• امروز : شنبه - ۲۵ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 13 April - 2024
کل اخبار 6237اخبار امروز 0

صدای حوزه امروز

روایت نگاری از یک نماز بهاری آقای سروش محلاتی! تحریک گسل قم ـ نجف؛ به چه قیمت و هدفی؟! دیدگاه آیت الله فاضل نسبت به ماجرای درمانگاه قم و طلبه ای که فیلم خرید ماشینش منتشر شد و ماجرای چای دبش! اگر فهم درستی از گزاره های دینی ندارید، لااقل ساکت بمانید! گفتگو با امام جماعت مسجد ۲۴ ساعته دهکده المپیک تهران / بهترین منصب در کره زمین امامت مسجد است! پاسخ معاون تبلیغ حوزه به دغدغه های مبلغان فضای مجازی؛ لزوم افزایش حمایت از مبلغین و خروج از پراکنده کاری ها دهمین جشنواره هنر آسمانی حوزه علمیه با محوریت تبلیغ نوین، هوش مصنوعی! پیام تقدیر و تشکر انجمن اساتید انقلابی سطوح عالی حوزه علمیه قم انتخابات چقدر ارتباط به اسلام و امام زمان (عج) دارد؟! امام محله‌ای که مسجد محوری در امور را به معنای واقعی دنبال می‌کند/ تشکیل گروههای سرود ویژه نوجوانان در مسیر جریان سازی جنس محتوای نامه های پیامبر(ص) به سران کشورها: تبلیغ با چاشنی عزت و تهدید! لزوم جدیت در مقابله مدبرانه با پدیده کشف حجاب گزارش کار مدیر حوزه های علمیه در جمع طلاب یزد؛ طرح جامع تبلیغ خدمت مقام معظم رهبری ارسال شده است سه هزار معلم طلبه بدون قائل شدن امتیازی خاص، جذب مدارس شدند/ برنامه درسی مدارس وابسته به حوزه فرقی با سایر مدارس ندارد

4
درباره فرصت ها و تهدیدهای متاورس:

دوران تازه ای از جاسوسی و نقض حریم خصوصی از راه رسیده است!

  • کد خبر : 38079
  • 18 بهمن 1400 - 19:19
دوران تازه ای از جاسوسی و نقض حریم خصوصی از راه رسیده است!
انگار متاورس آمده تا ما بتوانیم در تخیل کسی که سال‌ها پیش از این رمان های علمی می‌نوشت زندگی کنیم. این طور که از پیشروی های این فناوری جدید پیداست انگار طبیعت بدجوری این خیال پردازی را جدی گرفته است!

به گزارش صدای حوزه، یک ضرب المثل مجارستانی می‌گوید طبیعت شوخی‌ها را باور می‌کند و آن ها را در واقعیت زندگی سر راه شما قرار می‌دهد. حالا انگار متاورس آمده تا ما بتوانیم در تخیل کسی که سال‌ها پیش از این رمان های علمی می‌نوشت زندگی کنیم. این طور که از پیشروی های این فناوری جدید پیداست انگار طبیعت بدجوری این خیال پردازی را جدی گرفته است!

اصطلاح متاورس برای اولین بار در رمان «تصادف در برف» نیل استفنسون نویسنده رمان های تخیلی منتشر شد. تجربه بودن و لمس کردن و دیدن دنیای مجازی در دل زندگی حقیقی. این همان چیزی است است که متاورس مدعی شده آن را در اختیار زندگی روزمره ما قرار دهد. این تجربه جدید دنیای مجازی هنوز آن طور که باید همه گیر نشده است. با وجود این موافقان و مخالفان آن بی وقفه از معایب و مزایای آن می‌گویند. اگر می خواهید درباره متاورس بیشتر بدانید این گزارش به کارتان می آید.

بدون ترک کردن خانه!

ظاهرا ما انسان های امروزی به ترک نکردن خانه های مان علاقه زیادی پیدا کرده ایم. متاورس با همین شعار همه دوست داران فناوری های جدید را وابسته خود کرده و اسم خودش را سر زبان ها انداخته است. پس از انتشار خبر تغییر نام فیس بوک به متا و تبدیل شدن این اکوسیستم به یک دنیای مجازی سوال این جا بود که این فناوری جدید چه تجربه تازه ای را در دنیای مجازی در اختیار کاربران قرار می دهد. همه چیز از همین شعار شروع شد. بدون ترک خانه می توانید به هر کجا که می خواهید سفر کنید. اشتباه نکنید، متاورس از تور آنلاین فلان موزه معرف در غرب اروپا نمی گوید. این فناوری با حواس پنجگانه شما سرو کار دارد و آن را در دنیای مجازی به چالش می کشد. متاورس کاری می کند که شما تجربه حضور در هر محیطی که می خواهید را پیدا کنید بدون این که حتی چند ده متر از جایی که هستید فاصله بگیرید.

متاورس

متاورس محیط بازی نیست

وقتی می گوییم متاورس یک جهان مجازی سه بعدی است و کاربران آن با اینترنت به آن متصل می شوند و می توانند همه کارهای روزمره شان را به طور مجازی در آن انجام دهند خیلی ها یاد گیمر ها و سبک زندگی شان می افتند. خوب یا بد باید دیدتان را نسبت به این فناوری تغییر دهید. متاورس بازی نیست. یک مفهموم گسترده است که در آینده ای نه چندان دور زندگی و مفهموم ارتباطات اجتماعی در آن را دچار یک استحاله عمیق خواهد کرد. متاورس به طور حتم شغل یا جهان بینی شما را دستخوش تغییرات اساسی نمی کند اما می تواند تاثیر انکار ناپذیری بر تجربه های زیستی بشری در دنیای مجازی بگذارد.

غول‌های شبکه های اجتماعی زیر سایه متاورس

اگر این تصور را دارید که به طور حتم از این فناوری به دور می مانید باید اندکی بیشتر از این ها تامل کنید. فیس بوک نخستین شرکتی بود که شروع به توسعه متاورس خود کرد. مارک زاکر برگ مدیر عامل فیسبوک اعلام کرد که تمام خدمات این شرکت پیشرو از متاورس متاثر می شوند. به زبان ساده تر شبکه های اجتماعی و پیام رسان هایی مانند اینستاگرام، فیسبوک و واتساپ که هر روز کاربر آن ها هستیم زیر سایه متا قرار خواهند گرفت و این یعنی دیر یا زود پا به این دنیای مجازی خواهیم گذاشت.

یک آواتار از خودت بساز!

دورکاری از چالش های این چند سال کرونا زده بشر بوده و هست. رعایت فاصله اجتماعی از یک سو و لزوم اجتماعی زندگی کردن در عصر ارتباطات از سویی دیگر انسان معاصر را در یک دوراهی بزرگ قرار داد. به نظر می رسد فناوری های نورسیده ای مثل متاورس آمدند تا این خلاء را پر کنند. در این دنیای مجازی دورکاری سر جای خود باقی می ماند. شرکت های بزرگ می توانند کارمندان خود را با آواتار ظاهری دلخواه شان در یک سالن مجازی دور هم جمع کنند و فعالیت های شان را پیش ببرند. مثل این که دیگر نیازی نیست نگران جلسه های مجازی باشید. متاورس این امکان را به شما می دهد که پروفایل خودتان را به شکل یک آواتار دلخواه داشته باشید و با آن قدم به این دنیای مجازی بگذارید. دیگر نیازی به بودن در محل کار نیست. همه برنامه ها از راه دور مدیریت می شوند.

اتاق پرو همان اتاق شماست!

حتما بارها توییت و پست های خنده داری از نتیجه خرید اینترنتی دیده اید. کاربران با یک دنیا دلخوری اما با زبان طنز و عکس هایی که هر بیننده ای را به خنده می اندازند اظهار می کنند خرید آنلاین ناموفقی داشته اند. بیشتر آن ها می گویند لباسی که خریده اند تن شان زار می زند، کفش پای شان را اذیت می کند و رنگ کالایی که به دست شان رسیده با رنگ و لعاب عکسی که از آن در سایت دیده اند زمین تا آسمان فرق می کند. متاورس به زودی حلال این مشکلات نیز خواهد بود. وقتی در خانه نشسته اید از طریق اتصال به متاورس در فروشگاه حاضر می شوید. اجناس را می بینید. می توانید عینک و کلاه دلخواه را روی سر و صورت تان بگذارید و به این ترتیب اتاق شخصی تان را به یک اتاق پرو حرفه ای تبدیل کنید. با متاورس خرید آنلاین به دوره رنسانس و شکوفایی خود می رسد چرا که به نظر می رسد با وجود این فناوری تمامی باگ های این فرایند رفع می شود و به این ترتیب افراد بیشتری این نوع خرید را به برنامه های شان اضافه می کنند.

توسعه ای برای آموزش های مجازی

کلاس آنلاین از آن اصطلاحاتی بود که پیش از پاندمی کرونا کمتر روی آن حساب می شد. اما حالا ۲ سال است که آموزش ها از همین مسیر دنبال می شود. همان طورکه می دانید آموزش از راه دور با آسیب های زیادی همراه بوده است. متاورس این ادعا را دارد که می تواند در خانه دانش آموز را سر کلاس درس عادی خود حاضر کند و حواس پنجگانه او را نیز هنگام آموزش به چالش بکشد. با ورود متاورس به حوزه آموزش بسیاری از مدارس امکانات بیشتری خواهند داشت. به عنوان مثال بچه ها تجربه حضور در یک آزمایشگاه حرفه ای را پیدا می کنند و با حضور معلم می توانند آزمون و خطا های بیشتری را در زمان یادگیری تجربه کنند.

وقتی نشدنی ها امکان پذیر می شوند

فهرستی از خوانندگان مورد علاقه تان را در ذهن تان بیاورید. تا به حال در کنسرت چند نفر از آن ها شرکت کرده اید؟ اگر جواب تان چنگی به دل نمی زند ناراحت نباشید. در عصر چیره شدن متاورس این تجربه ها را به دست خواهید آورد. بسیاری از خوانندگان مطرح جهان اعلام کرده اند که دوست دارند در این دنیای مجازی برای مخاطبان شان کنسرتی مشابه کنسرت واقعی اجرا کنند. از این پس برای شرکت در کنسرت ها، گالری ها، فستیوال ها، موزه ها و نقاط دیدنی دنیا نیازی به ویزا و پول و سفر و اقامت در هتل ندارید. متاورس به شما کمک می کند در دنیای مجازی تجربه ای نزدیک به واقعیت از این رویداد ها داشته باشید و بتوانید شکل جدیدی از تفریح و گردشگری را به دنیای روزمره تان بیاورید.

نگرانی‌هایی استفاده از متاورس

در حالی که خبر های مانند مالکیت زمین در متاورس و برگزاری مراسم ازدواج در آن هر روز ما را شگفت زده تر از قبل می کند باید نیم نگاهی هم به لایه های پنهانی استفاده از این نوع فناوری های داشته باشیم. «محمدرضا صبوری» از کارشناسان و مدرسان رشته آی تی درباره تهدید های متاورس می گوید: «در نگاه اول نگرانی های استفاده از متاورس مانند همان افراط در بودن و استفاده از فضای مجازی است. تا به حال خطر کم تحرکی، تغییر منفی سبک زندگی، خطرات اعتماد به غریبه ها و متاثر شدن از شایعه ها و اخبار نادرست در این فضا از تهدید های آن محسوب می شد. متاورس به واسطه گسترده بودن خدماتی که دارد این نگرانی ها را نیز افزایش می دهد.»

مجاز در مجاز

متاورس جنبه های تازه ای از زندگی روزمره انسان امروز را به دنیای مجازی می برد بنا بر این ما زمان بیشتری را در یک دنیای مجازی سر می کنیم. صبوری می گوید در این دنیا دیگر با پروفایل واقعی از یک انسان سر و کار ندارید و همه در پشت ظاهری از یک آواتار پنهان هستند: «انسان ها در محیطی با آواتارهای مستعار نشان داده می شوند. در چنین وضعیتی اعتماد کردن و صحبت کردن با چالش های زیادی رو به رو می شود. امکان شایعه سازی، جاسوسی، تخلیه اطلاعاتی، جاسوسی دیجیتالی و نقض حریم خصوصی با متاورس امکان پذیر می شودو این به آن معناست که ما با بیش از پیش باید نگران حریم خصوصی باشیم.

دسترسی و دست کاری اطلاعات

دسترسی به اطلاعات یکی از مظاهر برتری ابرقدرت هاست. با هک کردن اطلاعات و دسترسی گسترده به حریم خصوصی انسان ها فهم تازه ای از قدرت به جریان افتاده است. «محمد رضا صبوری» در این باره می گوید: «کسی که بیشتر می داند قدرت بیشتری نیز دارد و در واقع از این دانستن برای قدرتمند شدن به عنوان یک اهرم فشار استفاده می کند. در متاورس بیش از دیگر دنیاهای مجازی با کارهای شخصی، سلیقه ها، ارتباطات و حریم خصوصی مان حضور داریم و همین می تواند دستمایه آسیب رسانی به انسان معاصر شود.»با این تفاسیر دوران تازه ای از جاسوسی و نقض حریم خصوصی از راه رسیده است و شرکت هایی که متاورس پیشرفته تری دارند به اطلاعاتی با جزییات بیشتر دسترسی خواهند داشت و این به خودی خود یک تهدید به حساب می آید. اما با همه این ها متاورس جذابیت های انکار ناپذیری دارد که با استفاده درست و دقیق از آن ها می توان به برخی امور سامان داد. تجربه های جدیدی از زیست مجازی می تواند انسان ها را از تک بعدی بود خارج کند و معنا و مفهوم تازه تری به زندگی حقیقی ببخشد.

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=38079
  • منبع : ایرنا

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.