• امروز : پنج شنبه - ۱۰ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 1 December - 2022
کل اخبار 6089اخبار امروز 0

صدای حوزه امروز

جلوه‌ای نمایان از «سکولاریسم پنهان» بیانیه ۱۱۳۸نفر ازاساتید و پژوهشگران حوزه علمیه قم درباره حوادث اخیر موج سواری سلبریتی ها با معاندان قابل بخشش نیست! بررسی برنامه جدید مرکز مدیریت براساس کتاب شریف فرائدالاصول برنامه کامل تحولی و فقه معاصر در نظام آموزشی جدید حوزه های علمیه مشایه تماشایی یک امام جمعه + تصاویر انجمن ورزشی طلاب ظرفیت های بسیاری برای کاهش معضل کم تحرکی در جامعه دارد از ایجاد انگیزه برای اشتغال و ترک سیگار تا ساخت مسکن برای نیازمندان اولین دوره مهارتی اربعین ویژه استادان و طلاب زبان‌دان برگزار می‌شود استقبال از کتاب تاریخ اسلام یا ۲۰۰ اشکال بی‌پاسخ؟ ۱۰۰ نفر از فضلای حوزه علمیه در سراسر کشور عضو سازمان هستند/بهره گیری متقابل از ظرفیت های حوزه های علمیه و سازمان نظام روانشناسی بروزرسانی مرکز تربیت‌معلّم مبلّغ حوزه‌های علمیه با راه اندازی رشته های جدید ضرورت تأسیس مؤسسات دانش بنیان با محوریت علوم انسانی در حوزه های علمیه حوزه علمیه، همه علوم بشر را در دل خود دارد/فقه ما هماوردی با نظامات حقوقی عالم می کند که قابل عرضه به دنیاست

1
رئیس رسانه ملی در دیدار با هنرمندان مطرح کرد؛

فشار آنتن نباید ما را از اهمیت فیلمنامه غافل کند!

  • کد خبر : 41569
  • ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۸
فشار آنتن نباید ما را از اهمیت فیلمنامه غافل کند!
رئیس صدا و سیما گفت: برخی‌ گفته‌اند جبلی دستور توقف ساخت سریال‌ها را داده است؛ اما چنین چیزی نیست و من بار‌ها با حضور در پشت صحنه سریال‌ها، بر این نکته تاکید کردم که قصد ما اصلاح محتوا و فرآیند تولید است و نه متوقف کردن آنها.

به گزارش صدای حوزه، پیمان جبلی با جمعی از هنرمندان دیدار کرد. هنرمندانی که بیشتر در عرصه سریال‌سازی فعالیت دارند و افرادی که این روزها کمتر در تلویزیون دیده می‌شوند. نام‌هایی مثلِ سیروس مقدم که خودش ابراز خوشحالی کرده در این دیدار حضور دارد و دوستان را از نزدیک ملاقات می‌کند. اما پرداختنِ پیمان جبلی به چند مورد در این دیدار قابل توجه است. 

او در این دیدار نگاهی به انتقاد از کاهشِ مخاطب این روزهای صدا و سیما دارد؛ شاید نظرسنجی که چند روز اخیر توسط مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما منتشر شده مزید بر علت شده که رئیس صدا و سیما ابتدایِ صحبت‌های خودش را به این نکته اختصاص دهد. (خبرنگار تسنیم در گزارش روز جمعه خودش تحت عنوان «تلویزیون را به عقب برگردانید» به صورت کامل به آن پرداخته است.)

جبلی با اشاره به اینکه همه‌مان مقصریم و نمی‌توانیم خودمان را تبرئه کنیم، گفت: همه ما چه شما به عنوان هنرمند، چه ما به عنوان مسئولین صدا و سیما، باید از خودمان بپرسیم چرا احساس علاقه‌ای که مخاطب به هنرمندان و آثارشان داشت، کاهش یافته است؟ چرا بعضی آثاری که در گذشته با هزینه‌های کمتر ساخته می‌شد، ماندگارترند؟ 

رئیس صداوسیما با پرسیدن این سئوال که در اصالت دادن به ذائقه مخاطب و مرجعیت و محتوای رسانه کدام را ارجح دانسته‌ایم، گفت: به عنوان یک مخاطب، همکار و فردی که ۳۰ سال در رسانه کار کرده معتقدم ما توالی و ترتیب بین مرجعیت و جذابیت و محتوا را فراموش کرده‌ایم.

این نکته پیمان جبلی همان نکته‌ای است که بارها توسط رسانه‌ها و منتقدین به آن اشاره شده و کمتر توسط برنامه‌سازان و سریال‌سازان به این مسئله توجه می‌‌شود؛ خصوصاً در ایام نوروز و ماه رمضانِ امسال بسیار مشهود است. رئیس صدا و سیما تأکید کرد: دغدغه برخی سازندگان، صرفاً درصد مخاطب بوده و درباره محتوا، دغدغه‌ای نداشته‌اند. اما می‌خواهم بر این نکته تأکید کنم که در دوران جدید، محتوا هم اولویت دارد.  چه قدر توانسته‌ایم در یک شبانه روز، خوراک خوب به مخاطب بدهیم.

او در بخشِ دیگری از صحبت‌های خودش به ماجرای دستور توقف ساخت سریال‌ها اشاره کرده که در ابتدایِ حضورش مطرح شد. جبلی تکرار آثار بدون محتوا را به دادن پی‌در پی آب شور دریا به فردی تشنه تشبیه کرد و گفت که متأسفانه برخی‌ها این نگاه را توقف تولیدات تعبیر کرده‌اند.

قصد ما اصلاح محتوا و فرآیند تولید است و نه متوقف کردن آنها

برخی‌ گفته‌اند جبلی دستور توقف ساخت سریال‌ها را داده است؛ اما چنین چیزی نیست و من بار‌ها با حضور در پشت صحنه سریال‌ها، بر این نکته تأکید کردم که قصد ما اصلاح محتوا و فرآیند تولید است و نه متوقف کردن آنها.

جبلی با اشاره به شعار تحول در دوران مدیریت جدید سازمان، اولویت این تحول را محتوا، رویکرد، فرآیند و در صورت لزوم، ساختار دانست و گفت: ما در کشوری هستیم که به اذعان جهانیان بر قله فرهنگ و هنر و تمدن است و همین باید محور تولید محتوای سالم براساس داشته‌های هویتی باشد. پس از خودمان بپرسیم ما چقدر از این ظرفیت‌ها و نقاط اقتدارمان را در قالب‌های مختلف، رسانه‌ای کرده‌ایم؟

جبلی، هنرمندان را صاحب واقعی آنتن خواند و گفت: درِ سازمان به روی شما باز است. من سال پیش به دوستان گفتم به همه شما اطلاع بدهند ما از الان برای سال آینده با همه شما کار داریم.

 رئیس رسانه ملی تاکید کرد: تولیدات باید با پژوهش به جزئیات قصه و به فیلمنامه برسد و فشار آنتن نباید ما را از اهمیت فیلمنامه غافل کند. ما و شما باید به نقاط مشترک برسیم چون هیچ کدام به تنهایی نمی‌توانیم این راه را طی کنیم.

جبلی از تهیه‌کنندگان خواست با کشف استعدادهای جوان، مؤمن و انقلابی، آنها را پای تجربیات پیشکسوتان بنشانند.

وی ساخت کار پرهزینه را الزاما دلیل موفقیت یک اثر ندانست و گفت: چه بسا کارهای ارزانی که به واسطه محتوا و قصه مناسب، تاثیر بیشتری می‌گذارند.

 رئیس رسانه ملی با اشاره به ادبیات داستانی قوی کشور آن را پشتوانه ای قوی برای اقتباس دانست و گفت: با همین پشتوانه می‌توان استخوان بندی فیلمنامه‌ها را محکم کرد.

وی خواهان شناسایی افتخارات و معرفی آنها به مخاطب در قالب‌های متنوع شد و گفت: در برهه‌ای که مردم ما با مشکلاتی معیشتی مواجهند، باید امید بدهیم.

رئیس رسانه ملی در این دیدار از ساخت شهرک سینمایی ویژه شهری، تجهیز و آماده سازی شهرک سینمایی غزالی و نظم و نسق نظام برآورد و پرداخت به برنامه سازان، خبر داد.

اما هنرمندان در این دیدار چه درخواست‌ها و نظراتی از جبلی داشتند؟

– داوود میرباقری کارگردان، به اهمیت کار بر روی محتوا برای تولید جذاب اشاره کرد و گفت: اگر استانداردهای فنی و محتوایی‌مان را با همان دقت اولیه ادامه می‌دادیم، تولیدات‌مان درجه یک می‌شد. 

– محمدرضا شفیعی تهیه‌کننده، خواهان شفافیت در مدیریت و تصمیم‌گیری‌های سازمان برای رهایی برنامه‌سازان از سردرگمی‌شد.

– مهدی فرجی تهیه‌کننده از محاسن بومی‌کردن تلویزیون مانند ساخت “پایتخت”، “نون‌خ” و “نجلا” گفت و خواهان ساماندهی دستمزد بازیگران شد.

– مسعود ده نمکی تهیه‌کننده و کارگردان با اشاره به حجم بالای تولیدات سریالی که حدوداً برابر با ۱۰۸۰ فیلم سینمایی در سال است، خواهان ایجاد نظام جزا، پاداش و حقوق معنوی سازنده شد.

– هادی مقدم‌دوست کارگردان، به اهمیت اقتباس اشاره کرد.

– محسن علی اکبری تهیه‌کننده، از محاسن همکاری‌های بین‌المللی گفت.

– مرجان اشرفی‌زاده کارگردان، خواهان خوانش درست متن‌ها در سازمان و دفاع از حقوق معنوی کارگردان شد.

– سیروس مقدم نیز از صدا و سیما خواست حواسش به هنرمندان و ویژه‌هایی مانند “پایتخت” باشد.

– هادی حجازی‌فر کارگردان نیز با انتقاد از تعدد مراکز تصمیم‌گیری، برخی دلسوزی‌های بی‌مورد را باعث حذف جذابیت‌ها دانست.

– جواد شمقدری کارگردان، از اهمیت ساخت شهرک انقلاب و تولید و پژوهش در این زمینه گفت. او همچنین گلایه داشت که نباید پروژه‌ای با یک برگِ کاغذ فیلمنامه آغاز شود!

– احمد میرعلایی تهیه‌کننده به بازمهندسی آثار مناسبتی برای تأثیر بیشتر و برنامه‌های بی‌کیفیتی اشاره کرد که اعتبارِ رسانه‌ ملّی را زیر سؤال می‌برند.

– محمدرضا شفاه تهیه‌کننده، گفت: امیدوارم فشارها، شما را از مسیر جذب منطقی استعدادهای جوانان خارج نکند.

ابوالفضل صفری تهیه کننده، خواهان ایجاد نظم نرخ برنامه‌سازی و سریال‌سازی با توجه به وجود اسپانسرها شد.

پیگیری چند سریال/ «سلمان فارسی» و «نون‌خ۴» در چه وضعیتی‌اند؟

– داوود میرباقری کارگردان سریال «سلمان فارسی» می‌گوید فیلمبرداری سریال روندِ خوبی دارد و به اواخرِ فصل بیزانس رسیده‌اند و قرار است از مهرماه امسال وارد بخش ایران شوند.

– محمدحسین لطیفی از پایانِ فیلمبرداری سریال «سنجرخان» می‌گوید و تأکید دارد که روزهای پست‌پروداکشن و پس‌تولید سختِ سریال را می‌گذرانند. 

– مهدی فرجی در پاسخ به این سؤال که سری جدید «نون‌خ» در چه وضعیتی قرار دارد می‌گوید: در حال آماده کردن مقدماتیم تا فصل چهارم «نون‌خ» به نوروز و رمضان ۱۴۰۲ برسد. 

گفتنی است، مرکز تحقیقات سازمان صداوسیما در روزهای اخیر، آمار مخاطبانِِ برنامه‌ها و سریال‌های ماه رمضانی را اعلام کرد که نهایتِ این درصدها و آمارها به ۳۰ درصد هم نمی‌رسد. حتی در این میانِ این آمارها، شاهد ۰٫۸ درصد ببینده و چندین برنامه که یک درصد بیننده داشتند، بودیم که این آمار زنگِ‌هشداری را برای صداوسیما به صدا درآورد و پیمان جبلی رئیس رسانه ملّی در جریانِ‌این دیدار به همین نکته اشاره کرد

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=41569
  • منبع : تسنیم

مطالب مرتبط

۰۲مهر
موج سواری سلبریتی ها با معاندان قابل بخشش نیست!
دبیر ستاد راهبری عفاف و حجاب حوزه های علمیه مطرح کرد؛

موج سواری سلبریتی ها با معاندان قابل بخشش نیست!

۰۲خرداد
به جوان یا پیر بودن مدیر فرهنگی اعتقاد ندارم؛ کاربلد بودن مهم است
واکنش مهدی فخیم زاده به تغییر مدیران صداوسیما؛

به جوان یا پیر بودن مدیر فرهنگی اعتقاد ندارم؛ کاربلد بودن مهم است

۲۱اردیبهشت
مدیران جدید ۶ شبکه صداوسیما منصوب شدند
تغییرات در رسانه ملی با حکم معاون سیما؛

مدیران جدید ۶ شبکه صداوسیما منصوب شدند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.