• امروز : یکشنبه - ۱۳ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 3 March - 2024
کل اخبار 6227اخبار امروز 0

صدای حوزه امروز

پیام تقدیر و تشکر انجمن اساتید انقلابی سطوح عالی حوزه علمیه قم انتخابات چقدر ارتباط به اسلام و امام زمان (عج) دارد؟! امام محله‌ای که مسجد محوری در امور را به معنای واقعی دنبال می‌کند/ تشکیل گروههای سرود ویژه نوجوانان در مسیر جریان سازی جنس محتوای نامه های پیامبر(ص) به سران کشورها: تبلیغ با چاشنی عزت و تهدید! لزوم جدیت در مقابله مدبرانه با پدیده کشف حجاب گزارش کار مدیر حوزه های علمیه در جمع طلاب یزد؛ طرح جامع تبلیغ خدمت مقام معظم رهبری ارسال شده است سه هزار معلم طلبه بدون قائل شدن امتیازی خاص، جذب مدارس شدند/ برنامه درسی مدارس وابسته به حوزه فرقی با سایر مدارس ندارد زنگ هایی که در حوزه همیشه دیر به صدا در می آیند! امتداد اجتماعی روحانیت و جیغ های بنفش اصحاب مدرنیته! درخواست ماژیک از قائم‌مقام حوزه‌های علمیه! وحدت حوزه و دانشگاه یا شبیه‌شدن حوزه به دانشگاه؟! حس جهاد در جنگ کنونی هنوز به طلبه‌ها دست نداده است‌! آقای اکبرنژاد، یک هفته فرصت می دهم پای مناظره حاضر شوید! خطر کاهش مشارکت مردمی و بی تفاوتی عجیب مسئولان اجرایی و نظارتی!

9
مدیریت استراتژیک؛

هفت عادت افراد ناموفق

  • کد خبر : 38167
  • 02 بهمن 1400 - 14:35
هفت عادت افراد ناموفق
رسیدن به موفقیت یک آرزوی است که بسیار از افراد در ذهن خود، آن را پرورش می‌دهند. اما افراد کمی هستند که به موفقیت می‌رسند. اما چه چیزهای باعث می‌شود تا افراد به موفقیت نرسند را باید در شخصیت خودشان جستجو کنند، ما در این نوشتار به چند موارد از آنها اشاره می‌کنیم.

اغلب افراد ناموفق، در کارهای تیمی و فردی ، نقشی مخرب بازی کرده و دائماً وظایفی که به آنها محول شده را، به زمان و روز دیگری موکول می کنند.

مقدمه

افراد زیادی را در اطراف خودمان می‌بینیم که هیچ موفقیتی در زندگی خود کسب نکردند و زندگی آنها به صورت آشفته و بی نظم در حال گذر کردن است. این افراد بخاطر رفتارهای نامناسبی که دارند نمی‌توانند موفقیت را کسب کنند.

ذکر این نکته ضروری است که اگر می خواهید به موفقیت های بزرگ دست پیدا کنید، هیچگاه نباید این عادت ها را به زندگی تان راه دهید چون مانند سدی در مقابل آرزوهای شما قرار می‌گیرند.مثلا برای نمونه؛ ترس از شکست، اکثر مردم را از بازی زندگی دور می‌سازد. و ترس فقط مخصوص افراد ضعیف و بدون اراده است یعنی همان آدم های ساده اندیشی که گمان می‌کنند می‌توانند بدون پرداختن بهای موفقیت، آن را بدست آورند. [۱]

علاوه بر صفت ترس، صفت های دیگری هم هستند که سبب دور شدن از جاده موفقیت می‌شوند. در این نوشتار می‌خواهیم به رفتارهای که سبب می‌شود تا شخص از موفقیت دور شود اشاره کنیم.

سهل انگار و بیخیال هستند

افراد موفق، برای تمام مسائل خود راه حل دارند و هیچ ترسی در وجود خودشان ندارند اما افراد ناموفق همواره سر خود را مانند کبک، به زیر برف می برند؛ آنها از مواجه شدن با مشکلات و حقایقی که ناراحتشان می کنند، فراری اند. متاسفانه اغلب افراد ناموفق نمی توانند در برابر دغدغه ها و مشکلات زندگی مدرن، رویکردی مناسب از خود نشان دهند و همواره از این مشکلات گریزانند؛

آنها همیشه سعی می کنند مسائل و مشکلات را نادیده گرفته و دلشان را به این خوش کنند که شاید روزی این موضوعات حل شوند در حالی که این بیخیالی باعث عقب افتادگی شخص می‌شود.

توجه؛  «به افرادی که در دوی ماراتن شرکت می کنند فکر کنید. آنها هفته ها و ماه ها با تمرکز بر روی موفقیت شان تمرین می کنند و اگر شکست بخورند دیگران را سرزنش نمی کنند و سعی می کنند با این موضوع کنار بیایند.

این ما هستیم که سرنوشت مان را تعیین می کنیم، نه مردم. شما دقیق همانی هستید که باید باشید چون این دقیقاً همان چیزی است که در ذهن تان به آن فکر می کردید. اتفاقاتی که رخ می دهند نه اشتباه شماست و نه دیگران. این موضوعی است که ۹۹ درصد ما تحت تأثیر آن هستیم اما تنها در یک لحظه می توانید همه چیز را تغییر دهید.» [۲]

حسود هستند

افراد ناموفق مسئولیت پذیر نیستند و همیشه از پذیرفتن مسئولیت ها و شکست های خود گریزان هستند آنها خود را به آب و آتش می زنند تا دستاوردهای دیگران را بی ارزش جلوه دهند تا کمی خود را جبران کنند.

اینکه شخصی نتواند موفقیت دیگران را در کسب و کار یا هر حوزه دیگری ببیند، مطمئناً از حسادتش ناشی می شود. زندگی با حسادت، بسیار خسته کننده خواهد بود و معمولاً نیز به عاقبت خوبی ختم نمی شود. این حسادت ها باعث خواهد شد تا زندگی زیبایی نداشته باشید و موفقیت هم از شما دور شود.

یادآوری؛ وقتی با خودتان عهد می‌بندید که موفق باشید پس باید مسئولیت پذیر باشید و تا آخرکار ادامه دهید تا به موفقیت برسید، چون در جاده موفقیت، کلی سختی و مشکلات وجود دارد اما شما باید امیدوار باشید و با تمام وجودتان تلاش کنید.

در انجام وظایف خود نظم ندارند

اغلب افراد ناموفق، در کارهای تیمی و فردی ، نقشی مخرب بازی کرده و دائماً وظایفی که به آنها محول شده را، به زمان و روز دیگری موکول می کنند. هیچگاه در کارهای خود نظم را حاکم نمی‌کنند و همیشه می‌خواهند کارهای خود را دقیقه نود انجام دهند.

حس نفرت دارند

خشم و نفرت میوه حسادتند. بسیاری از افراد ناموفق در میان کسانی که کار و زندگی می کنند و آن افراد از آنها وضع بهتری داشته و دستاوردشان نیز بیشتر است. معمولاً خشم این دسته از افراد، خود را به شکل های مختلفی آشکار می سازد، اما یکی از بدترین حالت های آن،نفرت و انزجار از دیگران است.

افراد ناموفق، همیشه فکر می‌کنند که دیگران باعث عقب ماندگی آنها شده اند و اگر فرد موفقی را در اطراف خود ببیند با دیدگاه منفی به او می‌نگرند و از شخصیت او، احساس تنفر می‌کنند.

از کار کردن فرار می کنند

زندگی ما انسان ها مانند یک رودخانه ای است که مدام به سمت آینده در جریان است! هیچ قطره ای از آن دو بار از زیر یک پل رد نمی شود و هیچگاه هم بر نخواهد گشت پس تنبلی و از زیر کار در رفتن را کنار بگذارید و به سمت موفقیت حرکت کنید.

افراد ناموفق، همیشه می‌خواهند راهی پیدا کنند تا از مسئولیت محول شده فرار کنند. بیل مورفی، نویسنده آمریکایی که مقالاتی در باب کارآفرینی می نویسد در این رابطه خاطره ای را بازگو می کند؛ سال های پیش که من به عنوان وکیل در ارتش ایالات متحده کار می کردم، همکاری داشتم که به طرز عجیبی از زیر کار فرار می کرد.

او طوری چیدمان میز کار خود را تغییر داده بود که به راحتی می توانست پشت آن پنهان شده و چرت بزند؛ بدون اینکه رئیس او را ببیند. این افراد به بهانه اینکه به دنبال موفقیت و شادی در زندگی خودشان می گردند، همواره زمانی که کاری برای انجام دادن وجود دارد، از دسترس خارج می شوند.

فرار کردن از کارها نشانه ضعف و نرسیدن به موفقیت است. «افراد ضعیف و سست بنیان بعلت داشتن احساس ناامنی، در کارشان پیشرفتی حاصل نمی‌گردد . شاید یکی از دلایل عدم موفقیت اینگونه انسان ها در بی میلی آنها برای نشان دادن برش از خودشان نهفته شده باشد. علت ترس نیست؛ فقدان اطمینان و اعتماد باعث عقب ماندن آنها می گردد.» [۳]

به دنبال خودنمایی و فخر فروشی هستند

افراد ضعیف و ناموفق، همیشه می‌خواهند کارهای خود، هر چند کوچک و بی ارزش را به دید عموم بگذارند و خودنمایی کنند اما باید بدانند که فخرفروشی به دیگران، عاقبتی جز تنهایی ندارد. بعضی از افراد حتی اگر اندکی اعتماد به نفس در دانش یا ارزش های خود احساس کنند، آن را به رخ دیگران کشیده و سواد یا عملکرد آنان را زیر سوال می برند.

امّا افراد موفق بر خلاف این گروه عمل می‌کنند  و کسانی که روابط خوبی با مردم دارند، همواره از اینکه اطلاعات خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و از آنها نیز چیزهایی یاد بگیرند، احساس خشنودی می کنند. این افراد علاقه ای به انحصاری کردن تخصصشان ندارند و معتقدند که حاصل بازی باید برد-برد باشد.

«تحقیقات به عمل آمده، ثابت کرده‌اند آنهایی که در زندگی موفق شده‌اند، کسانی هستند که توانسته‌اند تصمیم های درست و سریعی را اتخاذ کنند. بر عکس، آنهایی که در زندگی ناموفق بوده‌اند، افرادی هستند که در تصمیم گیری کُند هستند و مرتب نظرشان را عوض می‌کنند.  پس هر وقت که تصمیم درستی اتخاذ کردید به آن بچسبید و آن را عملی کنید.[۴]

افراد بهانه جو هستند

 گروهی از افراد ناموفق هستند که‌ همواره سعی می کنند از هر کاری ایراد بگیرند و هر طور که شده بهانه ای برای هرچیزی دست و پا کنند تا شیرینی آن کار را کم کنند. آنها دائماً به دنبال بزرگ جلوه دادن خطای دیگران بوده و همواره انتقادهای بی ارزشی را مطرح می کنند تا باعث شوند از اصل ماجرا غافل شویم.

ان اصل این است که عدم موفقیت این گروه دیده نشود. این افراد یک دایره المعارف کامل از توجیهات روزمره برای کارهایشان دارند و اغلب نیز حاضر جواب و خودرأی هستند. به یاد داشته باشید هر چه فرد موفق تر باشد، کمتر به دنبال بهانه جویی می رود؛ اصولاً تفاوت بین افراد موفق و ناموفق، در میزان حاشیه روی و بهانه جویی های آنهاست.

نکته پایانی

در مسیر موفقیت، شاید نتوانید خرگوش باشید، اما لاک پشت بودن، بهتر از سنگ بودن است. لاک پشت، دیر یا زود به جایی میرسد، اما سنگ هرگز…پس از جای بلند شوید و یک تکانی به ذهن خودتان دهید تا افکار مضر از ذهن شما خارج شوند و شما در جاده موفقیت قرا بگیرید. «تغییر حقیقی و پایدار در یک لحظه حاصل نمی‌شود. یک فرایند است.[۵]صبور باشید و تلاش کنید. 

پی نوشت :

[۱] امیر ملک محمودی الیگودرز، چگونه می‌توان فردی سرزنده، امیدوار و موفق بود؟ قم: منشور وحی ۱۳۹۱ صفحه ۱۷

[۲] رضا فریدون نژاد، چگونه های کلیدی و برتر زندگی،ناشر؛ وب سایت مجموعه دانش و زندگی، نوع فایل؛ pdf, سال انتشار؛ ۱۳۹۴، صفحه ۱۲۲

[۳] گامی به سوی موفقیت، محمد نظری گندشمین، نوع فایل؛ pdf, صفحه ۷۱

[۴] آنتونی رابینز، کتاب ۳۶۵ گام تا موفقیت، مترجم، جواد شافعی مقدم، تهران: انتشارات پل، سال چاپ: ۱۳۸۵،چاپ دوم، صفحه ۲۳۱

[۵] جان مکسول، ترجمه مهدی قراچه داغی، امروز مهم است؛ دوازده اقدام روزانه برای تضمین موفقیت فردا/تهران: پیکان، چاپ سوم ۱۳۹۲،صفحه ۱۴

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=38167
  • منبع : راسخون

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.