• امروز : پنج شنبه - ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
 • برابر با : 14 - محرم - 1444
 • برابر با : Thursday - 11 August - 2022
کل اخبار 6192اخبار امروز 0

صدای حوزه امروز

صدای حوزهبروزرسانی مرکز تربیت‌معلّم مبلّغ حوزه‌های علمیه با راه اندازی رشته های جدید صدای حوزهضرورت تأسیس مؤسسات دانش بنیان با محوریت علوم انسانی در حوزه های علمیه صدای حوزهحوزه علمیه، همه علوم بشر را در دل خود دارد/فقه ما هماوردی با نظامات حقوقی عالم می کند که قابل عرضه به دنیاست صدای حوزهضرب و شتم و مجروح شدن طلبه ای برای نجات جان یک نوجوان!/گلایه طلبه ناهی از منکر از گزارش مأمور کلانتری صدای حوزهجنجال بر سر فعال شدن جستجوی امن گوگل برای ایرانیان/ آچارکشی گوگل در خدمت پنچر کردن طرح صیانت! صدای حوزهمتون درسی و خشونت کلامی! صدای حوزهطرح صیانت از فضای مجازی و جایگاه حوزه در آن صدای حوزهقضیه دامشهر و تاوان انفعال در قبال طلبکاران غربزده! صدای حوزهمتاورس و ورود فقها در موضوع‌شناسی احکام فقهی صدای حوزهحوزه علمیه و جهانی شدن صدای حوزهاز خدمت رسانی تا اجرای برنامه های فرهنگی برای زلزله زدگان هرمزگان صدای حوزهچرا یک کار تبلیغی جهادی به بهانه نبود بودجه باید تعطیل شود؟! صدای حوزهجوانان بیشتر خواستار «توصیف حقایق» هستند نه اثبات آنها/ برای موفقیت در تبلیغ ۹۰درصد نیاز به محتوای خوب داریم و ۱۰درصد فنّ‌خطابه صدای حوزهطرح پیشنهادی چهارگانه مدیریت نوین حوزه علمیه

4
در گفتگوی حجت الاسلام لیالی با صدای حوزه مطرح شد؛

استانداردهای دوگانه در دفاع از مرجعیت! / فقط با آمریکا و اسرائیل قهریم

 • کد خبر : 30033
 • ۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۸
استانداردهای دوگانه در دفاع از مرجعیت! / فقط با آمریکا و اسرائیل قهریم
چرا در ایامی که توهین های بسیاری به برخی از بزرگان مثل آیت الله جوادی آملی، علامه مصباح یزدی(ره)، علامه حسن زاده آملی(ره) انجام شد این ها سکوت کردند؟ نمی شود در بعضی جاها سکوت کنی و در بعضی جاها از نهادِ مرجعیت دفاع کنی! این گونه عمل کردن استانداردهای دوگانه، استفاده ی ابزاری از مرجعیت را مطرح می کند.

حجت الاسلام و المسلمین لیالی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی و کارشناس زبده مباحث تاریخی و سیاسی، در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری صدای حوزه، ضمن اشاره به مباحثی که این روزها به صورت جدی در فضای رسانه، مطبوعات، گفتگوها، مباحثات حوزوی، دانشگاه و نهاد های علمی پیرامون نهاد عالی مرجعیت و رابطه ی نهاد مرجعیت با مردم صورت گرفته است، گفت: استفاده ابزاری از نهاد مرجعیت و روحانیت چه برای موافقین نهادِ مرجعیت چه برای مخالفین ممنوع است.

لیالی در ادامه با اشاره به اینکه اساسِ اسلام و تشیع به حفظ جایگاهِ نهادِ روحانیت و نهادِ مرجعیت است، افزود:
بر اساس مبانی فقهی و کلامی شیعه، در عصر امام عصر(عج)، فقها، اُمَنایِ رُسُل و جانشینانِ ائمه(ع) در هدایتِ مردم و جامعه یِ اسلامی هستند. لذا واجب است جایگاهِ مرجعیت حفظ شود.

کسانی که از اهانت کنندگانِ به روحانیت بودند، به فکر دفاع از مرجعیت افتاده اند

وی افزود: تذکر به مسئولین، از وظایفِ نهادِ مرجعیت است. اگر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی نکاتی را مطرح فرمودند، در واقع تکرارِ تذکراتی است که وظیفه یِ عالیِ مرجعیت نسبت به مشکلات اقتصادی، فقر و تنگدستی مردم است.

لیالی، استفاده ابزاری از مرجعیت را ممنوع خواند و گفت: کسانی که از اهانت کنندگانِ به روحانیت و نهادِ مرجعیت بودند این ایام به فکر دفاع از مرجعیت افتاده اند و مدافع مرجعیت شده اند! عملکرد بَدِ این ها در تاریخ ثبت شده است. کسانیکه توهین ها به نهاد عالی مرجعیت کرده اند نمی توانند مدافع مرجعیت باشند.
وی ادامه داد: ما استانداردهای دوگانه نداریم! از خبرگزاری ها، سایت ها و فضای مجازی خارج از کشور اعم از بی بی سی، اینترنشنال گرفته تا برخی از روزنامه های داخلی مثل جریان کارگزاران، سکولار و لیبرال، مدافع نهاد مرجعیت شدند! البته که خوشحال می شویم این ها مدافع نهاد مرجعیت باشند. اما یادمان باشد که دشمن هیچ گاه فکر جایگاهِ نهادِ مرجعیت نبود و نیست! بلکه فکر دوگانگی بین نهاد مرجعیت و نظام و انقلاب بود و هست و خواهد بود.

محمد علی لیالی
استانداردهای دوگانه در دفاع از مرجعیت!

استاد لیالی در ادامه افزود؛ از همه ی مراجع عظام باید دفاع کرد. آنهایی که این ایام، در حال دفاع از مرجع عالیقدر آیت الله صافی گلپایگانی هستند، چرا از مراجع دیگر مثل آیت الله نوری همدانی‌، آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله خامنه ای دفاع نمی کنند؟ چرا در ایامی که توهین های بسیاری به برخی از بزرگان مثل آیت الله جوادی آملی، علامه مصباح یزدی(ره)، علامه حسن زاده آملی(ره) انجام شد این ها سکوت کردند؟ نمی شود در بعضی جاها سکوت کنی و در بعضی جاها از نهادِ مرجعیت دفاع کنی! این گونه عمل کردن استانداردهای دوگانه، استفاده ی ابزاری از مرجعیت را مطرح می کند.

لیالی با اشاره بر مشکلات بسیاری که درکشور وجود دارد بیان داشت: مشکلات امروز، محصولِ عملکردِ هشت ساله یِ جریانِ حاکمی بود که تعلق به جریانِ لیبرالیسم داشت. جریانی در حاکمیت، حکومت و قوه ی مجریه بود که لیبرالیسم را در تمام ساحت های اقتصادی،فرهنگی،اجتماعی در جامعه حاکم کرد و محصولِ آن، فقر، تنگدستی، فلاکتِ بخشی از مردمی که متاسفانه گرفتار ابزارهای نئولیبرال ها و توسعه و لیبرالیسم سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی شدند، هست. پس نقدِ عملکردِ چنین کسانی ضروری است.

مراجع عظام به ثروت های بادآورده هم معترضند / عدالت خواهی نقطه اشتراک مردم، جریان ها و نهاد عالی مرجعیت!

ایشان تاکید کرد: در همه ی جهات باید از نظر عالیِ مرجعیت اقبال و استقبال کرد‌. مراجع عظام نسبت به نظام بانکی نقد دارند. نسبت به رانت هایی که در جامعه وجود دارد معترض اند. نسبت به فسادهای اقتصادی و برخواستن طبقه یِ نو کیسه ی اشراف، اعیان و مرفهان بی درد در جامعه نگرانند. باید به این درخواست ها توجه کرد. نسبت به حجاب، عفاف، عفت در جامعه حساس اند. نسبت به بسیاری از مفاسد و ثروت های بادآورده معترض اند!
وی دفاع از مردم، فقرا، محرومین، اندیشه ی عدالت و عدالت خواهی را ضروری و نقطه ی اشتراکِ همه ی مردم، همه ی جریان ها و مهم تر از همه، نهاد عالی روحانیت و مرجعیت خواند.
این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه افزود: هر گونه دوگانگی بین نهاد عالی مرجعیت و مراجع با نظام و رهبری اندیشه ی غلطی ست! قطعا چنین اندیشه ای به شکست خواهد انجامید. نهاد عالی مرجعیت نشان داده است که دیدگاه های جریان اصلاحات و سکولار، رَه به جایی نمی برند. و دیدگاهی که به دفاع از مردم، فقرا و صاحبان اصلی انقلاب در کشور هست باید در کشور حاکم باشد.

استقلال حوزه از دولت ها امر پذیرفته شده ایست اما استقلال از حاکمیت و نظام حرف بی ربط و معنایی است!

ایشان استقلال نهاد مرجعیت و حوزه از حاکمیت و حکومت را غلط خواند و گفت: اولا هیچ گاه مرجعیت، حوزه و نهاد عالی روحانیت نمی تواند مستقل از حاکمیت و حکومت باشد. چرا که حاکمیت و حکومت متعلق به روحانیت است. استقلال نهاد حوزه و مرجعیت از دولت ها سخنِ درست و به حقی است. هیچ گاه حوزه و مراجع در اختیار دولت ها نبودند و نیستند. اتفاقا باید استقلال از دولت داشت. دولت ها را باید نقد کرد. اتفاقا ما منتقدیم که بخشی از جریان حوزه و برخی از بزرگان حوزه چرا در هشت سال گذشته نسبت به دولت سکولار و لیبرال سکوت کردند؟!

فقط با آمریکا و اسرائیل قهریم

وی در پایان تصریح کرد: ما با تمام کشورهای جهان ارتباط داریم و داشتیم و خواهیم داشت الّا شیطان بزرگ و اکبر آمریکا. در همین چند ماهه ی ریاست جمهوریِ آقای رئیسی ایران جزء شانگهای شد‌. رئیس جمهور محترم در شانگهای حضور یافت. اما با آمریکا و اسرائیل رابطه نخواهیم داشت. تفکری که هشت سال بر مذاکره ی با اروپا و آمریکا دَم زد، اوباما برای آنها مودب بود، وزیرخارجه ی جمهوری اسلامی با وزیر خارجه ی آمریکا دست داد، عزت و استقلال کشور را فروخت. مذاکره با غرب و اروپا عزت و استقلال جمهوری اسلامی را زیر سوال برد. ما با همه ی کشورهای جهان ارتباط داریم جز آمریکا و اسرائیل.

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=30033

  مطالب مرتبط

  ۰۸تیر
  تبیین شخصیت شهید بهشتی و شاخصه‌های اندیشه‌ای و الگوی مدیریتی ایشان
  در گفت‌وگو با حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی لیالی مطرح شد؛

  تبیین شخصیت شهید بهشتی و شاخصه‌های اندیشه‌ای و الگوی مدیریتی ایشان

  ۱۲خرداد
  آخرین توصیه مرحوم آیت الله العظمی صافی به مسئولان حوزه چه بود؟!
  در مراسم گرامیداشت مقام مرجعیت و یادبود ۳۵ تن از اساتید مرحوم در ایام کرونا مطرح شد؛

  آخرین توصیه مرحوم آیت الله العظمی صافی به مسئولان حوزه چه بود؟!

  ۰۷خرداد
  پیام تسلیت علما و مراجع عظام حوزه در ابراز هم‌دردی با مردم آبادان

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.