• امروز : پنج شنبه - ۲۸ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 18 July - 2024
کل اخبار 6276اخبار امروز 0
4
وزیر تعاون در جمع نمایندگان طلاب؛

هر ماه تاخیر در حذف ارز ترجیحی، ۳۸هزار میلیارد تومان یارانه مردم را هدر می داد

  • کد خبر : 42668
  • 22 اردیبهشت 1401 - 13:40
هر ماه تاخیر در حذف ارز ترجیحی، ۳۸هزار میلیارد تومان یارانه مردم را هدر می داد
عبدالملکی: بخش مهمی از ارز ترجیحی، خرج قاچاق در کشور می شود و ما امروز شاهد حضور اقلام یارانه ای کشور همچون آرد، روغن و ... در بازارهای افغانستان، پاکستان، عراق، ترکیه و ... هستیم و ملت های دیگر از حق مردم ایران استفاده می کنند.

به گزارش صدای حوزه، دکتر حجت الله عبدالملکی در مجمع عمومی نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم که شب گذشته در سالن اجتماعات جامعه مدرسین برگزار شد، به موضوع مباحث اقتصادی اخیر کشور اشاره کرد و اظهار داشت: در اولین جلسه ای که هیأت دولت سیزدهم در شهریورماه سال گذشته خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم، ایشان بر موضوعات گوناگونی تأکید داشتند که یکی از آنان مسئله عدالت بوده است و در همان جلسه گریزی نیز به موضوع یارانه ها داشتند.

وی ابراز داشت: رئیس جمهور محترم نیز در راستای تحقق دولت اسلامی و رسیدن به تمدن نوین اسلامی، وارد این عرصه شدند تا اهداف بلند انقلاب محقق شود و عدالت گسترده گردد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان ساخت: این عدالت باید در عرصه های گوناگون اجرا شود؛ وگرنه در حد همان شعار باقی می ماند و یکی از عرصه های تجلی آن، مسئله اصلاح یارانه های کشور و مسئله ارز ترجیحی می باشد.

دلائل اصلاح یارانه کشور

دکتر عبدالملکی در ادامه به دلائل اصلاح یارانه کشور اشاره و تصریح کرد: اختصاص ارز ۴۲۰۰ برای مردم، ۴۰۰ هزار میلیارد تومان در سال هزینه دارد که این پول از حق مردم خرج می شود تا رفاه برای آنان ایجاد گردد؛ اما متأسفانه اثر معکوس داشته است.

وی بیان داشت: این ارز از محل صادرات دولت تأمین می شود و دولت می تواند ارزی که متعلق به مردم است را به صورت آزاد در بازار به فروش رسانده و پول آن را در خزانه قرار داده و برای مردم خرج کند؛ اما به خاطر اختصاص ارز ترجیحی، آن را به مبلغ ۴۲۰۰ می فروشد و در برابر هر دلار، ۲۰ هزار تومان قیمت آن را کمتر حساب می کند که با توجه به این موضوع، قریب به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان در سال از جیب مردم خارج می شود.

نشست عبدالملکی با نمایندگان طلاب؛ یارانه

فقط یک چهارم از عوائد ارز ترجیحی به مردم می رسید

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: دولت این ارز ۴۲۰۰ را برای رفاه مردم می دهد؛ اما متأسفانه فقط یک چهارم از این رقم به مردم می رسد و سه چهارم آن هدر می رود.

دکتر عبدالملکی در ادامه به چهاربخشی که ارز ترجیحی در آن هزینه می شود، اشاره کرد و گفت: بخش اول، دلال ها هستند که به جای اینکه اجناسی که با ارز ترجیحی تهیه کرده اند، با قیمت یارانه ای به مردم بدهند، با قیمت آزاد به بازار تزریق می کنند و در نتیجه عوائد آن در جیب دلال می رود.

وی ادامه داد: بخش دوم ارز ترجیحی، خرج قاچاق در کشور می شود و ما امروز شاهد حضور اقلام یارانه ای کشور همچون آرد، روغن و … در بازارهای افغانستان، پاکستان، عراق، ترکیه و … هستیم و از حق مردم ایران، ملت های دیگر استفاده می کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: دولت جمهوری اسلامی ایران ارز ترجیحی و یارانه برای این اقلام قرار می دهد تا رفاه آن برای مردم ایران باشد؛ اما قاچاقچی این اقلام را با قیمت کمی که دارد، قاچاق کرده و با قیمت بسیار بالاتر در کشورهای دیگر به فروش می رساند که متأسفانه عدالت نیست و از حق مردم ایران زده می شود.

دکتر عبدالملکی در ادامه به موضوع ماکارونی اشاره کرد و گفت: ماکارونی از طریق مبادی قانونی صادرات می شود؛ اما فقط ۵۰ درصد تولید ماکارونی در کشور مصرف شده و ۵۰ درصد آن که یارانه به آن نیز تعلق گرفته، در خارج از کشور مصرف می شود که از حق و یارانه مردم ایران استفاده کرده است و برای همین ماکارونی، ۵ هزار میلیارد تومان یارانه مصرف می شود.

وی افزود: بخش سومی که از عوائد ارز ترجیحی استفاده می کنند، تولید کننده های خارجی هستند که یارانه ایرانیان به جیب آنان وارد می شود.

وی اظهار داشت: بخش چهارم از ارز ترجیحی برای مردم ایران مصرف می شود و عملا سه چهارم از این یارانه ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی به مردم کشور نمی رسد و دلالان، قاچاقچیان و تولیدکنندگان خارجی از عوائد آن بهره مند می شوند و این مدل موجود با عدالت و رفاه مردم در تضاد است.

برنامه های دولت برای مردم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به برنامه های دولت برای ۴۰۰ هزار میلیارد تومان اشاره کرد و گفت: برنامه دولت این است که این مبلغ را به خود مردم بدهد تا خود آنان برای پول خود تصمیم گیرنده باشند و با این کار، بساط قاچاق، دلالی و … جمع خواهد شد و رفاه بیشتری برای مردم ایران خواهد بود.

دکتر عبدالملکی به اقلام یارانه ای که گران خواهند شد، اشاره کرد و ابراز داشت: مرغ، تخم مرغ، روغن و لبنیات، چهار کالایی هستند که یارانه به آنان اختصاص پیدا کرده و با اصلاح یارانه ها، پول یارانه آنان به حساب مردم واریز خواهد شد و قیمت این چهار کالا تغییر خواهد کرد.

وی خاطرنشان ساخت: بسیاری از افراد خطاب به رئیس جمهور گفته اند که چرا شما وارد این فضا شده و دست به اصلاح یارانه ها زده اید؛ اما ایشان از آبروی خود مایه گذاشته اند تا عوائد یارانه ها به خود مردم برسد و وضعیت اقتصادی کشور اصلاح گردد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در قانونی که مجلس شورای اسلامی به تصویب رسانده، آمده است که دولت در بودجه ۱۴۰۱ حق ندارد حتی یک دلار را به قیمت ۴۲۰۰ به فروش برساند و باید این یارانه به صورت کالابرگ الکترونیکی به مردم پرداخت شود تا رفاه بیشتری برای آنان حاصل گردد.

دکتر عبدالملکی بیان داشت: تا دو ماه یارانه نقدی برای مردم واریز می شود؛ چراکه هنوز زیرساخت کالابرگ الکترونیکی آماده نیست؛ اما به محض آماده سازی این کالابرگ، سهمیه های مناسبی برای مردم در چهار قلم ذکر شده اختصاص پیدا خواهد کرد و مردم با کالابرگی که همان کارت بانکی آنان خواهد بود، می توانند این اقلام را با قیمت مناسب دریافت نمایند.

توضیحاتی پیرامون دهک بندی جامعه

وی در ادامه به موضوع دهک بندی های جامعه اشاره کرد و گفت: جامعه به ۱۰ دهک تقسیم بندی شده که هر دهک، ۱۰ درصد جامعه را تشکیل می دهند و مقرر شده که به سه دهک پایین تر جامعه، مبلغ ۴۰۰ هزار تومان برای هر نفر و برای ۶ دهک بعدی، نفری ۳۰۰ هزار تومان واریز گردد و برای دهک دهم جامعه که ثروتمندان هستند، یارانه ای اختصاص پیدا نمی کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: البته یارانه نان و دارو از راه مخصوص خود پرداخت خواهد شد و تغییری در قیمت این دو کالا نخواهیم داشت و برای هر ۱۰ دهک جامعه خواهد بود.

دکتر عبدالملکی به موضوع افرادی که یارانه آنان به دلائل گوناگون وصل نبوده است نیز اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: سازمان هدفمندی یارانه ها در چند روز آینده سامانه ای را اعلام خواهد کرد تا افرادی که یارانه نمی گیرند، ثبت نام کرده و بررسی های لازم برای وصل یارانه آنان انجام بپذیرد.

وی تصریح کرد: برخی بیان می کنند که دولت از پولی که بابت یارانه ها صرفه جویی می شود، سهمی خواهد داشت که اعلام می کنیم یک ریال از این اتفاق در جیب دولت نخواهد رفت.

چرا اصلاح یارانه ها به این زودی آغاز شده است؟

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این سوال که چرا اصلاح یارانه ها را به این زودی آغاز کرده اید؟ گفت: اتفاقاتی در سطح بین الملل همچون جنگ بین روسیه و اوکراین افتاده که ادامه اختصاص ارز ۴۲۰۰ را ناممکن ساخته است و امروز برخی اقلام در دنیا ۶۰ درصد افزایش قیمت داشته است و اگر بخواهیم همچنان ارز ۴۲۰۰ اختصاص دهیم، باید مبلغ بیشتری از حق مردم به این کار اختصاص پیدا نماید؛ امروز در مرحله انتخاب نیستیم که این کار را انجام دهیم یا ندهیم؛ بلکه در مرحله ضرورت قرار داریم و باید اصلاح یارانه ها انجام بپذیرد.

دکتر عبدالملکی در پاسخ به این سوال که دهک بندی های جامعه به چه صورت انجام پذیرفته و برخی از مردم معترض هستند، اظهار داشت: برای این دهک بندی ها، دوره چهارساله و پنج ساله مالی و همچنین سفرهای خارجی، مسکن، خودرو و … لحاظ شده تا دهک بندی مشخص شود.

در این سامانه به دهک بندی خود اعتراض کنید

وی با اشاره به اینکه امکان اعتراض به دهک بندی ها وجود دارد، ابراز داشت: سایت https://hemayat.mcls.gov.ir/ برای اعتراض مردم قرار داده شده تا بررسی های مجدد صورت بگیرد و حقی از مردم ضایع نشود و افرادی که به دهک بندی خود معترض هستند، می توانند به این سامانه مراجعه نموده و اعتراض خود را ثبت نمایند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این سوال که برای اقلامی که تحت تأثیر افزایش قیمت روغن، لبنیات و … قرار می گیرند، چه برنامه ای دارید؟ خاطرنشان ساخت: برنامه دولت این است، اقلامی که تحت تأثیر مستقیم افزایش قیمت این چهار کالا قرار می گیرند، محاسبه گردد که چه مقدار گران خواهند شد و قیمت جدید آنان که شاید بین یک درصد تا پنج درصد افزایش باشد، درج گردد و بعد قیمت جدید، دیگر شاهد افزایش قیمتی در جامعه نباشیم و مابه التفاوت آن در یارانه مردم لحاظ گردد.

برنامه دولت برای عدم افزایش بی رویه قیمت ها

دکتر عبدالملکی در پاسخ به سوال دیگر که چه برنامه ای برای عدم افزایش بی رویه قیمت ها در جامعه دارید؟ گفت: سخت گیرانه ترین ابزار کنترلی از سوی سران سه قوا در اختیار سازمان تعزیرات حکومتی قرار داده شده تا بتوانند با جریمه های بالا و پلمب مغازه، بازار را کنترل نمایند.

وی در پایان به سوال دیگر حضار که چرا دو ماه صبر نکردید تا کالابرگ الکترونیک آماده شود نیز پاسخ داد و خاطرنشان ساخت: هر ماه که اصلاح یارانه ها به تعویق بیفتد، ۳۸ هزار میلیارد تومان از جیب مردم خارج می شود و ضرر به مردم است و این کار باید در سال های پیش انجام می شد؛ اما متأسفانه انجام نشده است و دولت سیزدهم آبروی خود را گذاشته تا بتواند جلوی فساد، دلال بازی و قاچاق را گرفته و منفعت آن به مردم برسد.

بیشتر بخوانید:

از مبنای دهک بندی ها جهت واریز یارانه تا جزئیات استفاده از کالابرگ الکترونیک

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=42668
  • منبع : خبرگزاری حوزه

مطالب مرتبط

22اردیبهشت
دولت تلاش خود را در ایجاد رفاه، اشتغال و بهبود معیشت مردم به کار بگیرد
11شهریور
هر جامعه ای که مردم آن بیکار باشند دچار مشکلات دینی خواهند شد
حضرت آیت الله علوی گرگانی در دیدار با وزیر کار و رفاه اجتماعی:

هر جامعه ای که مردم آن بیکار باشند دچار مشکلات دینی خواهند شد

11شهریور
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صبح پنجشنبه وارد شهر مقدس قم شد

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.