• امروز : یکشنبه - ۱۲ تیر ۱۴۰۱
 • برابر با : 4 - ذو الحجة - 1443
 • برابر با : Sunday - 3 July - 2022
کل اخبار 6160اخبار امروز 0

صدای حوزه امروز

صدای حوزهجوانان بیشتر خواستار «توصیف حقایق» هستند نه اثبات آنها/ برای موفقیت در تبلیغ ۹۰درصد نیاز به محتوای خوب داریم و ۱۰درصد فنّ‌خطابه صدای حوزهطرح پیشنهادی چهارگانه مدیریت نوین حوزه علمیه صدای حوزهحجت‌الاسلام علوی؛ رئیس جدید شبکه جهانی ولایت شد/آیت الله اعرافی: این شبکه، جام حوزه نما است! صدای حوزهپاسخ نهائی استاد علیدوست به آقای عابدینی صدای حوزهافتتاح دفتر خبرگزاری حوزه در آذربایجان غربی | آیت الله اعرافی: این کار گامی در جهت بازنمایی صحیح حوزه و روحانیت است صدای حوزهجلد یازدهم از سلسله کتاب‌های موسوعه فقه تربیتی با عنوان «اصول عام تربیت» صدای حوزهشریکه الامام و یا همان همسر طلبه ای که در خدمت به خلق، کم نمی گذارد! صدای حوزهنقدی طلبگی بر آخرین خطبه های نماز جمعه قم صدای حوزهپایان فصل دوم مدارس فقه تربیتی صدای حوزهبرای گرانی های افسار گسیخته و اجاره بها تدبیری اندیشیده شود! صدای حوزهپاسخ استاد علیدوست به اظهارات عابدینی در مورد تغلیظ دیه در ماه‌های حرام و عدم طهارت مشرکان + فیلم صدای حوزه۱۴ ساحت تربیتی در نظام نامه تربیتی معاونت تهذیب/ نگاه ما به اخلاق نگاه دانشی و آکادمیک و مدرکی نیست صدای حوزهمرحوم آیت الله فاضل لنکرانی در صورت باخبر شدن از گرانی ناراحت می‌شد و پیوسته به مسئولین تذکر می‌داد! صدای حوزهسرعت بالاتر انقباض معیشتی طلاب در قیاس با سرعت اقدامات اصلاحی حوزه!

0
برنامه های حوزه علمیه برای تربیت امام جماعت؛

تربیت صرفاً با اعزام طلبه محقق نمی‌شود و ارگان‌های مختلف باید وارد کار شوند

 • کد خبر : 42242
 • ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۳
تربیت صرفاً با اعزام طلبه محقق نمی‌شود و ارگان‌های مختلف باید وارد کار شوند
دبیر ستاد راهبری مساجد در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه گفت: باتوجه به اینکه ائمه جماعت مساجد، طللبه هستند، این رسالت را بردوش حوزه‌های علمیه قرار می‌دهد تا در زمینه ارتقاء و آموزش امامان جماعت برنامه‌ریزی کند و وارد عمل شود.

به گزارش صدای حوزه، حجت‌الاسلام محمدمهدی مسلمی‌فر دبیر ستاد راهبری مساجد در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه این ستاد در حوزه‌های علمیه با هدف تقویت مساجد و تربیت امامان جماعت راه‌اندازی شده است، اظهار داشت: امام جماعت، محور مدیریت مساجد است و با توجه به اینکه ائمه جماعت مساجد، طلبه هستند، این رسالت را بر دوش حوزه‌های علمیه قرار می‌دهد تا در زمینه ارتقاء و آموزش امامان جماعت برنامه‌ریزی کند و وارد عمل شود. البته حوزه علمیه در این زمینه به دنبال تصدی‌گری در مساجد نیست، بلکه وظیفه ما صرفاً ارتقای امامان جماعت است.

محمدمهدی مسلمی‌فر، دبیر ستاد راهبری مساجد در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه

تربیت صرفاً با اعزام طلبه محقق نمی‌شود

وی با اشاره به اینکه برای این مهم برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت، میان مدت و بلندمدت داریم، افزود: در فاز کوتاه مدت سامانه‌ای طراحی شده تا دوره‌هایی برای امامان جماعت فعلی و طلاب به صورت مجازی و حضوری برگزار کند که به این منظور افراد با نصب اپلیکیشن مسجدی‌ها می‌توانند وارد این سامانه شوند و از آموزش‌های استفاده کنند.

مسلمی‌فر در پاسخ به این سوال که شروع این آموزش‌ها به خصوص برای طلاب چقدر در جبران کمبود ائمه جماعت در مساجد کشور اثرگذار است، تصریح کرد: آموزش‌ها شروع شده و این وظیفه حوزه است، اما تربیت صرفاً با اعرام طلبه محقق نمی‌شود و دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف باید وارد کار شوند تا طلبه‌ای به عنوان امام جماعت در مسجدی مشغول به کار شود. زیرا مباحثی مانند ارتزاق، محل اسکان و حتی مسائل حقوقی مسجد ابتدا باید حل شود تا یک طلبه به عنوان امام جماعت در مسجدی مستقر شود.

طلاب در مساجد کارآموزی خواهند کرد

دبیر ستاد راهبری مساجد در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه گفت: در برنامه بلندمدت خود به دنبال آن هستیم تا طلاب با مسجد زندگی کنند؛ یعنی طلاب حین آموزش‌های خود در حوزه، در مساجد هم کارآموزی کنند تا بتوانند در زمینه مسجد شناسی و همچنین مدیریت مسجد تبحر پیدا کنند.

وی ادامه داد: هم‌اکنون حدود ۵۰۰ حوزه علمیه در سراسر کشور مشغول به کار است که در فاز اول و آزمایشی، این حوزه‌ها با یک مسجد ارتباط گرفتند و تعدادی از طلبه‌ها مشغول کارآموزی هستند. بنا داریم نتایج این طرح‌ را بررسی کنیم تا ان‌شاءالله وارد فاز اجرایی شود.

امام جماعت، مدیر ذاتی مسجد است

مسلمی‌فر با بیان اینکه امام جماعت، مدیر ذاتی مسجد است و نهادهای دیگر مانند کانون‌های فرهنگی و هنری، بسیج، سازمان تبلیغات و … بازوی کمکی او هستند، گفت: در مدیریت مساجد نباید به دنبال ایجاد تمرکز در یک نهاد و دستگاه بود. همه نهادها باید امام جماعت را کمک کنند تا او مدیریت کنند.

خدمات و پشتیبانی مساجد باید میان نهادها و سازمان‌ها تقسیم‌وظایف شود

دبیر ستاد راهبری مساجد در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در پاسخ به این سوال که امام جماعت مدیر بدون بودجه و پول است و پولی در اختیارش نیست و دیگر سازمان و نهادهای فعال در مسجد پول دارند پس چگونه مدیریت کند.

گفت: کارها و امورات مسجد باید تقسیم‌بندی شود به طور مثال کانون‌های فرهنگی و هنری مسئول امور هنری و آموزشی در مسجد شوند، فعالیت‌های قرآنی با سازمان اوقاف باشد، امور عمرانی مسجد برعهده شهرداری‌ها باشد، امور ورزشی و اردویی برعهده وزارت ورزش باشد. تمام این نهادها در مساجد دخالت دارند، اما سر جای خود نیستند اگر این تقسیم وظایف صورت گیرد امام جماعت به عنوان مدیر ذاتی می‌تواند از آن‌ها کار بخواهد. با این مدل نیاز به پول هم ندارد بلکه تنها باید مدیریت کند.

وی اضافه کرد: مشکل امروز مساجد کشور این است که نهادها و ارگان‌های مختلف خارج از خط مشی و وظیفه خود در مسجد عمل می‌کنند.

اپلیکیشن مسجدی‌ها نرم‌افزار اتوماسیونی مساجد است

مسلمی‌فر با اشاره به اینکه اپلیکیشن مسجدی‌ها به عنوان یک نرم‌افزار اتوماسیونی برای استفاده تمام ارگان‌ها ایجاد شده است، گفت: در کشور حدود ۸۰ـ۷۰ هزار مسجد داریم که نهادهای مختلف وظیفه خدمت‌رسانی به آن را دارند. تمام نهادها می‌توانند از این نرم‌افزار استفاده کنند و خدمات خود را به مساجد سازماندهی کنند.

دبیر ستاد راهبری مساجد در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در پایان خاطرنشان کرد: در این نرم‌افزار نیازهای مساجد  پیش‌بینی شده است و از سوی دیگر مخاطبان هم براساس رده سنی دسته‌بندی شدند. خدمات سازمان‌ها و نهادها هم مشخص شده‌ است که می‌توانند از این بستر خدمات خود را به مساجد ارائه و مدیریت کنند.

لینک کوتاه : http://v-o-h.ir/?p=42242

  مطالب مرتبط

  ۲۱خرداد
  بیش از ۱۳۰ هزار نفر در استان قم برای مسکن ثبت نام کرده اند
  سید محمدتقی شاهچراغی در مجمع عمومی نمایندگان طلاب و فضلا بیان داشت؛

  بیش از ۱۳۰ هزار نفر در استان قم برای مسکن ثبت نام کرده اند

  ۱۸خرداد
  ناکافی بودن روش اجتهادی مرسوم از نگاه امام خمینی (ره)
  حجت‌الاسلام والمسلمین احمدحسین شریفی:

  ناکافی بودن روش اجتهادی مرسوم از نگاه امام خمینی (ره)

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.