• امروز : شنبه - ۲ مهر ۱۴۰۱
 • برابر با : 28 - صفر - 1444
 • برابر با : Saturday - 24 September - 2022
کل اخبار 6232

صدای حوزه امروز

صدای حوزهموج سواری سلبریتی ها با معاندان قابل بخشش نیست! صدای حوزهمواضع تنی چند از مداحان در ماجرای “مهسا امینی” صدای حوزهبررسی برنامه جدید مرکز مدیریت براساس کتاب شریف فرائدالاصول صدای حوزهبرنامه کامل تحولی و فقه معاصر در نظام آموزشی جدید حوزه های علمیه صدای حوزهاستفاده آزمایشی از رمزریال با مبلغ ۱ میلیارد تومان آغاز شد صدای حوزهلطفا این خدماتی که می‌دهید را داد نزنید! صدای حوزهمشایه تماشایی یک امام جمعه+تصاویر صدای حوزهانجمن ورزشی طلاب ظرفیت های بسیاری برای کاهش معضل کم تحرکی در جامعه دارد صدای حوزهاز ایجاد انگیزه برای اشتغال و ترک سیگار تا ساخت مسکن برای نیازمندان صدای حوزهاستخدام روحانیون در بانک ها دروغی بزرگ و مخلوق ذهن های بیمار است صدای حوزهاولین دوره مهارتی اربعین ویژه استادان و طلاب زبان‌دان برگزار می‌شود صدای حوزهحوزه سهم خواهی از نظام آموزش کشور ندارد اما آماده همکاری همه جانبه است صدای حوزهاستقبال از کتاب تاریخ اسلام یا ۲۰۰ اشکال بی‌پاسخ؟ صدای حوزه۱۰۰ نفر از فضلای حوزه علمیه در سراسر کشور عضو سازمان هستند/بهره گیری متقابل از ظرفیت های حوزه های علمیه و سازمان نظام روانشناسی

1
حاشیه ای طلبگی بر صحبت های امام جمعه محترم پردیسان؛

سرعت بالاتر انقباض معیشتی طلاب در قیاس با سرعت اقدامات اصلاحی حوزه!

 • کد خبر : 43965
 • ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۹
سرعت بالاتر انقباض معیشتی طلاب در قیاس با سرعت اقدامات اصلاحی حوزه!
حجت الاسلام والمسلمین حامدی: طلاب نباید از وظیفه اصلی خود با وجود مشکلات معیشتی و مسکن فاصله بگیرند؛ چراکه این فاصله موجب آسیب های فرهنگی و دینی خواهد شد.

به گزارش صدای حوزه، حجت الاسلام والمسلمین حامدی امام جمعه پردیسان در جمع طلاب و فضلای خلخال و کوثر که در موسسه فرهنگی آیت الله مفتی الشیعه در قم برگزار شد، نکات جالب توجهی را بیان کرد که محل تأمل جدی هستند از جمله:

حجت-الاسلام-حامدی-طلاب

از وضعیت شهریه هدفمند تا ۳۲۰ کارویژه روحانیت و ۴۰۰ کارگاه آموزشی کوتاه مدت و بلندمدت!

 • دغدغه امروز طلاب، وضعیت اشتغال و معیشت آنان است و از طرف مقابل، جامعه نیز انتظاراتی را از طلاب دارد.
  در منطقه پردیسان بیش از ۲۳ هزار طلبه در حال تحصیل حضور دارند و نیاز است طلاب در جهت احیای امر تبلیغی و مهاجرت به شهرستان ها اهتمام ویژه ای داشته باشند.
  امروزه طلبه های مستاجر مشکلات بسیاری دارند./تولیان امر معیشت و مسکن طلاب در این زمینه بطور جدی کار می کنند.
 • طلاب نباید از وظیفه اصلی خود با وجود مشکلات معیشتی و مسکن فاصله بگیرند؛ چراکه این فاصله موجب آسیب های فرهنگی و دینی خواهد شد.
 • قریب به ۳۲۰ کارویژه روحانیت برای ورود آنان به عرصه خدمت رسانی احصا شده و متناسب با آن، ۴۰۰ کارگاه آموزشی کوتاه مدت و بلندمدت تعریف شده است.
 • علما در تبلیغ های سنتی خود موفقیت های بسیاری داشته اند و امروز نیز باید از این دستاوردها استفاده کرد و ادامه داد.
 • امروزه خوشبختانه برای طلاب مستقر در شهرستان ها جهت تبلیغ شرایطی حداقلی بوجود آمده است که اگر طلاب به اینگونه طرح ها رجوع کنند در جهت معیشت طلاب نیز تغییر قابل توجهی به وجود خواهد آمد و همچنین از بحث ادامه تحصیل و امتحانات و پایانه نامه وجه تمایز بین طلاب مستقر در قم و شهرستان ها ارفاقات و مشوق هایی قائل شده ایم.
 • بحث شهریه و خدمات حوزه برای طلاب بصورت هدفمند خواهد بود و در این طرح، تمامی طلاب از خدمات حداقلی حوزه بهره مند خواهند شد و این خدمات با شرایط و ضوابط با حضور ۱۸ سال خواهد بود ولی در صورتی که طلاب مشغول به تحصیل، تدریس، تبلیغ و پژوهش باشند، از امتیازات شهریه هدفمند بهره مند خواهند شد.
 • با توجه به نیاز مبرم مبلغ در عرصه تبلیغ در نهادها و مساجد، نیازمند حضور جدی طلاب در مناسبت های تبلیغی در سطح کشور هستیم.

حاشیه ای طلبگی بر صحبت های امام جمعه محترم پردیسان/ سرعت بالاتر انقباض معیشتی طلاب در قیاس با سرعت اقدامات اصلاحی حوزه!

با توجه به نکاتی که امام جمعه محترم پردیسان بیان کرده اند جا دارد بپرسیم این کارویژه های ۳۲۰ گانه که ایشان اشاره کرده اند و طی یک کتابچه چاپ هم شده است تا چه میزان عملیاتی شده اند؟ آیا صرف رصد و اکتشاف ۳۲۰ کارویژه برای روحانیت می تواند مشکل اشتغال طلاب و معیشت آنان را حل و فصل کند یا نیاز به زمینه های واقعی برای اجرایی شدن این کارویژه ها داریم؟

از سوی دیگر این ۴۰۰ کارگاه آموزشی در چه وضعیتی هستند؟ آیا این کلاس ها در بستر حوزه های علمیه راه اندازی شده اند و طلاب سرگرم #کارآموزی و #مهارت آموزی هستند تا با ورود به یکی از این ۳۲۰ کارویژه زندگی خود را بچرخانند؟ چرا ما که در همین حوزه علمیه تنفس می کنیم متوجه جریان عظیم اینهمه کارگاه های آموزشی نیستیم؟!

گفتنی است که احصاء کارویژه های روحانیت، درختواره دانشی حوزه و راه اندازی چنین کارگاه هایی در حوزه ها ی علمیه بسیار ضروری می باشد و مورد اهتمام خاص مدیر حوزه نیز می باشد و طلاب عزیز هم دائم از این مسأله گلایه دارند که چرا #حوزه به آنها مهارت یاد نمی دهد و بعد از اتمام پایه دهم تازه متوجه می شوند که چه مهارت های لازمی که از آنها بی بهره اند نظیر مهارت سوادرسانه، نویسندگی، مشاوره، امور حقوقی، تدریس، مدیریت و تجارت و ….

ایشان در موردی دیگر از نیاز مبرم در عرصه تبلیغ در مساجد و .. سخن گفته اند و اما اشاره نکرده اند که نهادهای تبلیغی دیگر تسهیل گر امر تبلیغ نیستند و در یک نمونه دفتر تبلیغات برای رمضان قبلی حق الزحمه هایی زیر یک میلیون تومان پرداخت در حالیکه این روزها هزینه رفت و برگشت با اتوبوس برای یک خانواده چهارنفره از قم تا مثلا ارومیه رقمی نزدیک دو میلیون تومان می شود!

ایشان در بخش دیگری از صحبت هایشان گفته اند: “امروزه طلبه های مستاجر مشکلات بسیاری دارند./متولیان امر #معیشت و #مسکن طلاب در این زمینه بطور جدی کار می کنند.” نخست اینکه کاش بگویند در حال انجام چه کارهایی هستند و چه وقتی نتیجه این اقدامات دیده خواهد شد و دوم اینکه آنچه فعلا و به شکل بالفعل مشاهده شده است افزایش نجومی هزینه اقامت در هتل ولایت مشهد بوده است، بطوریکه همان خانواده چهار نفره برای هر شب اقامت در این هتل به همراه سه وعده غذا باید رقمی بالای یک میلیون تومان بپردازند و عملا آن دلخوشی هر چند سال یکبار هم از دسترس غالب طلاب خارج شده است!

شهریه هدفمند هم با اینکه در اصل اقدام مبارکی هست که سعی می کند حمایت معیشتی از طلاب مشغول تحصیل و تبلیغ و تدریس و … را افزایش دهد اما با توجه به ضعف آماری حوزه همچنان در حال تکامل و بروز شدن می باشد اما نکته مهم الان اینست که بحث هدفمندی زمانی درست وشیرین هست که پایه عمومی شهریه به قدری باشد که مثلا اجاره بهای طلاب را پوشش دهد و بقیه هم مازاد بر آن به عنوان جایزه ای برای طلاب کوشا محسوب شود اما هم اکنون نرخ اجاره بها برای منازل آپارتمانی هشتاد متری در همین پردیسان قم که ایشان امام جمعه آنجا هم هستند در حدود ۵۰ میلیون تومان رهن و ماهی دو و نیم میلیون تومان اجاره می باشد!

 زندگی طلاب به سرعت به سمت انقباض معیشتی پیش می رود از رئیس جمهور تا وزیر گردشگری می گویند سطح زندگی طلاب بسیار پایین است اما با طرح ها و ایده های دیربازده نمی توان این جماعت نجیب و پرمسئولیت را از این فشار نجات داد.

حواس حوزه که نباشد طلبه ای نوظهور به نام خانم ش.ن و یا اقای م.د می شود آموزگار طلاب خواهر و برادر برای رفع مشکلات معیشتی از طریق بازاریابی اینترنتی و عملا طلاب جویای راه حل اقتصادی، دیگر منتظر نهادهای حوزه برای دریافت راهکارهای مطمئن تر نخواهند ماند و آنجا همان نقطه بدون بازگشت طلاب خواهد بود!

———

در ادامه گزارش کاملتر این جلسه را به نقل از خبرگزاری حوزه از نظر می گذرانیم:

حجت الاسلام حامدی در این جلسه خاطرنشان کرد: دغدغه امروز طلاب، وضعیت اشتغال و معیشت آنان است و از طرف مقابل، جامعه نیز انتظاراتی را از طلاب دارد که نیاز است در این جلسات مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اهمیت توجه طلاب به مباحث تبلیغی، گفت: در منطقه پردیسان بیش از ۲۳ هزار طلبه در حال تحصیل حضور دارند و نیاز است طلاب در جهت احیای امر تبلیغی و مهاجرت به شهرستان ها اهتمام ویژه ای داشته باشند.

طلبه های مستاجر مشکلات بسیاری دارند

امام جمعه پردیسان در ادامه با بیان این که امروزه طلبه های مستاجر مشکلات بسیاری دارند، ابراز داشت: متولیان امر معیشت و مسکن طلاب در این زمینه بطور جدی کار می کنند.

حجت الاسلام والمسلمین حامدی، اظهار داشت: طلاب نباید از وظیفه اصلی خود با وجود مشکلات معیشتی و مسکن فاصله بگیرند؛ چراکه این فاصله موجب آسیب های فرهنگی و دینی خواهد شد.

وی به مباحث اشتغال طلاب اشاره کرد و گفت: در راستای اشتغال طلاب، کارهای خوبی آغاز شده و به طور مثال، در دو سال گذشته، تعداد مناسبی از طلاب جذب آموزش و پرورش شده اند.

امام جمعه پردیسان یادآور شد: قریب به ۳۲۰ کارویژه روحانیت برای ورود آنان به عرصه خدمت رسانی احصا شده و متناسب با آن، ۴۰۰ کارگاه آموزشی کوتاه مدت و بلندمدت تعریف شده است.

حجت الاسلام والمسلمین حامدی تصریح کرد: علما در تبلیغ های سنتی خود موفقیت های بسیاری داشته اند و امروز نیز باید از این دستاوردها استفاده کرد و ادامه داد.

وی بیان داشت: امروزه خوشبختانه برای طلاب مستقر در شهرستان ها جهت تبلیغ شرایطی حداقلی بوجود آمده است که اگر طلاب به اینگونه طرح ها رجوع کنند در جهت معیشت طلاب نیز تغییر قابل توجهی به وجود خواهد آمد و همچنین از بحث ادامه تحصیل و امتحانات و پایانه نامه وجه تمایز بین طلاب مستقر در قم و شهرستان ها ارفاقات و مشوق های قائل شده ایم.

خدمات حوزه برای طلاب بصورت هدفمند خواهد بود

مدیر سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم در ادامه تصریح کرد: بحث شهریه و خدمات حوزه برای طلاب بصورت هدفمند خواهد بود و در این طرح، تمامی طلاب از حداقلی خدمات حوزه بهره مند خواهند شد و این خدمات با شرایط و ظوابط با حضور ۱۸ سال خواهد بود ولی در صورتی که طلاب مشغول به تحصیل، تدریس، تبلیغ و پژوهش باشند، از امتیازات شهریه هدفمند بهره مند خواهند شد.

حجت الاسلام والمسلمین حامدی با بیان این که طلاب می توانند در قالب طرح هجرت در عرصه تبلیغ فعال باشند تصریح کرد: با توجه به نیاز مبرم مبلغ در عرصه تبلیغ در نهادها و مساجد، نیازمند حضور جدی طلاب در مناسبت های تبلیغی در سطح کشور هستیم.

همچنین در این جلسه، حجت الاسلام علیپور نیز به ایراد سخن پرداخت و ضمن بیان نهادینه سازی فعالیت طلاب در جامعه خاطرنشان ساخت: طلاب باید در زمینه فعالیت های اجتماعی و تبلیغی احساس وظیفه کنند و این امر می طلبد کار تشکیلاتی با اجماع طلاب کوثر و خلخال صورت بپذیرد.

وی تصریح کرد: تشکل روحانیون شهرستان های خلخال و کوثر مقیم قم با عنوان مجمع طلاب و فضلای خلخال و کوثر مقیم قم نامگذاری شده است لذا این جلسه تشکیل شده است تا هم افزایی و هم اندیشی در مسائل فرهنگی منطقه صورت بپذیرد.

حجت الاسلام علیپور تصریح کرد: مجمع طلاب و فضلای خلخال و کوثر یک اجتماع صنفی طلبگی بوده که در راستای رهنمود های مقام معظم رهبری در جهت ایجاد بستری مناسب جهت برقراری ارتباط و همدلی یکپارچگی میان طلاب و فظلای مجمع و در جهت برگزاری جلسات فرهنگی اجتماعی اعتقادی و اخلاقی تشکیل گردیده است.

حجت الاسلام آریان نیز در این جلسه به مسائل فرهنگی اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد ضرورت تشکیل تشکل طلاب موجب الزاماتی است که در اصل این امر خیرات و برکاتی زیادی دارد که از جمله آگاهی از مشکلات و معضلات و منطقه، هم افزایی و هم اندیشی در جهت تجارب علمی و تبلیغی طلاب برای همه اعضا می باشد.

وی ابراز داشت: در این جلسات یک روشنگری های در ارتباط با جریانات علمی و فرهنگی در سطح کلان جامعه صورت خواهد گرفت که این امر در ایفای نقش در جامعه مفید بوده و زمینه ای برای بها دادن و تشویق طلاب جوان و زمینه سازی برای رفع مشکلات معیشتی علمی و تبلیغی خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

معیشت طلاب دغدغه اصلی مدیر و شورای عالی حوزه است

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=43965

  مطالب مرتبط

  ۱۲خرداد
  آخرین توصیه مرحوم آیت الله العظمی صافی به مسئولان حوزه چه بود؟!
  در مراسم گرامیداشت مقام مرجعیت و یادبود ۳۵ تن از اساتید مرحوم در ایام کرونا مطرح شد؛

  آخرین توصیه مرحوم آیت الله العظمی صافی به مسئولان حوزه چه بود؟!

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.