• امروز : یکشنبه - ۱۲ تیر ۱۴۰۱
  • برابر با : 4 - ذو الحجة - 1443
  • برابر با : Sunday - 3 July - 2022
کل اخبار 6161اخبار امروز 1

صدای حوزه امروز

صدای حوزهجوانان بیشتر خواستار «توصیف حقایق» هستند نه اثبات آنها/ برای موفقیت در تبلیغ ۹۰درصد نیاز به محتوای خوب داریم و ۱۰درصد فنّ‌خطابه صدای حوزهطرح پیشنهادی چهارگانه مدیریت نوین حوزه علمیه صدای حوزهحجت‌الاسلام علوی؛ رئیس جدید شبکه جهانی ولایت شد/آیت الله اعرافی: این شبکه، جام حوزه نما است! صدای حوزهپاسخ نهائی استاد علیدوست به آقای عابدینی صدای حوزهافتتاح دفتر خبرگزاری حوزه در آذربایجان غربی | آیت الله اعرافی: این کار گامی در جهت بازنمایی صحیح حوزه و روحانیت است صدای حوزهجلد یازدهم از سلسله کتاب‌های موسوعه فقه تربیتی با عنوان «اصول عام تربیت» صدای حوزهشریکه الامام و یا همان همسر طلبه ای که در خدمت به خلق، کم نمی گذارد! صدای حوزهنقدی طلبگی بر آخرین خطبه های نماز جمعه قم صدای حوزهپایان فصل دوم مدارس فقه تربیتی صدای حوزهبرای گرانی های افسار گسیخته و اجاره بها تدبیری اندیشیده شود! صدای حوزهپاسخ استاد علیدوست به اظهارات عابدینی در مورد تغلیظ دیه در ماه‌های حرام و عدم طهارت مشرکان + فیلم صدای حوزه۱۴ ساحت تربیتی در نظام نامه تربیتی معاونت تهذیب/ نگاه ما به اخلاق نگاه دانشی و آکادمیک و مدرکی نیست صدای حوزهمرحوم آیت الله فاضل لنکرانی در صورت باخبر شدن از گرانی ناراحت می‌شد و پیوسته به مسئولین تذکر می‌داد! صدای حوزهسرعت بالاتر انقباض معیشتی طلاب در قیاس با سرعت اقدامات اصلاحی حوزه!

2
گزارشی از جهاد تبیین آیت الله ری شهری به مناسبت رحلت ایشان؛

خاطرات مرحوم ری شهری از سال های پایان حیات امام و ماجرای آیت الله منتظری

  • کد خبر : 40022
  • ۰۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۰
خاطرات مرحوم ری شهری از سال های پایان حیات امام و ماجرای آیت الله منتظری
آیت‌الله محمد ری شهری که دوم فروردین‌ماه سال جاری دعوت حق را لبیک گفت، از جمله افرادی بود که از نزدیک در ماجرای عزل قائم مقامی رهبری دخیل بود چراکه اقدام وی در کشف توطئه باند مهدی هاشمی و حمایت‌های آیت‌الله منتظری از جنایات این باند، در فاصله‌گیری مرحوم منتظری از نظام و ارزش‌های انقلاب موثر بود.

به گزارش صدای حوزه، ۶ فرودین ماه سال ۱۳۶۸، امام خمینی در نامه‌ای که قریب ده سال بعد و پس از سخنرانی جنجالی مرحوم منتظری در ۱۳ رجب سال ۷۶، از سوی موسسه تنظیم و نشر آثار امام(ره) بصورت علنی منتشر شد، آیت‌الله منتظری را از قائم مقامی رهبری عزل کرد؛ اقدامی که اگر در زمان حیات امام راحل انجام نمی‌شد، ممکن بود آینده انقلاب را با خطر جدی از جریان نفوذ روبه‌رو کند.

آیت‌الله محمد ری شهری که دوم فروردین‌ماه سال جاری دعوت حق را لبیک گفت، از جمله افرادی بود که از نزدیک در ماجرای عزل قائم مقامی رهبری دخیل بود چراکه اقدام وی در کشف توطئه باند مهدی هاشمی و حمایت‌های آیت‌الله منتظری از جنایات این باند، در فاصله‌گیری مرحوم منتظری از نظام و ارزش‌های انقلاب موثر بود.

مرحوم ری شهری اگرچه در حوزه علمیه از جایگاه ممتازی برخوردار بود و بعد از اتمام فعالیت در وزارت اطلاعات به قم رفته و با افتتاح مرکز دارالحدیث به خدمات حوزوی اشتغال داشت، اما از آنجاکه در ماجرای عزل آیت‌الله منتظری از قائم مقامی رهبری و همچنین پرونده مهدی هاشمی معدوم از نزدیک در جریان امور قرار داشت، برای خویش رسالتی برشمرد و آن هم تبیین تاریخ آن برهه از انقلاب بود.

خاطرات آیت الله ری شهری

برخلاف برخی رجال سیاسی که به بهانه‌های مختلف از بازگویی تاریخ اِبا دارند و گاه با سینه‌ای مملو از ناگفته‌ها از دیار باقی رخت برمی‌بندند، یکی از شخصیت‌های انقلاب که شخصا برای تاریخ شفاهی ایران اهمیت قائل شده و خاطرات خود را منتشر کرده، آیت‌الله محمدمحمدی ری شهری است. از آن مرحوم تاکنون در ارتباط با سال‌های پایانی حیات امام راحل و ماجرای آیت‌الله منتظری سه کتاب منتشر شده است:

_ سنجه انصاف (بررسی برهه‌ای حساس از تاریخ رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران) که تکمیل کتابی از ری شهری با عنوان خاطرات سیاسی است.

_ دوره ۵جلدی خاطره‌ها که علاوه بر ماجرای عزل مرحوم منتظری، حاوی ناگفته‌ها و اطلاعات مهمی از وی در دوران تصدی مسئولیت‌های حساسی همچون وزارت اطلاعات و سرپرستی امور حج است.

_ کتاب «روشن‌بینی امام‌خمینی در نامه ۶/۱/۱۳۶۸» که جدیدترین اثر از آقای ری شهری است که البته تفاوتی عمده با دو کتاب فوق‌الذکر دارد. دو کتاب قبلی از این نویسنده بیشتر حول خاطرات شخص ری‌شهری است و کمتر جنبه تحلیلی دارد اما کتاب جدید ایشان علاوه‌بر ذکر ناگفته‌هایی از دوران تصدی وزارت اطلاعات، پاسخ به برخی شبهات علیه رهبر معظم انقلاب است.

کتاب سوم که آخرین اثر قلمی آیت‌الله ری شهری است، در ارتباط با شخصیت آیت‌الله منتظری است و ماجراهای مربوط به عزل وی از قائم مقامی رهبری، بخشی از این کتاب است و بنابر آنچه در مقدمه آمده است: «اشاره به سرنوشت خطرناکی است که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، امام‌خمینی برای آقای منتظری پیش‌بینی کرده است. امام‌خمینی در نامه ششم فروردین سال۱۳۶۸، خطاب به آقای منتظری مسائل مهمی را مطرح کرده است که مهم‌ترین آنها پیش‌بینی و روشنگری درباره سرنوشت آقای منتظری پس از ایشان است. متن سخن امام‌خمینی چنین است: …شما مشغول به نوشتن چیزهایی می‌شوید که آخرت‌تان را خراب‌تر می‌کند… .»

محور این کتاب نوشته‌های آیت‌الله منتظری در دوران پساعزل وی ازجمله در کتاب «انتقاد از خود» است. بخش اول کتاب آقای ری شهری، نقدی بر «انتقاد از خود» است؛ یکی از آثار آیت‌الله منتظری که به‌صورت پرسش و پاسخ تلاش کرده برخی اشتباهات گذشته خود را توجیه کند، درباره برخی رخدادهای انقلاب همچون مک‌فارلین و ادامه جنگ و رابطه با آمریکا تفسیر و خاطرات جدیدی ارائه دهد و در برخی نظرات فقهی خود همچون ولایت‌فقیه تجدیدنظر کرده است.

آقای ری شهری در بخش اول کتاب به ادعاهای آقای منتظری ازجمله اتهامات وی به رهبر انقلاب پاسخ گفته است. چند فصل از این کتاب نحوه انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری انقلاب و همچنین مذاکرات مجلس خبرگان در جلسه تاریخی ۱۴خرداد ۶۸ و همچنین جلسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برای انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان یکی از مراجع ۷گانه بعد از رحلت آیت‌الله‌العظمی اراکی به‌صورت کامل پرداخته شده که برای علاقه‌مندان به تاریخ اطلاعات مفیدی ارائه می‌دهد.

این اثر علاوه‌بر ارائه تحلیل و حلاجی نظرات منتظری، از تحقیق غافل نبوده و نویسنده بعد از بیان شواهدی از تسلط فقهی رهبر معظم انقلاب، دست‌خط بیش از ۲۰تن از مراجع و مجتهدان برجسته در تایید جایزالتقلید بودن رهبر انقلاب را فهرست کرده است.

یکی دیگر از ویژگی‌های این کتاب که می‌توان آن را به حساب اعتبار نویسنده و آگاهی او دانست، بیان ناگفته‌ها و اسناد منتشر نشده است. برای مثال درباره آلوده‌بودن بیت آقای منتظری نقل‌قول‌هایی را از آیت‌الله مشکینی و مرحوم طاهری‌اصفهانی بیان کرده یا درباره ماجرای کشف باند مهدی هاشمی معدوم اسناد جدیدی ارائه می‌کند و بخش دوم کتاب، پاسخ به اتهامات منتظری علیه آقای ری‌شهری در دوران تصدی وزارت اطلاعات و برخورد با باند مهدی هاشمی است.

لینک کوتاه : http://v-o-h.ir/?p=40022
  • منبع : تسنیم

مطالب مرتبط

۰۶فروردین
روایت مرحوم ری‌شهری از علت عزل منتظری
گزارشی به مناسبت سالروز نامه تاریخی امام خمینی به منتظری؛

روایت مرحوم ری‌شهری از علت عزل منتظری

۰۳فروردین
از ۱۶ ساعت کار علمی و استفاده از وقت در آی سی یو تا رئوف القلبی در قضاوت
گزارشی از زندگانی حجت الاسلام و المسلمین ری شهری؛

از ۱۶ ساعت کار علمی و استفاده از وقت در آی سی یو تا رئوف القلبی در قضاوت

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.