• امروز : پنج شنبه - ۲۹ مهر ۱۴۰۰
 • برابر با : 15 - ربيع أول - 1443
 • برابر با : Thursday - 21 October - 2021
کل اخبار 4072اخبار امروز 12

صدای حوزه امروز

صدای حوزهمرحوم حسن‌زاده آملی می‌فرموند: ما در حوزه ۳نفر راهم نداریم که بتوانند کشف‌المراد را تدریس کنند!!/با رصد حجم بالای شبهات اعتقادی در شبکه های ماهواره ای، به اهمیت مطالعات کلامی می توان پی برد صدای حوزهحضور ۳۷ هزار کاربر در مهارت خانه طلاب/ بارگذاری ۱۳۲ دوره مهارتی و کاربردی در سامانه صدای حوزهگاه طلاب باسواد هم زود مرید می شوند!/وضعیت شناسی مختصر فرقه احمدالحسن صدای حوزهاز به صفر رساندن آمار کودکان کار تا سر و سامان دادن به زندگی صدها معتاد صدای حوزهامارات و فهم دقیق از قد‌‌ و قواره سیاسی صدای حوزهسازوکار حمایت مالی، فکری و سیاسی از طلاب مشغول به تحصیل وجود ندارد/ سرانه روحانیت نسبت به جامعه پایین است صدای حوزهواکاوی دلایل کاهش اثرگذاری نهاد نماز جمعه /جای خالی گفتمان آزادی و جمهوریت در خطبه ها / لزوم درگیری گفتمان انقلاب با مسأله های مردم صدای حوزههر نقطه ای که در آن فقیه عالم به اوضاع زمان، طبیب مورد اعتماد و مدیر خیرخواه نباشد، کارشان مختل است /ادعاهای گروه های ضدواکسن در جلسه ای در وزارت بهداشت شنیده و به آن پاسخ داده شود صدای حوزهمردم افغانستان تنها نیستند؛ درد آن ها، درد ما و خون آن ها خون ما است/وظیفه ما سعی در ناامید کردن دشمن در ایجاد تفرقه بین شیعیان و اهل سنت است صدای حوزهدر تبلیغ فامیلی باید خود واقعی‌تان باشید! / برخی از طلاب چون نتوانستند جایگاه خودشان را در فامیل پیدا کنند به سمت تبلیغ فامیلی نمی‌روند! صدای حوزهاز ویژگی‌های نظام فقهی اسلام، پاسخگویی به نیازهای جامعه در اعصار مختلف است صدای حوزهاسلام با فرهنگ غرب مخالف است نه پیشرفت و تکنولوژی صدای حوزهطلبه دهه شصتی و اشتغال زایی در ۸ روستا صدای حوزهانقلابیگری توحیدی یا طاغوتی؟

2
طی یادداشتی روند اصلاحی شیوه عزاداری‌ها در سال های اخیر بررسی شد؛

نقش هدایتگری فرهنگی نظام در اصلاح مناسک عزاداری

 • کد خبر : 27090
 • ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۰
نقش هدایتگری فرهنگی نظام در اصلاح مناسک عزاداری
امروزه آحاد مردم، در مردمی‌ترین و غیر حکومتی‌ترین رفتارهای خود، متاثر از شیوه صحیح عزاداری هستند؛ مجموعه اقدامات در طول سال‌های اخیر، باعث شده تا ایستگاه‌های صلواتی، ضبط خودروها، تلفن‌های همراه و ... همه تحت تاثیر مادحین طرازی همچون:‌ محمود کریمی، میثم مطیعی، مهدی رسولی، محمدحسین پویانفر و... باشند.

به گزارش خبرنگار صدای حوزه، نقش حاکمیت در فرهنگ، ظرافت‌ها و الزامات فراوانی دارد و در طول سال‌های بعد از انقلاب، تجربیات موفق و ناموفق متعددی در این رابطه به دست آمده است.

همین تجاربِ بعضا ناموفق، برخی از سیاست‌گذاران و مسئولان فرهنگی را به این باور رسانده‌ است که حاکمیت هرچه در فرهنگ دخالت کمتری داشته باشد آسیب‌ها نیز کمتر خواهد بود. اما تجارب موفق در این زمینه، خلاف این ادعاست؛ البته بعضی از این اظهارنظرهای به ظاهر دلسوزانه از سوی چهره‌هایی صادر می‌شود که در پس پرده این حرف، به دنبال قطع ید نظام در مسائل فرهنگی و در نهایت استحاله فرهنگی هستند.

تجربه موفق اصلاح روند عزاداری در جامعه

یکی از تجربه‌های موفق این موضوع، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی صحیح در مورد مناسک و جلوه‌های عمومی عزاداری اهل بیت علیهم السلام خصوصا حضرت اباعبدالله علیه السلام می‌باشد که با دقت نظر در ذائقه عمومی مردم طی سال‌های اخیر، تفاوت فاحشی در سلیقه عمومی مردم مشاهده می‌شود.

در سال‌های گذشته، مداحی‌های محبوب و فراگیر، عموما ریتم و سبک‌های مطلوبی نداشت و با شیوه‌های عزاداری نامناسبی همراه بود. مداحی‌های اصطلاحا اگزوزی، ریتم‌های تند و تقلیدی از موسیقی‌های پاپ، اشعار سبک و دور از نگاه آرمانی شیعه (استفاده از عبارت‌های مانند سگ رقیه و … ) رفتارهایی سبک مثل لطم‌زنی‌های نمایشی، قلاده آویزان کردن، برهنه شدن هنگام سینه‌زنی، قمه‌زنی، استفاده از تمثال اهل بیت علیهم السلام و … از جلمه مواردی بود که سال‌های نه چندان دور مورد توجه جامعه و جوانان قرار داشت.

مسائلی از این دست، هر یک در طی چندسال به واسطه اقدامات نرم و یا قهری نظام اصلاح و بهبود یافته است که برخی از آن به عنوان نمونه بیان می‌شود:

 1. استفاده از اشعار سبک و وهن‌آلود

مجموعه های فرهنگی مرتبط با ادبیات و شعر، خصوصا با تاکیدات رهبر معظم انقلاب و عنایت ویژه ایشان به شعر، خصوصا شعر آئینی و انقلابی، به تدریج و بعد از اقداماتی همچون برگزاری رویدادهای متنوع شعری، تربیت شعرای جوان و مستعد، ارج نهادن به اشعار صحیح و پر مغز و … توانستند علاوه بر ارتقاء سطح کیفی اشعار، بر اشعار مورد استفاده در مداحی‌ها و عزاداری‌ها نیز تاثیر مطلوبی داشته باشند.

 1. برهنه شدن در هنگام سینه‌زنی

اقدامی که چندان شایسته مراسم منتسب به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام نبود و در سال ۹۳ با اقدام بجای دفتر رهبر معظم انقلاب بهبود چشم‌گیری پیدا کرد؛ در آن سال و در پی انتشار صحبت‌های حجت الاسلام فلاح زاده راجع به نظر حضرت ایت الله خامنه‌ای مدظله العالی  درباره مطلبوب نبودن برهنه شدن در مجالس، مورد استقبال هیئت‌های انقلابی و به تبع آن دیگر هیئت‌ها واقع شد؛ و الان معمولا در هیئات مذهبی، برهنه شدن جو غالب نیست.

 1. سبک‌های تند و تقلیدی

رسانه‌های رسمی از جمله صداوسیما، با بها دادن به مادحین انقلابی، جوان، خوش صدا و خوش سبک، توانسته در سال‌های اخیر ذائقه مردم را تغییر دهد. در این بین مداحان با استعداد زیادی نیز پرورش یافتند که هنر رسانه‌های رسمی، کشف به موقع و ارج نهادن به آن‎ها بود.

 1. استفاده از تمثال اهل بیت علیهم السلام

از دیگر مسائلی که موجب نازل شدن معارف دینی و سطحی نگری می‎شد، استفاده از تمثال اهل بیت علیهم السلام بود که الان تقریبا هیچ اثری از آن در بین مردم دیده نمی‌شود. این مورد اما با تصویب قانون توانست مسیر درستی به خود بگیرد. قانونی که در سال ۸۵ به تصویب رسید و بر آن اساس چاپ تمثال و استفاده از آن در هیئات مذهبی ممنوع شد.

 1. قمه زنی

اما جمع شدن قمه زنی از مناسک آئینی در کشور، کاملا به واسطه یک امر قهری و ورود نیروی انتظامی به ماجرا بود. بعد از تاکید رهبر معظم انقلاب بر حرمت قمه‌زنی، قوه قهریه نظام با هر شکل آن در سطح جامعه مقابله کرد و با همراهی مردم، اکنون دیگر اثری از قمه زنی در ایام عزاداری نیست و حتی قمه‌زنی‌های مخفی نیز رونقی ندارد.

برکات نظام اسلامی

این اتفاقات مبارک و اصلاح رفتار جامعه در شیوه عزاداری، از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی و از نمونه‌های نقش مثبت حاکمیت در ترویج و تصحیح شعائر دینی به شمار می‌رود. نقشی که اگر نظام اسلامی نباشد، نمی‌توان در جامعه پیاده‌سازی کرد.

البته رد پای اقدامات رهبر معظم انقلاب در تمامی این موارد به وضوح روشن است؛  از برگزای جلسه سالیانه با مادحین، تا جلسات منظم با شعرا و فتواهای شرعی و بها دادن به شعر و سبکِ فاخر و به طور کلی، برگزاری مناسک آئینی به شیوه صحیح.

نکته قابل توجه موضوع آن است که آحاد مردم، در مردمی‌ترین و غیر حکومتی‌ترین رفتارهای خود، متاثر از شیوه صحیح عزاداری هستند؛ مجموعه اقدامات در طول سال‌های اخیر، باعث شده در ایستگاه‌های صلواتی، ضبط خودروها، تلفن‌های همراه و … همه تحت تاثیر مادحین طرازی همچون:‌ محمود کریمی، میثم مطیعی، مهدی رسولی، محمدحسین پویانفر، حسین طاهری، رضا نریمانی، مجید بنی فاطمه باشند.

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=27090
 • نویسنده : محمدعلی بهلول‌زاده

مطالب مرتبط

۲۱مهر
حاشیه پردازی برای رحیم پور ازغدی / رهبری هم باید پاسخ بدهد!
۱۵مهر
مراسم عزاداری در حسینیه امام خمینی (ره) با حضور رهبر معظم انقلاب
همزمان با سالروز شهادت حضرت امام علی بن موسی الرضا علیه السلام برگزار شد:

مراسم عزاداری در حسینیه امام خمینی (ره) با حضور رهبر معظم انقلاب

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.