• امروز : شنبه - ۲ مهر ۱۴۰۱
  • برابر با : 28 - صفر - 1444
  • برابر با : Saturday - 24 September - 2022
کل اخبار 6231

صدای حوزه امروز

صدای حوزهموج سواری سلبریتی ها با معاندان قابل بخشش نیست! صدای حوزهمواضع تنی چند از مداحان در ماجرای “مهسا امینی” صدای حوزهبررسی برنامه جدید مرکز مدیریت براساس کتاب شریف فرائدالاصول صدای حوزهبرنامه کامل تحولی و فقه معاصر در نظام آموزشی جدید حوزه های علمیه صدای حوزهاستفاده آزمایشی از رمزریال با مبلغ ۱ میلیارد تومان آغاز شد صدای حوزهلطفا این خدماتی که می‌دهید را داد نزنید! صدای حوزهمشایه تماشایی یک امام جمعه+تصاویر صدای حوزهانجمن ورزشی طلاب ظرفیت های بسیاری برای کاهش معضل کم تحرکی در جامعه دارد صدای حوزهاز ایجاد انگیزه برای اشتغال و ترک سیگار تا ساخت مسکن برای نیازمندان صدای حوزهاستخدام روحانیون در بانک ها دروغی بزرگ و مخلوق ذهن های بیمار است صدای حوزهاولین دوره مهارتی اربعین ویژه استادان و طلاب زبان‌دان برگزار می‌شود صدای حوزهحوزه سهم خواهی از نظام آموزش کشور ندارد اما آماده همکاری همه جانبه است صدای حوزهاستقبال از کتاب تاریخ اسلام یا ۲۰۰ اشکال بی‌پاسخ؟ صدای حوزه۱۰۰ نفر از فضلای حوزه علمیه در سراسر کشور عضو سازمان هستند/بهره گیری متقابل از ظرفیت های حوزه های علمیه و سازمان نظام روانشناسی

4
تاملی در قصه پرغصه بازنمایی های خبری از روحانیت؛

حضرت آیت الله نوری همدانی: صدای ما به جایی نمی رسد و پخش نمی کنند!

  • کد خبر : 43701
  • ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۵
حضرت آیت الله نوری همدانی: صدای ما به جایی نمی رسد و پخش نمی کنند!
این گلایه از جانب یک مرجع تقلید آن هم مرجعی که همیشه مدافع ارزشهای انقلاب اسلامی و پشتیبان بی چون و چرای ولایت فقیه بوده است جای بسی تعجب دارد چرا که همیشه تصورمان این بوده که این صدای طلاب و بدنه حوزه های علمیه هست که چندان شنیده نمی شود و حالا می بینیم که حتی یک مرجع تقلید تمام عیار هم از این مساله شکایت می کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای حوزه، اخیرا حضرت آیت الله نوری همدانی طی سخنانی در درس خارج خود از اینکه صدایشان شنیده نمی شود گلایه کردند و فرمودند:

مردم به ما می‌گویند که به لحاظ گرانی و سختی معیشت در رنج و سختی به سر می برند؛ ما باید قدر این مردم را بدانیم و باید باید به فکر آنان باشیم؛ باید درد آنان را درک کرده و به اندازه خود تلاش کنیم که از آنان پشتیبانی شود.
ایشان افزودند: ما باید به مسئولین تذکر بدهیم؛ چراکه مردم به ما مراجعه می کنند و می‌گویند چرا شما درباره وضعیت معیشت و گرانی حرفی نمی‌زنید؛ اما باید بگوییم ما تذکر می دهیم ولی متأسفانه تذکرات ما پخش نمی‌شود.

این مرجع تقلید اظهار داشتند: مردم بدانند که حوزه علمیه قم و ما طلبه ها با این مردم هستیم؛ چون همین مردم هستند که تا به حال اسلام را حفظ کردند؛ اما حرف و صدای ما به جایی نمی رسد و پخش نمی کنند.

معظم له در پایان با توصیف حضور پرشور مردم در صحنه های گوناگون افزودند: حضرت امیر المومنین علی (علیه السلام) به مالک اشتر می‌گوید: ای مالک! بدان ستون دین و اجتماع مسلمان ها و سپر در برابر دشمن، همین مردم هستند؛ بنابراین توجه‌ات به مردم باشد و امام راحل و رهبری نیز همواره به مردم اهمیت می‌دهند.

شنیده نشدن گلایه آیت الله نوری همدانی جای تعجب دارد

این گلایه از جانب یک مرجع تقلید آن هم مرجعی که همیشه مدافع ارزشهای انقلاب اسلامی و پشتیبان بی چون و چرای ولایت فقیه بوده است جای بسی تعجب دارد چرا که همیشه تصورمان این بوده که این صدای طلاب و بدنه حوزه های علمیه هست که چندان شنیده نمی شود و حالا می بینیم که حتی یک مرجع تقلید تمام عیار هم از این مساله شکایت می کند.

جنگ شناختی ناخواسته رسانه های حوزوی و انقلابی علیه چهره ها!

اما مقصر این سانسور خبری کیست؟ دورازه بانان خبر در خبرگزاری های حوزوی یا سیستم گزینش خبر در مراکز خبری ملی و یا مشکل از مبدا می باشد بدین معنی که دفاتر برخی مراجع تلاش و همکاری رسانه ای لازم را ندارند و صحبت هایشان به شکلی موردی منعکس می شود و اساسا گویا جبهه رسانه ای منجسمی در میان حوزویان مشاهده نمی شود و مراکز و بیوت و مسئولین حوزوی هم فعلا احساس نیاز چندانی به حضور یک مدیر رسانه ای و یا حداقل کارشناس رسانه ای در کنارشان نمی کنند…

هر چه هست حاصل چنین قصور یا تقصیرهایی، بازنمایی تصویری منفعل و ساکت و تک بعدی و حتی خشن از روحانیت و مراجع در اذهان عمومی می باشد و می دانیم یکی از کاکردهای جنگ شناختی همین دستکاری در اذهان، نسبت به چهره ها و موضوعات خاص مطابق به اهداف آن رسانه ها می باشد و فرقی نمی کند که این رسانه یک رسانه انقلابی باشد یا ضدانقلاب، به هر حال هر دو دنبال بهره گیری از اشخاص و رویدادها برای تحقق اهداف خود هستند و این وسط بسیاری از چهره ها، قربانی می شوند، به همین راحتی!

سه صدای همرنگ که غالبا صدای همدیگر را نمی شوند!

صدای مردم، صدای حوزه(صدای طلاب) و صدای انقلاب جنس مشترکی دارند و طلاب و روحانیون و بزرگان حوزه باید نشان دهند چقدر با صدای مردم و انقلاب همراه هستند و حاضرند برای احقاق حقوق مردم و بخصوص مستضعفین و نیز تحقق آرمان های انقلاب اسلامی، صدایشان را خرج کنند. عدم همراهی صدای حوزه با صدای مردم منجر به انزوا و ناکارآمدی حوزه و عدم همراهی صدای حوزه با صدای انقلاب به سکولاریسم، روشنفکری لجام گسیخته، تحجر و یا فرصت سوزی های بی پایان خواهد انجامید.

بگذارید از کمی دورتر شروع کنیم؛ ترانه علیدوستی در جشنواره کن همین چند روز پیش گفت ما با استوری هایمان حرف مردم را می زنیم و ادعا کرد صدای مردم ایران است؛ این حرف گرچه بیشتر یک شوی تبلیغاتی علیه نظام اسلامی بود اما بیانگر یکی از رسالت های اصلی افراد صاحب رسانه و تریبون نیز هست و این یعنی اینکه صدای حوزه و صدای طلاب که در واقع از جنس صدای مردم است باید در بازنمایی های خبری به شکلی پررنگ، این همرنگی را نشان دهد و دیگر برای مردم سوال نشود که چرا صدایی از حوزه به نفع مردم بلند نمی شود!

یکی از زیباترین صحنه های همصدایی مردم و روحانیون و انقلاب اسلامی در فعالیت های جهادی و امدادرسانی می باشد؛ آنجاست که مردم از عمق وجود این همصدایی را درک می کنند و می ستایند و بر همه روشن می شود که مردمداری حوزویان یک شعار تبلیغاتی نیست و آنان واقعا مردم را ولی نعمت خود می دانند نه نردبان تصاحب پست های مدیریتی!

آیت الله کعبی و توصیه به تولید قدرت نرم

مساله وجود اختلال در سیستم بازنمایی خبری روحانیت را قبلا در دیدار با آیت الله کعبی هم متذکر شدیم و به همراه رفقای صدای حوزه، به ایشان عرض کردیم که حتی خودشان هم قربانی گونه ای از بازنمایی خبری در رسانه های حوزوی هستند که باعث شده نگاه ما به ایشان چهره ای کاملا سنتی و بدور از مسائل روز، خشن، خشک و غیر منعطف و البته باصلابت و مقتدر باشد در حالیکه وقتی از نزدیک به پای صحبت های ایشان نشستیم دیدیم با شخصیتی منعطف، خوش اخلاق، خاکی، به روز و انقلابی مواجه هستیم که به ما توصیه می کند به سمت تولید قدرت نرم برویم!

اگر بخواهیم این قبیل موارد را رصد و تحلیل کنیم کار به درازا می کشد اما در نمونه دیگر همین چند روز پیش دیدم خبرگزاری رسمی حوزه های علمیه از قول آیت الله حسینی بوشهری تیتر زده که، “عاملان اهانت به ساحت قدسی امام رضا(ع) به دنبال عقده گشایی هستند/ جا داشت عزای عمومی در کشور اعلام می شد”

آیت الله حسینی بوشهری

ناگفته پیداست که در شرایط بحران اقتصادی فعلی و از طرفی بعد از حادثه متروپل اینکه رئیس جامعه مدرسین از اینها عبور کند و مساله اصلی کشور را تولید یک فیلم سینمایی موهن بداند که باید برایش عزای عمومی اعلام کرد، به تنهایی می تواند تفاوت صدای حوزه و صدای مردم را به تصویر بکشد. می دانیم که گاه چنین عبارتی در راستای خارج کردن مخاطبان از انفعال و بی تفاوتی گفته می شود اما آیا لازم است برجسته سازی شده و  تبدیل به تیتر شود؟!

مراقب بازنمایی های رسانه ای از روحانیت، بدست رسانه های خودی هم باشیم!

از سبک بازنمایی های خبری که بگذریم در مقیاسی گسترده تر و هنری تر می توانیم به سبک بازنمایی های رسانه ای از طلاب و روحانیون در آثار رسانه ای و هنری نیز اشاره کنیم که سعی دارد گونه های تصویری مختلفی از روحانیت را منعکس کند، از طلبه مظلوم و نجیب طلاومس تا روحانی عارف مسلک رسوایی ده نمکی و از آخوند گچ کار و همچنین آخوند کف گرگی بلد مارمولک تا طلبه های دینامیتی که هر کدام جای بسی بحث و نقد و ارزیابی دارد و حوزه علمیه ای که نوعا منفعلانه فقط نظاره گر این بازنمایی ها نشسته است!

 

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=43701
  • نویسنده : حمید برزگار

مطالب مرتبط

۰۱مرداد
اخبار زیگزاگی، اختلال شناختی و ضرورت مراقبت از افکار عمومی
۰۱تیر
علوم شناختی و حوزه نفوذ| نفوذ رسانه‌ای چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
در برنامه ساعت بیست و چهار و یک دقیقه مطرح شد؛

علوم شناختی و حوزه نفوذ| نفوذ رسانه‌ای چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.