• امروز : سه شنبه - ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
  • برابر با : 19 - محرم - 1444
  • برابر با : Tuesday - 16 August - 2022
کل اخبار 6194اخبار امروز 0

صدای حوزه امروز

صدای حوزه۱۰۰ نفر از فضلای حوزه علمیه در سراسر کشور عضو سازمان هستند/بهره گیری متقابل از ظرفیت های حوزه های علمیه و سازمان نظام روانشناسی صدای حوزهبروزرسانی مرکز تربیت‌معلّم مبلّغ حوزه‌های علمیه با راه اندازی رشته های جدید صدای حوزهضرورت تأسیس مؤسسات دانش بنیان با محوریت علوم انسانی در حوزه های علمیه صدای حوزهحوزه علمیه، همه علوم بشر را در دل خود دارد/فقه ما هماوردی با نظامات حقوقی عالم می کند که قابل عرضه به دنیاست صدای حوزهضرب و شتم و مجروح شدن طلبه ای برای نجات جان یک نوجوان!/گلایه طلبه ناهی از منکر از گزارش مأمور کلانتری صدای حوزهجنجال بر سر فعال شدن جستجوی امن گوگل برای ایرانیان/ آچارکشی گوگل در خدمت پنچر کردن طرح صیانت! صدای حوزهمتون درسی و خشونت کلامی! صدای حوزهطرح صیانت از فضای مجازی و جایگاه حوزه در آن صدای حوزهقضیه دامشهر و تاوان انفعال در قبال طلبکاران غربزده! صدای حوزهمتاورس و ورود فقها در موضوع‌شناسی احکام فقهی صدای حوزهحوزه علمیه و جهانی شدن صدای حوزهاز خدمت رسانی تا اجرای برنامه های فرهنگی برای زلزله زدگان هرمزگان صدای حوزهچرا یک کار تبلیغی جهادی به بهانه نبود بودجه باید تعطیل شود؟! صدای حوزهجوانان بیشتر خواستار «توصیف حقایق» هستند نه اثبات آنها/ برای موفقیت در تبلیغ ۹۰درصد نیاز به محتوای خوب داریم و ۱۰درصد فنّ‌خطابه

1
در جلسه استانی خانواده و جمعیت مطرح شد؛

سقط غیرقانونی سالانه ۳۷۰ هزار جنین در کشور!

  • کد خبر : 44104
  • ۰۷ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۸
سقط غیرقانونی سالانه ۳۷۰ هزار جنین در کشور!
باید نهضت تبلیغ در موضوع جمعیت ایجاد شود و از ظرفیت طلاب حوزه‌های علمیه در این زمینه استفاده کرد، همچنین موضوعاتی مثل راه اندازی مهد کودک‌ها در دستگاه‌های اداری باید به صورت جدی دنبال شود، و ممنوعیت فعالیت مراکز غیرقانونی سقط جنین را دانشگاه علوم پزشکی به صورت جدی پیگیری کنند.

به گزارش صدای حوزه، دبیر شورای راهبردی جمعیت استان تهران، درباره آمار سقط جنین غیر قانونی کشور، گفت: سالانه ۳۷۰ هزار سقط در کشور داریم که اغلب آنها جنایی و غیر قانونی است و تنها حدود ۳.۵ تا ۴ درصد این موارد مربوط به روابط خارج از عرف و باقی این موارد با انگاره‌هایی نظیر “ناخواسته بودن بارداری” و “بدون برنامه ریزی بودن بارداری” همراه هستند.

صالح قاسمی در جلسه استانی “خانواده و جمعیت” که امروز دوشنبه (۶ تیرماه) با دستور کار “بررسی آخرین وضعیت استان تهران” و با حضور استاندار تهران برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر دنیا الگوی  perfect family با الگوی چهار فرزندی را ترویج می‌کند و تعریفی که برای آن ارائه داده‌اند به این معنا است که perfect family خانواده‌ای است که تمام اعضای آن روابط درون خانوادگی را تجربه کنند.

دبیر مرکز مطالعات جمعیت، با بیان اینکه اگر الگوی چهار فرزندی الگوی رایج کشورها و کشور ما شود نرخ باروری به  ۲.۸ تا ۳ می‌رسد که می‌تواند مساله کشور ما را نیز تا حد زیادی مدیریت کند.

این جمعیت شناس و پژوهشگر حوزه جمعیت در عین حال تاکید کرد: به لحاظ جامعه شناختی، مطرح شده است که الگوهای هشت فرزندی و ۱۰ فرزندی و بالاتر الگوهای درستی نیست.

۵۰ درصد تولدهای ثبت شده استان تهران در سال ۹۹ مربوط به فرزند اول بوده است 

دبیر شورای راهبردی جمعیت استان تهران با بیان اینکه ۵۰ درصد تولدهای ثبت شده استان تهران در سال ۹۹ مربوط به فرزند اول، ۴۱.۷ درصد مربوط به فرزند دوم و ۸.۴ درصد مربوط به فرزند سوم و بیشتر بوده است، یادآور شد: در واقع تهران بعد از گیلان بالاترین تولدهای ثبت شده برای فرزند اول را داشته است و این امر الگوی “تک فرزندی” را تثبیت می‌کند.

وجود ۴ میلیون مهاجر نسل اول و دوم ایرانی در خارج از کشور

فرصت ۵ ساله ایران برای افزایش جمعیت 

صالح قاسمی درباره ضرورت توجه به بحث “مهاجرت” و تاثیر آن بر جمعیت کشور، خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۴ میلیون مهاجر نسل اول و دوم ایرانی در خارج از کشور داریم که این امر به لحاظ کیفیت در مهاجر فرستی نخبگانی قابل توجه است.

به گفته این پژوهشگر حوزه جمعیت، کشور ما به لحاظ باروی برای افزایش جمعیت تنها پنج سال فرصت دارد و اگر متولدین دهه شصتی کشور از سنین متعارف باروری خارج شوند، با اتکا به متولدین دهه ۷۰ نمی‌توان بحران جمعیت را مدیریت کرد و از این رو می‌توان گفت تنها فرصت باقی مانده برای این امر تنها در ۵ سال طلایی اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت است.

وی در بخش دیگر سخنان خود به “انقلاب خانوادگی” اشاره کرد و درباره تغییر الگو، ساختار و کارکرد نهاد خانواده در ایران، افزود: ما در ایران، در آستانه پدیده‌ای شبیه به پدیده “انقلاب خانوادگی” در غرب هستیم که ساختار و کارکرد و نهاد خانواده را دچار دگرگونی جدی کرد.

دبیر شورای راهبردی جمعیت استان تهران با اشاره به سخنان رهبر انقلاب درباره جمعیت توضیح داد: رهبر انقلاب طی ۱۰ سال ۵۵ بار در موضوع جمعیت سخن گفته‌ و مطالبه کرده‌اند. ایشان در این راستا تعابیری را اتخاذ کرده اند که در هیچ موضوع دیگری از ایشان سراغ نداریم. لذا این وظیفه جدی و انقلابی ما است که به این امر ورود کنیم.

قاسمی با بیان اینکه نرخ رشد جمعیت در حال حاضر به ۰.۷ درصد، یعنی زیر یک درصد رسیده و این امر بی سابقه است، ادامه داد: با روند فعلی طی ۱۴۱۵ تا ۱۴۲۰ نرخ رشد جمعیت ما صفر درصد خواهد شد و پس از آن نرخ رشد منفی را تجربه خواهیم کرد.

به گفته وی، در حال حاضر نرخ باروری از بیش از شش فرزند به ازای هر زن به ۱.۵ فرزند به ازای هر زن رسیده است و مطابق با گزارش سالنامه سال ۹۹ سازمان ثبت احوال، نرخ باروری کل، ۱.۵ فرزند به‌ ازای هر زن است که در کلان شهرها به کمتر از ۱.۳ فرزند یعنی زیر سطح جانشینی رسیده و این امر بسیار هشدار آمیز است.

دبیر مرکز مطالعات جمعیت  با بیان اینکه از سال ۹۴ تعداد تولدها با شیب کاهشی مواجه شده و امروز به حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تولد رسیده است، افزود: این رقم با توقف دو تا سه ساله، مجددا روند کاهشی را ادامه خواهد داد و ما قریب به نیم میلیون تولد را در بازه پنج ساله یعنی از سال ۹۴ تا ۹۹ از دست داده ایم.

این جمعیت شناس همچنین درباره نرخ سالمندی کشور تصریح کرد: نرخ سالمندی ما  یعنی نرخ افراد بالای ۶۰ سال، در حال حاضر به ۱۱ درصد  رسیده است و تا ۲۰۵۰ میلادی به بیش از ۳۰ درصد می‌رسد که در آن زمان در آستانه سونامی سالمندی و یا انفجار سالمندی قرار می‌گیریم.

وی همچنین درباره نرخ ناباروری اظهارکرد: نرخ ناباروری ما در کشور حدود ۲۰ درصد است و درواقع ۲۰ درصد زوج های ما به طور طبیعی صاحب فرزند نمی‌شوند. در این میان با وجود داشتن علم این حوزه اما زیرساخت‌های لازم برای درمان بیش از سه میلیون زوج نابارور در کشور وجود ندارد.

دبیر شورای راهبردی جمعیت استان تهران در بخش دیگر سخنان خود  گفت: توزیع جغرافیایی جمعیت در کشور به درستی اتفاق نیفتاده است و در حال حاضر شاهد خالی شدن شهرهای کوچک اما قابل سکونت، از سکنه هستیم و افراد از شهرهای کوچک به حاشیه شهرهای بزرگ مهاجرت می‌کنند.

به گفته وی، کمتر از ۲۰ سال آینده یعنی در سال ۲۰۴۰ اقتصاد کشورهای “e۷” نظیر چین، هند، اندونزی و ترکیه دو برابر کشورهای “g۷” یعنی کشورهای صنعتی امروزی خواهد بود و کشورهای صنعتی با سالخوردگی جمعیت مواجه می‌شوند و تراز اقتصادی آنها پایین می‌آید و کشورهایی که حتی فکرش را نمی‌کنیم به غول های اقتصادی جهان تبدیل می‌شوند.

قاسمی با بیان اینکه جمعیت کل استان تهران در حدود ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است، ادامه داد: نرخ رشد کل جمعیت استان تهران که حاصل زاد و ولد و مهاجرت‌ها است به ۱.۱ درصد رسیده است. نرخ باروری این استان نیز ۱.۱۲ فرزند به ازای هر زن، نرخ سالمندی این استان ۱۲.۳ درصد و تراکم جمعیت استان نیز به ۹۷۸ نفر رسیده است.

دبیر مرکز مطالعات جمعیت در عین حال درباره نرخ رشد طبیعی جمعیت استان تهران که حاصل زاد و ولد است، افزود:  این نرخ تا پایان سال ۹۹ برای تهران حدود ۰.۸ درصد بوده و بعد از گیلان، مازندران، مرکزی و سمنان، تهران پنجمین استانی است که در جایگاه نرخ رشد طبیعی قرار دارد.

این جمعیت شناس و پژوهشگر حوزه جمعیت درباره نرخ باروری استان تهران افزود: سیستان و بلوچستان با ۳.۲ فرزند به ازای هر زن و خراسان جنوبی با ۲.۱۷ فرزند به ازای هر زن دو استانی هستند که نرخ باروی آنها بالای ۲ است اما نرخ باروری در باقی استان ها زیر سطح جانشینی و زیر ۲.۱ درصد است‌. نرخ باروی استان تهران نیز ۱.۱۲ به ازای هر زن و این رقم در شهرستان‌های مختلف تهران متفاوت است.

قاسمی همچنین درباره میانگین سن مرگ و میر استان تهران خاطر نشان کرد: سن مرگ و میر در تهران از سال ۹۰ تا ۹۹ از ۶۵.۵ سال به ۷۱.۳ سال رسیده است، یعنی امید به زندگی افزایش محسوس داشته که البته یکی از دلایل تورم سالمندی نیز همین امر است چراکه اگر افزایش امید به زندگی با کاهش تولد همراه شود، چالش‌های زیادی ایجاد می‌کند.

نهضت تبلیغ در موضوع جوانی جمعیت ایجاد شود

همچنین محسن منصوری استاندار تهران در جلسه ستاد جوانی جمعیت با اشاره به عزم جدی دولت و دستگاه‌ها در راستای جوانی جمعیت اظهار داشت: در ماه‌های اخیر تلاش‌های خوبی در راستای تحقق قانون جوانی جمعیت صورت گرفته، البته نگاه به مسئله جمعیت نباید نگاه اداری بلکه باید نگاه الهی و بر مبنای اعتقادی باشد.

وی ادامه داد: نهضت احیای جمعیت باید بر مبنای مسئله اعتقادی، مومنانه و جدی دنبال شود و هدف گذاری به لحاظ اعتقادی و جریان عمومی باید به سمتی برود که کثرت جمعیت، برای خانواده‌ها فضلیت محسوب شود.

استاندار تهران با اشاره به لزوم اقناع سازی بهتر عنوان کرد: با توجه به محدودیت زمانی و مشکلات پنجره جمعیتی باید همت جدی در این زمینه داشته باشیم، در این راستا فرمانداران به صورت متناظر در سطح شهرستان‌ها موضوع جوانی جمعیت را دنبال کنند، البته در شهر تهران نیازمند مدل متفاوت و خاصی هستیم.

منصوری با اشاره به اینکه مبنا و مسئله اصلی در این جلسه اجرای قانون است، افزود: اقدامات دانشگاه‌های علوم پزشکی در راستای جوانی جمعیت قابل ستایش است البته تا رسیدن به نتیجه مطلوب فاصله داریم، قانون جوانی جمعیت جزو قانون‌های متعالی و مترقی  کشور است و باید اجرایی شدن قانون در جلسات مختلف پیگیری شود، در این راستا اثربخشی گروه‌های مردمی، جهادی، حسینیه‌ها و خیریه ها پررنگ‌تر شود.

استاندار تهران با تاکید بر لزوم نقش آفرینی شهرداری‌ها در زمینه جوانی جمعیت تصریح کرد: شهرداری‌ها در زمینه المان‌سازی، متفاوت کردن سیما و منظر شهری متناسب با سیاست فرزندآوری، نامگذاری میادین و خیابان‌ها در راستای اجرایی شدن این فرهنگ و همچنین ارائه مشوق‌ها و معافیت‌ها برای خانواده‌های دارای فرزند بیشتر فعال شوند.

منصوری سپس گفت: باید نهضت تبلیغ در موضوع جمعیت ایجاد شود و از ظرفیت طلاب حوزه‌های علمیه در این زمینه استفاده کرد، همچنین موضوعاتی مثل راه اندازی مهد کودک‌ها در دستگاه‌های اداری باید به صورت جدی دنبال شود، و ممنوعیت فعالیت مراکز غیرقانونی سقط جنین را دانشگاه علوم پزشکی به صورت جدی پیگیری کنند.

لزوم راه اندازی مهدهای کودک برای مادران شاغل در ادارات و دستگاه‌ها

استاندار تهران همچنین به لزوم راه اندازی مهدهای کودک برای مادران شاغل در ادارات و دستگاه‌ها تاکید کرد و گفت: در حوزه جمعیت با ضعف اقناع مواجه‌ هستیم، گرچه چند سالی زمان می‌برد که این امر محقق شود اما با توجه به تنگنای زمانی که برای بسته شدن پنجره جمعیت وجود دارد باید همت جدی در این راستا داشته باشیم.

لینک کوتاه : http://v-o-h.ir/?p=44104
  • منبع : ایرنا و ایسنا

مطالب مرتبط

۰۱خرداد
حمایت از طلاب در قانون جوانی جمعیت، هم ردیف با سایر اقشار جامعه
دبیر ستاد راهبری جمعیت و خانواده حوزه عنوان کرد؛

حمایت از طلاب در قانون جوانی جمعیت، هم ردیف با سایر اقشار جامعه

۲۹اردیبهشت
چرا مشکل اساسی در بحران جمعیت از جنس فرهنگ است؟
حجت الاسلام والمسلمین لیالی طی گفت‌وگویی مطرح کرد؛

چرا مشکل اساسی در بحران جمعیت از جنس فرهنگ است؟

۱۲اردیبهشت
طی ۲۵ تا ۳۰ سال آینده جمعیت کشورمان به رشد صفر می‌رسد
جمعیت‌شناس و عضو هیات علمی دانشگاه تهران؛

طی ۲۵ تا ۳۰ سال آینده جمعیت کشورمان به رشد صفر می‌رسد

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.