• امروز : دوشنبه - ۴ مهر ۱۴۰۱
  • برابر با : 1 - ربيع أول - 1444
  • برابر با : Monday - 26 September - 2022
کل اخبار 6232

صدای حوزه امروز

صدای حوزهموج سواری سلبریتی ها با معاندان قابل بخشش نیست! صدای حوزهمواضع تنی چند از مداحان در ماجرای “مهسا امینی” صدای حوزهبررسی برنامه جدید مرکز مدیریت براساس کتاب شریف فرائدالاصول صدای حوزهبرنامه کامل تحولی و فقه معاصر در نظام آموزشی جدید حوزه های علمیه صدای حوزهاستفاده آزمایشی از رمزریال با مبلغ ۱ میلیارد تومان آغاز شد صدای حوزهلطفا این خدماتی که می‌دهید را داد نزنید! صدای حوزهمشایه تماشایی یک امام جمعه+تصاویر صدای حوزهانجمن ورزشی طلاب ظرفیت های بسیاری برای کاهش معضل کم تحرکی در جامعه دارد صدای حوزهاز ایجاد انگیزه برای اشتغال و ترک سیگار تا ساخت مسکن برای نیازمندان صدای حوزهاستخدام روحانیون در بانک ها دروغی بزرگ و مخلوق ذهن های بیمار است صدای حوزهاولین دوره مهارتی اربعین ویژه استادان و طلاب زبان‌دان برگزار می‌شود صدای حوزهحوزه سهم خواهی از نظام آموزش کشور ندارد اما آماده همکاری همه جانبه است صدای حوزهاستقبال از کتاب تاریخ اسلام یا ۲۰۰ اشکال بی‌پاسخ؟ صدای حوزه۱۰۰ نفر از فضلای حوزه علمیه در سراسر کشور عضو سازمان هستند/بهره گیری متقابل از ظرفیت های حوزه های علمیه و سازمان نظام روانشناسی

1
بررسی یک پرونده؛

هرآنچه که درباره پرونده “مهسا امینی” باید بدانید

  • کد خبر : 44584
  • ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۶
هرآنچه که درباره پرونده “مهسا امینی” باید بدانید
به‌دنبال وقوع عارضه جسمی برای خانم «مهسا امینی» در یکی از مراکز پلیس و در اجرای دستورالعمل اجرایی «بند 15 قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی» و «سند امنیت قضایی»، علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران به معاون قضایی و دبیر هیات نظارت بر حفظ حقوق شهروندی دادگستری کل استان تهران ماموریت داد تا به قید فوریت در خصوص علل و چگونگی بروز این عارضه برای فرد مورد اشاره، بازرسی‌ها و بررسی‌های لازم را انجام دهد.

به گزارش صدای حوزه، به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، به‌دنبال وقوع عارضه جسمی برای خانم «مهسا امینی» در یکی از مراکز پلیس و در اجرای دستورالعمل اجرایی «بند ۱۵ قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی» و «سند امنیت قضایی»، علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران به معاون قضایی و دبیر هیات نظارت بر حفظ حقوق شهروندی دادگستری کل استان تهران ماموریت داد تا به قید فوریت در خصوص علل و چگونگی بروز این عارضه برای فرد مورد اشاره، بازرسی‌ها و بررسی‌های لازم را انجام دهد.

رئیس کل دادگستری استان تهران در بخشی از دستور خود خطاب به دبیر هیات نظارت بر حفظ حقوق شهروندی دادگستری کل استان تهران با یادآوری این مقوله که عمل و اقدام تمامی دستگاه‌ها، در هر شرایطی باید استوار بر قوانین و مقررات باشد، تاکید کرد:

در صورتی که نتایج بازرسی‌ها و بررسی‌های قضایی، بیان‌گر وقوع تخلف، اهمال و یا کوتاهی باشد، قطعا موضوع  بر اساس ماده ۱۵ دستورالعمل اجرایی  بند ۱۵ قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی، به هیئت مرکزی با ریاست رئیس محترم قوه قضاییه کتبا گزارش و با اولویت  در مرجع قضایی صالح مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

مجلس درباره درگذشت “مهسا امینی” کمیته حقیقت‌یاب تشکیل می‌دهد

حجت‌الاسلام موسی غضنفرآبادی، رئیس کمیسیون قضائی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم از تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی ابعاد و علل درگذشت مهسا امینی خبر داد.

غضنفرآبادی گفت: اولاً اتفاقی که افتاد سبب تأثر همه ما شده است و خانم امینی مانند بچه‌های ما و دخترهای ما است و خبر فوت او همه ما را متأثر کرده است. پس از این اتفاق همه مسئولین نسبت به حادثه واکنش نشان دادند، رئیس جمهور دستور داد و رئیس قوه قضائیه هم همینطور و دیگر مسئولان ارکان قضائی هم پیگیری‌هایی داشتند و دادستانی تهران و دادگستری کل هم دستورات پیگیری موضوع را صادر کردند.

وی افزود: ما هم به عنوان کمیسیون قضائی مجلس لازم می‌دانیم ابعاد این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم و در قبال کسی که در این موضوع تقصیری و یا قصوری را مرتکب شده باشد با رعایت شرایط و ضوابط قانونی وظایف خود را انجام خواهیم داد.

غضنفرآبادی تأکید کرد: البته باید مراقبت کنیم که فضاسازی که دشمن در حال ایجاد آن هست و به خصوص دروغ‌پردازی‌های زیادی که دارد منتشر می‌کند ما را و مردم را دچار اشتباه نکند و به موضوعات رسیدگی کنیم، مخصوصاً اینکه فیلمی از سوی پلیس منتشر شده یک مقداری از واقعیت‌ها را بیان می‌کند.

رئیس کمیسیون قضائی مجلس ادامه داد: به نظرم باید قبل از واکنش، همه موضوعات و شرایط مورد بررسی قرار بگیرد و ما هم به سهم خودمان حتماً این موضوع را با هماهنگی هیئت رئیسه و رئیس مجلس پیگیری خواهم کرد.

غضنفرآبادی در پایان سخنانش گفت: با هماهنگی رئیس قوه قضائیه کمیته حقیقت‌یاب را برای بررسی این حادثه تشکیل خواهیم داد.

اعضای کمیته حقیقت‌یاب مجلس چه کسانی خواهند بود؟

همچنین حجت‌الاسلام حسن نوروزی، نایب‌رئیس کمیسیون قضائی مجلس هم به خبرنگار تسنیم گفت: کمیسیون حقوقی و قضائی به اعتبار وضعیت همیشگی خود مبنی بر کارِ کارشناسی کمیته حقیقت‌یابی را تشکیل خواهد داد و این کمیته موضوع حادثه منجر به فوت خانم امینی را بررسی دقیق خواهد کرد.

وی افزود: ضمن عرض تسلیت درگذشت مرحومه امینی به خانواده ایشان، حتماً حادثه را بررسی دقیق خواهیم کرد.

نوروزی افزود: به هر حال آنچه را نشان می‌دهد این است که مرحومه امینی وارد سالن توجیه می‌شود و بعد از مذاکره با یکی از افراد حاضر در آنجا به روی صندلی سالن می‌افتد، حالا باید این را یک بررسی دقیق کرد که از سوی کمیته حقیقت‌یاب انجام خواهد شد.

نوروزی در ادامه درباره ترکیب این کمیته حقیقت‌یاب گفت: کمیته حقیقت‌یابی که از سوی کمیسیون قضائی باید تشکیل شود متشکل است از پزشکی قانونی، حفاظت اطلاعات قوه قضائیه و مسئولین امنیتی تا مشخص شود که موضوع از چه قرار است.

ورود دادستانی به پرونده حادثه “مهسا امینی”

در پی انتشار خبری پیرامون وقوع عارضه جسمی برای خانم “مهسا امینی” در یکی از مراکز پلیس، علی صالحی دادستان تهران ضمن اعلام ورود دادستانی به این پرونده از دستور تشکیل کارگروه ویژه برای بررسی ابعاد پزشکی پرونده خبر داد.

بر اساس این گزارش کارگروهی ویژه از پزشکی قانونی تشکیل شده تا شرایط جسمی “مهسا امینی” را از نظر پزشکی مورد معاینه و بررسی‌های دقیق تخصصی و کارشناسی قرار دهند. این کارگروه با دعوت از کادر درمان مهسا امینی و با حضور کارشناسان و متخصصان مجرب پزشکی قانونی فعالیت خود را آغاز و آخرین وضعیت جسمی وی را نیز مورد بررسی قرار داده‌اند.

به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، دادستان تهران تأکید کرده تا مشخص شود انتقال این خانم به مرکز پلیس از لحاظ پزشکی، چقدر در وقوع این حادثه موثر بوده است. همچنین از طرف دادستان تهران بازپرس ویژه و تیم مجربی برای بررسی ابعاد این پرونده تعیین شده است.

قبل از اینکه دیر شود درباره “مهسا امینی” شفاف‌سازی کنید!

روز سه‌شنبه به کما رفتن یک شهروند به نام “مهسا امینی” که توسط پلیس امنیت اخلاقی بازداشت شده بود، خبرساز شد و حواشی مربوط به این اتفاق هنوز ادامه دارد. افزایش حواشی حول این ماجرا درحالی است که علی‌رغم همه گمانه‌زنی‌های فضای مجازی پیرو این موضوع، فراجا هنوز در رابطه با علت این حادثه شفاف‌سازی نکرده است.

در خصوص تأخیر در اعلام علت حادثه توسط نهاد مسئول، دکتر اکبر نصراللهی، رئیس دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و رسانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی در صفحه خود در فضای مجازی نوشت:

کافی‌نیست؛ تزول! تأخیر و نقص در روایت به‌ویژه در نیروهای‌ امنیتی و انتظامی پدیده جدیدی نیست و این‌بار درباره خانمی به نام “مهسا امینی” در حال تکرار است.

فراجا از زمان اعلام دستگیری وی در سه‌شنبه در تهران و عارضه قلبی‌ برای مهسا ، حین کلاس‌ توجیهی و انتقال وی به بیمارستان با تأخیر حدود ۴۸ ساعته، امروز (روز پنج‌شنبه) اطلاعیه و وعده داده است که اطلاعات تکمیلی متعاقباً اعلام می‌شود. رسانه‌های رسمی به‌ویژه صدا و سیما هم هیچ خبری در این خصوص منتشر نکرده‌اند.

دوستان عزیز! در شبکه‌های اجتماعی در این خصوص غوغا است، غیر از شخصیت‌های سیاسی و سلبریتی‌های فرصت‌طلب، بی‌بی‌سی هم امروز گزارش و مصاحبه مفصلی پخش کرد، فضای‌احساسی و شایعات در حال فوران است، دیر روایت کنید حتی اگر دقیق و جامع باشد، اثر لازم را نخواهد داشت. مستندات‌تون را زودتر منتشر کنید؛ زود دیر می‌شود مثل گذشته.”

دبیر ستاد حقوق بشر خواهان ارائه گزارش فوری و شفاف بررسی‌ها درباره فوت مهسا امینی شد

کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، با عرض تسلیت به خانواده خانم مهسا امینی، از دستگاه های ذیربط خواست تا تحقیقات و بررسی های لازم در مورد علت فوت این دختر جوان با دقت و سرعت انجام شود و نتایج آن با شفافیت در اختیار افکار عمومی قرار گیرد.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اینکه چندین واحد قضائی و غیرقضائی دستوراتی را برای تحقیق و بررسی صادر کرده‌اند و تیم‌های ویژه و تخصصی نیز تشکیل شده است، تأکید کرد تحقیقات و اعلام نتایج نباید مشمول مرور زمان شود و فرایند طولانی را طی کند.

وی، همچنین از مسئولین قضائی ذیربط درخواست کرد تا چنانچه قصور یا تقصیری در این پرونده مشاهده شد، با مسببان و عوامل و مرتکبان این وضعیت، برخورد قانونی فوری صورت پذیرد.

غریب آبادی تصریح کرد: ستاد حقوق بشر ضمن تاکید بر لزوم رعایت حقوق اولیه و بنیادین تمام شهروندان مطابق با اصول قانون اساسی از سوی تمام نهادها و سازمان‌های کشور، نقض احتمالی حقوق بشر این شهروند ایرانی را بررسی و پیگیری خواهد کرد.

دستور رئیس کل دادگستری تهران برای پیگیری سریع و دقیق پرونده مهسا امینی

القاصی مهر پس از صدور دستور بررسی پرونده علت فوت مهسا امینی در هیئت نظارت بر حفظ حقوق شهروندی، از نماینده تعیین شده وزیر کشور و کارگروه مربوطه در پزشکی قانونی خواست در اسرع وقت گزارش‌ها و جمع‌بندی‌های خود را به قوه قضاییه ارسال کنند.

بر اساس این گزارش رئیس کل دادگستری تهران تاکید کرده روند بررسی‌های دقیق قضائی از همان ساعات اولیه وقوع این اتفاق آغاز شده است.

القاصی مهر همچنین تصریح کرد: نتیجه بررسی‌ها در مراحل مختلف اطلاع‌رسانی خواهد شد و مردم شریف مطمئن باشند قوه قضائیه و مدعی‌العموم پیگیر این موضوع هستند و این پرونده به صورت ویژه، سریع و دقیق مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

توضیحات پزشکی قانونی تهران درباره انجام آزمایش‌های تخصصی بر پیکر مهسا امینی

دکتر مهدی فروزش، مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران اظهار کرد: با توجه به دستور دادستان محترم تهران، کمیسیون ویژه بررسی تخصصی کشف فوت خانم مهسا امینی در اولین فرصت تشکیل شد.

وی افزود: اقدامات اولیه جهت معاینه مصدوم قبل از فوت انجام و همه معیارها و شاخص‌هایی که باید در معاینه ظاهری نامبرده در زمان حیات انجام می‌شد، صورت گرفت و بررسی‌های تکمیلی در حال انجام بود که متاسفانه منتهی به فوت وی شد.

فروزش گفت: با اطلاع از فوت وی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران در پی دستور مقام قضایی با تشکیل یک تیم مجرب از کادر متخصصان و با انتقال پیکر فوت شده به سالن تشریح مرکز تشخیص آزمایشگاهی استان تهران اقدام به معاینه ظاهری و کالبد گشایی پیکر متوفی کردند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران تصریح کرد: تیم پزشکی قانونی با بررسی دقیق و کامل با اعمال دقت مضاعف در معاینه و کالبد گشایی و بررسی تمامی معیارها و شاخص های تعیین علت فوت به لحاظ ظاهری و اعضای داخلی اقدام کردند.

وی با بیان اینکه نمونه های لازم از بافت‌ها و اعضای داخلی بدن متوفی برداشته شد و نسبت به ارسال نمونه‌ها به آزمایشگاه‌های تخصصی اقدام شد، افزود:

به محض حصول نتایج آزمایش‌های ارسالی با در نظر گرفتن نتایج معاینه و کالبدگشایی، آزمایش‌های انجام شده مندرجات پرونده بیمارستانی و سوابق پزشکی نام برده و همچنین اخذ نظریه تخصصی رشته های مورد نظر در قالب کمیسیون پزشکی ویژه ای که به دستور دادستان در اداره کل پزشکی قانونی استان تهران تشکیل شده، متعاقبا نسبت به تعیین علت فوت اقدام و به مقام قضایی ارسال خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

از حجاب در زمان اهل بیت(ع) تا گشت ارشاد و حجاب اجباری

 

لینک کوتاه : http://v-o-h.ir/?p=44584
  • منبع : تسنیم

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.