• امروز : پنج شنبه - ۲۹ مهر ۱۴۰۰
  • برابر با : 15 - ربيع أول - 1443
  • برابر با : Thursday - 21 October - 2021
کل اخبار 4072اخبار امروز 12

صدای حوزه امروز

صدای حوزهمرحوم حسن‌زاده آملی می‌فرموند: ما در حوزه ۳نفر راهم نداریم که بتوانند کشف‌المراد را تدریس کنند!!/با رصد حجم بالای شبهات اعتقادی در شبکه های ماهواره ای، به اهمیت مطالعات کلامی می توان پی برد صدای حوزهحضور ۳۷ هزار کاربر در مهارت خانه طلاب/ بارگذاری ۱۳۲ دوره مهارتی و کاربردی در سامانه صدای حوزهگاه طلاب باسواد هم زود مرید می شوند!/وضعیت شناسی مختصر فرقه احمدالحسن صدای حوزهاز به صفر رساندن آمار کودکان کار تا سر و سامان دادن به زندگی صدها معتاد صدای حوزهامارات و فهم دقیق از قد‌‌ و قواره سیاسی صدای حوزهسازوکار حمایت مالی، فکری و سیاسی از طلاب مشغول به تحصیل وجود ندارد/ سرانه روحانیت نسبت به جامعه پایین است صدای حوزهواکاوی دلایل کاهش اثرگذاری نهاد نماز جمعه /جای خالی گفتمان آزادی و جمهوریت در خطبه ها / لزوم درگیری گفتمان انقلاب با مسأله های مردم صدای حوزههر نقطه ای که در آن فقیه عالم به اوضاع زمان، طبیب مورد اعتماد و مدیر خیرخواه نباشد، کارشان مختل است /ادعاهای گروه های ضدواکسن در جلسه ای در وزارت بهداشت شنیده و به آن پاسخ داده شود صدای حوزهمردم افغانستان تنها نیستند؛ درد آن ها، درد ما و خون آن ها خون ما است/وظیفه ما سعی در ناامید کردن دشمن در ایجاد تفرقه بین شیعیان و اهل سنت است صدای حوزهدر تبلیغ فامیلی باید خود واقعی‌تان باشید! / برخی از طلاب چون نتوانستند جایگاه خودشان را در فامیل پیدا کنند به سمت تبلیغ فامیلی نمی‌روند! صدای حوزهاز ویژگی‌های نظام فقهی اسلام، پاسخگویی به نیازهای جامعه در اعصار مختلف است صدای حوزهاسلام با فرهنگ غرب مخالف است نه پیشرفت و تکنولوژی صدای حوزهطلبه دهه شصتی و اشتغال زایی در ۸ روستا صدای حوزهانقلابیگری توحیدی یا طاغوتی؟

1
حجت الاسلام و المسلمین محمد جواد طبسی در برنامه اینترنتی پاسخ در پاسخ به شبهات تاکید کرد:

امام رضا (ع) نسبت‌ به سمی بودن انگور یا انار آگاهی داشتند؛ اما مجبور بودند که از آن استفاده کنن

  • کد خبر : 27238
  • ۱۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۹
امام رضا (ع) نسبت‌ به سمی بودن انگور یا انار آگاهی داشتند؛ اما مجبور بودند که از آن استفاده کنن
بدون‌ شک اگر امام رضا (ع) باز هم امتناع می‌کردند مسئله پیچیده تر و حساس تر می‌شد و تبعات بیشتری داشت مثلاً بیان می‌کردند که امام(ع) می‌خواهد خلیفه را بکشد و جانشین شود.

به گزارش صدای حوزه، حجت الاسلام و المسلمین محمد جواد طبسی در برنامه اینترنتی پاسخ در پاسخ به شبهات درباره زندگی و شهادت امام رضا (ع) با اشاره به اینکه مامون از ابتدا می‌خواست امام رضا(ع) را از میان بردارد، عنوان کرد: شبی مأمون سی تن از افراد مورد اعتماد خود را طلب می‌کند و شمشیرهای آخته و مسموم به آن ها می‌دهد و می‌گوید هر کدام از شما یکی از این شمشیرها را بردارید و به خانه علی بن موسی بروید و او را در هر حالی یافتید، بلافاصله و بدون کمترین صحبتی، بکشید و شمشیرها را چنان بر او وارد کنید که گوشت و پوست و استخوان و خونش همه با هم مخلوط شود.

استاد حوزه علمیه، ادامه داد: آن ها به دستور مامون وارد خانه حضرت رضا (ع) شدند و به امام که در بستر بودند حمله می‌کنند و او را به تصور خود می‌کشند و نزد مأمون بر می‌گردند و صبح فردا مأمون لباس خود را به حالت افراد عزادار در می‌آورد و به خانه امام رضا (ع) می رود.

وی افزود: ناگهان صدایی از اتاق امام(ع) شنیده می‌شود و مأمون با ترس می‌پرسد «این صدای کیست؟» و به طرف اتاق می‌رود؛ می‌بیند که امام رضا در محراب نشسته و مشغول تسبیح هستند.

این محقق حوزوی، بیان کرد: مامون به فردی امر کرد که ناخن‌هایش را نگیرد تا بلندتر از حد معمول شود و سپس چیزی شبیه تمر هندی به او می‌دهد تا با دستانش خمیر کند؛ آنگاه مأمون پیش امام رضا (ع) رفته و از آن فرد می‌خواهد که با دستانش آب انار (برخی روایات انگور) بگیرد و سپس امام رضا (ع) را مجبور می‌کند که از آن بخورند.

حجت الاسلام و المسلمین طبسی ادامه داد: امام رضا (ع) در سه نوبت می‌فرمایند، مرا معاف کنید و تلاش می‌کند که از آن نخورند، اما مأمون می‌گوید که تو مرا متهم می‌کنی و چند انگور از قسمت‌هایی که مسموم نبوده‌است می‌خورد.

وی اظهارکرد: بدون‌ شک اگر امام رضا (ع) باز هم امتناع می‌کردند مسئله پیچیده تر و حساس تر می‌شد و تبعات بیشتری داشت مثلاً بیان می‌کردند که امام(ع) می‌خواهد خلیفه را بکشد و جانشین شود.

حجت الاسلام و المسلمین طبسی تصریح کرد: تا زمانی‌که امام رضا (ع) به شهادت رسید، شواهدی وجود دارد که مامون لحظه‌ای امام را به حال خودش رها نکرده است و مرتب سعی در کشتن امام رضا (ع) داشته‌ است.

وی با تاکید براینکه امام رضا (ع) نسبت‌ به سمی بودن انگور یا انار آگاهی داشتند؛ اما مجبور بودند که از آن استفاده کنند، گفت: دلیل دیگر برای این‌ که امام آگاه بودند که به شهادت می‌رسند این است که زمانی‌ که مامون فردی را به مدینه می‌فرستد تا امام را نزدش ببرد امام رضا علیه‌السلام به زیارت قبر جدشان می‌روند و مدام گریه و وداع می‌کنند و وقتی علت را می‌پرسند می‌گویند که سفر آخر من است و من برنمی‌گردم.

این استاد حوزه علمیه، ادامه داد: همچنین امام رضا (ع) قبل از سفر اهل خانواده را جمع و اموال را بین شان تقسیم کردند و گفتند برای من گریه کنید اهل خانواده می‌گویند که گریه کردن پشت سر مسافر درست نیست و امام می‌فرماید برای کسی که برنمی‌گردد، مشکلی ندارد.

مأمون همیشه به ‌دنبال این بود که امام رضا را از چشم مردم بیندازد

حجت الاسلام و المسلمین طبسی عنوان کرد: مأمون همیشه به ‌دنبال این بود که امام را از چشم مردم بیندازد و بارها در این زمینه هم تلاش کرده‌ بود همچنین امام(ع) نیز چند بار در مدینه، مکه و… بیان کردند که مأمون مرا خواهد کشت.

وی در پاسخ به این شبهه که بیان می‌شود مامون شیعه بوده و با وجود شیعه بودن امام رضا علیه‌السلام را به قتل رسانده‌است، گفت: این ماجرا شبیه داستان اهل کوفه است که بیان می‌شود که شیعیان امام حسین (ع) را کشتند در حالی‌ که امام حسین (ع) بیان کردند که این‌ها شیعه ابوسفیان هستند که از این سخن بیان می‌شود آن ها شیعه اهل‌بیت (ع) نبودند.

حجت الاسلام و المسلمین طبسی ادامه داد: شیخ صدوق بیان می‌کند که مأمون از ابتدا قصد کشتن امام رضا (ع) را نداشته است، بلکه در طول زمان به این نتیجه می‌رسد که امام رضا(ع) را به شهادت برساند.

وی تصریح کرد: از مامون نقل شده است « روزی پدرم درباره عظمت شأن و منزلت اهل بیت علیهم السلام برای من می‌گفت و من از او سوال کردم که: با وجود این خاندان بزرگ و گرامی چرا ما قدرت را در دست داریم؟ پدرم پاسخ داد: ‌ای فرزند من! قدرت همان چیزی است که اگر تو که فرزند من و پاره ای از وجودم هستی در سر راه من بایستی تا به قدرت نرسم، تو را از بین خواهم برد و چشمانت را از حدقه در خواهم آورد.»

این استاد حوزه علمیه، با بیان اینکه سوالی که باید پرسیده شود این است که مامون شیعه اعتقادی بوده است و یا شیعه سیاسی، اظهار کرد: کسی که امامی را می‌کشد بهترین دلیل است که شیعه نبوده است و در طول تاریخ همواره این نوع شیعیان بوده‌اند چه در گذشته و چه الان که شیعه انگلیسی هستند.

لینک کوتاه : http://v-o-h.ir/?p=27238
  • منبع : خبرگزاری حوزه

مطالب مرتبط

۰۳مهر
عنایت امام رضا ع به زن مسیحی
برشی از کتاب "دشمنان خدا" :

عنایت امام رضا ع به زن مسیحی

۰۱تیر
نماهنگ «ساعت هشت» منتشر شد + فیلم
همزمان با میلاد امام رضا علیه السلام؛

نماهنگ «ساعت هشت» منتشر شد + فیلم

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.