• امروز : پنج شنبه - ۱۸ آذر ۱۴۰۰
  • برابر با : 5 - جماد أول - 1443
  • برابر با : Thursday - 9 December - 2021
کل اخبار 4562اخبار امروز 0

صدای حوزه امروز

صدای حوزهسیل بنیان‌کن علوم و تکنولوژی‌های جدید و دل‌مشغولی حوزه به جزئیات/ نگاه انتقادی کتاب الهیات سایبر به سبک ورود علوم الهی در فضای مجازی صدای حوزهبازدید مدیر کل تربیت و اخلاق مدارس علمیه از پایگاه خبری صدای حوزه صدای حوزهاصلاح ریشه یا مبارزه با صدر و ساقه در حوزه؟! صدای حوزهفراز و نشیب سفیران هدایت/ روحانیت ۲۶۰ کارویژه دارد/حضور جهادی ۵۸۰۰ طلبه در مدارس/اساتید حوزه استخدام حوزه نیستند صدای حوزهدیدار مدیر مسئول صدای حوزه با معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه کشور صدای حوزهتحلیل مجمل یک درس اخلاق در یک مدرسه علمیه/ اگر اهل قناعت نیستید در حوزه نمانید! صدای حوزهعمامه هاتون رو بردارید! صدای حوزهمشکل تشخیص حجت الاسلام ها و آیت الله ها صدای حوزهطلبه ای که از کودکی حسرت و خیال دوچرخه داشتن در سر می پروراند! صدای حوزهحضور طلاب کاربلد برای شکست حصر تربیتی کودکان و رفع ابهام از سبک زندگی ایرانی-اسلامی صدای حوزهشهروندان فضای مجازی و تربیت دیجی‌نیتیو ها صدای حوزهسبک زندگی طلاب؛ چیزی شبیه معجزه / چند نفر از طلاب و روحانیون حقوق بگیر هستند؟ صدای حوزهآیت الله علوی گرگانی: فعالیت‌های شما موجب خوشحالی ماست / رائفی پور: بالای ۸۰۰ نفر از اهل سنت و بهاییت و مسیحیت، در مصاف مستبصر شده‌اند صدای حوزهمدرسه علمیه ای برای تربیت مدیر و مدرس/حضور مستمر مسئولین مدرسه در میان طلاب تا نیمه شب

0
کارشناس مسائل خانواده مطرح کرد؛

ریشۀ جسارت فرزندان به والدین در بیان امام حسن عسکری (ع) / رفتارهایی که سبب عاق والدین می‌شود

  • کد خبر : 31254
  • ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۹
ریشۀ جسارت فرزندان به والدین در بیان امام حسن عسکری (ع) / رفتارهایی که سبب عاق والدین می‌شود
حجت‌الاسلام محمدرضا دُرانی: امام حسن عسکری علیه‌السلام تأکید دارند احترام به پدر و مادر زمانی شکل می‌گیرد که او را در طفولیت عادت به این کار دهید.

به گزارش صدای حوزه، حجت‌الاسلام محمدرضا دُرانی، کارشناس مسائل خانواده دربارۀ لزوم رعایت حقوق دو جانبۀ والدین و فرزندان گفت: گاهی فرزند حرمت والدین خود را رعایت نمی‌کند و با گفتار و رفتارش سبب رنجش آنها می‌شود که در اصطلاح دینی به آن، عاق والدین می‌گویند. امام صادق علیه‌السلام فرمود کمترین بی‌احترامی به والدین، اُف گفتن به آنهاست.

نگاه تند به پدر و مادر و نگران کردن آنها سبب عاق می‌شود. یا همان طور که می‌دانید نفقه دادن به والدین جزو واجبات است و فرزندی که این فعل را ترک کند، ممکن است مورد عاق والدین قرار گیرد. در مجموع آنچه موجبات آزار و نارضایتی والدین را فراهم می‌کند، عاق والدین است. در چنین شرایطی یکسری عقوبت متوجه فرد می‌شود؛ مثلاً در روایت داریم حتی نماز او مورد قبول خداوند قرار نمی‌گیرد و یا دعایش مستجاب نمی‌شود. گاهی اوقات موجب جوانمرگی می‌شود و یا اینکه خداوند با فردی که مورد عاق والدین است، سخن نمی‌گوید و در نهایت بهشت بر چنین فردی حرام می‌شود.

والدین زمینه بی احترامی فرزندان را فراهم نکنند

وی یکی از زمینه‌های بی‌احترامی فرزند نسبت به پدر و مادر را خود والدین معرفی کرد و گفت: امام حسن عسکری در روایتی فرزمود «جرْأهُ الْوَلَدِ عَلی والِدِهِ فی صِغَرِهِ تَدْعُو إلَی الْعُقُوقِ فی کِبَرِهِ.» یعنی رو پیدا کردن و جری شدن فرزند هنگام طفولیّت در مقابل پدر، سبب می‌شود که در بزرگی مورد نفرین و غضب او قرار گیرد. امام غیر مستقیم اشاره دارند که گاهی والدین زمینۀ عاق فرزند خود را فراهم و آنها را در طفولیت نسبت به خود جری و گستاخ می‌کنند. باید دقت داشته باشیم که با فرزندان خود متناسب با سن و سال و احوال آنها برخورد کنیم. رعایت حریم‌ها و حرمت‌ها در بستر خانواده برای اثر تربیتی بسیار مهم است. گاهی اوقات والدین با دستان خود حریم‌ها را می‌شکنند. پس روی سخن امام حسن عسکری با والدین است و بر این نکته تأکید دارند رفتاری نکنید که فرزندانتان نسبت به شما پررو شوند.

باید اقتدار پدر و شأن مادر در خانواده حفظ شود

حجت‌الاسلام درانی افزود: البته با دو زاویه می‌توان به این مسئله نگاه کرد: اول اینکه والدین در تعامل با یکدیگر حرمت‌ خود را رعایت کنند. باید اقتدار پدر و شأن مادر در خانواده حفظ شود. دومین مورد تأکید بر شیوۀ تربیت است. در شرایطی که در مسائل تربیتی وحدت رویه وجود نداشته باشد، به طور طبیعی زمینۀ چندگانگی شخصیتی فرزند فراهم می‌شود و آنها به این دلیل که توانایی تشخیص راه درست را ندارند، نسبت به پدر و مادر خود بی‌احترامی می‌کنند و والدین را مقصر تلقی می‌کنند. پس به قول امام حسن عسکری علیه‌السلام احترام به پدر و مادر زمانی شکل می‌گیرد که او را در طفولیت عادت به این کار دهید. آنجا که خداوند در قرآن می فرماید «وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً»، احسان به والدین به معنای گسترش احترام و تکریم والدین است و هر اندازه احترام گسترش بیشتری داشته باشد، زمینۀ اصلاح فرزندان در خانواده را فراهم می‌کند.

این کارشناس خانواده ادامه داد: نکتۀ دیگر دربارۀ شیوۀ تربیتی است که قرآن و عترت به ما معرفی می‌کنند، به این صورت که باید از همان سن کودکی، حقوق فرزندان تأمین شود، همچنان که قرآن پدر را قوّام معرفی می‌کند، مادر هم در جایگاه ریحان قرار دارد و این دو مفهوم، مکمل یکدیگر در امر تربیتی هستند؛ یعنی آنجا که نیاز به شدت رفتار است، باید توسط پدر صورت گیرد تا استحکام خانواده حفظ شود و از آنجا که مادر وظیفۀ تأمین نیازهای عاطفی فرزندان را بر عهده دارد، باید از بعد ریحان بودن خود بهره گیرد.

حجت‌الاسلام درانی با تصریح بر اینکه گاهی کم‌کاری‌های والدین نسبت به تربیت فرزند سبب می‌شود سرنوشت آنها به سمت پستی برود، گفت: باید فرزندان را طوری تربیت کرد تا حریم‌ها و حرمت‎ها را در خانواده بشناسند و به آنها عمل کنند. امام سجاد علیه‌السلام در رسالۀ حقوق می‌فرماید اولین حق فرزند، انتخاب نام خوب و فراهم کردن مقدمات تربیت آنهاست. سوم اینکه زمینۀ ازدواج را برایش فراهم کنند. در نهایت اینکه ما باید در جامعه، انسان تربیت کنیم، تربیت انسان مهم‌تر از تربیت دکتر و مهندس و … است. زمانی از خانۀ سالمندان آمار گرفتند و متوجه شدند فرزندان اکثر افرادی که در آنجا مستقر بودند، تحصیل‌کرده بودند.

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=31254
  • منبع : تسنیم

مطالب مرتبط

۱۱آذر
در نظام تربیتی چیزی به‌ عنوان تنبیه و تحقیر نداریم/مشخص نیست نسل‌های قبلی ما خوب تربیت شده باشند
۲۴آبان
چگونگی حضور زنان در جامعه و شیوه سلوک با خانواده از زبان امام حسن عسکری
نگاهی به گنجینه گفتارهای امام یازدهم با محوریت خانواده؛

چگونگی حضور زنان در جامعه و شیوه سلوک با خانواده از زبان امام حسن عسکری

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.