• امروز : چهارشنبه - ۲۹ دی ۱۴۰۰
  • برابر با : 16 - جماد ثاني - 1443
  • برابر با : Wednesday - 19 January - 2022
کل اخبار 4977اخبار امروز 9

صدای حوزه امروز

صدای حوزهخواهران ما باید قدرت خود را در سطح جامعه گسترش بدهند/ مشکلاتی نظیر حجاب به سادگی برطرف نخواهد شد و برنامه ریزی لازم دارد صدای حوزههیچ سند راهبردی جامعۀ نخبگانی در حوزه‌های علمیه نداریم صدای حوزهضرورت تخصص قرآن پژوهان در یکی از شاخه های علوم انسانی در دیدگاه آیت الله مصباح(ره) صدای حوزهاز تبلیغ در مناطق حاشیه نشین تا اهدای اعضای فرزند جوان صدای حوزهوزن سیاسی قراردادهای راهبردی و کم اثر شدن تحریم ها، لیبرال ها را آشفته کرده است صدای حوزهباید مبلغینی را تربیت کرد که بلیغ بوده و جامعه شناس باشند/شورای عالی حوزه باید تلاش بیشتری برای احیای موقوفات داشته باشد صدای حوزههوش مصنوعی سبب می‌شود موضوعات مستحدثه جدیدی ایجاد شود صدای حوزهبررسی روند ارتقاء و بازیابی کتب درسی حوزوی صدای حوزهاشتغال طلاب، عامل جدایی طلبه از حوزه علمیه نیست‌/اینکه حوزه علمیه در علوم مختلف ورود نداشته باشد یک آسیب است صدای حوزهدیدار آیت الله مکارم شیرازی با آیت الله نوری همدانی صدای حوزهرویکرد تربیت و استعدادیابی طلاب بر محور علم، ایمان و ثروت صدای حوزهاما و اگرهایی پیرامون “افزایش تقاضا برای تحصیل در مدارس علمیه خواهران” صدای حوزهبرگزاری دوره‌های آموزشی جهت آمادگی طلاب برای حضور در آزمون استخدامی آموزش و پرورش صدای حوزهتلاش برای خانه‌دار شدن ۳۰ هزار طلبه در طرح ملی مسکن/مزایای ثبت نام در نهضت ملی مسکن از طریق مرکز خدمات

0
روزنامه نگار و منتقد سینما در رابطه با بودجه صدا و سیما مطرح کرد؛

تاثیر افزایش بودجه صداوسیما بر بهبود کیفیت سریال‌های تلویزیونی

  • کد خبر : 35864
  • ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۴
تاثیر افزایش بودجه صداوسیما بر بهبود کیفیت سریال‌های تلویزیونی
من موافق افزایش بودجه سازمان هستم اما قبل از آن موافق تغییر و تحول در ساختار سازمان هستم؛ طوری باشد که اگر پولی وارد شد به همان اندازه ما خروجی خوبی را شاهد باشیم. برخی از این سریال‌ها در تاثیر نامطلوب بر خانواده از سریال های ترکی هم بدتر بودند.

به گزارش صدای حوزه، محمدتقی فهیم با تاکید بر اینکه «اگر در بر همین پاشنه وجود مدیران خمیازه کش بچرخد، همه بودجه دولت را هم به صداوسیما بدهند، هیچ اتفاقی نمی‌افتد»، عنوان کرد: من موافق افزایش بودجه سازمان هستم اما قبل از آن موافق تغییر و تحول در ساختار سازمان هستم؛ طوری باشد که اگر پولی وارد شد به همان اندازه ما خروجی خوبی را شاهد باشیم. برخی از این سریال‌ها در تاثیر نامطلوب بر خانواده از سریال های ترکی هم بدتر بودند.

این منتقد درباره تاثیر افزایش بودجه صداوسیما بر بهبود کیفیت سریال‌های تلویزیونی گفت: بله بودجه بسیار مهم است، اما تضمین کیفیت سریال ها به بودجه ربطی ندارد؛ بلکه بیشتر به مناسبات مدیریتی در سازمان مربوط است. اینکه چقدر مدیران دارای خلاقیت و به روز هستند و اینکه چقدر تلویزیون با برنامه‌های خوش ساختِ کیفی و مطالبه گرایانه، می‌تواند فاصله رسانه را با مردم کم کند. همه این‌ها به مدیریت مربوط است اگر مدیریت ضعیف عمل کند شما همه پول ایران را هم به صداوسیما بدهید اتفاقی نخواهد افتاد.

فهیم با بیان اینکه کیفیت سریال ها به عوامل متعددی بستگی دارد، در توضیح این اظهارنظر گفت: پنج سال پیش بودجه سازمان صداوسیما کم بود اما به هر حال کارهایی تولید می‌شد. از پنج سال به این طرف همان کارها تولید می‌شود ولی کیفیت ندارد. سریال‌ها را که نگاه می‌کنیم می‌بینیم مشکل اصلی ایده، مضمون و ساخت و پرداخت اثر است. آنچه باعث انتقاد به سریال ها می شود، بودجه نیست، بلکه ضعیف و دم دستی بودن بازی ها، متن شلخته و فاقد قصه بودن سریال است. این ها خیلی مهم است و باید در سازمان صداوسیما رفع شود. البته در مورد سریال های الف، بودجه مهم است و نبود آن می تواند باعث خوابیدن کار شود.

این منتقد همچنین به محدودیت‌های صداوسیما در کسب درآمد اشاره کرد و گفت: صداوسیما محدودیت های زیادی در زمینه گرفتن آگهی دارد؛ هر چند درآمد آگهی خیلی زیاد است اما باز هم محدودیت دارد. خود من گاهی منتقد پخش برخی از آگهی های تلویزیونی بودم که تاثیر نامطلوبی بر تولید داخلی می‌گذاشتند و به نوعی ضدفرهنگ عمل می‌کردند؛ بنابراین به این نتیجه می‌رسیم که بودجه صداوسیما باید از طریق بودجه دولتی تامین شود. چون تلویزیون دو منبع درآمد دارد؛ یکی بودجه دولت و یکی آگهی ها. البته برخی می‌گویند تلویزیون آنتن فروشی هم می‌کند که این هم قبل نقد است.

فهیم در عین حال افزود: در دنیا مشکلاتی از این دست برای رسانه وجود ندارد. رسانه های دنیا به هر دری می‌زنند تا تامین بودجه کنند حتی وارد لابی های کثیف و پولشویی می‌شوند. در عرف رسانه‌ای حاکم بر جهان، این‌ مسائل وجود دارد، اما در اینجا ما شورایی تحت عنوان شورای نظارت بر صداوسیما داریم که اخیرا آقای صفار هرندی رییس آن شده است و این شورا نظارت می‌کند تا هر آگهی از تلویزیون پخش نشود.

او با تاکید بر اهمیت سریال های تلویزیونی عنوان کرد: فکر می‌کنم اهمیت سریال ها خیلی بیشتر از دیگر بخش‌های تلویزیون است. اخبار و بخش های دیگر هم اهمیت دارند اما رسانه از طریق پخش سریال و نمایش است که مخاطب را جذب کرده و نگه می‌دارد. هر موضوع و مضمونی از طریق کارهای نمایشی درازمدت تاثیرگذار و جریان ساز می‌شود. این در حالی است که الان ما چند سال است شاهد یک سریال مناسب و باکیفیت نیستیم. در چند سال گذشته از سر و روی سریال ها می‌بارد که فقر مالی داشته‌اند اما بر این باور نیستم که همه چیز را پول حل می‌کند. معتقدم نقش تولیدکننده ها به ویژه نویسنده ها و کارگردان‌های خلاق اهمیت زیادی دارد، اما بودجه به ویژه در سریال‌های تاریخی و الف، نقش مهمی را ایفا می‌کند.

فهیم در واکنش به اظهار نظر محمدحسین لطیفی که بودجه سازمان صداوسیما را در مقایسه با نرخ دلار و تورم ناچیز دانسته بود،گفت: من تولیدکننده نیستم. آقای لطیفی از منظر تولیدکننده می‌گوید، من از منظر کیفیت و مفید بودن آثار برای بیننده می گویم. بودجه یک بخش از کار است. اگر قرار باشد به کارهای جدید و پر کردن آنتن با کارهای تاریخی و الف روی بیاوریم، بله این بودجه در مقابل آنچه که جهان دارد هزینه می کند، چیزی نیست. اما همچنان معتقدم ما احتیاج به مدیریت جهادی داریم. مدیریت خلاق و فعال، مدیرانی که به دنبال این باشند که از استعدادها بهره خوبی ببرند و برای تولید آثار خوب اتاق فکر تشکیل بدهند. مسئله دیگر، شستن رده های مدیریت میانی از روابط ناسالم مالی و ارتباطات خانواگی است. اگر این اتفاقات نیفتد همانطور که گفتم اگر همه بودجه را هم به سازمان صداوسیما بدهند اتفاقی نمی‌افتد. اما اگر رویکرد سازمان در بخش مدیریت کلان و در مواجهه با مدیریت میانی، ضربتی باشد، بودجه هر چقدر هم باشد، خوب مصرف شده و بازدهی خواهد داشت.

فهیم در پایان درباره چشم اندازی که برای آینده تلویزیون با توجه به تغییر مدیریت این رسانه ترسیم می‌کند، گفت: نسبت به دوره قبل به نظر می‌آید دارد اتفاقاتی می‌افتد؛ همین که مدیریت به این ورود کرده که می‌خواهد تغییراتی ایجاد کند و جلوی برخی سریال ها را هم گرفته، نشان می‌دهد که در تدارک اتفاقات بهتری هستند.

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=35864
  • منبع : ایسنا

مطالب مرتبط

۲۵دی
تولیدات رسانه ملی باید براساس مأموریت باشد نه بر اساس سلایق اسپانسرها
جبلی در حاشیه اختتامیه دوازدهمین جشنواره فیلم «عمار» مطرح کرد؛

تولیدات رسانه ملی باید براساس مأموریت باشد نه بر اساس سلایق اسپانسرها

۲۳دی
مرکزمحوری و محافظه‌کاری مدیران، موانع بازنمایی درست رسانه ای در شبکه های استانی
گزارشی از عملکرد شبکه های استانی و کارنامه علی دارابی؛

مرکزمحوری و محافظه‌کاری مدیران، موانع بازنمایی درست رسانه ای در شبکه های استانی

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.