• امروز : پنج شنبه - ۳۰ دی ۱۴۰۰
 • برابر با : 17 - جماد ثاني - 1443
 • برابر با : Thursday - 20 January - 2022
کل اخبار 4977اخبار امروز 0

صدای حوزه امروز

صدای حوزهخواهران ما باید قدرت خود را در سطح جامعه گسترش بدهند/ مشکلاتی نظیر حجاب به سادگی برطرف نخواهد شد و برنامه ریزی لازم دارد صدای حوزههیچ سند راهبردی جامعۀ نخبگانی در حوزه‌های علمیه نداریم صدای حوزهضرورت تخصص قرآن پژوهان در یکی از شاخه های علوم انسانی در دیدگاه آیت الله مصباح(ره) صدای حوزهاز تبلیغ در مناطق حاشیه نشین تا اهدای اعضای فرزند جوان صدای حوزهوزن سیاسی قراردادهای راهبردی و کم اثر شدن تحریم ها، لیبرال ها را آشفته کرده است صدای حوزهباید مبلغینی را تربیت کرد که بلیغ بوده و جامعه شناس باشند/شورای عالی حوزه باید تلاش بیشتری برای احیای موقوفات داشته باشد صدای حوزههوش مصنوعی سبب می‌شود موضوعات مستحدثه جدیدی ایجاد شود صدای حوزهبررسی روند ارتقاء و بازیابی کتب درسی حوزوی صدای حوزهاشتغال طلاب، عامل جدایی طلبه از حوزه علمیه نیست‌/اینکه حوزه علمیه در علوم مختلف ورود نداشته باشد یک آسیب است صدای حوزهدیدار آیت الله مکارم شیرازی با آیت الله نوری همدانی صدای حوزهرویکرد تربیت و استعدادیابی طلاب بر محور علم، ایمان و ثروت صدای حوزهاما و اگرهایی پیرامون “افزایش تقاضا برای تحصیل در مدارس علمیه خواهران” صدای حوزهبرگزاری دوره‌های آموزشی جهت آمادگی طلاب برای حضور در آزمون استخدامی آموزش و پرورش صدای حوزهتلاش برای خانه‌دار شدن ۳۰ هزار طلبه در طرح ملی مسکن/مزایای ثبت نام در نهضت ملی مسکن از طریق مرکز خدمات

2
برای تأمل اهالی حوزه و دانشگاه مطرح می شود؛

رمز مطالبه رهبری برای توزیع عادلانه پزشک در کشور چه بود؟!

 • کد خبر : 33281
 • ۲۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰:۲۵
رمز مطالبه رهبری برای توزیع عادلانه پزشک در کشور چه بود؟!
ناگفته پیداست که اغلب ما در شهرستان ها، طعم این ناعدالتی را در طی سال های متمادی چشیده ایم و بارها و بارها بخاطر نبود پزشک متخصص حاذق، جان عزیزانمان را در خطر دیده ایم. همین الان گروه های جهادی طلبگی داریم که کارشان انتقال بیماران کم بضاعت به تهران و تسهیل امر معالجه آنان می باشد!

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای حوزه، رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با پرستاران فرمودند: ” درباره مسئله کمبود یا کافی بودن پزشک اظهارنظر نمی‌کنم اما توزیع پزشک در مناطق مختلف کشور عادلانه نیست که این مسئله باید مورد توجه قرار بگیرد.”

براستی حقیقت آمار توزیع پزشکان ایران چیست که رهبر معظم انقلاب اصلاح رویه موجود را خواستار شده اند؟

البته ناگفته پیداست که اغلب ما در شهرستان ها، طعم این ناعدالتی را در طی سال های متمادی چشیده ایم و بارها و بارها بخاطر نبود پزشک متخصص حاذق، جان عزیزانمان را در خطر دیده ایم.

همین الان گروه های جهادی طلبگی داریم که کارشان انتقال بیماران کم بضاعت به تهران و تسهیل امر معالجه آنان می باشد!

کمبود پزشک در ایران در مقایسه با سایر کشورها 

توزیع عادلانه پزشک

بررسی سرانه پزشکان موجود در کشور و مقایسه آن با کشورهای منطقه و جهان، مؤید پایین بودن این شاخص در ایران است. بر اساس آمار سرانه پزشک در ایران ۱۱۸ به ازای ۱۰۰ هزار نفر است درحالیکه این آمار در کشورهای پیشرو در حوزه سلامت بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ است / نمودار ۱

ایران در منطقه نیز از جایگاه مناسبی برخوردار نیست و از بین بیست وپنج کشور منطقه، در رتبه بیستم و پایینتر از کشورهایی مانند عربستان ،تاجیکستان، قرقیزستان و ترکیه قرار دارد / نمودار ۲

توزیع نامناسب ، تشدید کننده مسئله کمبود پزشک

علاوه بر کمبود کلی پزشک در کشور، توزیع نامتوازن پزشکان موجب تشدید مسئله در مناطق کمتر برخوردار شده است. حدود ۴۵ درصد از پزشکان متخصص در شهر تهرا ن با ۱۱ درصد جمعیت کشورحضور دارند که معنی آن وخامت بیشتر کمبود پزشک متخصص در شهرستانها است.

 در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد جمعیت کشور در مناطقی هستند که سرانه پزشک آنها کمتراز ۳۸ پزشک به ازای ۱۰۰ هزار نفر است. این آمار نشاندهنده وضعیت فاجعه بار دسترسی به پزشک در بسیاری از مناطق کشور است. دسترسی ناکافی به پزشک به ویژه متخصص در این مناطق موجب سفرهای درمانی به مراکز استانها و تهران شده است.

برای حل مشکل کمبود پزشک در مناطق محروم، مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۲ قانون «اصلاح بند ۳ برقراری عدالت آموزشی درپذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی» را تصویب کرد. بر اساس این قانون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است ۳۰ درصد ورودیهای رشته های پزشکی عمومی، دستیاری تخصصی پزشکی و سایر رشته های گروه پزشکی را از طریق جذب دانشجویان متعهد به خدمت در مناطق محروم با اولویت افراد بومی پذیرش نماید. با این وجود، این قانون هیچگاه اجرا نشده و میزان پذیرش دانشجویان متعهد به خدمت در مناطق محروم همواره کمتر از ۳۰ درصد بوده است…

محدودیت در ظرفیت پذیرش با وجود افزایش امکانات

توزیع عادلانه پزشک

افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی، اصلیترین راهکار عبور از بحران کمبود پزشک در سالهای آینده است. در سالهای گذشته به رغم افزایش امکانات آموزشی و تشدید نیاز به پزشک، پذیرش دانشجوی پزشکی تقریباً روندی ثابت و حتی در مقاطعی روند نزولی داشته است. برای نمونه هما نطورکه در نمودار ۳ مشاهده می شود، ظرفیت پذیرش ۱۲ دانشگاه علوم پزشکی بزرگ کشور از ۳۱۲۰ نفر در سال ۶۵ به ۲۰۷۰ نفر در سال ۹۹ کاهش یافته است!!

طوفان سالمندی جمعیت و افزایش جدی نیاز به خدمات پزشکی 

جمعیت بالای ۶۰ سال در کشور طی ۲۰ سال آینده ۳ برابر خواهد شد و به تبع آن نیاز به پزشک خدمات درمانی چندین برابر رشد خواهد کرد؛ زیرا به طور متوسط نیاز به خدمات پزشکی در سنین بالای ۶۰ سال بیش از ۴ برابر سنین پیش از آن است. از طرف دیگر در این مدت ،حدود ۳۴ درصد پزشکان موجود در سنین بازنشستگی قرار خواهند گرفت. در نتیجه با ادامه روند فعلی در ۲۰ سال آ ینده، نظام سلامت با بحران کمبود پزشک روبرو خواهد شد و استفاده از پزشکان خارجی برای تامین نیاز مردم ناگزیر خواهد بود. 

گردشگری سلامت؛ فرصتی وابسته به افزایش تعداد پزشکان

با توجه به نیاز به خدمات پزشکی و کمبود امکانات در کشورهای همجوار، ایران میتواند به قطب گردشگری سلامت در منطقه تبدیل شود.
نکته حائز اهمیت در این راستا این است که برای تأمین خدمات موردنیاز جمعیت ۵۰۰ میلیونی منطقه، تعداد بسیار بیشتری پزشک باید تربیت شود. در غیر این صورت و با شرایط  کمبود پزشک، نه تنها از فرصت گردشگری سلامت برای کشور بهره برداری نمی شود بلکه این مسئله به  یک تهدید برای تامین سلامت مردم تبدیل خواهد شد. 

نسبت کم پذیرش با وجود تعداد بالای داوطلبان 

سهم داوطلبان رشته تجربی از کل داوطلبان کنکور سراسری از ۳۰ درصد در سال ۱۳۸۴ به بیش از ۶۰ درصد در سالهای اخیر رسیده است .
در کنکور سراسری ۱۴۰۰، بیش از ۵۵۰ هزار نفر در کنکور تجربی شرکت کردند، اما از این تعداد تنها کمتر از دو درصد یعنی حدود ۸ هزارنفر در رشته پزشکی پذیرفته شدند درحالیکه بیش از ۲۰ هزار نفر از آنان معدل بالای ۱۹ داشته اند. این مسئله موجب شده تا رقابتی سنگین و مخرب میان داوطلبان این گروه آزمایشی ایجاد شود. گسترش مؤسسات کنکور و تحمیل هزینه های زیاد به خانواده های داوطلبان یکی ازشواهد این رقابت شدید است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم می گیرد

افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی یک الزام در سیاستگذاری آموزش عالی است. ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور مبتنی بر این الزام مصوبه ای مبنی بر افزایش ۳۰۰۰ نفری ظرفیت پذیرش رشته پزشکی تا ۵ سال داشته است که در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفته است. این میزان افزایش برای تامین نیاز کشور به ویژه با توجه به سالمندی جمعیت در ۲۰ سال آینده ضروری به نظر میرسد.

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=33281

  مطالب مرتبط

  ۲۴آذر
  افزایش ظرفیت پزشکی در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به تایید اعضا رسید
  در جلسه شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور تصویب شد؛

  افزایش ظرفیت پزشکی در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به تایید اعضا رسید

  ۲۳آبان
  فرهنگ، جهت دهند‌ه‌ی همه‌ی اقدامهای اساسی و زیر بنائی جوامع بشری و شتاب‌دهنده یا کُندکننده‌ی آن است
  در حکم انتصاب اعضاء شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد:

  فرهنگ، جهت دهند‌ه‌ی همه‌ی اقدامهای اساسی و زیر بنائی جوامع بشری و شتاب‌دهنده یا کُندکننده‌ی آن است

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.