• امروز : سه شنبه - ۵ بهمن ۱۴۰۰
  • برابر با : 22 - جماد ثاني - 1443
  • برابر با : Tuesday - 25 January - 2022
کل اخبار 5067اخبار امروز 0

صدای حوزه امروز

صدای حوزهستاد راهبری معماری و شهرسازی حوزه علمیه قم دعوت به همکاری کرد صدای حوزهسیره زندگانی حضرت زهرا (س) الگویی کامل در باب همسرداری و تربیت فرزند صدای حوزهنهادهای حوزوی در مقابل جریان تحریف بی تفاوت نباشند! صدای حوزهطلاب را به روز، معتقد و امیدوار تربیت کنید/طلبه‌ها به دلیل کرونا و عدم ارتباط با اساتید، آسیب دیده‌اند صدای حوزهاهتمام معاونت پژوهش حوزه بر حمایت از گروه های جهادی علمی صدای حوزهدرس خارج مجازی از سال تحصیلی آینده برگزار خواهد شد صدای حوزهآموزش عقاید نباید نقطه آغاز آموزش‌های دینی باشد صدای حوزهریزش های پنهان حوزه؛ مسأله جان سوزی که غالبا مورد توجه واقع نمی شود! صدای حوزهطلاب وارد حوزه های هوش مصنوعی و بازی‌های رایانه‌ای می شوند صدای حوزهویکی فقه، دانشنامه متقن و قابل اعتماد در حوزه علوم اسلامی/ تا تبدیل شدن به دانشنامه تراز اسلامی فاصله زیادی داریم صدای حوزهاستاد قاضی‌زاده: حوزه باید ناصح و ناظر حکومت باشد/ در اینکه اسلام، نظام اقتصادی و سیاسی دارد، با امام خمینی (ره) مخالفم/ حجت الاسلام پیروزمند: اقامه دین وظیفه روحانیت است/تقریر شما از امام خمینی تحریف ایشان است! صدای حوزهدرآمد موقوفات حوزوی، آنطور که می گویند، نیست/حوزه علمیه، آمادگی مدیریت موقوفاتش را ندارد! صدای حوزهپول گرفتن برای تأخیر ادای قرض، حرام است/مردم از نوسانات قیمتی در بازار گلایه مند هستند/اختلاس‌ها با قلم افراد صورت می‌گیرد نه با زور اسلحه/در فعالیت‌های بانکی باید کارمزد واقعی مبنای کار باشد صدای حوزهمسجد از آغاز اسلام به عنوان مهمترین مرکز برای تمدن سازی محسوب می‌شود

0
در هم اندیشی مدیران و معاونان پژوهشی واحدهای علمی حوزوی مطرح شد؛

عزم آیت الله اعرافی بر شناسایی نهال های ذی‌قیمت آینده‌دار حوزه ها

  • کد خبر : 33188
  • ۲۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۹
عزم آیت الله اعرافی بر شناسایی نهال های ذی‌قیمت آینده‌دار حوزه ها
در سیاست‌های کلان حوزه ۲ راهبرد خروجی هدفمند و کشف استعدادهای ناب حوزوی را بسیار مهم می دانیم. نهال های ذی قیمت آینده دار مورد شناسایی قرار گرفته از آنها حمایت هایی صورت گیرد.

به گزارش صدای حوزه، آیت الله اعرافی بعد از ظهر امروز در هم اندیشی مدیران و معاونان پژوهشی واحدهای علمی حوزوی با شعار«حوزه، پژوهش و پاسخگویی به نیازهای نظام و جامعه اسلامی» ضمن گرامیداشت هفته پژوهش، از اظهار نظرها و ارائه دیدگاه های نخبگانی تقدیر و تشکر نمود و خاطرنشان کرد: همواره باید قدردان تلاش و مجاهدت کاروان بزرگ خدمتگاران تحقیق و پژوهش در حوزه پژوهش های اسلامی باشیم.

وی در ادامه با بیان این که برخی از اقدامات و طرح های مرکز مدیریت حوزه با پژوهش، ارتباط تنگاتنگی دارد، خاطرنشان کرد: در عین وجود مشکلات بودجه ای و آسیب های دوران کرونا، در حوزه طراحی های کلان کارهای بزرگی صورت گرفته، در اجرای این طرح ها و برنامه ها گام های بزرگی برداشته شده است.

مدیر حوزه های علمیه، به برخی از طرح ها و برنامه های معطوف به حوزه تحقیق و پژوهش اشاره کرد و ابراز داشت: موافقت با طرح های دروس فقه و اصول در فضای آزاد حوزه و رسمیت بخشی به آنها از جمله اقداماتی است که صورت گرفته است.

مقوله هوش مصنوعی در فضای تحقیقات حوزوی و اجتهاد

وی با بیان این که در مقوله فناوری پیشرفته کارهای بزرگی رقم خورده و مرکز تحقیقات نور، پیشگام در این حوزه بوده است، خاطرنشان کرد: مقوله هوش مصنوعی در فضای تحقیقات حوزوی و اجتهاد از دیگر رویکردهایی است که در حال پیشرفت بوده، هم اکنون حدود ۵۰ پایان نامه در سطوح عالی حوزوی ناظر به موضوع هوش مصنوعی در حال تدوین است.

آیت الله اعرافی، فقه معاصر را از دیگر رویکردهای علمی مرکز مدیریت حوزه دانست و یادآور شد: با تشکیل شورای تخصصی، فراخوانی به منظور احصای نظام موضوعات صورت گرفته است، “فقه معاصر” اصطلاحی است که همه قلمروهای دانشی ناظر به فقه را در قالب سنت دروس آزاد پوشش می دهد.

وی با تاکید بر این که قلب حوزه باید مسائل نو در دایره ابواب فقه و فراتر از ابواب فقه را در بر بگیرد، یادآور شد: برای مصاحبه های دروس خارج و امتحانات شفاهی، چندین نمره برای ارائه مقالات علمی پژوهشی در نظر گرفته شد است. اگر درست پیش ببریم، خروجی آن زیرساختی مهم برای حرکت پژوهشی حوزه خواهد بود.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه، شناسایی نخبگان و حمایت های نخبگانی را مهم ارزیابی نمود و یادآور شد: در سیاست‌های کلان حوزه ۲ راهبرد خروجی هدفمند و کشف استعدادهای ناب حوزوی را بسیار مهم می دانیم. نهال های ذی قیمت آینده دار مورد شناسایی قرار گرفته از آنها حمایت هایی صورت گیرد.

وی تاسیس مراکز پژوهشی جدید و راه اندازی ۴۲ مجله نوین برای پاسخ به نیازهای جامعه از منظر های مختلف را از رویکردهای پژوهشی حوزه عنوان کرد و یادآور شد: کانون ها پژوهش‌سراها و مراکز پژوهشی در سیستم حوزه شکل گرفته است.

آیت الله اعرافی، با بیان این که در سالیان اخیر ۵۰ متن درسی تدوین شده است، خاطرنشان کرد: سامانه مرکز نشر حوزه و مرکز اسناد حوزه به روز رسانی شده است، احصای اسناد و طبقه بندی موضوعات از کارهای مهمی است که می تواند اثرات فاخری را در حوزه های دانشی رقم زند.

وی در ادامه ضمن اشاره به برخی از رویکردهای علمی در طراحی‌های حوزوی، تصریح کرد: شورای پژوهشی گروهای علمی، طرح گفتمان علمی، مطالعات راهبردی، واسپاری کارهای پژوهشی، راه اندازی دروس خارج و توسعه کمی امر پژوهش در حوزه های استانی، تحقیقات پایانی سطوح حوزوی، ترسیم درختواره مهارت‌ها به عنوان پشتوانه فعالیت های پژوهشی و طرح تکریم اساتید و…. تنها برخی از رویکردهای پژوهشی مرکز مدیریت حوزه در سالیان اخیر است.

عضو فقهای شورای نگهبان، بر اهمیت پیوست پژوهشی درختواره رشته‌ها تاکید کرد و یادآور شد: نقشه جامع علمی حوزه تهیه شده است و تقویت آن نیازمند همکاری همه مراکز علمی حوزوی است.

توسعه هوش مصنوعی با قلمروهای جدید

علم سنجی حوزوی، ارتقاء کتاب سال و تاسیس کتاب سال دین در حوزه‌های علمیه، توسعه هوش مصنوعی با قلمروهای جدید، فلسفه های مضاف، علوم عقلی و کلام معطوف به نظام آزاد حوزه شکل گیرد، تقویت بعد تدوین متون، ترجمه آثار فاخر و به روز حوزوی، رتبه بندی مراکز، رتبه بندی محققان، تاسیس و توسعه مراکز رشد و فناوری متناسب با رسالت حوزه، پیاده سازی طرح آمایش در حوزه های پژوهشی، پیگیری برنامه های مشترک پژوهشی با نهادهای غیر حوزوی، معرفی تطورات علمی و دانشی یکصد ساله قم، شناخت، نقد و بازسازی اسناد حوزوی، به روز رسانی بانک ایده ها، ارتقاء پایان نامه ها و رفع اشکالات پیرامونی آن، تقویت کرسی های نظریه پردازی و آزاد اندیشی، تقویت زیرساخت های پژوهشی، پژوهش محوری آموزش، الزام ارائه مقاله برای سطوح عالی و …از دیگر موضوعات تاکیدی آیت الله اعرافی در هم اندیشی مدیران و معاونان پژوهشی واحدهای علمی حوزوی بود.

آیت الله اعرافی در بخش پایانی سخنان خود بر اهمیت تسهیل فرایندهای پژوهشی در عین تاکید بر اهداف علمی و اتقان در پیگیری پروژه ها تاکید کرد و یادآور شد: احیای پژوهش های معطوف به نیازهای نظام اسلامی امر مهمی است که باید مورد توجه مجموعه مراکز علمی حوزوی قرار گیرد.

لینک کوتاه : https://v-o-h.ir/?p=33188
  • منبع : خبرگزاری حوزه

مطالب مرتبط

۰۲بهمن
طلاب وارد حوزه های هوش مصنوعی و بازی‌های رایانه‌ای می شوند
۲۸دی
هوش مصنوعی سبب می‌شود موضوعات مستحدثه جدیدی ایجاد شود
عضو شورای عالی حوزه های علمیه مطرح کرد:

هوش مصنوعی سبب می‌شود موضوعات مستحدثه جدیدی ایجاد شود

۱۶دی
تقدیر از ورود ساختارمند حوزه به عرصه فقه معاصر به‌ویژه فقه فضای مجازی
طی پیام دبیر شورای عالی فضای مجازی به مدیر حوزه‌های علمیه صورت گرفت؛

تقدیر از ورود ساختارمند حوزه به عرصه فقه معاصر به‌ویژه فقه فضای مجازی

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.