• امروز : پنج شنبه - ۵ خرداد ۱۴۰۱
 • برابر با : 25 - شوال - 1443
 • برابر با : Thursday - 26 May - 2022
کل اخبار 6052اخبار امروز 0

صدای حوزه امروز

صدای حوزهحوزه تراز انقلاب اسلامی، پاسخگوی نیازهای نسل جدید است/ وصیت نامه شهدا، راهنمای ما، جهان و محور مقاومت است صدای حوزهمسجد جامع اصفهان بعد ۴۰۰ سال، رنگ گنبدش هم تغییر نکرده آنوقت متروپل…! صدای حوزهوطن دوستی بدون حاشیه؛ رونوشت به برخی سلبریتی های وطن پرست! صدای حوزهکمترین میزان دریافتی، مربوط به طلاب و فضلای ماست/ روحانیت علیرغم تمام شایعات و تهمت‌ها در دل مردم جای دارد صدای حوزهدنیا در مطالعات زنان تعمداً موضوع خانواده را نادیده گرفته است! صدای حوزهراه حل هجرزدایی از قرآن: تنقیح و نقد مبانی هجر و بیان مبانی خروج از هجر صدای حوزهمراسم سالروز شهادت امام صادق(ع) در میدان آئینی امام حسین(ع) صدای حوزهتلازم تسبیح و استغفار لازمه رویکرد مدیریتی در جامعه است صدای حوزهآسیب شناسی شیوه های تبلیغ برای ثبت نام در حوزه های علمیه صدای حوزهنماز اول وقت پیرمرد دست‌فروش صدای حوزهلزوم آینده پژوهی طلاب در مورد فضای مجازی/ نقش طلاب در ۲۰ سال آینده فضای مجازی چیست؟ صدای حوزهتلاش بی‌مانند ایران برای اتحاد مسلمین ستودنی است صدای حوزهروحانی باید متمرکز در فعالیت علمی باشد نه اینکه به دنبال حواشی یا فعالیت اقتصادی برود! صدای حوزهآنی یا استمراری بودن انقلاب اسلامی چالشی ترین مسئله نظام است/ به عقیده امام و رهبر انقلاب، ولایت اداری وجود ندارد/ چگونه مطالبه‌گری به انسداد منجر می شود؟

0
برنامه های حوزه علمیه برای تربیت امام جماعت؛

تربیت صرفاً با اعزام طلبه محقق نمی‌شود و ارگان‌های مختلف باید وارد کار شوند

 • کد خبر : 42242
 • ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۳
تربیت صرفاً با اعزام طلبه محقق نمی‌شود و ارگان‌های مختلف باید وارد کار شوند
دبیر ستاد راهبری مساجد در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه گفت: باتوجه به اینکه ائمه جماعت مساجد، طللبه هستند، این رسالت را بردوش حوزه‌های علمیه قرار می‌دهد تا در زمینه ارتقاء و آموزش امامان جماعت برنامه‌ریزی کند و وارد عمل شود.

به گزارش صدای حوزه، حجت‌الاسلام محمدمهدی مسلمی‌فر دبیر ستاد راهبری مساجد در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه این ستاد در حوزه‌های علمیه با هدف تقویت مساجد و تربیت امامان جماعت راه‌اندازی شده است، اظهار داشت: امام جماعت، محور مدیریت مساجد است و با توجه به اینکه ائمه جماعت مساجد، طلبه هستند، این رسالت را بر دوش حوزه‌های علمیه قرار می‌دهد تا در زمینه ارتقاء و آموزش امامان جماعت برنامه‌ریزی کند و وارد عمل شود. البته حوزه علمیه در این زمینه به دنبال تصدی‌گری در مساجد نیست، بلکه وظیفه ما صرفاً ارتقای امامان جماعت است.

محمدمهدی مسلمی‌فر، دبیر ستاد راهبری مساجد در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه

تربیت صرفاً با اعزام طلبه محقق نمی‌شود

وی با اشاره به اینکه برای این مهم برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت، میان مدت و بلندمدت داریم، افزود: در فاز کوتاه مدت سامانه‌ای طراحی شده تا دوره‌هایی برای امامان جماعت فعلی و طلاب به صورت مجازی و حضوری برگزار کند که به این منظور افراد با نصب اپلیکیشن مسجدی‌ها می‌توانند وارد این سامانه شوند و از آموزش‌های استفاده کنند.

مسلمی‌فر در پاسخ به این سوال که شروع این آموزش‌ها به خصوص برای طلاب چقدر در جبران کمبود ائمه جماعت در مساجد کشور اثرگذار است، تصریح کرد: آموزش‌ها شروع شده و این وظیفه حوزه است، اما تربیت صرفاً با اعرام طلبه محقق نمی‌شود و دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف باید وارد کار شوند تا طلبه‌ای به عنوان امام جماعت در مسجدی مشغول به کار شود. زیرا مباحثی مانند ارتزاق، محل اسکان و حتی مسائل حقوقی مسجد ابتدا باید حل شود تا یک طلبه به عنوان امام جماعت در مسجدی مستقر شود.

طلاب در مساجد کارآموزی خواهند کرد

دبیر ستاد راهبری مساجد در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه گفت: در برنامه بلندمدت خود به دنبال آن هستیم تا طلاب با مسجد زندگی کنند؛ یعنی طلاب حین آموزش‌های خود در حوزه، در مساجد هم کارآموزی کنند تا بتوانند در زمینه مسجد شناسی و همچنین مدیریت مسجد تبحر پیدا کنند.

وی ادامه داد: هم‌اکنون حدود ۵۰۰ حوزه علمیه در سراسر کشور مشغول به کار است که در فاز اول و آزمایشی، این حوزه‌ها با یک مسجد ارتباط گرفتند و تعدادی از طلبه‌ها مشغول کارآموزی هستند. بنا داریم نتایج این طرح‌ را بررسی کنیم تا ان‌شاءالله وارد فاز اجرایی شود.

امام جماعت، مدیر ذاتی مسجد است

مسلمی‌فر با بیان اینکه امام جماعت، مدیر ذاتی مسجد است و نهادهای دیگر مانند کانون‌های فرهنگی و هنری، بسیج، سازمان تبلیغات و … بازوی کمکی او هستند، گفت: در مدیریت مساجد نباید به دنبال ایجاد تمرکز در یک نهاد و دستگاه بود. همه نهادها باید امام جماعت را کمک کنند تا او مدیریت کنند.

خدمات و پشتیبانی مساجد باید میان نهادها و سازمان‌ها تقسیم‌وظایف شود

دبیر ستاد راهبری مساجد در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در پاسخ به این سوال که امام جماعت مدیر بدون بودجه و پول است و پولی در اختیارش نیست و دیگر سازمان و نهادهای فعال در مسجد پول دارند پس چگونه مدیریت کند.

گفت: کارها و امورات مسجد باید تقسیم‌بندی شود به طور مثال کانون‌های فرهنگی و هنری مسئول امور هنری و آموزشی در مسجد شوند، فعالیت‌های قرآنی با سازمان اوقاف باشد، امور عمرانی مسجد برعهده شهرداری‌ها باشد، امور ورزشی و اردویی برعهده وزارت ورزش باشد. تمام این نهادها در مساجد دخالت دارند، اما سر جای خود نیستند اگر این تقسیم وظایف صورت گیرد امام جماعت به عنوان مدیر ذاتی می‌تواند از آن‌ها کار بخواهد. با این مدل نیاز به پول هم ندارد بلکه تنها باید مدیریت کند.

وی اضافه کرد: مشکل امروز مساجد کشور این است که نهادها و ارگان‌های مختلف خارج از خط مشی و وظیفه خود در مسجد عمل می‌کنند.

اپلیکیشن مسجدی‌ها نرم‌افزار اتوماسیونی مساجد است

مسلمی‌فر با اشاره به اینکه اپلیکیشن مسجدی‌ها به عنوان یک نرم‌افزار اتوماسیونی برای استفاده تمام ارگان‌ها ایجاد شده است، گفت: در کشور حدود ۸۰ـ۷۰ هزار مسجد داریم که نهادهای مختلف وظیفه خدمت‌رسانی به آن را دارند. تمام نهادها می‌توانند از این نرم‌افزار استفاده کنند و خدمات خود را به مساجد سازماندهی کنند.

دبیر ستاد راهبری مساجد در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در پایان خاطرنشان کرد: در این نرم‌افزار نیازهای مساجد  پیش‌بینی شده است و از سوی دیگر مخاطبان هم براساس رده سنی دسته‌بندی شدند. خدمات سازمان‌ها و نهادها هم مشخص شده‌ است که می‌توانند از این بستر خدمات خود را به مساجد ارائه و مدیریت کنند.

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=42242

  مطالب مرتبط

  ۰۱خرداد
  حمایت از طلاب در قانون جوانی جمعیت، هم ردیف با سایر اقشار جامعه
  دبیر ستاد راهبری جمعیت و خانواده حوزه عنوان کرد؛

  حمایت از طلاب در قانون جوانی جمعیت، هم ردیف با سایر اقشار جامعه

  ۳۱اردیبهشت
  روحانی باید متمرکز در فعالیت علمی باشد نه اینکه به دنبال حواشی یا فعالیت اقتصادی برود!
  آیت الله شبیری زنجانی در دیدار با بیت مرحوم آیت الله مصباح یزدی:

  روحانی باید متمرکز در فعالیت علمی باشد نه اینکه به دنبال حواشی یا فعالیت اقتصادی برود!

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.