• امروز : سه شنبه - ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
 • برابر با : 19 - محرم - 1444
 • برابر با : Tuesday - 16 August - 2022
کل اخبار 6194اخبار امروز 0

صدای حوزه امروز

صدای حوزه۱۰۰ نفر از فضلای حوزه علمیه در سراسر کشور عضو سازمان هستند/بهره گیری متقابل از ظرفیت های حوزه های علمیه و سازمان نظام روانشناسی صدای حوزهبروزرسانی مرکز تربیت‌معلّم مبلّغ حوزه‌های علمیه با راه اندازی رشته های جدید صدای حوزهضرورت تأسیس مؤسسات دانش بنیان با محوریت علوم انسانی در حوزه های علمیه صدای حوزهحوزه علمیه، همه علوم بشر را در دل خود دارد/فقه ما هماوردی با نظامات حقوقی عالم می کند که قابل عرضه به دنیاست صدای حوزهضرب و شتم و مجروح شدن طلبه ای برای نجات جان یک نوجوان!/گلایه طلبه ناهی از منکر از گزارش مأمور کلانتری صدای حوزهجنجال بر سر فعال شدن جستجوی امن گوگل برای ایرانیان/ آچارکشی گوگل در خدمت پنچر کردن طرح صیانت! صدای حوزهمتون درسی و خشونت کلامی! صدای حوزهطرح صیانت از فضای مجازی و جایگاه حوزه در آن صدای حوزهقضیه دامشهر و تاوان انفعال در قبال طلبکاران غربزده! صدای حوزهمتاورس و ورود فقها در موضوع‌شناسی احکام فقهی صدای حوزهحوزه علمیه و جهانی شدن صدای حوزهاز خدمت رسانی تا اجرای برنامه های فرهنگی برای زلزله زدگان هرمزگان صدای حوزهچرا یک کار تبلیغی جهادی به بهانه نبود بودجه باید تعطیل شود؟! صدای حوزهجوانان بیشتر خواستار «توصیف حقایق» هستند نه اثبات آنها/ برای موفقیت در تبلیغ ۹۰درصد نیاز به محتوای خوب داریم و ۱۰درصد فنّ‌خطابه

1
امروز سه شنبه_ چهارم مرداد ماه_در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد:

مراسم افتتاحیه نخستین کنفرانس بین المللی «رسانه، ارتباطات و حکمرانی سایبری»

 • کد خبر : 44363
 • ۰۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۹
مراسم افتتاحیه نخستین کنفرانس بین المللی «رسانه، ارتباطات و حکمرانی سایبری»
نتیجه حکمرانی سایبری در کشور ایجاد امنیت اجتماعی، امنیت فعالیت اقتصادی مردم، ارتباطات سالم، توسعه و تسریع در خدمات اجتماعی و ناامن سازی آن برای مفسدان و شیادان است و نمیتوانیم فضای سایبری را رها کنیم.

به گزارش خبرنگار صدای حوزه، سید محمد حسینی معاون امور مجلس رییس جمهور، عبدالکریم خیامی رییس کمیته رسانه و فضای مجازی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیر شورای علمی کنفرانس، حسن خجسته رییس شورای علمی کنفرانس، علی نوریجانی _دبیر کل کنفرانس ، معصومه نصیری دبیرکل باشگاه مدیریت رسانه و توسعه سواد رسانه‌ای یونسکو و تعدادی از اساتید و فعالان این حوزه، از جمله حاضران در این افتتاحیه بودند.

سید محمد حسینی _ معاون امور مجلس رییس جمهور_ در افتتاحیه نخستین کنفرانس رسانه ارتباطات و حکمرانی سایبری گفت: رسانه الان خیلی فراتر از قبل است و هر کس می‌تواند از طریق فضای مجازی از رسانه ها بهره بگیرد. روز به روز پیچیده تر می شود لذا باید اهمیت بیشتری به آن داد. برای دولت ها بحث رسانه بسیار مهم است برای اینکه بتوانند نکاث مثبت خودشان را تبیین کنند به رسانه احتیاج دارند وگرنه مخالفان میتوانند بهترین برنامه ها را هم تقبیح کنند. امروزه به صرف گمان و شک و احتمال َ هم مطالب نوشته می‌شود و خیلی وقت ها جعل می‌شود. البته جنبه های مثبتش محفوظ است. رهبر فرزانه فرموند《 اگر من این مسوولیت خطیر را نداشتم، مسوولیت فضای مجازی را بر عهده می‌گرفتم.》 اما در کنار نکات مثبت باید اسیب ها هم گوشزد شود. ما در دینمان هم داریم که مطالب بدون تحقیق و بررسی منتقل نشود. اینکه مطالب را بدون تحقیق و بررسی منتقل نکنیم الان کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد‌.

او افزود: نتیجه حکمرانی سایبری در کشور ایجاد امنیت اجتماعی، امنیت فعالیت اقتصادی مردم، ارتباطات سالم، توسعه و تسریع در خدمات اجتماعی و ناامن سازی آن برای مفسدان و شیادان است. نمیتوانیم فضای سایبری را رها کنیم. این مدیریت ضرورت دارد‌. رهبری میفرمایند 《یارانه ها و فضای مجازی که در اختیار شماست اگر بتوانید این ها را یاد بگیرید می توانید یک کلمه حرف درست خودتان را به هزاران نفر برسانید این فرصت فوق العاده ای است مبادا این فرصت را ضایع کنید کا خداوند از من و شما سوال خواهد کرد.》 تک تک ما در روشنگری و پاسخ به شبهات مسوولیت داریم. ما باید دیگران را به چالش بکشیم و از این فرصت بهره بگیریم. قدرت سایبری الان یکی از مولفه هاق اقتدار ملی است. در گذشته نیروی دریایی، هوایی، زمینی و فضایی داشتیم، الان فضای سایبری هم یکی از این هاست. شعار دولت مردمی و عدالت محور این است که باید ایران، ایران قوی باشد. پس در مسیر اقتدار جهانی ما باید در مسیر حکمرانی سایبری قدم برداریم. در گذشته کشورها را تصرف می‌کردند و تحت قلمرو خود در می‌آوردند اما امروز استعمار به شکل دیگری است. شاید نیروی نظامی دشمن در کشوری نباشد اما ان کشور مستعمره دیگران باشد. قرار نیست ما مستعمره باشیم دانشمندان ایرانی می توانند معماران فضای سایبری باشند‌. یکی از ماموریت های مهم شورای عالی فضای مجازی تنظیم سیاست های حکمرانی فضای سایبری کشور است که باید حکیمانه و عالمانه باشد. در این دنیا که با سرعت تحولات روبرو هستیم روز به روز باید دانشمان را توسعه دهیم. ما جنگ سایبری هم داریم و تروریست های سایبر ی هم داریم. دیدیم که در پمپ بنزین ها و در کارخانه های برق سعی کردند خدمت رسانی را مختل کنند و باعث نارضایتی مردم شوند. ضرورت دارد پدافند ملی در حوزه سایبری را شکل داده و تقویت کنیم. کشور های دیگر هم اینکار را کرده اند اما وقتی در ایران از ایجاد قانون برای فضای سایبری می گوییم عده ای فریاد برمی‌اوردند که ازادی نیست‌. در همین فضا میبنید که نوجوانی اشخاصی را هک کرده و کلاه برداری کرده است‌. پیامکی می آید از اشنایان که برایشان پول واریز شود و بعدا می فهمیم هک شده‌اند. باید مقررات خاصی در این فضا باشد. شبکه ملی اطلاعات انشالله بعد از این همه سال در این دولت امیدواریم راه اندازی شود‌. حمایت از کسب و کار دیجیتال یکی از برنامه های این دولت است. حکمرانی سایبری ضمن اینکه باید به روز باشد باید مبتنی بر فرهنگ ایرانی _اسلامی باشد.

حسینی یکی از مباحث مهم ارتباطات را آموزش سواد رسانه‌ای دانست و گفت: سواد رسانه ای باید آموزش داده شود حتی به توده های مردم. حتی مدیران ما در این باره ضعف قابل توجهی دارند و گاهی اشتباهاتی میکنند که تبعاتی برای کشور دارد و جبرانش سخت است. اگر ارتقای سطح سواد رسانه ای فراهم شود از تسلط دشمنان جلوگیری می شود. باید از علما درخواست شود در بحث فقه رسانه هم کارهای بیشتری داشته باشند و ورود پیدا کنند. مرجع تقلید باید زنده باشد چون دائم مسایل جدید هست که باید به آن ورود شود.

حسینی تصریح کرد: برخی به دروغ میگویند بحث حکمرانی سایبری دخالت است اما باید توضیح داده شود ضامن امینت اقتصادی و فرهنگی و خلاقی است‌. در مبانی نظری فضای مجازی هم باید بیشتر بحث شود. مبانی فکری ما پاسخگو هست و در این باره مشکلی نداریم. اراده نظام و دولت سیزدهم است که با بهره گیری از دانشمندان و متخصصان، سواد سایبری افزایش پیدا کند‌. در ماجرای شهادت سردار سلیمانی به یاد دارید که اگر مطلبی می گذاشتیم‌ مسدود میکردند، این زیبنده نیست که دیگران برای ما تعیین تکلیف کنند که چه مطلبی را قرار دهیم و چه مطلبی را قرار ندهیم. حضور پلتفرم های خارجی در ایران باید همراه با دفتر نمایندگی آنها در کشور باشد‌. اگر جایی از رسانه انها سواستفاده ای شد باید جایگاهی باشد که پاسخگو باشد. در خیلی از کشور ها همینطور هست. در ترکیه هم مقررات خاصی وجود دارد و پلتفرم ها موظف هستند دفتری داشته باشند. برخی فکر می‌کنند پلتفرم ها ابزار هستند اما واقعیت این است که پلتفرم فصای فکری افراد را مدیریت می کند. شما اگر موضوعی را در گوگل جست و جو کنید بر اساس موقعیت مکانی شما مطالب را دراختیارتان قرار می دهد. برخی فکر میکنند حق انتخاب دارند اما فضای مجازی در حال افزایش شکاف نسلی و ترویج اخبار بدون منبع و تشویش افکار عمومی است. بچه ها مثل قدیم کاملد تحت تربیت والدین نیستند و فاصله به وجود می‌اید‌. اگر فضای مجازی را چهار راهی ازاد برای تردد در نظر بگیریم، بدون مدیریت نتیجه ای به جز تصادف نخواهد داشت. دنیای واقعی در حال غرق شدن در این دنیای نو پدید است. فضای سایبری را نباید در حوزه فناوری خلاصه کنیم، بخش مهمی از آن مربوط به ارتباطات اجتماعی است. بحث دهکده جهانی یا تحقق یافته یا در صدد تحقق است.

او در پایان گفت: شاخص های حکمرانی می تواند در سایبر هم باشد شاخص قانونمداری، اثر بخشی تامین منافع عمومی، امکان اظهار نظر و طرح ایده ها در فضای واقعی که ریشه در مبانی دینی و قانون اساسی ما دارد‌. لذا باز نویسی الگوی شایسته در فضای سایبری می تواند با کمترین چالش انجام شود. حکمرانی سایبری هم در متون رسمی شاخص هایی دارد. چهار چوب هایی معلوم می‌شود و اصولی باید حاگم باشد. باید اولویت ها معلوم شود. در سند تحوال دولت سیزدهم سی و هفت مسئله تدوین شده، وضعیت فعلی گفته شده و راه های برون رفت هم گفته شده. در بحث اولویت ها باید کاری انجام شود که برای کشور مفید باشد. معنایش دخالت و محدودیت نیست حمایت و اولویت بندی است. این نظارت اگر نباشد مشکلات زیادی ایجاد می شود. داعش یکی از ابزارهایی که داشت این بود که در فضای مجازی کار میکرد. وقتی به مجلس حمله کردند لحظه به لحظه پخش می کردند. همین کسانی که مدعی حقوق بشر هستند به اینها میدان میدادند که هر گونه رفتار خشنی را انجام دهند. چامسکی سخنی گفته که با ان سخنم را به پایان می‌رسانم؛ ” وضعیت ازادی رسانه امریکا بدتر از اتحاد جماهیر شوروی است. “امریکا تحت فرهنگ تمامیت خواهانه است که بسیار بدتر از اتجاد جماهیر شوروی است. امروز امریکایی ها اجازه ندارند که بشنوند روس.ها چه می گویند. ما ساده لوح و ساده اندیش نباشیم و فکر نکنیم احتیاجی نیست در این باره قوانین و مقرارتی داشته باشیم.

حجت الاسلام علی نوریجانی دبیر کل محترم کنفرانس در مراسم افتتاحیه کنفرانس رسانه ارتباطات و حکمرانی سایبری گفت: درباره چیستی این کنفرانس باید بگویم منیفست نظام جمهوری اسلامی در این روزها بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری است. سال گذشته نشستی را در باشگاه توسعه سواد رسانه ای یونسکو داشتیم وبنا بود کار موثری را در این فضا انجام دهیم و کار مفیدی را در اجتماع داشته باشیم. قاعدتا باید کمیسیون ملی یونسکو و باشگاه های یونسکو در کشورها ایجاد می شدند تا قدرت حاکمیت آن کشور هارا بیشتر کنند. با توجه به اهمیت گام دوم، دوستان به این نتیحه رسیدند که حکمرانی سایبری اهمیت ویژه ای دارد. از افراد مختلفی در حوزه های مختلف که با حکمرانی سروکار دارد دعوت کردند هییت علمی کنفرانس ایجاد شد و حدود هشت ماه پیش کار آغاز شد. مسیر ی را آمدیم تا به اینجا رسیدیم. تقریبا ۱۶۰ چکیده مقاله به کنفرانس امد و به حدود ۱۲۰ مقاله رسیدیم. مقالات داوری شدند و این اتفاق مهم علمی رقم خورد. اگر عزم و همت دوستان و عزیزانی که به ما کمک کردند نبود به اینجا نمی‌رسیدیم. بیش از سی دانشگاه و مرکز علمی هم با ما مشارکت دارند. سازمان ها و موسساتی که در حوزه های مرتبط با حکمرانی سایبری و سواد رسانه ای فعالیت دارند هم با ما همکاری دارند.

در ادامه این مراسم حسن خجسته_ رییس شورای علمی کنفرانس_ هم گفت: جامعه بشری وارد سخت ترین دوره حکمرانی شده است. با این فضای ارتباطی جدید خیلی انقلاب های عجیبی اتفاق افتاده. سال ۷۳ مدیر رادیو تهران بودم. رادیو تهران اغاز کارش بود برای اینکه با رادیو ایران رقابت کنیم سعی کردیم اطلاعاتی که مردم دوست دارند را به آنها برسانیم. مثلا اطلاعات ورزشی. هر جا تیمی بود ما بودیم. اما این مزیت به سرعت از بین رفت و این مزیت دیگر وجود ندارد‌‌
در اثر دیجیتالی شدن و ارتباطات جدید یک همگرایی اتفاق افتاد. ویژگی های سپهر ارتباطی به شکل مطلق عوض شد‌. ویژگی جدید همگرایی و هم بستگی امکانات ارتباطی و بعد ادغام است.در دهه نود در امریکا بیش از ۸۵ کمپانی ارتباطی بودند و چند سال بعد حدود بیست تا شدند و ادغام شدند. تغییر خیلی بزرگی اتفاق افتاد. ارتباطات باید از چهارچوب قدرت دیده شود‌. چین جمعیتی داردکه هیچکس جرات حمله به آن را نداشت اما قدرت الان در گوگل و فیسبوک است‌. منبع نفت هنوز هم قدرتمند است اما امروز منبع اصلی داده هاست.

خجسته تاکید کرد: بحث مهم در این حوزه بحث کاربران است‌. کتاب مطالعات انتقادی شبکه های اجتماعی اثر فوکس ، تعبیر جدیدی از کاربران دارد. به کاربران می‌گوید بردگان جدید. می گوید شما مرتب داده تولید می کنید اما پذیرفتید که مالک آن نباشید. الان همه مردم دنیا دارند داده تولید می کنند اما همه سرباز یک جریان قدرتمند هستند. الان جابه حایی قدرت اتفاق افتاده. کاربر در فضای مجازی اگر چه اساسا ازاد نیست اما چون حق انتخاب زیاد دارد احساس ازادی می کند. مثل بازی کامپیوتری که اگر چه شما باید تحت پروتکل عمل کنی اما احساس آزادی داری که مثلا برای بازی از پیش تایین شده، چه مدل ماشینی انتخاب کنی.

او افزود: در حکمرانی الان مسئله کاربر از همه چیز مهم تر است‌ . برای بخش مدنی اش هیچ جای دنیا هنوز نتوانسته فکر کند. مسئله مهمی که در حکمرانی داریم این است که در فضای مجازی ما کاربران به دلیل ویژگی ذاتی که داریم دلمان می‌خواهد ازاد باشیم. یکی از سختی های حکمرانی این است؛ من ها بر حسب ویژگی ذاتیشان می خواهند آزاد باشند‌. مای فضای مجازی ذاتا ضعیف است‌.

او گفت: حکمرانی در فضای مجازی کار بسیار سختی است. دو سال پیش اینستاگرام یک نوجوانی با خانمی بحث و گفت و گویی داشت که خیلی در فضای مجازی پیچید و بعدا شنیدم که نوجوان خودکشی کرد بر حسب صحت خبر، مسئول خودکشی کیست؟ در دهه شصت اهنگی خوانده شد که در بک ماسکینگش خودکشی بود. بعد ها بک ماسکینگ ممنوع شد چون روی ناخودآگاه تاثیر می گذارد‌. قبلا برای حاکمیت مقدور بود مسوولیت اجتماعیش را انجام دهد اما الان تقریبا مدرنیته از دست بشریت در رفته و افسار گسیخته شده است.

رییس شورای علمی کنفرانس، با بیان اینکه ارتباطات جدید و این شرکت ها تقریبا همه فعالیتشان برای سود است، ادامه داد: در حکمرانی یک پایه مهم کاربران هستند که دارند تعریف های جدیدی از هویت خودشان ارائه می دهند. الان سازمان هایی که در فضای مجازی فعالیت می کنند مشکل بزرگی دارند. از دوره ارسطو این مشکل درباره محتوا وجود داشت؛ ارسطو می گفت کتاب را در اختیار همه نزارید چون ممکن است بد متوجه شوند تما فیلسوف دیگری این نظر را نداشت. حکمرانی فضای سایبر و فضای مجازی اساسا اجتماعی و فنی است نه فنی. وزیز فناوری باید تحصیلکرده دانشگاه اجتماعی و فناوری باشد. امیدوارم خدا کمک کند و این کشور بتواند راه های خوبی را برای حکمرانی این فضا پیدا کند و به پیش ببرد.

حسین زاده قشمی_ مدیر کل مرکز ارتباطات وزارت صمت هم گفت: موضوع خیلی مهمی که ما ارتباطی ها با آن روبرو هستیم و در مقام عمل با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم و راهبرد و استراتژی ما بر این اساس است، بحث حکمرانی نرم است. دورهای است که پلتفرم ها جای سازمان ها و دستور العمل‌ها را دارند می‌گیرند. اصلی ترین بحث حکمرانی نرم، بیگ دیتا هاست. امروز در اکو سیستم رسانه ای میکرو رسانه ها دارند بازیگردانی می‌کنند‌ و بازیگران اصلی اکوسیستم رسانه ای کشور شدند‌. ما ناگزیریم از بیگ دیتا ها بخره مند شویم تا ذائقه مخاطب را بشناسیم و بر آن اساس تولید رسانه ای کنیم. در جوامع نظام مندی که اراه ملت مهم است حکمرانی را به این سمت میبرد که به بیگ دیتا ها تسلط پیدا کند. معتقدم در دولت جدید و در راستای جهاد تبیینی که حضرت اقا فرموند، ناگزیر به فعال سازی میکرو رسانه های مردمی هستیم. ما نیاز به جریان سازی رسانه ها و برای جریان سازی نیاز به شخصیت سازی و برای شخصیت سازی نیاز به ایجاد پلتفرم ها داریم. طراحی بهره برداری از بیگ دیتا ها هم حتما نیاز به اتاق فکر های تخصصی دارد. ما بدون تسلط به این محتواها و بیگ دیتاها نمیتوانیم تسلط بر افکار عمومی را انجام دهیم.

او خاطر نشان کرد: برگزاری رویداد های این چنینی به شدت به این موضوع می تواند کمک کند. ما در دولت شبکه عظیمی از مسائل را پیش رو داریم و به این نقطه رسیدیم که تصمیم گیری مدیران عالی رتبه حوزه موضوعی ما باید بر اساس بیگ دیتا ها باشد و بدون تسلط روزانه بر بیگ دیتا ها و پایش ها، تصمیم های میدیریت هم سرتاسر مساله خواهد بود‌.

قشمی در پایان گفت: ما امادگی اش را داریم در حوزه صنعت معدن و تجارت پنل های تخصصی را داشته باشیم و خروجی هایش را در اختیار مدیران عالی رتبه وزارت قرار دهیم. ما رویداد های مختلفی هم آغاز کردیم که می تواند مکمل این رویداد ها باشد. انشالله که با قدرت پای این مباحث و پیشبرد این اهدا بایستیم..

این رویداد در ادامه با چهار پنل تخصصی با عنوان‌های  «بنیان‌های نظری حکمرانی سایبری»، «فرهنگ، جامعه و حکمرانی سایبری»، «نهاد آموزش، سوادهای نوین و حکمرانی سایبری» و «سیاستگذاری و حکمرانی سایبری» و ارائه ۱۱ مقاله ادامه پیدا خواهد کرد.

مراسم اختتامیه نیز عصر روز سه شنبه ۴ مرداد برگزار شده و به مقاله های برگزیده که از میان ۱۲۰ مقاله ارسال شده به دبیرخانه کنفرانس و طی چند مرحله داوری مشخص شده‌اند، جوایزی اهدا خواهد شد.

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=44363

  مطالب مرتبط

  ۱۳اردیبهشت
  ۲۷ دانشگاه ایرانی در جمع هزار دانشگاه‌ اثرگذار جهان
  بر اساس ۱۷ شاخص بین المللی اعلام شد؛

  ۲۷ دانشگاه ایرانی در جمع هزار دانشگاه‌ اثرگذار جهان

  ۱۰اردیبهشت
  ثبت نام بن کارت اعتباری نمایشگاه کتاب شروع شد
  سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران؛

  ثبت نام بن کارت اعتباری نمایشگاه کتاب شروع شد

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.