• امروز : جمعه - ۳۰ مهر ۱۴۰۰
  • برابر با : 16 - ربيع أول - 1443
  • برابر با : Friday - 22 October - 2021
کل اخبار 4072اخبار امروز 0

صدای حوزه امروز

صدای حوزهمرحوم حسن‌زاده آملی می‌فرموند: ما در حوزه ۳نفر راهم نداریم که بتوانند کشف‌المراد را تدریس کنند!!/با رصد حجم بالای شبهات اعتقادی در شبکه های ماهواره ای، به اهمیت مطالعات کلامی می توان پی برد صدای حوزهحضور ۳۷ هزار کاربر در مهارت خانه طلاب/ بارگذاری ۱۳۲ دوره مهارتی و کاربردی در سامانه صدای حوزهگاه طلاب باسواد هم زود مرید می شوند!/وضعیت شناسی مختصر فرقه احمدالحسن صدای حوزهاز به صفر رساندن آمار کودکان کار تا سر و سامان دادن به زندگی صدها معتاد صدای حوزهامارات و فهم دقیق از قد‌‌ و قواره سیاسی صدای حوزهسازوکار حمایت مالی، فکری و سیاسی از طلاب مشغول به تحصیل وجود ندارد/ سرانه روحانیت نسبت به جامعه پایین است صدای حوزهواکاوی دلایل کاهش اثرگذاری نهاد نماز جمعه /جای خالی گفتمان آزادی و جمهوریت در خطبه ها / لزوم درگیری گفتمان انقلاب با مسأله های مردم صدای حوزههر نقطه ای که در آن فقیه عالم به اوضاع زمان، طبیب مورد اعتماد و مدیر خیرخواه نباشد، کارشان مختل است /ادعاهای گروه های ضدواکسن در جلسه ای در وزارت بهداشت شنیده و به آن پاسخ داده شود صدای حوزهمردم افغانستان تنها نیستند؛ درد آن ها، درد ما و خون آن ها خون ما است/وظیفه ما سعی در ناامید کردن دشمن در ایجاد تفرقه بین شیعیان و اهل سنت است صدای حوزهدر تبلیغ فامیلی باید خود واقعی‌تان باشید! / برخی از طلاب چون نتوانستند جایگاه خودشان را در فامیل پیدا کنند به سمت تبلیغ فامیلی نمی‌روند! صدای حوزهاز ویژگی‌های نظام فقهی اسلام، پاسخگویی به نیازهای جامعه در اعصار مختلف است صدای حوزهاسلام با فرهنگ غرب مخالف است نه پیشرفت و تکنولوژی صدای حوزهطلبه دهه شصتی و اشتغال زایی در ۸ روستا صدای حوزهانقلابیگری توحیدی یا طاغوتی؟

0
آیت‌الله سید احمد حسینی خراسانی مطرح کرد:

هیچ قابل دفاع نیست که بعد از گذشت ۴٠ سال از انقلاب، برای نظام بانکداری پاسخ صحیحی نداشته باشیم

  • کد خبر : 27962
  • ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۶
هیچ قابل دفاع نیست که بعد از گذشت ۴٠ سال از انقلاب، برای نظام بانکداری پاسخ صحیحی نداشته باشیم
فقه، علم اداره انسان از گهواره تا گور است، هیچ منطقه الفراغی در فقه وجود ندارد؛ بدین معنا که هیچ نقطه خالی، کور و بن‌بست و سؤال بی‌جوابی در فقه نه وجود داشته است و نه فرض وجود چنین نقطه‌ای در فقه متصور است.

به گزارش صدای حوزه، آیت‌الله سید احمد حسینی خراسانی در بازدید علمی از هیئت اندیشه‌ورز اقتصاد و الگوی اسلامی پیشرفت، فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی این هیئت را شایسته تحسین و تقدیر دانست و بر ماهیت فقه به‌عنوان علم اندیشه‌ورزی در جهت چاره‌اندیشی برای مسائل و نیازهای نظام و مردم از جمله بانکداری تأکید کرد.

در این نشست و بازدید که آیت‌الله محمدهادی عبدخدایی، نماینده خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری حضور داشت و معاون پژوهش حوزه علمیه خراسان و مدیر مدرسه علمیه سلیمانیه نیز همراهی داشتند، آیت‌الله حسینی خراسانی به بیان ضرورت تشکیل و استمرار هیئت‌های اندیشه‌ورز در حوزه پرداخت و در ادامه با تبیین جدید از ماهیت فقه، آن را علم اندیشه‌ورزی و چاره‌اندیشی برای مسائل و نیازهای جدید جامعه اسلامی دانست.

فقیه شورای نگهبان با بیان اینکه سیاست‌های کلان ادارۀ نظام باید متکی به یک اندیشه و تفکر باشد، افزود: اصل ایده هیئت‌های اندیشه‌ورز توسط مقام معظم رهبری و با درایت و هوشمندی و بصیرت ایشان مطرح شده است. کارویژه این هیئت‌ها این است که وضعیت کلان کشور را در سه محور پیشرفت‌ها، پسرفت‌ها و توقف‌ها یا ایست‌ها رصد کنند.

وی مبانی این اندیشه‌ورزی را در آیات قرآن مطرح و تأکید کرد: آیه نفر را باید آیه فقیه شدن نامید چرا که بر بحث فقیه شدن در دین و اندیشه‌ورزی در دین تصریح می کند.

آیت‌الله حسینی خراسانی ضمن اشاره به اهمیت فقه و فقاهت و ارزشمندی حضور فقها در جهت ابقای دین ابراز کرد: اگر فقهای عزیز نبودند، معلوم نبود چه بر اسلام می‌‌آمد.

وی در ادامه بحث خود به ماهیت فقه پرداخت و افزود: فقه، علم الاحتیال است؛ یعنی علم اندیشه‌ورزی برای چاره‌اندیشی نسبت به مسائل و نیازهای نوپیدای جامعه اسلامی، و نه علم حیله که معنای منفی از آن برداشت می‌شود.

فقه، علم اداره انسان از گهواره تا گور

فقیه شورای نگهبان با بیان این فرمایش حضرت امام که فرمود: فقه، علم اداره انسان از گهواره تا گور است، گفت: هیچ منطقه الفراغی در فقه وجود ندارد؛ بدین معنا که هیچ نقطه خالی، کور و بن‌بست و سؤال بی‌جوابی در فقه نه وجود داشته است و نه فرض وجود چنین نقطه‌ای در فقه متصور است و بلکه فقه می‌بایست جامعه را به بهترین شکل اداره کند و در واقع، دانش مدیریت جهانی است.

بانکداری اسلامی

استاد خارج حوزه علمیه، مدیریت و چاره‌اندیشی برای مسائل کشور و نظام را منوط به هیئت‌های اندیشه‌ورزی دانست و تأکید کرد: هیچ توجیهی ندارد و قابل دفاع نیست که بعد از گذشت ۴٠ سال از انقلاب اسلامی، همچنان ما برای نظام بانکداری پاسخ صحیحی نداشته باشیم.

وی همچنین با بیان جمله‌ای از شهید مطهری که فرمود: چه بسیار مجتهدانی که شعار ضد اخباری سر می‌دهند ولی نگاه و مناط شان اخباری است، تأکید کرد: چه بسیار کسانی که مخالف سرسخت جدایی دیانت از سیاست هستند و خود را جزو سیاست‌مداران می‌دانند، اما مناطاً جدایی دین از سیاست را دنبال می‌کنند!

آیت‌الله حسینی خراسانی اجتهاد مصطلح را پاسخگوی نیازهای جدید جامعه ندانست و از قول امام خمینی(ره) بیان کرد: تا روحانیت در عرصه سیاست ورود نکند، نمی‌تواند درک کند تا اجتهاد مصطلح پاسخگو باشد.

وی تأکید کرد: از جمله لوازم حکومت و سیاست، تجدید نظر جدی در تلقی از فقه است؛ به‌طوری که معتقد شویم چیزی مربوط به شئون بشر نیست مگر اینکه فقه درباره آن حرف دارد و بنابراین به جز بُعد فردی و عبادی، باید جنبه اجتماعی، سیاسی و جهانی پیدا کند.

در ابتدای این نشست آیت الله عبدخدایی با تقدیر از فعالیت های انجام شده، بر لزوم توجه به مسائل روز تاکید کرد و حجت‌الاسلام و المسلمین حسین کندری، معاون پژوهش حوزه علمیه خراسان نیز به معرفی هیئت‌های اندیشه‌ورز این حوزه پرداخت و بیان کرد: هیئت اقتصاد جزء اولین هیئت‌های اندیشه‌ورز بود که در حوزه علمیه خراسان تأسیس شد و تاکنون فعالیت‌های متنوع آموزشی، پژوهشی و ترویجی داشته است.

لینک کوتاه : http://v-o-h.ir/?p=27962
  • منبع : پایگاه خبری مفتاح اندیشه

مطالب مرتبط

۲۱مهر
جای خالی فقه فرهنگ
ملاحظه ای بر دروس خارج فقه معاصر؛

جای خالی فقه فرهنگ

۱۴شهریور
فقه باید به عدل متکی باشد/ استاد حکیمی یکسره از عدالت می‌‌گفت
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در نشست بزرگداشت استاد حکیمی؛

فقه باید به عدل متکی باشد/ استاد حکیمی یکسره از عدالت می‌‌گفت

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.