• امروز : پنج شنبه - ۵ خرداد ۱۴۰۱
  • برابر با : 25 - شوال - 1443
  • برابر با : Thursday - 26 May - 2022
کل اخبار 6053اخبار امروز 1

صدای حوزه امروز

صدای حوزهمهارت‌های تبلیغی کم ارزش ترین مادۀ درسی حوزه علمیه خواهران! صدای حوزهحوزه تراز انقلاب اسلامی، پاسخگوی نیازهای نسل جدید است/ وصیت نامه شهدا، راهنمای ما، جهان و محور مقاومت است صدای حوزهمسجد جامع اصفهان بعد ۴۰۰ سال، رنگ گنبدش هم تغییر نکرده آنوقت متروپل…! صدای حوزهوطن دوستی بدون حاشیه؛ رونوشت به برخی سلبریتی های وطن پرست! صدای حوزهکمترین میزان دریافتی، مربوط به طلاب و فضلای ماست/ روحانیت علیرغم تمام شایعات و تهمت‌ها در دل مردم جای دارد صدای حوزهدنیا در مطالعات زنان تعمداً موضوع خانواده را نادیده گرفته است! صدای حوزهراه حل هجرزدایی از قرآن: تنقیح و نقد مبانی هجر و بیان مبانی خروج از هجر صدای حوزهمراسم سالروز شهادت امام صادق(ع) در میدان آئینی امام حسین(ع) صدای حوزهتلازم تسبیح و استغفار لازمه رویکرد مدیریتی در جامعه است صدای حوزهآسیب شناسی شیوه های تبلیغ برای ثبت نام در حوزه های علمیه صدای حوزهنماز اول وقت پیرمرد دست‌فروش صدای حوزهلزوم آینده پژوهی طلاب در مورد فضای مجازی/ نقش طلاب در ۲۰ سال آینده فضای مجازی چیست؟ صدای حوزهتلاش بی‌مانند ایران برای اتحاد مسلمین ستودنی است صدای حوزهروحانی باید متمرکز در فعالیت علمی باشد نه اینکه به دنبال حواشی یا فعالیت اقتصادی برود!

4
یادداشتی در مورد فعالیت های محمود احمدی نژاد؛

ضرورت پرهیز رسانه های ارزشی از مشارکت ناخواسته در احیاء یک میّت سیاسی

  • کد خبر : 28815
  • ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۹
ضرورت پرهیز رسانه های ارزشی از مشارکت ناخواسته در احیاء یک میّت سیاسی
نگاهی به حجم بالای پوشش های رسانه ای در رابطه با سفر احمدی نژاد به امارات، نشانگر توفیق وی در هدف خود بوده و رسانه های مختلف به خوبی در زمین او بازی کرده اند که البته شایسته است رسانه های ارزشی ناخواسته در احیاء یک میّت سیاسی مشارکت نکنند.

سفر اخیر احمدی نژاد به امارات از زاویه های مختلفی قابل بررسی است اما شایسته است فعالیت های او در یک سال اخیر و پیشتر از آن را در یک نگاه فراتر بررسی کرد که عمار جوکار، خبرنگار پایگاه خبری-تحلیلی صدای حوزه در این نوشتار بدان پرداخته شده است.

قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، پیش بینی می شد که آمار مشارکت در انتخابات این دوره نسبت به دوره پیش از آن کاهش محسوسی را تجربه کند. نظرسنجی های میدانی مختلف نیز این پیش بینی را تایید می کرد.

برای این کاهش مشارکت دلایل متعددی می توان برشمرد اما دو دلیلی عمده، یکی نارضایتی و ناامیدی عمومی ناشی از «عملکرد فاجعه بار دوران ۸ ساله دولت حسن روحانی» و دلیل دیگر «کرونا و ترس از شیوع آن در مراکز اخذ رای» بود که البته در رسانه های معاند و مخالف به این موارد ضریبی بیش تر از واقع نیز تعلق گرفت و به افکارعمومی پمپاژ شد.

مشارکت

در این میان، برای محمود احمدی نژاد امکانی فراهم شد تا از این فرصت استفاده کند. بنا به تحلیلی، فعالیت های حضوری احمدی نژاد بین مردم در ایام پیش از انتخابات بیش تر شد تا به پشتوانه تجمعات مردمی در برنامه هایش، این گونه القاء کند که نظام نباید هزینه ردصلاحیتش را دست کم بگیرد.

احمدی نژاد که خوب می دانست احراز صلاحیتش در انتخابات منتفی است، در روز ثبت نام به صورت ویژه به این موضوع می پردازد و به صورت صریح اعلام می کند در صورت عدم تایید صلاحیت، در انتخابات شرکت نمی کند و از هیچ کسی حمایت نخواهد کرد. به نظر می رسد او سعی داشت با این اظهارات و به پشتوانه تجمعات مردمی احتمالی در اعتراض به رد صلاحیتش، یا با این اهرم فشار، نظام را متقاعد به تایید صلاحیت خود کند یا در غیر این صورت، کاهش مشارکت در انتخابات را مصادره به مطلوب کند و محبوبیت خود را از دل کاهش مشارکت اثبات نماید و از این طریق وزن خود را در مناسبات سیاسی آینده بیشتر کند.

اما با وجود همه این اظهارات و جوسازی های برخی رسانه ها، تجمع آن چنانی در اعتراض به ردصلاحیت احمدی نژاد صورت نگرفت تا بخشی از امیدهای احمدی نژاد نقش بر آب شود. پس از انتخابات نیز با توجه به میزان مشارکت تقریبا ۵۰ درصدی -که از نرخ ۲۰ تا ۳۰ درصدی مورد انتظار مخالفین فاصله قابل توجهی داشت-، امکان مانور بر «میزان بسیار کم مشارکت» نیز از وی سلب شد.

مجموع این موارد باعث شد که احمدی نژاد باز هم از صدر اخبار و رسانه های پایین بیاید. احمدی‌نژاد یک خلأ جدی دارد و آن اینکه او دیگر برای افکار عمومی مهم نیست. او پس از دوران ریاست جمهوری تلاش کرد تا دوباره در صدر فضای سیاسی کشور قرار گیرد، اما نشد. در انتخابات ریاست جمهوری با وجود نهی رهبرانقلاب ثبت نام کرد و رد صلاحیت شد. گزینه‌های مورد حمایتش هم رد صلاحیت شدند. برخلاف انتظارش آب از آب تکان نخورد!

 اما احمدی نژاد که نمی خواهد فراموش شود، دست از تلاش بر نمی دارد و از فرصت های بازگشت خود به صدر رسانه ها چشم پوشی نمی کند. نامه نگاری های او به سیاست مداران کشور های مختلف و مصاحبه با شبکه های خارجی و اظهارات خارج از عرف او در روزهای پیش و پس از انتخابات، همگی را می توان در این پازل تعریف کرد.

این بار در روزهای اخیر یکباره احمدی نژاد سر از نمایشگاه اکسپو۲۰۲۰ امارات در می آورد و حضور او در این نمایشگاه و عکس های حاشیه ساز بازدیدکنندگان از نمایشگاه با او، دوباره خبرساز می شود.

لزوم پرهیز از مشارکت ناخواسته در احیاء یک میت سیاسی

نگاهی به حجم بالای مطالب و پوشش های رسانه ای در رابطه با سفر احمدی نژاد به امارات، نشان دهنده این است که وی در هدف احتمالی خود موفق بوده و رسانه های مختلف به خوبی در زمین او بازی کرده اند، که شایسته است رسانه های انقلابی و ارزشی بیش از پیش مراقب باشند تا ناخواسته در احیاء یک میّت سیاسی مشارکت نکنند.

مشارکت

البته در انتها فارغ از اینکه بخواهیم در مورد کیفیت و حاشیه های حضور وی در این رویداد اقتصادی قضاوت کنیم، جا دارد که به چند سوال پاسخ داده شود:

سوال اول اینکه چه می شود شخصی که روزی در نقطه صفر مرزی لبنان و اسرائیل برای رژیم کودک کش خط و نشان می کشید، امروز این گونه با شوق و ذوق در کشوری که به عادی سازی روابطش با رژیم صهیونیستی پرداخته است حضور می یابد؟ آن هم نه برای یک ماموریت سیاسی یا دیپلماتیک؛ بلکه برای بازدید از یک نمایشگاه ذاتاً اقتصادی؛ حال آنکه احمدی نژاد نه «بیزنس من» است و نه صاحب یک فناوری یا واحد تولیدی!

سوال دوم؛ فارغ از اینکه هزینه های سفر وی و همراهانش به چه میزان بوده است؛ آیا او این هزینه ها را از جیب شخصی خودش پرداخت کرده یا پای یک اسپانسر خارجی –چنان که گفته می شود- در میان بوده است؟

اگر اسپانسر خارجی هزینه های سفر را پرداخته، در مقابل، چه چیزی از احمدی نژاد طلب کرده است؟

اگر هم هزینه این سفر از جیب شخصی آقای احمدی نژاد پرداخت شده است، آیا بهتر نبود همین مبلغ را صرف کارهای خیریه مردمی می کرد تا به جای عکس انداختن با چند خانم سانتی مانتال و اتوکشیده در نمایشگاه اکسپو۲۰۲۰ دوبی، دل چند مستضعف نیازمند را شاد می کرد؟!

 

مطالب مرتبط:

ردصلاحیت احمدی نژاد

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=28815
  • نویسنده : عمار جوکار

مطالب مرتبط

۰۳خرداد
یک اقدام تروریستی و لاف های متناقض رسانه های صهیونیستی
۰۲خرداد
‏ترور یک فرد نظامی خارج از محیط عملیات نشانه چیست؟
سید نظام الدین موسوی در توئیتی اظهار کرد؛

‏ترور یک فرد نظامی خارج از محیط عملیات نشانه چیست؟

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.