر ما واقعاً بخواهیم بحث جوانی جمعیت را حمایت کنیم باید در یک قانونگذاری جدید حق اولاد را از مالیات معاف کنیم. منتها من نظرم با نظر دیوان عدالت در مالیات‌گیری از حق اولاد موافق است. در نگاه ابتدایی و بر اساس قوانین موجود حق اولاد هم مثل بقیه پرداختی‌ها باید مشمول مالیات شود، اما دیوان عدالت به اصول قانون و مفاد قانونی موجود استناد کرده که این رأی را داده‌است؛ باید در حمایت از فرزند در چنین قوانینی تجدید‌نظر کرد.

گفتنی است هر دو نماینده در گفتگو با «جوان» از حمایت خود از فرزندآوری و سمت و سو دادن قوانین به جوانی جمعیت دفاع کردند. حالا باید دید رأی دیوان چه زمانی چکش کاری می‌شود تا اسناد بالادستی در خصوص فرزندآوری همچنان جایگاه خود را حفظ کنند.

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=39075
  • منبع : جوان آنلاین

مطالب مرتبط

07فروردین
کاهش جمعیت و حوزه علمیه
03خرداد
تبلیغات سنگین و شبکه نفوذ از جمله موانع افزایش جمعیت
نائب دبیر ستاد راهبری خانواده و جمعیت حوزه مطرح کرد؛

تبلیغات سنگین و شبکه نفوذ از جمله موانع افزایش جمعیت

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.