• امروز : دوشنبه - ۴ مهر ۱۴۰۱
  • برابر با : 1 - ربيع أول - 1444
  • برابر با : Monday - 26 September - 2022
کل اخبار 6232

صدای حوزه امروز

صدای حوزهموج سواری سلبریتی ها با معاندان قابل بخشش نیست! صدای حوزهمواضع تنی چند از مداحان در ماجرای “مهسا امینی” صدای حوزهبررسی برنامه جدید مرکز مدیریت براساس کتاب شریف فرائدالاصول صدای حوزهبرنامه کامل تحولی و فقه معاصر در نظام آموزشی جدید حوزه های علمیه صدای حوزهاستفاده آزمایشی از رمزریال با مبلغ ۱ میلیارد تومان آغاز شد صدای حوزهلطفا این خدماتی که می‌دهید را داد نزنید! صدای حوزهمشایه تماشایی یک امام جمعه+تصاویر صدای حوزهانجمن ورزشی طلاب ظرفیت های بسیاری برای کاهش معضل کم تحرکی در جامعه دارد صدای حوزهاز ایجاد انگیزه برای اشتغال و ترک سیگار تا ساخت مسکن برای نیازمندان صدای حوزهاستخدام روحانیون در بانک ها دروغی بزرگ و مخلوق ذهن های بیمار است صدای حوزهاولین دوره مهارتی اربعین ویژه استادان و طلاب زبان‌دان برگزار می‌شود صدای حوزهحوزه سهم خواهی از نظام آموزش کشور ندارد اما آماده همکاری همه جانبه است صدای حوزهاستقبال از کتاب تاریخ اسلام یا ۲۰۰ اشکال بی‌پاسخ؟ صدای حوزه۱۰۰ نفر از فضلای حوزه علمیه در سراسر کشور عضو سازمان هستند/بهره گیری متقابل از ظرفیت های حوزه های علمیه و سازمان نظام روانشناسی

3
تأملات فقهی؛

تأملی فقهی در مداخلات فیفا در حکمرانی ورزش

  • کد خبر : 44500
  • ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۳
تأملی فقهی در مداخلات فیفا در حکمرانی ورزش
این مصادیق نمی‌توانند هرکدام موضوع شرعی مستقل قرار گیرند و با همین خطای شناختی است که وزارت ورزش بر اساس کتابچه‌ای فقهی عمل کرد که ورود زنان را به ورزشگاه مجاز تلقی نمود.

به گزارش صدای حوزه، مبحث فقه ورزش را از حیث‌های گوناگون می‌توان در ابواب فقهی جای داد؛ مانند فقه اقتصاد ورزش، فقه سیاسی ورزش و از جمله، فقه فرهنگی ورزش که مسأله فوتبال از آن موارد است. نوع دلالت‌های فرهنگی ورزش و فراغت‌های ورزشی را به لحاظ فقه فرهنگی می‌توان مورد تدقیق شرعی قرار داد.

با این مقدمه مختصر، باید ببینیم مداخلاتی که فیفا در عرصه حکمرانی ورزش دارد، چه نتایج فرهنگی نامشروعی را به دنبال خواهد داشت؟ این مداخلات به‌طور مصداقی شامل ورود زنان به ورزشگاه و داوری زنان در فوتبال مردان است؛ اما این مصادیق نمی‌توانند هرکدام موضوع شرعی مستقل قرار گیرند و با همین خطای شناختی است که وزارت ورزش بر اساس کتابچه‌ای فقهی عمل کرد که ورود زنان را به ورزشگاه مجاز تلقی نمود. موضوع حکم در این مصادیق عنوانی جامع و کلان است: جنسیت‌زدایی فرهنگی. مقصودم این است فیفا در مداخلات خود، به دنبال این است که عادات، ارزش‌ها و رفتارهای فرهنگی با تفسیر جنسیت‌زدای خود تطبیق دهد و تعجب می‌کنم با این همه قواعد فرهنگی، چگونه برخی از محققین با بساطت اندیشه، این موضوع را غیر منصوص می‌دانند، یعنی دلیلی بر حرمت اولی نداریم! این یک موضوع حکم در فقه نظام فرهنگی، اما موضوع حکم دیگر در فقه نظام مدیریت فرهنگی و مربوط به مداخله فرهنگی دولت در این امر است. آیا دولت باید این امر حرام را برأسه تعطیل کند یا به‌طور موقت می‌تواند آن را آزاد کند؟

هرچند با این موضوع‌شناسی مختصر، تقریباً حکم حرمت اولی برای فضلا اجمالاً مشخص می‌شود و به جهت اختصار صرفاً استناد به دو قاعده از قواعد فقهی این دو موضوع را بررسی می‌کنیم:

۱. قاعده عادت

از قواعد مهم فقه فرهنگی قاعده عادت است. منظور از عادت در این‌جا، تکرار همراه با استمرار فعل از سوی مکلف به‌گونه‌ای است که ملکه‌ی او شود. برخی افعال مکلفین به‌صورت اولی، مجاز است اما در صورت اعتیاد به دلیل تشدید مفسده حرمت می‌یابد. مثل اعتیاد به سیگار که اگر قائل به عدم اضرار معتنابه آن در یک‌مرتبه باشیم، اعتیاد به آن قطعاً اضرار به نفس و تخریب محیط‌زیست است لذا حرام خواهد بود. تفصیل مستندات این قاعده خارج از حوصله نوشتار است و اجمالاً در میانه صفحات ۲۵٠ تا ۲۶۶ جلد چهارم وسائل دلالت‌هایی بر این قاعده دارد.

مداخلات فیفا هم از همین قبیل است. هرچند حضور بانوان در ورزشگاه به‌طور عادی و حتی تفکیک شده از آقایان را غیر مفسد بدانیم و حتی آن محیط را سالم بدانیم، اما این رفتار آشکار، نمادی از یک هویت فرهنگی خاص است و حتی بر نوع روابط خانوادگی و فراغت‌گزینی و حتی ابعاد زیبایی‌شناسی شرکت‌کنندگان تأثیر منفی دارد. لذا تغییری که در عادات و سلوک زنانه ایجاد می‌کند مطلوب نخواهد بود.

۲. قاعده تمهید

مقصود از این قاعده، اجرای تمهیدات سازمانی-اجتماعی پیش از انجام برنامه‌ریزی است و از این منظر، تمهید فرهنگی نیز به‌منظور آماده‌سازی ذهنی و اجرایی برای اقدامات برنامه‌ریزان واجب است. البته شمول این قاعده در برنامه‌ریزی علنی است و به نظر می‌رسد برنامه‌ریزی فرهنگی پنهان، خود بخشی از تمهید فرهنگی به شمار می‌آید. لذا این قاعده فرع بر قاعده اقامه معروف و دفع منکر است و مدلول آن، وجوب تمهید در این اقامه و دفع است.

یکی از ادله این قاعده که نوع مداخله را در این بحث مشخص می‌کند، صحیحه عبدالله بن سنان از امام صادق علیه‌السلام است: «لمّا أنزلت آیۀ الزّکاۀ «خذ من أموالهم صدقۀ تطهّرهم و تزکّیهم بها» و أنزلت فی شهر رمضان فأمر رسول الله منادیه فنادی فی النّاس أنّ الله فرض علیکم الزّکاۀ کما فرض علیکم الصّلاۀ ففرض الله عزّوجلّ علیهم من الذّهب و الفضّۀ و فرض الصّدقۀ من الإبل و البقر و الغنم و من الحنطۀ و الشّعیر و التمر و الزّبیب فنادی فیهم بذلک فی شهر رمضان و عفا لهم عمّا سوی ذلک. قال: ثمّ لم یفرض لشیء من أموالهم حتّی حال علیهم الحول من قابل فصاموا و أفطروا فأمر منادیه فنادی فی المسلمین أیّها المسلمون زکّوا أموالکم تقبل صلاتکم. قال: ثمّ وجّه عمّال الصّدقۀ و الطّسوق»(کافی، ج ۳،ص ۴۹۷) بنابر این روایت، یک سال پیش از وجوب زکات، حکم آن ابلاغ شد تا مردم آمادگی تنظیم اموال خود را داشته باشند. این روایت مربوط به تمهید در برنامه‌ریزی مالی است، امّا در برنامه‌ریزی فرهنگی به طریق اولویت جاری است. چون اگر تمهید مالی به‌منظور تنظیم اموال واجب است، تمهید فرهنگی نیز به‌منظور آماده‌سازی ذهنی و اجرایی برای اقدامات برنامه‌ریزان واجب است.

با تمسک به این قاعده می‌توانیم تقصیر مدیران دولتی و انفعال آنان در مسئولیت خود در عرصه فرهنگ ورزش به ویژه زنانگی ورزشی را به‌وضوح دید که متأسفانه ناشی از دستوری بودن حکمرانی دولت‌ها در غالب عرصه‌های اجتماعی است و فرهنگ نیز از این آسیب مصون نمانده است.

بنابر این، ما حکم اولی در این عرصه داریم که هم در فقه نظام فرهنگی (زنانگی در ورزش) و هم در فقه نظام مدیریت فرهنگی (تمهیدات فرهنگ ورزشی) به عنوان دو حوزه کلان از فقه فرهنگی در نظامات خود را نشان می‌دهد.

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=44500
  • نویسنده : سید محمد طباطبائی، عضو انجمن مطالعات اجتماعی حوزه علمیه قم
  • منبع : شبکه اجتهاد

مطالب مرتبط

۱۷خرداد
دیپلماسی ورزشی فشل و امید به DNA ایرانی!
به بهانه مشخص شدن حریف سوم ایران در جام جهانی؛

دیپلماسی ورزشی فشل و امید به DNA ایرانی!

۰۹خرداد
دست و پا زدن ضد انقلاب برای خنثی سازی اجتماع سلام فرمانده
به دنبال برگزاری پرشکوه تجمع مردم در ورزشگاه آزادی؛

دست و پا زدن ضد انقلاب برای خنثی سازی اجتماع سلام فرمانده

۲۴فروردین
سالمندان توجه ویژه به آلودگی هوا کنند/خودداری از ورزش کردن در فضای باز
در گفت‌وگو با متخصص حوزه سالمندشناسی مطرح شد؛

سالمندان توجه ویژه به آلودگی هوا کنند/خودداری از ورزش کردن در فضای باز

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱
  1. کاش لینک شبکه اجتهاد را هم ثبت می کردید

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.