• امروز : یکشنبه - ۱۴ آذر ۱۴۰۰
  • برابر با : 1 - جماد أول - 1443
  • برابر با : Sunday - 5 December - 2021
کل اخبار 4539اخبار امروز 0

صدای حوزه امروز

صدای حوزهحضور طلاب کاربلد برای شکست حصر تربیتی کودکان و رفع ابهام از سبک زندگی ایرانی-اسلامی صدای حوزهشهروندان فضای مجازی و تربیت دیجی‌نیتیو ها صدای حوزهسبک زندگی طلاب؛ چیزی شبیه معجزه / چند نفر از طلاب و روحانیون حقوق بگیر هستند؟ صدای حوزهآیت الله علوی گرگانی: فعالیت‌های شما موجب خوشحالی ماست / رائفی پور: بالای ۸۰۰ نفر از اهل سنت و بهاییت و مسیحیت، در مصاف مستبصر شده‌اند صدای حوزهمدرسه علمیه ای برای تربیت مدیر و مدرس/حضور مستمر مسئولین مدرسه در میان طلاب تا نیمه شب صدای حوزههیچ شبی نشده است که علامه مصباح یزدی را فراموش کنم؛ هیچ شبی! صدای حوزهتأکید آیت الله اعرافی بر حفظ حوزه آزاد/ تجربه موفق در دفتر فقه معاصر در جهت رسیدن به خروجی های مشترک علمی صدای حوزهنامه دوستانه علامه طباطبایی به آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای صدای حوزهمدیریت از درون و بیرون! صدای حوزهامام جمعه در صورت کسب یقین از مفسده باید زودتر از قوه قضاییه اقدام کند/در برخی شهرها اقبال زیادی از نماز جمعه نمی‌شود چون امام جمعه به صورت دستوری کار می کند صدای حوزهچرخه معیوب اعتراضات و یک سوال ساده صدای حوزهامروزه مسیر علم از فناوری های هوشمند می گذرد و نیازمند مواجهه دقیق دین با این مباحث است صدای حوزهمرکز خدمات و پاشنه آشیلی بنام “اولویت” در طرف قراداد ها صدای حوزهلطفا مراقب غزاله ها و آرمانهامان باشیم!

0
ماجرای قابل تأمل عضویت ایران در فیاپ؛

شرط مضحک برگزاری جشنواره فیلم فجر: عدم همزمانی با انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

  • کد خبر : 30357
  • ۱۴ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۴
شرط مضحک برگزاری جشنواره فیلم فجر: عدم همزمانی با انتخابات ریاست جمهوری فرانسه
چرا باید جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری یک رویداد فرهنگی در کشورش، خود را با انتخابات کشوری دیگر مانند فرانسه هماهنگ کند؟ آن هم وقتی که مقر رسمی فیاپف طبق اعلام سایت و صفحه ویکی پدیای این سازمان در کشور بلژیک است.

به گزارش صدای حوزه، بتازگی نامه مدیرعامل فیاپف به نایب رئیس این سازمان و آخرین دبیر جشنواره جهانی در صفحه وی منتشر شده است.

فیاپف در واقع یک سازمان غیرانتفاعی متشکل از انجمن‌های تهیه‌کنندگی سینمای جهان است. خانه سینمای ایران نیز در کمیته اجرایی این سازمان عضویت دارد. به نقل از سایت رسمی فیاپف اعضای فیاپف، ۳۴ سازمان تهیه‌کنندگی از ۲۷ کشور جهان هستند. فیاپف تنها سازمان تولیدکنندگان فیلم و تلویزیون با گستره جهانی است. مأموریت آن نمایندگی منافع اقتصادی، قانونی و نظارتی است که صنایع تولید فیلم و تلویزیون در پنج قاره در آن مشترک هستند.

امسال محمدمهدی عسگرپور دبیر وقت جشنواره جهانی فیلم فجر و نماینده ایران در فیاپف به عنوان یکی از ۵ معاون ریاست فیاپف درباره حضور ایران در این اتحادیه گفت: “این جشنواره در کنار جشنواره‌های معتبر جهانی به ثبت رسیده است که این موضوع مزیت‌های زیادی دارد و البته مسائل خاص خود را هم دارد. وقتی در قاعده‌های جهانی قرار می‌گیریم، در شرایط جدیدی هم قرار می‌گیریم.”

امیر اسفندیاری نیز در مراسمی که عضویت ایران را اطلاع‌رسانی شد بیان کرد که ” قرار بود عضو جشنواره‌های رقابتی شویم که جشنواره‌های معتبری مثل کن، ونیز و… در این لیست قرار دارند. الان هم جشنواره جهانی فیلم فجر به این فهرست راه پیدا کرده است.”

با این اوصاف معلوم است که مدیران فیاپف برای پذیرش ایران در این اتحادیه قوانین و قواعدی دارند که عسگرپور نیز تلویحاً به آن اشاره کرد.

اما نکته اصلی و مهم استناد و روش رسانه‌ای کردن عضویت ایران در فیاپف است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

نامه فیاپف را می‌توان بعد از پیام خوش‌آمدگویی این سازمان به جشنواره جهانی فیلم فجر در توئیتر، تنها مستند جدی عضویت جشنواره جهانی فیلم فجر در فیاپف نامید. عدم انتشار این موضوع در سایت فیاپف و صرفاً توئیت با موضوع خوش‌آمدگویی یکی از مسائلی است که خبرنگاران و اصحاب رسانه آن را به عنوان «سؤال»ی از مدیران سینمایی وقت پرسیدند. چیزی که در جواب اینگونه بیان شد که از آنجایی که سایت این سازمان در دست تعمیر است، از طریق توئیتر عضویت جشنواره جهانی فیلم فجر را تبریک گفتند.

اما گذشته از این و با فرض پذیرش حضور ایران در فیاپف، این سند (نامه فیاپف) دارای نکاتی است که باید درباره آن از مدیران جشنواره سؤال کرد. از جمله در این نامه تأکید شده است که باید زمان برگزاری این جشنواره با زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فرانسه همزمان نباشد!

سؤال اینجا است که این دو رویداد که یکی از جنس سیاسی و دیگری از جنس فرهنگ و هنر است، چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟ این درست است که تقویم زمانی یک جشنواره برای عضویت در یک فهرست باید تابع قوانین و هماهنگ با آنجا باشد، اما آیا این همزمانی و تبعیت از قوانین به معنای پذیرش هرگونه تحمیلی است؟ چرا باید جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری یک رویداد فرهنگی در کشورش، خود را با انتخابات کشوری دیگر مانند فرانسه هماهنگ کند؟ آن هم وقتی که مقر رسمی فیاپف طبق اعلام سایت و صفحه ویکی پدیای این سازمان در کشور بلژیک است.البته توئیتر فیاپف و نامه ارسالی به عسگرپور مقر را در سوئیس اعلام می‌کند نه فرانسه.
برای همین سؤال بعدی این است که فرانسه کجای این پازل قرار دارد؟ این تحمیل فرهنگی و تحقیر بدون آنکه صدایش درآید توسط سازمان سینمایی وقت و مدیران جشنواره پذیرفته شده است.

سینمای ایران , جایزه های سینمایی ,

علاوه بر این سؤال مهم‌تر درباره عنوان بخش پذیرشی جشنواره جهانی فیلم فجر در فیاپف است که در نامه رئیس آنجا خطاب به عسگرپور آمده است. در این نامه عنوان شده که “جشنواره بین‌المللی فیلم فجر از سال ۲۰۲۱ به عنوان جشنواره بین‌المللی رقابتی غیرتخصصی از سوی FIAPF معتبر خواهد بود.” اصطلاح انگلیسی قید شده در نامه نیز عبارت است از Competitive non-specialised international film festival. با رجوع به سایت فیاپف و یا صفحه ویکی پدیای این سازمان اصلاً بخشی با این عنوان وجود ندارد. بخش‌های این سازمان عبارت‌اند از:

Competitive film festivals جشنواره‌های رقابتی فیلم 

مانند جشنواره‌های کن، ونیز و برلین

Competitive specialised film festivals جشنواره‌های رقابتی تخصصی فیلم

مانند جشنواره‌های اورآسیا، بوسان، استانبول

Non-competitive film festivals جشنواره‌های غیررقابتی فیلم 

مانند جشنواره‌های رم و تورنتو

Documentary and short film festivals جشنواره‌های فیلم کوتاه و مستند

سینمای ایران , جایزه های سینمایی ,

همان‌طور که اشاره شد در وبسایت رسمی فیاپف این بخش وجود ندارد و در صورتی که وجود دارد و نامش قید نشده است (امری محتمل) هنوز نام جشنواره جهانی فیلم فجر در هیچ محل رسمی عنوان نشده است. حتی حساب کاربری توئیتر این سازمان نیز اعلام خبر عضویت را به منبع رسمی خود ارجاع نداده  بلکه به خود سایت جشنواره جهانی فیلم فجر ارجاع داده است. 

سینمای ایران , جایزه های سینمایی ,

زمان نامه به دبیر جشنواره ۲۶ می قید شده، زمان انتشار توییتر ۲۸ می؛ و معلوم نیست که چرا خبر عضویت دو روز مسکوت مانده است؟ از این گذشته روز انتشار خبر عضویت ۱۰ خرداد مصادف با ۳۱ می است؛ این یعنی خبر عضویت با  زمان ارسال نامه ۶ روز و با زمان درج توئیت ۴ روز فاصله داشته است.

سینمای ایران , جایزه های سینمایی ,

در روز اعلام خبر و البته قبل از انتشار آن ما در گزارشی درباره همین موضوع -علت و چرایی عدم اعلام و انتشار رسمی خبر عضویت جشنواره جهانی فیلم فجر در فیاپف- گزارشی نوشتیم که بعد از آن، خبر عضویت منتشر شد. آن روز با مراجعه به یکی از مدیران جشنواره درباره تعویق در اعلام این خبر سؤال شد که وی جواب داد خیلی به این موضوع نپردازید و از سویی این توییت HIDDEN/ پنهان شده بوده و امروز به نمایش گذاشته شده است. البته احتمالاً نظر وی حذف کردن بوده است چرا که توییتر قابلیت پنهان کردن ندارد.

در هر حال این شکل از اعلام و ارجاع بشدت از نظر رسانه‌ای غیرحرفه‌ای است و برای مخاطب خود روشن و شفاف نمی‌کند که جشنواره جهانی فیلم فجر عضو فیاپف شده است یا خیر؟ 

لینک کوتاه : http://v-o-h.ir/?p=30357
  • منبع : تسنیم

برچسب ها

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.