• امروز : شنبه - ۱۲ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Saturday - 2 March - 2024
کل اخبار 6226اخبار امروز 1

صدای حوزه امروز

انتخابات چقدر ارتباط به اسلام و امام زمان (عج) دارد؟! امام محله‌ای که مسجد محوری در امور را به معنای واقعی دنبال می‌کند/ تشکیل گروههای سرود ویژه نوجوانان در مسیر جریان سازی جنس محتوای نامه های پیامبر(ص) به سران کشورها: تبلیغ با چاشنی عزت و تهدید! لزوم جدیت در مقابله مدبرانه با پدیده کشف حجاب گزارش کار مدیر حوزه های علمیه در جمع طلاب یزد؛ طرح جامع تبلیغ خدمت مقام معظم رهبری ارسال شده است سه هزار معلم طلبه بدون قائل شدن امتیازی خاص، جذب مدارس شدند/ برنامه درسی مدارس وابسته به حوزه فرقی با سایر مدارس ندارد زنگ هایی که در حوزه همیشه دیر به صدا در می آیند! امتداد اجتماعی روحانیت و جیغ های بنفش اصحاب مدرنیته! درخواست ماژیک از قائم‌مقام حوزه‌های علمیه! وحدت حوزه و دانشگاه یا شبیه‌شدن حوزه به دانشگاه؟! حس جهاد در جنگ کنونی هنوز به طلبه‌ها دست نداده است‌! آقای اکبرنژاد، یک هفته فرصت می دهم پای مناظره حاضر شوید! خطر کاهش مشارکت مردمی و بی تفاوتی عجیب مسئولان اجرایی و نظارتی! رونمایی از نرم افزار فردشناس؛ نرم افزاری برای محاسبه نفس!

5
رهبر معظم انقلاب؛

نگذاریم موفقیت های جمهوری اسلامی مکتوم باقی بماند/ دشمن حساسیت زدایی نسبت به اصول و مبانی انقلاب را در دستور کار دارد/حقیقت ملت ایران را جریان تشییع شهید سلیمانی نشان می دهد

  • کد خبر : 35431
  • 19 دی 1400 - 15:05
نگذاریم موفقیت های جمهوری اسلامی مکتوم باقی بماند/ دشمن حساسیت زدایی نسبت به اصول و مبانی انقلاب را در دستور کار دارد/حقیقت ملت ایران را جریان تشییع شهید سلیمانی نشان می دهد
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان اینکه برخی از حوادث تاریخی که دارای مضامین عمیق هستند و پیام های بلندی را به نسل های بعد می رسانند، فرمودند: نباید بگذاریم غبار فرموشی روی این حوادث بزرگ بنشیند و حادثه 19 دی از همین قبیل است.

به گزارش صدای حوزه، سخنرانی رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مناسبت سالروز قیام تاریخی مردم قم در ۱۹ دی سال ۵۶ از لحظاتی قبل آغاز شد.

این سخنان همزمان از شبکه اول و خبر سیما و رادیو ایران و نیز صفحات مجازی رهبر انقلاب پخش می‌شود.

گزیده بیانات رهبر انقلاب بدین شرح است:

– برخی از حوادث تاریخی که دارای مضامین عمیق هستند و پیام های بلندی را به مردم نسل های بعد می رسانند. باید این ها زنده بمانند و درباره این ها باید حرف زده شود و صحبت شود و نباید بگذاریم غبار فرموشی روی این حوادث بزرگ بنشیند و حادثه ۱۹ دی از همین قبیل است.

– این حادثه و دنباله های آن نشانه عمیق اعتقاد دینی است و جزو واضحات و بیّنات انقلاب است منتها برای برخی که کینه انقلاب در دل آن ها است موجب می شود بینات انقلاب هم برای آن ها مورد تردید قرار گیرد.

۱۹دی نشان دهنده عمق اعتقاد دینی مردم

– حادثه ۱۹ دی و دنباله های آن نشان دهنده عمق اعتقاد دینی مردم است و ربط یک حادثه به یک مرجع تقلید این حادثه را به وجود آورد. اگر محور این حادثه امام نبود از قبال این حادثه اتفاقی رخ نمی داد. هیچ شخص یا جریان دیگری نمی توانست چنین وضعی را در یک شهر ایجاد کند.

– اغلب قضایای مهمی که در۱۵۰ سال اخیر واقع شده است از این دست است و حوادث تاریخی و اجتماعی و انقلابی که مردم وارد شدند و کاری را انجام دادند تا جایی که من در ذهنم هست پای یک مرجع دینی ، مبارز، عالم و سیاست شناس در میان است.

– در قضیه تنباکو میرزای شیرازی، در مشروطه مراجع نجف و علمای تهران و تبریز و اصفهان، در حادثه مهم مسئله گوهرشاد حاج آقا محسن قمی و علمای مشهد، در ۳۰ تیز آیت الله کاشانی، ۱۵ خرداد امام بزرگوار و علمای دیگر و یک روحانی شجاع و مبارز در همه این حوادث حضور دارد و این حضور اوست که سرمنشاء تحرک مردمی است.

– از اینجا می شود راز دشمنی قدرت های مستکبر عالم را با علمای دین و سیاسی و دین سیاسی و فقه سیاسی و عالم سیاسی می توان فهمید که چرا دشمن هستند چون حضور این ها ضد استعماری و استکباری است و به این دلیل باعالم و مرجع سیاسی و فقه سیاسی و اسلام سیاسی صریحا می گویند مخالفند و این حقیقتی است که باید توجه داشت.

غیرت دینی مردم

– نقش غیرت دینی مردم را در این قضیه نباید نادیده گرفت. دلیل تکیه ام بر این موضوع این است که تبلیغ می شود و تلاش فرهنگی وسیعی انجام می گیرد برای اینکه چیزهایی که ناشی از غیرت دینی است را متهم به خشونت های بی منطق کنند. نهان قضیه اینطور نیست و هر جا غیرت دینی هست همراه با عقلانیت است. غیرت دینی ناشی از بصیرت است و بصیرت شعبه ای از عقلانیت و نشان دهنده عمق دینداری است.

– بسیاری از کسانی که غیرت دینی دارند از عقلانیت بالایی برخوردارند و نمونه آن امام راحل بود و ندیدیم کسی مانند ایشان باشد اما در اوج عقلانیت بود، خردمند، عاقل و دانشمند بود. آیت الله مصباح یزدی هم که شاگرد امام بودند چنین بودند.

– قیام ۱۹ دی ترکیب درخشانی از غیرت و عقلانیت است. طاغوت هدفش این بود و مسئله نوشتن آن مقاله در روزنامه اطلاعات یک موضوع دفعی و آنی نبود و هدف بزرگی را تعقیب می کرد. هدف این بود که قدسیّت امام را بشکنند و آن عظمتی که امام در چشم مردم داشت و مردم بر اساس آن حرکت می کردند را بشکنند. آنها می خواستند جایگاه امام را بین مردم تنزل دهند. اگر در روز ۱۹دی آن مشت محکم به دهان طاغوت زده نمی شد این روند ادامه پیدا می‌کرد تا اینکه جایگاه امام را در چشم مردم تنزل دهند و مرکزیت نهضت را از بین ببرند.

اشتباه محاسباتی کارتر

– کارتر در همان ایام نطقی کرد که ایران دوره پهلوی جزیره ثبات است و اشتباه محاسباتی اشتباهی کرد و یکی از این اشتباهات محاسباتی همین حرف بود. طاغوت احساس می کرد موقعیت مناسب است و می تواند نهضت را با کوبیدن امام که در نجف بودند می توانند ذکر و یاد و نام امام را مورد خدشه قرار دهند. پس کار بر اساس یک محاسبه و نقشه از قبل طراحی شده بود. مردم قم  با حرکتشان این محاسبه را به هم زدند. آن ها توطئه کردنداما این توطئه به ضرر آن ها شد و ارتباط مردم با امام مستحکم تر شد و نهضت را قوی تر کردند. حرکت مردم متضمن چنین محاسبه ای بود و نقشه دشمن را نابود کرد.

– این محاسبات غلط آمریکا هنوز ادامه دارد و نمونه اش موضوع شهادت شهید سلیمانی است که فکر می کردند با از بین بردن این شهید این حرکت عظیم خاموش می شود و دیدیم که امسال در دومین سالگرد شهادت ایشان این حرکت عظیم اتفاق افتاد و اینکار چه کسی بود؟ جز کار و دست قدرت الهی بود که این حرکت عظیم و ابراز ارادت ایجاد شد. دستگاه محاسباتی دشمن الحق غافل و خراب است و نمی توانند ارزیابی درستی از جمهوری اسلامی داشته باشند و تصمیم های غلط می گیرند و ناکام می مانند و بعداز این هم ناکام می مانند.

حرکت قمی ها در ۱۹ دی برکت گرفت و به انقلاب منتهی شد

– ۱۹ دی فراموش نمی شود و زنده است و بعد از این هم فراموش نمی شود. بعد از حادثه ۱۹ دی این حرکت قمی ها برکت گرفت و به روزهای انقلاب منتهی شد. امام عظیم الشان پیروز مندانه به کشور بازگشت و جمهوری اسلامی که نظام مردم سالار دینی است برپا شد وبه وجود آمد. ۴۳ سال از آن روز می گذرد و این مدت با جهاد و افت و خیز و انواع تحرکات همراه بوده است و این حوادث را باید از آن درس گرفت اما یک ملت زنده فقط به گذشته نگاه نمی کند و به اقتضائات زمان خود و وظیفه ای که بر عهده او است و قدم بعدی که باید چه کند و چشم‌اندازها باید توجه کند.

– باید وظایف خود را بشناسیم و گامهای خود را برای آینده مشخص کنیم و چشم‌انداز را مشخص و به آن چشم بدوزیم و با همه قدرت به سوی آن حرکت کنیم. به این شکل نهضت به پیروزی واقعی خواهد رسید.

حقیقت ملت ایران را جریان تشییع شهید سلیمانی نشان می دهد

– امروز فکر جوان های حزب اللهی مومن در کشور گسترده است یعنی گاهی اوقات انسان نظرنسجی هایی را درباره نظرات می بیند و این ها حقیقت ملت ایران را نشان نمی دهد و حقیقت ملت ایران را جریان تشییع شهید سلیمانی نشان می دهد.

غیرت دینی، عامل نجات کشور

– غیرت دینی را حفظ کنید. عامل نجات کشور در بزنگاه های مختلف غیرت دینی ملت ایران است. غیرت دینی است که تهدیدها را به فرصت تبدیل می کند. نمونه آن جنگ تحمیلی و دفاع ۸ ساله بود که غیرت دینی جوانان، پدران، مادران، خواهران و همسران موجب شد جوانان به جبهه بروند و این جنگ بین‌المللی را که همه با هم همدست شده بودند تا امام و نهضت را شکست دهند به پیروزی برسد و منشا آن این غیرت دینی بود.

– در برهه کنونی هم شهادت شهید سلیمانی که واقعا حادثه ای تاریخی و عجیبی شد. کسی فکر نمی کرد و دوستان هم فکر نمی کردند این حادثه اینطور عظمت پیدا کند و خداوند متعال به آن عظمت بدهد و هویت واقعی مردم را جلوی چشم همه قرار دهد و ملت ایران زیر تابوت شهید سلیمانی هویت و وحدت خود را نشان داد.

تهدیدی که تبدیل به فرصت شد

– شهادت یک شخصیت بزرگی مانند شهید سلیمانی از نظر دشمن تهدید بود اما این تهدید را غیرت ملت مسلمان ایران تبدیل به فرصتی کردکه همه آن را دیدند.

– حادثه ۹ دی ۸۸ هم از این نوع است. آنجا هم تهدید بزرگی رخ داد و چندماه هم ادامه داشت اما غیرت دینی به میدان آمد و این تهدید رابه فرصت تبدیل کرد.

– عامل اصلی این پیروزی ها وموفقیت ها غیرت دینی مردم است و این را باید حفظ کردو افراد موثر در میان مردم باید به این موضوع توجه کنند. دشمن هم حتما ایراد خواهد گرفت اما حقیقت این است که باید این غیرت دینی در مردم محفوظ باقی بماند.

دشمن حساسیت زدایی نسبت به اصول و بیّنات و مبانی انقلاب را در دستور کار دارد

– دشمن حساسیت زدایی نسبت به اصول و بیّنات و مبانی انقلاب را در دستور کار دارد. مردم نسبت به مسایل اساسی انقلاب حساسند و کسی تعرضی به این مبانی کند مردم موضع می گیرند و می خواهند این حساسیت را در مردم به تدریج کم کنند. این را از راه تبلیغات وسیعی که این روزها انجام می شود در فضای مجازی و سایر رسانه های جمعی بیگانه انجام می شود.

– برخی افراد گوناگون و افرادی که خیلی ارزشی هم ندارند نه حرفشان و نه فکرشان را برجسته و بزرگ می کنند و افراد کم مایه و پر مدعایی هستندکه مبانی و اصول انقلاب را زیر سوال می برند.

انقلابی برای حاکمیت دین خدا

– جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی برای حاکمیت دین خدا تشکیل شد. برای اینکه حاکمیت جامعه برای شکل و هندسه دینی تنظیم شود و حرکت کند. مردم جان دادند و خون خود را تقدیم کردند برای اینکه این اتفاق بیفتد و این جزو اصول انقلاب است و می خواهند این را تضعیف کنند.

مذاکره حسابش از پذیرش زورگویی جداست

– اینکه با دشمن مذاکره و صحبت کنیم و تعامل کنیم یک حرف دیگر است اما در مقابل زورگویی و حرف دشمن تسلیم نشدیم و نمی شویم. می خواهند این را تضعیف و می خواهند این اصول برجسته را کمرنگ کنند. این بخشی از جنگ نرم وسیع و متنوع دشمن است که آن را دنبال می کنند. مقابل این حساسیت‌زدایی باید ایستاد.

– تصور اینکه این اصول برای مردم، کشور و آینده سودمند نیست تصور غلطی است و بی انصافی محض است. در این ۴۳ سال هر جا موفقیت و دست بازی داشته ایم جایی بوده است که افراد با روحیه و انقلابی وارد شده اند و پیش رفته ایم. در زمینه پیشرفت های سیاسی، علمی، فرهنگی و اجتماعی هر جا افراد مومن و انقلابی وارد میدان شدند پیشرفت کردیم و هر جا کاری زمین مانده است پای فساد، اشرافی گری و نگاه های غیر انقلابی در میان است.

باید عوامل تفرقه را کم کنیم

– مسئله حفظ وحدت در کشور مهم است. باید عوامل تفرقه را کم کنیم. اختلاف سلیقه، نظر، روش و منش وجود دارد اما نباید بگذاریم به جبهه گیری مقابل هم منجر شود و انسجام عمومی مردم نباید از بین برود.

– برخی هستند که به شکل طبیعی مقابل انقلاب می ایستند و نظام هم چاره ای ندارد که در مقابل آن ها بایستد. اما اختلاف نظر و سلیقه نباید منجر به از بین رفتن انسجام ملی شود.

انسجام اسلامی باید حفظ شود

– هستند دشمنانی که تخصص آن ها ایجاد اختلاف است و این جزو مسایل قدیمی برخی از این ها است و بلد هستند این کارها را انجام دهند. هر جا توانستند این کار را کردند. نباید بگذاریم اختلاف میان شیعه و سنی و اختلاف مذهبی در کشور اوج بگیرد.

– شیعه و سنی در ایران قرن ها است با هم زندگی کرده اند و مشکلی هم با هم نداشته اند. نباید گذاشت چنین اختلاف هایی ایجاد شود. ممکن است کسی حرف غلطی بزند و عده ای در مقابل او قرار گیرند. نباید این موارد را کش داد و باید انسجام را حفظ کرد.

– در جوامع اسلامی که اهل سنت زندکی می کنند گاهی به شدت ابراز علاقه و پشتیبانی شنیده می شود و در کشورهای مختلف هستند کسانی که اینطور با جمهوری اسلامی برخورد می کنند. امروز جمهوری اسلامی در دنیا مظهر اسلام و حاکمیت امت اسلامی است. در سالگرد شهادت شهید سلیمانی در کشورهایی که اهل سنت بودند تظاهرات عظیمی برگزار شده است. نباید تصور کرد که امروز حق داریم با مسئله انسجام ملی با بی توجهی برخورد کنیم.

تقویت امید و چشم انداز آینده

– تقویت امید و چشم انداز آینده از مسایل مهم امروز ما است. کسانی هستند که تلاش می کنند امید را در جوان ها از بین ببرند و آن ها را نسبت به آینده ناامید کنند. این وظیفه ما است که این امید را در دل ها تقویت کرد و این تنها با حرف زدن محقق نمی شود. باید تلاش و همت کرد و بسیاری از کارهای مثبت می‌تواند دل جوانان را لبریز از امید کند.

– برخی در فضای مجازی و غیر از آن در جهت مخالف امیدوار کردن جوان ها حرکت می کنند و نباید این اجازه را به آن ها داد.

– نگذاریم موفقیت های جمهوری اسلامی مکتوم باقی بماند. ما در برخی مسایل مشکلاتی داریم. معیشت مردم و مانند آن از این مشکلات است. اما برخی این مشکلات را به گونه ای بیان می کنند که گویی موفقیتی در نظام نبوده است. ده ها موفقیت در نظام بوده است و باید این موفقیت ها را به مردم بگوییم و به یاد مردم و کسانی که غفلت کرده اند بیاوریم.

توصیه های برای دولت

– دولتی که امروز بر سر کار است ارتباطاتش با مردم خوب است و میان مردم می رود و بین مردم حضور دارد و این حضور محسوس است اما باید آن را تکمیل کرد. برخی این حرکت را زیر سوال می برند و نباید به آن اعتنا کرد. گرچه این حرکت برای دولتمران خسته کننده است اما باید ادامه یابد.

– دولت باید به وعده ها عمل کند و جاهایی هست که وعده ای داده شده است اما در عمل امکانات فراهم نمی شود و باید به مردم این توضیح داده شود و بروند واضح به مردم بگویند چرا وعده محقق نشده است.

– باید شیوه هایی را که از سوی مردم، صاحبنظران و متخصصان به دولتمردان ارایه می شود در قالب سازوکاری از این نظرات استفاده شود و مردم در تصمیم سازی های دستگاه های مسئول در کشور شریک کنند.

– باید از ظرفیت مردم برای نظارت عمومی استفاده شود. در گوشه و کنار کشور فساد و ویژه خواری هست که مردم می بینند و باید از ظرفیت مردم در این موضوع استفاده شود.

– در مقابل توصیه هایی که به مردم می شود مسئولان محترم کشور باید خود را موظف بدانند که با همه وجود کار کنند و من می بینم که مسئولان کشور در حال کار کردن هستند و زحمت می کشند و این زحمات امیدواریم مورد برکت الهی باشد و این مجاهدت ها را برای مردم ادامه دهند.

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=35431

مطالب مرتبط

19اردیبهشت
تفاوت مخرج مشترک نداشتن با صورت مشترک داشتن
حواشی دیدار رهبر معظم انقلاب با دانشجویان؛

تفاوت مخرج مشترک نداشتن با صورت مشترک داشتن

03فروردین
کتاب هایی که در آخرین سال قرن مورد توجه رهبر انقلاب قرار گرفتند
یک راهکار خوب برای شناسایی کتاب های خوب؛

کتاب هایی که در آخرین سال قرن مورد توجه رهبر انقلاب قرار گرفتند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.